Temat założony przez Iwonka,
20 zdjęć, 16 wpisów (ostatni wpis: )
Default avatar
Napisany przez Iwonka
#1

Wszyscy mają Domki...Mam i Ja ;) a raczej planuje Go mieć ale o tym za chwilkę

Witam serdecznie wszystkich zainteresowanych,

Historia jak? skąd? po co? i dlaczego? jest strasznie zagmatwana i jeszcze kilka lat temu nie miałam odwagi marzyć o własnym domku, spłacając kredyt za 2 pokojowe mieszkanie w bloku...

Ale jak widać nadzieja umiera ostatnia...

Pomijając nudny wstęp przejdźmy do konkretów:

Zdecydowaliśmy się z mężem na Dom w Mniszkach 2 już rok temu. Zakupiliśmy projekt i dość szybko udało nam się znaleźć odpowiednią działkę. Później nie było już tak szybciutko ale na chwilę obecną jesteśmy na ostatnim etapie przed rozpoczęciem budowy...mianowicie czekamy na kredyt :) Dlatego relacje z samego placu będę umieszczać później na bieżąco (w miarę możliwości) a poniżej napiszę na jakie zmiany się zdecydowaliśmy:

Najważniejsza dom będzie ogrzewany powietrzną pompą ciepła,
zbudowany będzie z betony komórkowego H+H,
ocieplony wełną mineralną,
dach pokryty blachą na rąbek,
zdecydowaliśmy się na rekuperację,
zlikwidowaliśmy kominek, balkony oraz wszystkie okna połaciowe.
Natomiast w środku zdecydowaliśmy się na dwie niewielkie zmiany:

mianowicie oddzielenie WC od kotłowni,
w mniejszym mieszkaniu przesunięcie ściany działowej między sypialnią a łazienką, tak aby zmieściła się szafa w zabudowie.
Na chwilę obecną to tyle, abo aż tyle ;)

W razie jakichkolwiek pytań osób zainteresowanych chętnie odpowiem.

Default avatar
Napisany przez Marcelka
#2

Cześć Iwonka, wstęp wcale nie jest nudny. Jest dowodem na to, że w życiu trzeba być odważnym i dążyć z całych sił do realizacji tego, o czym się marzy ;) . U nas podobna historia - dziewczyna z bloku, ze średnio sytuowanej rodziny, nigdy nie śmiałam nawet marzyć o domu, wydawało mi to nierealne, ale na szczęście mąż mi pokazał, ze jak się chce to się da!
Na chwile obecna ocieplamy z zewnątrz i podwieszany sufity. Stan deweloperski. Jedno jest pewne, mimo ze mam gdzie teraz mieszkać to pragnę się przeprowadzić już na swoje ☺️
Powodzenia !

Dołączone zdjęcia:

forum Dom w mniszkach 2 obrazek 95468
forum Dom w mniszkach 2 obrazek 95471
forum Dom w mniszkach 2 obrazek 95472
forum Dom w mniszkach 2 obrazek 95474
forum Dom w mniszkach 2 obrazek 95475
forum Dom w mniszkach 2 obrazek 95476
Default avatar
Napisany przez Iwonka
#3

Hej, Dziękuję za kontakt
Super ...Zazdroszcze Wam...
Widzę, że też zdecydowaliście się na zmiejszenie okna tarasowego, mam nadzieję że nie będziemy żałować
Pozdrawiam Was gorąco i trzymam kciuki za szybką przeprowadzkę... Na kiedy planujecie?

Default avatar
Napisany przez Marcelka
#4

Hej, nie zmniejszaliśmy okna tarasowego, zdjęcie akurat przedstawia okno na taras z mniejszego mieszkanka . W naszym mamy zgodnie z planem.
Myśle ze jeszcze z rok to wszystko potrwa, na fachowców trzeba długo czekać, a my budujemy własnymi siłami, bez kredytu (praca za granica) wiec trochę dłużej to wszystko trwa.
U Was napewno szybko pójdzie :) koniecznie chwal się zdjęciami!

