Sauna a

 

Dzisiaj zdrowy styl życia staje się standardem. Zdajemy sobie sprawę, że od sposobu żywienia a także naszej aktywności fizycznej, zależy nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Również we własnym domu powinniśmy przewidzieć miejsce na rekreację i regenerację. Sauna i własna siłownia w domu to luksus, ale też coraz częściej dla wielu Inwestorów jeden z priorytetów, dlatego przy wyborze projektu domu zwracają uwagę na to czy architekt przewidział w nim miejsce na aktywny relaks, wypoczynek, poprawę kondycji, odprężenie. Pomieszczenia odpowiadające tym potrzebom powinny spełniać określone warunki, dlatego usytuowanie ich na planie domu nie jest nigdy przypadkowe. 
 

Coś dla zdrowia i coś dla ducha

Dbałość o zachowanie dobrej kondycji i regularne ćwiczenia sprawnościowe nie muszą oznaczać, że kilka razy w tygodniu jesteście zmuszeni do wyjazdu do klubu fitness lub na siłownię. Zaprojektowanie w domu odpowiedniego pomieszczenia czy nawet całej części domu przeznaczonej na relaks i aktywne spędzanie czasu, daje komfort nieograniczonego i swobodnego dostępu do odpowiadających naszym potrzebom sprzętów do ćwiczeń pod dachem własnego domu. 

Takie pomieszczenia, jak siłownia i sauna powinny być przede wszystkim odpowiednio usytuowane na planie domu, mieć odpowiedni kształt i metraż, tak aby zagwarantować wygodę i właściwe warunki do ćwiczeń. Warto już na etapie wyboru projektu przemyśleć jakie sprzęty chcecie w tym pomieszczeniu umieścić i czy ma tam być też miejsce na ćwiczenia fitness, bo to determinuje powierzchnię. Siłownia i sauna nie powinny być projektowane w obrębie strefy dziennej i powinny to być pomieszczenia z odpowiednią wentylacją - to założenia podstawowe, cała reszta jest już uzależniona od indywidualnych potrzeb i możliwości. 

Dom pod morwa 017

Jeśli brakuje Wam czasu i ochoty na ćwiczenia i stawiacie bardziej na relaks, to w tym celu świetnie sprawdzi się domowa sauna. Zaprojektowanie w domu sauny to stosunkowo łatwe zadanie, gdyż zwykle nie są to pomieszczenia o dużym metrażu. Sauna może być zlokalizowana obok domowej siłowni lub nawet w łazience. Właściwa lokalizacja sauny i jej odpowiedni rodzaj, dostosowany do Waszych potrzeb i stylu życia sprawi, że będzie funkcjonalna i wygodna. 

Zalety korzystania z sauny:

Sauna to miejsce, gdzie można się odprężyć i wypocząć. Jest świetnym sposobem na hartowanie i wzmocnienie systemu odpornościowego organizmu. Gwarantuje oczyszczenie z toksyn, jest idealną profilaktyką w walce z infekcjami i przeziębieniem, a przez intensywne krążenie krwi poprawia kondycję skóry, która staje się jędrniejsza i bardziej dotleniona.

Przed wyborem projektu domu warto odpowiedzieć sobie na pytania:

  • w jaki sposób chcecie i lubcie korzystać z sauny?
  • czy ma ona wraz z siłownią tworzyć rodzinne zaplecze rekreacyjne?
  • czy stanie się miejscem spotkań z przyjaciółmi?
  • czy po trudach całego dnia będzie wymarzonym miejscem relaksu przed snem?
Wnętrze sauny
Ori-sauna www.saunet.pl

Sauna dla aktywnych

To propozycja dla tych, którzy traktują saunę jako niezbędny element treningu sportowego. Zwykle sąsiaduje z domową siłownią. Jest miejscem regeneracji sił, a dzięki gorącym i zimnym kąpielom hartuje ciało, poprawia krążenie krwi, dobroczynnie wpływa na zdrowie, a także wyszczupla. Korzystanie z sauny po ćwiczeniach może powodować odwodnienie, dlatego koniecznością jest uzupełnianie ubytków płynów i soli mineralnych, picie dużych ilości wody i soków zarówno po treningu, a także przed i po pobycie w saunie. Ważne, aby również na tę czynność zaplanować odpowiednie miejsce.

Sauna dla towarzyskich

Jeśli planujecie stworzyć miejsce, gdzie w miłej relaksującej atmosferze odbywać się będą spotkania z przyjaciółmi, nie martwcie się, że pochłonie to dużą powierzchnię. W warunkach domowych również można zaplanować taką funkcję, wystarczy wydzielić odpowiednie kąciki: zamiast szatni możemy mieć do dyspozycji szafę lub półkę z wieszakiem, do mycia i schładzania ciała wystarczy kabina prysznicowa, szersza ławka (najlepiej o długości ok. 2 m) lub stołek dla krótkiego odpoczynku. Po 2-3-krotnym cyklu (sauna-ochładzanie-wypoczynek), spotkanie dobrze zakończyć kolacją, dlatego najlepiej zlokalizować saunę na parterze. Jeśli planujecie większy kompleks, składający się z kilku pomieszczeń, odpowiedniejsza będzie piwnica koniecznie z możliwością wyjścia i schłodzenia się na świeżym powietrzu. 

