Decyzja o budowie domu dojrzewała u nas dość długo. Prawie rok oglądaliśmy oferty sprzedaży domów z myślą, że nie będziemy budować. Chcieliśmy kupić duży dom, aby sonowi wygospodarować odrębne mieszkanie. Miał być blisko miasta ale równocześnie w ładnej, wiejskiej okolicy z kujawskimi krajobrazami. Po roku poszukiwań w końcu dotarło do nas, że musimy dom zbudować.

Całe lato oglądaliśmy projekty domów z różnych pracowni, rozmawialiśmy z architektami i podróżowaliśmy sobie po okolicy w poszukiwaniu działki. Zrobiliśmy listę projektów, które najbardziej nam się podobały i stopniowo ją skracaliśmy, aż na liście zostały 4 projekty - dwa z Archona i dwa z LK projekt. Pod koniec sierpnia znaleźliśmy działkę, która miała wszystko to, czego zawsze chcieliśmy: położenie wśród pół i łąk, odpowiednią wielkość, odpowiednią odległość od miasta, sąsiadów w odpowiedniej odległości ( nie za dużej, nie za małej ;), dostęp do drogi (co prawda gruntowej ale blisko głównej), media w drodze (owej gruntowej), nawet usytuowanie względem stron świata i niewygórowaną cenę. Działka nas zauroczyła ale ochłonęliśmy i poprosiliśmy o przesłanie warunków zabudowy. Czytając WZ ochłonęliśmy jeszcze bardziej - linia zabudowy ściśle 11m, kąt nachylenia dachu wyznaczony bardzo dokładnie , rodzaj i kolor pokrycia dachu ściśle określone, powierzchnia zabudowy do 10% powierzchni działki itd. Początkowo wydawało nam się, że nie istnieje gotowy projekt, który spełni te miliardy surowych warunków. Wstrzymaliśmy się z kupnem działki. Poszukaliśmy architekta i poszliśmy na rozmowę o projekcie indywidualnym przypominającym coś z naszej listy. Sympatyczny, starszy pan dokładnie wypytał czego nam trzeba, przejrzał WZ i naszą listę najfajniejszych projektów, po czym okazało się, że jednak jest coś na naszej liście co spełnia niemal wszystkie WZ. Po rozwianiu wszystkich wątpliwości, wstępnie ustaliliśmy adaptację Domu w klematisach 11 :)  Następnego dnia pojechaliśmy do Urzędu Gminy, żeby sprawdzić czy na działce nie czekają nas jakieś niespodzianki typu planowana autostrada. Okazało się, że i owszem... jest w planie obwodnica! Na szczęście po dokładnych analizach planowanego przebiegu drogi możemy się nią nie przejmować - będzie widoczna tylko na krótkim odcinku w odległości kilometra od działki. Zdecydowaliśmy się na kupno i działki i projektu.

Projekt zamówiliśmy przez Internet, przyszedł szybciej niż myśleliśmy, zaskoczył nas starannością wykonania. Transakcja kupna działki poszła równie sprawnie, bez niespodzianek, w miłej atmosferze. Umowę podpisaliśmy 22 września 2014 - zapisane, utrwalone w pamięci. Projekt zanieśliśmy do adaptacji a nasz sympatyczny pan w zamian wręczył nam listę miejsc do odwiedzenia i tego czego z tych miejsc potrzebujemy typu wszelakie uzgodnienia mediów, odpisy z KW, mapki itp.  Dostaliśmy nawet numery telefonów do konkretnych osób w tych wszystkich niezdrowych instytucjach. Szliśmy według tej kartki jak po sznurku... od drzwi do drzwi, od telefonu do telefonu i od okienka do okienka. Pozwolenie na budowę otrzymaliśmy jeszcze przed Bożym Narodzeniem. Znajomi nie wierzyli, że tak szybko to załatwiliśmy. Formalności zajęły 2 miesiące.  Wszystko dzięki panu adaptującemu projekt.

 W trakcie tych 2 miesięcy podpisaliśmy też umowę z firmą, która wykona nam ogrzewanie klematisów pompą ciepła. Szukaliśmy firmy, która ma długą historię, korzysta ze sprzętu dobrej jakości, jest samodzielna a ludzie mówią o właścicielu, że to uczciwy człowiek. Znaleźliśmy taką firmę, fakt, że trochę daleko, bo w Osielsku koło Bydgoszczy ale sądzę, że warto. W końcu ogrzewanie pompą ciepła do najtańszych nie należy więc lepiej znaleźć solidnych fachowców nawet jeśli trochę dalej trzeba pojeździć.

Od Nowego Roku zaczęliśmy poszukiwania ekipy, która postawi nasze klematisy. Wybór kierownika budowy był oczywisty - nasz pan adaptujący projekt ;) Firma chętna do budowania w rozsądnej cenie też się znalazła. Podzieliliśmy budowę na 3 etapy. W tym roku tylko do stanu zero z odwiertami pod pompę ciepła. Początek budowy - lipiec 2015 :)

 

Mid 54c47d8cbb00520fa03853587d14bf1c

Komentarze

Dodaj komentarz

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?