Default avatar
Napisany przez mario
#5

Witam Was. Cieszę się ze ktoś ruszył z tym projektem i założył temat na tym forum. Ja założyłem temat "Dom w mniszkach 2 od początku". Z załatwianiem spraw ruszyłem w październiku i teraz jestem na etapie budowy. 4 kwietnia dostałem pozwolenie. buduję sam więc prace postępują powoli. Dokonałem kilku zmian w projekcie. Też zastanawiałem się nad rezygnacją z kominka a ostatecznie wyszło że będą dwa kominki jeden w salonie na dole i drugi w największym pokoju na górze. czasy idą niepewne więc postawiłem na dom samowystarczalny. W palnie oczyszczalnia bio, fotowoltaika, małe turbiny wiatrowe, solary, ogrzewanie podłogowe, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, gwc grzebieniowy-żwirowy i zbiornik retencyjny na deszczówkę. Ile z tego wyjdzie nie wiem. Jak wiemy plany się często zmieniają i w większości zależą od funduszy. Wszystko będę opisywał w swoim temacie. Właśnie zamieszczam zdjęcia z budowy. Mam nadzieje na wymianę doświadczeń i pomysłów. Pozdrawiam Mario.

Default avatar
Napisany przez Izabela
#6

Hej. Mogę prosić o zdjęcia jak tio teraz u Was wygląda? Pozdrawiam

Default avatar
Napisany przez Iwonka
#7

Witam, żyję żyję mam się dobrze...póki co ;)))
troszkę to trwało ale chciałam poczekać z wpisem do zakończenia pierwszego etapu - u mnie etap to kolejna transza z banku :) Budowa rozpoczęta w połowie Sierpnia - małe problemy z ekipą i akcja "szukamy nowej" - na szczęście zakończona sukcesem :) Po drodze też nieprzyjemny incydent ze składem budowlanym, aktualnie czekamy na rozprawę w sądzie - ale nie o tym tutaj... Do rzeczy!!!
Pierwszy etap to fundamenty, ściany konstrukcyjne i strop. Na tym etapie małe 3 zmiany: okno tarasowe z 3 zmniejszone na 2 części, rezygnacja z balkonów oraz dzięki rezygnacji z kominka w jego miejscu będzie stała lodówka. Kolejny etap to dach i ścianki działowe - tutaj zmiany są dwie: nie będzie żadnych okien połaciowych oraz ścianki będą podniesione o dwa solbety, żeby pokoiki by bardziej ustawne.
Dodaje zdjęcia i od razu się wytłumaczę, że ściany konstrukcyjne poddasza będą murowane jak już ekipa od dachu poda termin - póki co jest to Styczeń ale który...tego nie wie nikt ;)
W razie pytań chętnie odpowiem...Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych i czytających ;)

Dołączone zdjęcia:

forum Dom w mniszkach 2 obrazek 97452
forum Dom w mniszkach 2 obrazek 97453
forum Dom w mniszkach 2 obrazek 97454
forum Dom w mniszkach 2 obrazek 97455
forum Dom w mniszkach 2 obrazek 97456
forum Dom w mniszkach 2 obrazek 97457
forum Dom w mniszkach 2 obrazek 97458
forum Dom w mniszkach 2 obrazek 97459
forum Dom w mniszkach 2 obrazek 97460
forum Dom w mniszkach 2 obrazek 97461
forum Dom w mniszkach 2 obrazek 97462
forum Dom w mniszkach 2 obrazek 97463
forum Dom w mniszkach 2 obrazek 97464
forum Dom w mniszkach 2 obrazek 97465
Default avatar
Napisany przez Natalia
#8

Cześć, mam pytanie odnośnie adaptacji poddasza w tym projekcie. Czy ktoś z budujących zmieniał wysokość ściany kolankowej? Mając już pewne doświadczenia z użytkowym poddaszem (co prawda przy dachu kopertowym) mam pewne obawy co do faktycznej powierzchni użytkowej poddasza. Czy skosy nie zabierają zbyt dużo powierzchni mieszkalnej dla przykładowo osoby o wzroście 190cm? ktoś mógłby podzielić się doświadczeniami a także mile widziane są wszelkie zdjęcia z poddasza z opisem na jakiej wysokości wychodzi np. dolna krawędź okna dachowego itp. Będę bardzo wdzięczna za wszelkie komentarze :)

Default avatar
Napisany przez Iwona
#9

Hej, ja podniosłam ściany o dwa pustaki ale aktualnie jest na nich świeżo wylany wieniec, także zdjecia nie będą jeszcze oddawały efektu ale ścianka docelowo ma mieć od 125 do 130 cm takze myślę, że to jest wystarczająco aby pokoiki były funkcjonalne i ustawne. Nie mam żadnych okien dachowych także tutaj nie pomogę.