Sauna dla domatorów

Saunę można umiejscowić w strefie nocnej, tej najbardziej intymnej, dzięki temu zapewnicie sobie wygodny relaks bezpośrednio przed snem. Po cyklu kąpieli, który może trwać łącznie ok. 1,5-3 godzin, zaleca się długi odpoczynek nawet do 3 godzin. Sauna może być zlokalizowana przy łazience ogólnodostępnej na poddaszu bądź w wydzielonej części sypialni małżeńskiej. Ponieważ na poddaszu często brakuje powierzchni na wydzielenie dużego kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego, ważna jest analiza funkcji i czynności, jakie człowiek wykonuje, w trakcie i po pobycie w kabinie sauny. Wskazany jest podział czynności na dwie części i rozdzielenie ich do dwóch pomieszczeń: w łazience część mokra, kąpiel higieniczna przed wejściem do sauny i po zakończeniu całego cyklu, wytarcie/wysuszenie, pobyt w kabinie sauny, schłodzenie; w sypialni lub w wydzielonym aneksiewypoczynkowym część sucha, rozebranie się, wypoczynek, ewentualnie wyjście na świeże powietrze (np. na balkon).

Dom w kameliach g2n 053 realizacja

 

Rodzaje saun:

Sauna mokra  
Najczęściej stosowana. Kąpiel w niej rozpoczyna się w temperaturze 50°C, a wilgotność uzyskana przez polanie kamieni wodą, osiąga 35%. Stopniowo temperaturę należy zwiększyć do 90°C przy 10-15% wilgotności powietrza.
Sauna sucha 
Jest najgorętsza, temperatura w niej to ok. 100-110°C przy bardzo niskiej wilgotności powietrza, nieprzekraczającej 10%. Następuje szybkie wysuszenie skóry i intensywne pocenie. Przeznaczona jest dla wytrwałych i doświadczonych użytkowników.
Sauna parowo-ziołowa
Jest najchłodniejsza, osiąga temperaturę 45-65°C, natomiast wilgotność jest bardzo wysoko 40-60%. Niewskazana jest wilgotność powietrza powyżej 70% w pomieszczeniach, w których ściany i sufity wyłożone są drewnem w związku z zagrożeniem gromadzenia się wilgoci oraz rozwoju grzybów i pleśni. W tej saunie można używać substancji zapachowych. W piecu znajduje się odpowiedni pojemnik na olejki eteryczne.

Praktyczne porady

Planując saunę w swoim domu, należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji. Pomieszczenie, w którym znajduje się sauna, musi posiadać kanał wentylacyjny. W samej kabinie, w ścianie bezpośrednio za piecem musi znajdować się otwór nawiewny, wylot najlepiej umieścić w suficie. Minimalna wysokość kabiny powinna wynosić 2m. Dla zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji gorącego powietrza między kabiną sauny, a sufitem i ścianami pomieszczenia, w którym się znajduje, należy pozostawić między nimi kilkanaście centymetrów wolnej przestrzeni.

Drzwi do sauny powinny otwierać się zawsze na zewnątrz, mogą być zbudowane z drewna, jednak najlepsze są te z hartowanego szkła.

Podłogę należy wyłożyć terakotą odporną na działanie wysokich temperatur, na niej niezbędna jest drewniana kartka, która zapobiega przed poślizgnięciem się i poparzeniem stóp.

Piec najlepiej umieścić na ścianie wejściowej do kabiny, wówczas natychmiastowo ogrzewa powietrze wpadające podczas wchodzenia i wychodzenia z sauny. Powinien być zasilany prądem trójfazowym.

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na jakość wypoczynku w saunie jest prawidłowe oświetlenie. Nie może być ono zbyt silne, najlepiej osłonięte drewnianymi abażurami lub umieszczone pod ławkami. Do tego spokojna relaksująca muzyka, ciepłe kolory, naturalne materiały gwarantują pełną regenerację sił oraz odpoczynek fizyczny i psychiczny.

 

Opracowanie: arch. Małgorzata Biel

 

Pisz BLOGA
Rozpocznij Swoją przygodę
z budową domu!
Pisz bloga

Rabat
na każdy projekt domu!
Projekt domu ARCHON+
newsletter

Konkurs FOTO
Dom w obiektywieWeź udział i wygraj ...
Konkurs foto - Dom w obiektywie

270 057 fanów
Dołącz do nas!
Polub nas na facebooku

Film z realizacji
Zaproś ekipę filmową ARCHON+ do swojego domu
Zgłoś swój dom do filmu
ArchonHome
ArchonHome

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?