Blog założony przez Reni Wis.
Projekt: Dom w modrzewnicy 3 (G2). Na blogu 1 wpis, 0 zdjęć, 9 komentarzy.

Początek jest trudny:)

No i decyzja zapadła......:)

W czerwcu ubiegłego roku postanowiliśmy z mężem sprzedać swoje mieszkanie. Powodów było kilka, ale na tamtym etapie, żadnym z nich nie była budowa domu. Mieszkanie wydawało się na pozór przestronne, wygodne i tanie; 105m2, bezczynszowe, niby w centrum, a na uboczu. Przeszkadzały nam schody i długi:)

Sprzedając mieszkanie postanowiliśmy się przede wszystkim oddłużyć i pozbyć pięterka:)

Założyliśmy, że kupimy mniejsze mieszkanie na jednym poziomie... Nasze mieszkanie sprzedało się nadspodziewanie szybko, za dla nas dobrą cenę, pozostało pytanie, co dalej?

Przeanalizowaliśmy ceny mieszkań w naszym zasięgu i o naszych oczekiwaniach, min. 4pok, nisko, na wygodnym osiedlu.... Wynik był taki, że nie opłaca się:) Zaryzykujemy i postawimy swój własny parterowy, mały dom na przedmieściach, z kawałkiem ogródka i własnego spokoju. Ręce mamy, głowy też, damy radę.

Długo nie czekając podjęliśmy działanie. Działkę kupiliśmy w 3 dni. Miała być od strony "naszego" osiedla, blisko sklepu i przystanku autobusowego, gdzie kursuje autobus miejski. O ZGROZO UDAŁO SIĘ! Mieliśmy więcej szczęścia niż rozumu, bo dodatkowo cena w naszym mniemaniu była okazyjna. Przynajmniej, ja bym za taką nie sprzedała:) Albo, ja jestem taką optymistką, że nie widzę wad, ponieważ faktycznie działka nie jest najłatwiejsza.

Nasza działka ma 7150m2, kształt zbliżony do prostokąta, raczej nieregularny, wzdłuż jednej granicy biegnie pas służebności dla energetyki, z racji, że przebiega tam linia energetyczna, na końcu działki stoi zaś słup zasilający, ale z niskim napięciem i grzecznie oświeca nas z boku. W niczym mi to nie kolidowało....... Przynajmniej do momentu:)

 

Nadszedł i ten moment tzw. ciemnych chmur. Chcieliśmy zacząć prace na wiosnę, więc należało się pospieszyć z wyborem projektu, niestety okazało się, że nasza działka na wszystko nam nie pozwoli.

 

Założenia były takie;

- parterowy

- tani w budowie; prosta bryłą, dach dwuspadowy

- pokoje mniej klitkowate, tzn. odrzucaliśmy z automatu pokoje po 8 lub 9 m2

- bez piwnic

- z racji, że mamy stary i sentymentalny samochód musiał być garaż z 2 stanowiskami, bo nasza buma nie powinna przebywać pod chmurką, po prostu jej to nie służy:)

- wejście od południa

- taras w półcieniu

- pralnia

- komórka na narzędzia i inne takie.

Jak do tej pory ten etap był najtrudniejszy i zabrał nam najwięcej czasu. Jeżeli już jakiś projekt nam się podobał, to nie mieścił się gabarytem. Byliśmy też ograniczeni lokalizacją garaży, musiały był po lewej stronie budynku, ponieważ tak mamy wjazd na posesję, niby moglibyśmy wjeżdżać z drugiej stronny, ale tutaj wydaje nam się wygodniej. Jak będzie okaże się w praniu.