Pozdrawiam

29404444 1320419294769781 1505741487 o  1
Napisany przez Mario
#10

Witam Panie. Tak się składa, że ja zmieniałem wysokość ścianki kolankowej dokładnie o 34 cm. Musiałem pójść na kompromis. Otóż podniesienie ścianki kolankowej to żaden problem. Tylko później dom zmienia swoją bryłę. Jestem z Lublina i mam niedaleko dosłownie 300 metrów o mojego bloku wybudowany taki domek. Swego czasu rozmawiałem z właścicielami ale jacyś zdystansowani. Byłem w środku i widziałem jeszcze przed tym jak wbiłem szpadel w ziemie. Ale do brzegu.Oni podnieśli ściankę o jeden bloczek czyli 24 cm i więcej w bryle nic nie zmienili. Sam projekt jest ładny ale podniesienie wysokości całej elewacji o jeden bloczek zaburzyło tą bryłę i już tak ładnie nie wygląda. Ja aby zniwelować podniesienie wysokości elewacji, obniżyłem poziom zero w stosunku do gruntu tak, ze przy wejściu będzie jeden schodek a nie trzy. Aby okna nie były za nisko podniosłem je o 10 cm nad pozom podłogi. Warstwę izolacji, wylewki z podłogą zwiększyłem do 27 cm. Okapy dachu wydłużyłem do 130 cm. Jak dojdzie ocieplenie elewacji to bryła nie tylko zachowa swoje proporcje ale przez wypuszczone ponad projektowaną odległość okapy dachu dom będzie prezentował się jeszcze ładniej. Sam mam ponad 190 cm wzrostu i uważam że te 34 cm o które podniosłem ściankę kolankową to skrajne minimum. Poddasze w tym projekcie można podnieść o jakieś dwa bloczki czyli 50 cm ale pod warunkiem zmian, które zachowają albo polepszą proporcje bryły domu.

29404444 1320419294769781 1505741487 o  1
Napisany przez Mario
#11

A odnośnie okien dachowych, to ja pozostawiłem cztery ale jedno, które było od strony północnej przeniosłem na wschodnią, gdzie będzie więcej światła. Z okien nie rezygnowałem mimo, ze to koszt około 6 tysięcy złotych. Jak dla mnie okna dachowe dodają pewnego uroku dachowi, tak jak komin. Ja mam czarną dachówkę i okna też wybrałem czarne.

29404444 1320419294769781 1505741487 o  1
Napisany przez Mario
#12

Natalia, przed wyborem tego projektu przeczytałem co tylko można było w internecie na temat tego projektu. Nawet poznałem mała historię tego projektu. Otóż pierwsza wersja tego projektu była z dachem kopertowym ale wielu inwestorów dopytywało się o dach dwuspadowy, a wielu co zakupili ten projekt zmieniało z kopertowego na dwuspadowy. Wszystko podyktowane zwiększeniem miejsca na poddaszu.Więc Archon wprowadził projekt z dachem dwuspadowym i ten ma ponoś duże wzięcie. Przy dachu kopertowym dużo miejsca zabierają skosy, dach jest droższy w wykonaniu i to dużo. Czy ładniejszy kopertowy to już rzecz gustu i upodobań. Ale na pewno mniej użytkowy i mniej funkcjonalny. Dachy kopertowe zdają egzamin przy dużych domach pod względem powierzchni zabudowy. Przy tym projekcie jak podniesiesz ściankę kolankową o dwa bloczki przy dachu dwuspadowym to jeszcze przy odpowiednich modulacjach da się zachować ładną bryłę, ale przy dachu kopertowym naprawdę trzeba dużo podnieść ściankę kolankową aby uzyskać komfort pomieszczeń na poddaszu, a jak podniesiesz to znowu trzeba napracować się ze zmianami aby zachować ładną bryłę całego budynku. Pozdrawiam i miłych chwil z budową. Mariusz

Default avatar
Napisany przez Natalia
#13

Bardzo dziękuję za taki odzew! :)
Co do wcześniejszego postu to nie wyobrażam sobie tego projektu z dachem kopertowym. Dla mnie byłby po prostu brzydki ;)

Mam już w takim razie kilka pomysłów jak podnieść wysokość ściany kolankowej. Ale mam jeszcze pytania. Tak jak mówiłam mając doświadczenie z budową domu (tego z kopertowym dachem) chciałam zapytać o strop. Ta jest tzw. Strop teriva który finalnie osiągnął wysokość ok. 45 cm. Gdyby nie to poddasze zyskało by wyższe ścianki kolankowe. I jeszcze mam pytanie co myślicie państwo o wysokości pomieszczeń na parterze? Czy 270cm to jednak nie nie jest dużo? Obniżając parter można też uzyskać kilka dodatkowych centymetrów ;)

29404444 1320419294769781 1505741487 o  1
Napisany przez Mario
#14

Natalia z Twojej wypowiedzi wywnioskowałem, że budujesz z dachem kopertowym.

