2020/01/29 - Punkt "0" zaznaczyłem na ścianach czerwoną kredą, a potem wyznaczyłem i wykonałem otwory pod puszki oraz bruzdy pod przewody w przedpokoju, na korytarzu, w łazience i salonie.. Włączniki będą na wys. 105 cm (od gotowej podłogi), gniazda w pomieszczeniach suchych na wys. 25 cm, a w łazience na 130 cm. W międzyczasie kurier dostarczył przewody. Wybrałem okrągłe, ponieważ płaskie gorzej się układa (szczególnie na załamaniach). Projekt rozdzielnicy już przygotowałem, ale brakuje kilku drobnych modyfikacji.

2020/01/30 - Projekt rozdzielnicy skończony. Zdecydowałem się na aparaturę Legranda z serii TX3. Łatwiejszy montaż niż w RX3 - niezależne wypięcie bez demontażu sąsiednich urządzeń połączonych szyną łączeniową i posiada pole opisowe. Kusi mnie jeszcze kontrolka faz. W domu oczyściłem podłogę oraz izolację poziomą (papę) od wszelkich zanieczyszczeń, resztek betonu od stropu, zapraw itp. Dodatkowo nałożyłem na stykach ścian i papy powłokę z dysperbitu, która będzie połączona z izolacją poziomą podłogi w późniejszym etapie. Przewody umieszczę w kanałach instalacyjnych wzdłuż ścian, dlatego zdecydowałem się zrobić powłokę na tym etapie.

2020/02/03 - Wszystkie pokoje, toaleta i łazienka mają otwory pod puszki i bruzdy pod przewody. Została kuchnia i garaż oraz jedna puszka na poddaszu. Dziś przyjechały "zabawki" z hurtowni, więc mogę zacząć składać rozdzielnicę.

2020/02/04  - Kuchnia i klatka schodowa gotowe bruzdy i otwory pod puszki.

2020/02/05 - Dziś zrobiłem inst.oświetleniową w trzech pokojach na piętrze i na korytarzu. Przewody układam w peszlach, które przymocowuję do wiązarów uchwytami. Zgodnie z postanowieniem, żaden przewód nie będzie umieszczony w ścianie (za wyjątkiem podejść do włączników i gniazdek). Wszystkie przewody będą układane na podłodze.Przewody w ścianie mocuję na specjalne do tego przeznaczone kolki.

2020/02/07  - Instalacja oświetleniowa na poddaszu i piętrze rozprowadzona. Na poddaszu ze względu na PPOŻ wszystkie przewody układam w peszlach, a włącznik i gniazdko będą natynkowe. Peszle na podlodze ukladam w taki sposób, aby nie kolidowały z inst. wody i kanalizacji bo obecność przewodów elektrycznych koło rur z ciepłą wodą może wpływać na nadmierne starzenie się izolacji. Wszystkie peszle są z gatunku "twarde". Puszki są głębokie i w nich wykonuję bezpośrednio łączenia bez dodatkowych puszek łączeniowych.

2020/02/08  - instalacja pod gniazdka na piętrze

2020/02/10 - zasilanie dla gniazd i ośw. na pietrze.

2020/02/13 - gniazda 1 fazowe na parterze i oświetlenie kuchni / jadalni i salonu.

2020/02/14 - dziś założyłem szybkozłączki i przeprowadziłem próbę oświetlenia. Do zrobienia zostało ośw. w toalecie i przedpokoju, instalacja pod dzwonek oraz garaż.

2020/02/15 - został mi tylko garaż i dodatkowe przewody między łącznikami schodowymi.

2020/02/18 - garaż gotowy, przewody w rozdzielnicy wpięte do szyn i wykop pod kabel zasilający.

2020/02/19  - dziś wciągnąłem do domu kabel i podłączyłem wraz z nim wyłączniki nadprądowe. Pozostały RCD i ogranicznik przepięć, który jak się okazało kwalifikuję się do wymiany (jeden wskaźnik jest pomarańczowy). Zamówiłem jeszcze C40, który jest polecany w zestawie przez producenta do ogranicznika przepięć. Mostki z RCD, C40 będę wykonywał za pomocą LGY o średnicy 10mm2, czyli takiej jak LZ. Od RCD 6mm2. Do zrobienia mostków użyję tulejek zaciskowych. Połączenie do GSW z uziomu przez 16mm2; Uziom jest wykonany w dwóch wariantach, zarówno w wersji pionowej jak i płaskownika FeZn w z dwoma pierścieniami co widać na zdjęciach z etapu budowy fundamentów.

2020/02/20 - sprawdziłem główny kabel zasilający przed zasypaniem, zamontowałem też studzienki kablowe przy granicy z chodnikiem i doprowadziłem kabel do zasilania bramy wjazdowej, furtki oraz kabel domofonowy. W rozdzielnicy zamontowałem szyny łączeniowe 3-fazowe. W międzyczasie przyjechał brakujący materiał i doprowadziłem do rozdzielnicy przewody od gniazd 3-fazowych. Wykonałem też połączenie wył. schodowych. Pozostały mostki w rozdzielnicy,, połączenie GSW z uziomem oraz przejście z układu TN-C na TN-S (rozdzielenie PEN na PE i N) do tego dwa gniazda pod rozdzielacze C.O. łącznik schodowy na piętrze i dwa gniazda w garażu. Złożyłem reklamację na ogranicznik przepięć. Musi zostać odesłany do Legranda. Dobrze, że to TX3...

2020/02/22 -  Podłączyłem kabel zasilający do rozdzielnicy budowlanej wtyczką 3-fazową i sprawdziłem w domu poszczególne obwody. Wszystko działa jak należy. Koniec.

White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White

Komentarze

Default avatar
Napisany przez Michał
1 osoba lubi ten post
#1
Ja bym poodkładal kilka dodatkowych różnicowej bo potem spalona żarówka wyłączy cały dom. A pozatym uplywnosc na takiej ilości obwodów może nadzwyczajnie w świecie być powyżej 0.015A
Default avatar
Napisany przez jacekj
#2
Czy mógłbym prosić o kontakt na email jacek.janikowski@gmail.com ? Też buduję dom z tego projektu i miałbym kilka pytań :)
Default avatar
Napisany przez Sebastian
#3
Michał. Dziękuję za komentarz.To skromna wersja, przyznaję. Tak naprawdę od samego początku chodziła mi po głowie jeszcze jedna różnicówka na L3 i ostatecznie zdecydowałem, że ją dołożę. Przemeblowałem jeszcze trochę rozdzielnie. Wykonywałem już podobną instalację, która działa bez zarzutu więc mam nadzieję, że tym razem też nie będzie problemów z upływnością . Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Ostatnio dodane wpisy

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?