Libet

Libet S.A.

53-633 Wrocław, ul. Kazimierza Michalczyka 5
tel. 801 542 381
www.libet.pl

Mały czy duży, zadaszony lub odkryty, podwyższony albo na poziomie gruntu, z umeblowaniem, a może bez… Taras to wyjątkowe miejsce styku wpływów aranżacyjnych różnych części posesji. Dla jednych stanowi przedłużenie salonu, dla innych początek ogrodu. Planując stworzenie na nim wymarzonej strefy relaksu, zadbajmy o właściwe przygotowanie nawierzchni. Decyduje ona nie tylko o wyglądzie, lecz także o komforcie i bezpieczeństwie użytkowania całości.

taras pokryty płytami

Wybieramy płyty

Zacznijmy od tego, że taras jest nieodłączną częścią naszego domu i powinien harmonijnie dopełniać jego architekturę. Wybierając design płyt, którymi pokryjemy jego powierzchnię, zwracajmy więc uwagę na to, jak będą komponować się z otoczeniem. Wśród licznych dostępnych rozwiązań coraz częściej na pierwszy plan wysuwają się elementy ceramiczne z gresu porcelanowego. Antypoślizgowe, łatwe w pielęgnacji, a przede wszystkim odporne na oddziaływanie takich czynników, jak różnice temperatur, promienie UV, zarysowania, ścieranie, brud, woda, napoje, tłuszcze, sole czy kwasy, idealnie nadają się do stosowania w zmiennych, niełatwych warunkach zewnętrznych. Oferują przy tym wyjątkową gamę możliwości kreacyjnych w postaci rozmaitych formatów, kolorów, a nawet faktur, inspirowanych np. popularnymi motywami drewna, kamieni czy betonu. Łatwo połączyć je więc ze stylistyką ogrodu, można też postawić na kolekcję stanowiącą uzupełnienie elementów użytych wewnątrz budynku, w salonie czy w kuchni. A jak montować ceramikę wokół domu? Do dyspozycji mamy kilka ciekawych sposobów.

Zbliżenie na płyty tarasowe

Przyklejamy?

Jedną z popularniejszych metod montażowych jest tradycyjne klejenie. Wymaga ono jednak przygotowania stabilnego, wysezonowanego podłoża z betonu (często zbrojonego), co znacznie zwiększa czas wykonania całości. Musimy też pamiętać o zachowaniu stosunkowo dużych odstępów między elementami (ok. 5 mm) oraz użyciu najwyższej klasy uszczelniaczy, zapraw klejowych i fug przeznaczonych do warunków zewnętrznych, by nasza realizacja przetrwała nienaruszona przez lata.

A może system drenażowy…

Znacznie lepszą opcją jest użycie dobrego systemu drenarskiego. Sprawdza się zarówno na podbudowie betonowej, jak i z kruszyw, tworząc jednorodne, wodoprzepuszczalne, mrozoodporne podłoże, a do tego zapewniając znacznie większą i trwalszą stabilność płyt oraz zmniejszenie ryzyka powstawania wapiennych wykwitów na ich powierzchni. System składa się z drenarskiej zaprawy cementowej i ze szlamu sczepnego, dzięki któremu mocujemy do niej materiały nawierzchniowe.

Zaciszny kąt do odpoczynku

Blisko natury

Miłośnicy prostych, klasycznych sposobów utwardzania ogrodowych powierzchni, często decydują się na układanie płyt na kruszywach naturalnych. Łatwość montażu i wprowadzania późniejszych ewentualnych modyfikacji idzie w parze z bardzo cennym walorem użytkowym, jakim jest zapewnienie swobodnego odpływu wody przez fugi do gruntu. Oczywiście również ta technika wymaga pewnych prac przygotowawczych na podłożu, ale są one mniej czasochłonne niż wykonanie wylewki betonowej. W dużym stopniu polegają na stworzeniu stabilnej podbudowy ze wspomnianych, odpowiednio dobranych i zagęszczonych kruszyw.

blisko natury - płyty ułożone na kruszywie naturalnym

Era tarasów wentylowanych

Coraz więcej projektów korzysta z licznych zalet nowoczesnej technologii tarasów wentylowanych. Nowoczesnej, choć w nieco innej formie znanej już np. w starożytnej Grecji - w mieście Messynia odkryto podpory pod ogrzewaną powietrzem kamienną podłogę, datowane na 3 wiek p.n.e. Wróćmy jednak do obecnych czasów. Ta wyjątkowo szybka, prosta i skuteczna metoda bazuje na specjalnych tarasowych wspornikach regulowanych lub o stałej wysokości, które układa się na stabilnym podłożu, takim jak wylewka betonowa ze spadkiem i hydroizolacją. Wykonane ze specjalnego tworzywa, są bardzo lekkie, a jednocześnie solidne i odporne na obciążenia, wilgoć czy środki chemiczne. Do dyspozycji mamy też szeroką paletę akcesoriów zapewniającą wyjątkową elastyczność systemu m.in. poprzez możliwość podwyższania konstrukcji, maskowania jej na krawędziach tarasu, korekcji i poziomowania powierzchni czy tłumienia hałasu. Całość składa się na bardzo komfortową technologię, która obok łatwości montażu wprowadza także wiele udogodnień użytkowych. Jakich? Oto kilka wyróżników tarasów wentylowanych.

  • Nawierzchnie na wspornikach pozwalają eliminować problemy z odklejaniem się elementów, jakie pojawiają się w klejonych rozwiązaniach w związku infiltracją i zamarzaniem wody
  • Są bardzo stabilne, trwałe, estetyczne i komfortowe
  • Pod płytami powstaje przestrzeń umożliwiająca ukrycie instalacji, np. elektrycznej, oświetleniowej, alarmowej
  • Taras wentylowany jest lekką konstrukcją, dzięki czemu może być stosowany wszędzie tam, gdzie waga nawierzchni stanowi kluczowy problem (np. balkony)
  • Elementy mogą być montowane nawet w niskich temperaturach
  • Wsporniki nie wymagają skomplikowanych prac montażowych
  • Zapewniają też łatwy demontaż wybranych elementów aranżacji, a tym samym dostęp do wspomnianych przewodów
wspornik tarasowy

Na wybór techniki montażu mogą mieć wpływ różne czynniki. Istotne są nasze oczekiwania dotyczące czasu i kosztów wykonania oraz ceny samych materiałów. Równie ważne są kwestie użytkowe: z jednej strony trwałość i stabilność powierzchni, z drugiej komfort eksploatacji. Dlatego coraz chętniej sięgamy po wsporniki tarasowe, czyli rozwiązanie łączące te walory. Zawsze warto skonsultować się z projektantem, którego opinia będzie uwzględniać także warunki gruntowe oraz plan samego domu, do którego taras przylega. Z pewnością doradzi on też, jakich elementów nawierzchniowych najlepiej użyć.

taras z lotu ptaka

Więcej o gresach porcelanowych oraz metodach montażu płyt na www.libet.pl oraz LibetTV

Producenci polecają


Pisz BLOGA
Rozpocznij Swoją przygodę
z budową domu!
Pisz bloga

Rabat
na każdy projekt domu!
Projekt domu ARCHON+
newsletter

Konkurs FOTO
Dom w obiektywieWeź udział i wygraj ...
Konkurs foto - Dom w obiektywie

270 057 fanów
Dołącz do nas!
Polub nas na facebooku

Film z realizacji
Zaproś ekipę filmową ARCHON+ do swojego domu
Zgłoś swój dom do filmu
ArchonHome
ArchonHome

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?