29404444 1320419294769781 1505741487 o  1
Napisany przez Mario
#15

No widzisz Natalia. żeby nie psuć bryły budynku zrobiłem strop monolityczny. Orobiłem się przy tym niemiara ale za to strop mam 16 cm anie 45 jak u Ciebie. 29 cm różnicy. Obniżyłem poziom zero o 27 cm, to już mam w zapasie 56 cm w stosunku do twojego projektu. Tylko ja zrobiłem takie kombinacje ponieważ ten nadmiar który uzyskałem wrzuciłem w podłogi na parterze, które podniosłem z 24 cm na 27, a to dlatego że dałem grubszą wylewkę w której puszczę ogrzewanie podłogowe, a czym grubsza wylewka tym lepsze parametry grzewcze ogrzewania podłogowego. Na stropie też pogrubiłem wylewkę o dwa centymetry z tego samego powodu co na dole czyli z uwagi na podłogówkę. Poza tym na dole i na górze w podłogach dołożyłem do grubości styropianu. Na dole lepsza izolacja i lepszy manewr przy układaniu wszelkich instalacji a na górze lepsza dźwiękoszczelność między piętrami i lepszy manewr przy układaniu instalacji szczególnie wentylacji mechanicznej. Takie zabiegi pozwoliły mi wygospodarować wysokość parteru na 282 cm, od tego odjąć sufit podwieszany w całym domu na 12 cm to zostaje mi 270 cm na czysto do samego sufitu. Manewr który zrobiłem pozwolił mi też na obniżenie jętek na poddaszu co spowodowało, ze mam malutki stryszek an jakieś tam bombki czy inne szpargały, no i mogę tam zainstalować centralkę od rekuperacji i rozprowadzić całą instalację wentylacyjną i elektryczną. Ponadto zastosowanie lepszej termicznie wełny mineralnej do ocieplenia dachu pozwoliło mi na uzyskanie dodatkowych 5 cm na wysokości pomieszczeń na poddaszu i mam 262 cm, tak jak w blokach sprzed kilku lat, bo teraz w blokach 270 to standard. No i na koniec co do wysokości. Ja od razu planowałem sufit podwieszany w całym domu. Robię sam więc niewiele więcej mnie to będzie kosztowało ale za to w syficie podwieszanym schowam wszelkie instalacje, które musiałbym puszczać w ścianach, atak będę miał tylko 30 cm od podłogi do gniazdek wtyczkowych i od sufitu do włączników, wszystkie odcinki w pionie. Nie ma problemu, ze ktoś później zapomni i przewierci przewód montując coś na ścianie. te 270 cm optycznie powiększa pomieszczenia szczególnie jak oświetlenie jest schowane w suficie i nie wiszą żyrandole. Nawet jak ktoś lubi żyrandole to zawsze w takim pomieszczeniu wiszą o te 10 cm wyżej. To tak w skrócie. Chciałbym też przeczytać co Wy zmieniłyście , jakie rozwiązania zastosowałyście lub zastosujecie w swoich domach?

Default avatar
Napisany przez Natalia
#16

To tak w kwestii wyjaśnienia teraz. Mam już doświadczenie z budową innego projektu właśnie z dachem kopertowym i stropem teriva gdzie ogromną część prac była także robiona samodzielnie dlatego jakieś ogólne pojęcie mam na temat budowy :) o dom w mniszkach pyta bo jesteśmy zainteresowani tym projektem jeżeli uda się go tylko w jakiś sposób dopasować do naszych wymagań to myślę że budowę rozpoczniemy w przyszłym roku. Do tego czasu chciałabym poznać opinie i problemy przy budowie osób które już rozpoczęły realizację :)

gotowy projekt Dom w mniszkach 2
KOD: 250SWIETA
Dom w mniszkach 2
dwurodzinny (jednorodzinny dwupokoleniowy) z poddaszem
153,72 +6,84
Ikona pokojów6
Ikona łazienki + toalety3
Koszty budowy : 326 900 zł
Cena z kodem 250SWIETA
4 310 zł (3 504,07 zł netto)
Kod ważny do 04.04.2024 r. godz. 08:00
Cena regularna 4 560 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 4 060 zł
Konkurs foto - Dom w obiektywie
Konkurs foto - Dom w obiektywie
Zgłoś swój dom do filmu
Zgłoś swój dom do filmu
newsletter
newsletter
Polub nas na facebooku
Polub nas na facebooku
Pisz bloga
Pisz bloga
Projekt domu ARCHON+
Projekt domu ARCHON+
ArchonHome
ArchonHome
Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?