I tak analizowaliśmy kilka "zetek", Kosy, Daniele, Domy w mekintoszach, Domy w piniach - projekt był dopiero w realizacji, Hawana, Mahonie i wiele wiele innych. Myśleliśmy też nad projektem indywidualnym, ale nasz dom miał być tak prosty, że nie było sensu przepłacać, o czym zresztą przekonał nas nasz projektant. Koronnym argumentem wyboru gotowca był czas realizacji. Co nas przekonało do Modrzewnicy? Nie jest idealna, ale ma najwięcej z tego, co nas interesuje. Wybraliśmy wersję 3 z dwuspadowym dachem i dodatkowym pokojem, tzw. gabinetem, nanieśliśmy dość sporo swoich zmian i do dzieła.

 

Budujemy na Dolnym śląsku w okolicach Lubina, gdzie musieliśmy zaadoptować projekt dodatkowo pod szkody górnicze.Wszystkie zmiany, uzgodnienia i inne powierzyliśmy jednej osobie. Nasz Pan projektant spisał się wzorowo i dostał celujący:), choć sam stwierdził, że do naszego projektu podchodził jak do jeża, wszystko zgrało co do centymetra:). Od momentu podpisania wszelkich pełnomocnictw do złożenia dokumentów w Starostwie trwało to ok. 1 msc, potem 1 msc na uzupełnienie wniosku o dodatkowe ekspertyzy, które zaskoczyły nas wszystkich, a wynikały z rozmieszczenia mediów na działce, nie wiązały się one dla nas z dodatkowym kosztem, ale ubiegło zaś troszkę czasu, do sądnego dnia, gdy otrzymaliśmy pozwolenie na budowę - 28.04.2018r.

Słowo o kosztach, co może ciekawić, na tym etapie zapłaciliśmy za projekt ok. 2500, projektant (Pan zrobił wszystko w jednej cenie; adoptacja, zamiany, uzgodnienia) 6000.

Co zmieniliśmy; (szkic zamieszczę, jak tylko ogarnę zdjęcia)

- zamieniliśmy miejsce garderoby z pralnią - jeden węzeł sanitarny, wyjście z pralni na ogród na tyle domu, nie ma kolizji na tarasie przez drzwi z pralni, główna sypialnia na końcu domu i nikt tam nie zabłądzi:)

- w pokojach zamieniliśmy okna balkonowe na typowe, ale dość spore, lubimy światło:), nie chcę, aby dzieci miały wyjście na ogród ze swoich pokoi dla ich i mojego spokoju:)

- zrezygnowaliśmy z toalety przy kuchni na rzecz szafy w korytarzu i większej spiżarni - większa spiżarnia, mniej bałaganu i mebli w kuchni

- toaleta z prysznicem została wydzielona kosztem dużej łazienki i pralni - w dużej łazience została tylko wanna, prysznic się przeprowadził do "męskiej" - tak nazwali ją moi chłopcy:) i druga część symetrycznie z pralnio-garderoby:);

- dodaliśmy właz na strych, kto wie może kiedyś się przyda, nikt nie zna dnia ani godziny:)

- wyrównaliśmy pokoje - gabinet wydawał nam się zbyt mały, przeliczaliśmy i udało się;

- piec - gazowy z kotłowni do pralni, kotłownia powstała graciarnią mojego męża:)

- zrezygnowaliśmy z okna narożnego w kuchni, a powiększyliśmy to na ganek;

- nie ma przejścia bezpośrednio z garażu do domu - bezpieczeństwo i utrata ciepła;

- dodaliśmy drzwi na zewnątrz w kotłownio - graciarni i okno

- zrezygnowaliśmy z kominka i komina na rzecz podłogówki i rekuperacji; na starym mieszkaniu był odpalany sporadycznie, także tutaj nie zatęsknimy.

- zrezygnowaliśmy z okien w garażu na rzecz luksferów, będzie jasno, a przy okazji taniej:).....

 

Na tą chwilę więcej grzechów nie pamiętam. Tak jak pisałam wyżej zamieszczę zdjęcie projektu po zmianach, może komuś pomoże.

Pozdrawiam z murarskim pozdrowieniem:)

Reni

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Nowe wpisy na blogach

White
Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger  Czat z Doradcą
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?