Wprowadzanie niewielkich zmian i modyfikacji w projektach typowych jest czymś naturalnym, ponieważ pozwala dostosować projekt do indywidualnych potrzeb jego przyszłych mieszkańców. Zmiany i modyfikacje wprowadzane są przez architekta adaptującego. Jest to osoba, która posiada uprawnienia architektoniczne do projektowania oraz należy do Izby Architektów lub Izby Inżynierów Budownictwa.
We wszystkich projektach domów ARCHON+ można wprowadzać zmiany i modyfikacje.
Kamila Mendel - Dyrektor Zarządzający ARCHON+
Co obejmuje standardowa zgoda na zmiany zawarta w projekcie?
W każdym naszym projekcie została wpisana zgoda na zmiany, która nie wymaga już kontaktu z naszym biurem. Ta domyślna zgoda dopuszcza wykonanie zmian w zakresie:
- zmiany otworów okiennych i drzwiowych oraz okien połaciowych wg potrzeb Inwestora (likwidacja okien i drzwi, zmiana lokalizacji, powiększenie, pomniejszenie)
- zamiany materiałów i rodzajów elementów konstrukcyjnych przy zachowaniu odpowiednich parametrów technicznych (np. zamiana technologii wykonania stropu, ścian itp.)
- zmiany rodzaju pokrycia dachowego z uwzględnieniem zaprojektowanych spadków i ciężaru pokrycia (zamiana dachówki ceramicznej na betonową, blachę lub gont bitumiczny)
- drobnych zmian elementów niekonstrukcyjnych układu wewnętrznego (np. przesunięcie drzwi, zmiana układu ścianek działowych)
- modyfikacji instalacji wewnętrznych (zmiana usytuowania komina, zmiana rozprowadzenia instalacji);
- sposobu ogrzewania budynku
- zmiana funkcji pomieszczeń
- zmiana gabarytów tarasów i schodów zewnętrznych
Wprowadzenie innych niestandardowych zmian jest oczywiście możliwe, wymaga jednak uprzedniej konsultacji z naszym biurem. Na podstawie krótkiej rozmowy przygotowywana jest dodatkowa zgoda na zmiany, którą w formie pisemnej, bezpłatnie wysyłamy na podany przez Inwestora adres.
Do przygotowania ww. zgody na zmiany wykraczające poza te standardowe, potrzebować będziemy Państwa danych, numeru działki i jej lokalizację.
Adaptacja projektu gotowego
Każdy typowy projekt domu wymaga dostosowania do warunków wynikających z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub zapisów określonych w decyzji o Warunkach Zabudowy.
Takie dostosowanie nazywamy ADAPTACJĄ PROJEKTU, a przeprowadza je architekt posiadający uprawnienia architektoniczne do projektowania oraz należy do Izby Architektów lub Izby Inżynierów Budownictwa. W ramach adaptacji możliwe są również modyfikacje projektu wynikające z indywidualnych potrzeb Inwestora.
Proces adaptacji projektu gotowego można podzielić na dwie części: obowiązkową i dodatkową. Część obowiązkowa obejmuje dostosowanie projektu gotowego do działki, czyli do nośności gruntu, do stref obciążeń śniegiem i wiatrem, stref przemarzania gruntu oraz wysokości wód gruntowych. W ramach adaptacji sporządza się również projekt zagospodarowania terenu z uwzględnieniem projektowanego budynku na odpowiedniej mapie geodezyjnej przeznaczonej do celów projektowych.
Przy adaptacji możemy również liczyć na pomoc w uzyskaniu wymaganych prawem budowlanym uzgodnień, opinii oraz pozwoleń od odpowiednich urzędów i instytucji.
Część dodatkowa adaptacji to dostosowanie wybranego przez Państwa projektu do indywidualnych potrzeb Inwestora. Najczęściej zmianie podlega wielkość i lokalizacja otworów okiennych i drzwiowych, zmiana lokalizacji tarasu, zmiana sposobu ogrzewania budynku, podniesienie ścianki kolankowej, doprojektowanie podpiwniczenia itp.
Kto może dokonać adaptacji
Najlepiej i najwygodniej jest zlecić adaptację architektowi, który pracuje na terenie, gdzie położona jest wybrana działka, ponieważ jest doskonale zorientowany w lokalnych uwarunkowaniach. Musi to być jednak projektant posiadający uprawnienia i należeć do Izby Architektów lub Izby Inżynierów Budownictwa.
Obowiązki architekta adaptującego
Szczegółowa lista obowiązków projektanta dokonującego adaptacji projektu gotowego jest dość długa i obejmuje m.in.:
- Dostosowanie projektu do ustaleń Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, a gdy go nie ma, do zapisów określonych w decyzji o Warunkach Zabudowy,
- Dostosowanie charakterystyki energetycznej do lokalizacji budynku,
- Wykonanie projektu zagospodarowania terenu,
- Wykonanie niezbędnej adaptacji fundamentów do lokalnych warunków gruntowo - wodnych i sposobu ich izolacji,
- Sprawdzenie lub przeliczenie konstrukcji budynku w zakresie dostosowania jej do lokalnych warunków i obciążeń normatywnych,
- Dostosowanie instalacji wewnętrznych i przyłączy do warunków miejscowych na podstawie, uzgodnionych z dostarczycielami odpowiednich mediów,
- Naniesienie na oryginale projektu gotowego trwałą techniką graficzną (w kolorze czerwonym) zmian w zakresie rysunkowym i tekstowym,
- Uzyskanie wymaganych opinii, uzgodnień i sprawdzeń rozwiązań projektowych w zakresie wynikającym z przepisów,
- Przejęcie na siebie obowiązków głównego projektanta oraz załączenie stosownych uprawnień oraz wpisu do izby zawodowej,
- Opracowanie dokumentacji BIOZ (Bezpieczeństwo i Ochrona Zdrowia),
- Sprawowanie nadzoru autorskiego w czasie trwania prac budowlanych (na żądanie inwestora lub właściwego organu), m.in. w zakresie stwierdzania zgodności realizacji projektu z oryginałem.
Co zawiera projekt zagospodarowania terenu
Każdy Projekt zagospodarowania terenu składający się z części opisowej i rysunkowej musi być sporządzony na aktualnej mapie przeznaczonej do celów projektowych i powinien określać:
- usytuowanie i granice działki,
- trasę przyłączy mediów np. woda, wod-kan, gaz, prąd
- sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków;
- lokalizację istniejących i projektowanych obiektów budowlanych,
- lokalizację wejścia i wjazdu na działkę oraz charakterystycznych elementów znajdujących się na działce.
Projekt zagospodarowania terenu
Po wykonaniu adaptacji cała dokumentacja staje się PROJEKTEM BUDOWLANYM i może zostać złożona do pozwolenia na budowę.
Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji w ARCHON+ - sprawdź szczegóły