Wracam po dłuższej nieobecności 
Mieszkamy już trochę, jakieś 2 miesiące. Szybka relacja z tego co się działo oraz jak się mieszka.

Zacznę od końca i od najważniejszego. Mieszka się wspaniale. Przeprowadzka z bloku do domu to wielki przeskok, głównie w jakości życia. Pomijając przestrzeń, cieszy cisza, spokój, komfort, brak problemów z parkowaniem, bliskość miejsc do spacerowania, wyjścia na sanki, czy wyprowadzenia psa. Zalet jest tak dużo, że trudno je opisać. 

Prawdą jest, że jak już człowiek zamieszka, to prace postępują wolniej. Gdzieś mobilizacja spada, sprawy które wydawały się problematyczne w trakcie budowy, dziś tracą zupełnie na znaczeniu. Dziurka w ścianie ? Nikt jej nie widzi. Obity tynk w pomieszczeniu gospodarczym ? Komu by to przeszkadzało  

Po 2 miesiącach mieszkania zdecydowanie stwierdzamy, że powierzchnia 121 m2 jest absolutnie wystarczająca. Myślę, że nawet przekracza nasze potrzeby. 2 pokoje wciąż nie są wykończone - brakuje finalnego oświetlenia, czy umeblowania. Świetną decyzją było postawienia na duże okna, które zapewniają naturalne światło. 

Opiszę pomieszczenia po kolei, tak by osoby, które przymierzają się do budowy tego projektu miały jasność. 
W domu pozostało jeszcze sporo pracy do wykonania, brakuje dekorów, nie wszędzie jest oświetlenie docelowe, nie zostały przykręcone wszystkie listwy przypodłogowe, nie ma wszystkich ramek przy włącznikach czy gniazdach. Na bieżąco, w miarę możliwości czasowych i chęci uzupełniamy braki.
Zacznę od góry:
Łazienka główna na piętrze - wielka. Znalazło się miejsce na dużą kabinę, dużą wannę, 2 umywalki, kibelek i wciąż pozostaje mnóstwo miejsca. Na tę chwilę korzystamy z niej sporadycznie, jako że nie kupiliśmy jeszcze lustra. Lustro kupujemy już dobry miesiąc. To nawet nie kwestia wielkiego wybierania. Jakoś mamy to po prostu w nosie i musimy dojrzeć do zakupu 

Sypialnia - duże łóżko, komoda na papiery, biurko z krzesłem, stoliki nocne. Nic więcej nie potrzebujemy, jako że mamy osobną garderobę. Z wykończenia pozostaje nam dekoracja wnętrza.

Garderoba - fantastyczna sprawa. Dzięki garderobie, uniknęliśmy gracenia pomieszczeń szafami. Garderobę wykończyliśmy w wersji budżetowej. Kupiliśmy uchwyty na wieszaki w IKEI, na dole zamontowaliśmy półki, pomieszczenie gotowe 

Pokój córki - tu nie mamy zastrzeżeń. Zmieściło się wszystko co planowaliśmy, córka jest zachwycona, nic dodać nic ująć.

Drugi pokój na piętrze - na tę chwilę pełni funkcję graciarni.

Schodzimy na dół:
Pomieszczenie gospodarcze - przydałoby się nieco większe. Ale jego funkcję przejmie częściowo domek narzędziowy, w którym trzeba po prostu posprzątać  U nas te pomieszczenie pełni również funkcję pralni - wstawiliśmy tam pralkę oraz suszarkę. Poza tym tam wisi jednostka wew. pompy ciepła i centrala rekuperacji. O tych urządzeniach napiszę później.

Wiatrołap - mógłby być większy, ale doceniam fakt, że znalazł się w projekcie. Oddziela salon od wejścia do domu, co jest istotne szczególnie zimą. Przez jakiś czas nie mieliśmy drzwi (opóźnienie dostawcy wynikające z montażu zawiasów po złej stronie  ) i każdorazowe wejście do domu wdmuchiwało zimne powietrze do salonu.

Łazienka dolna - docelowo będzie pełnić funkcję łazienki gości oraz toalety w ciągu dnia. Pomieszczenie nie jest duże, ale miejsca w nim nie brakuje. Jest wygodny prysznic, umywalka, kibelek. 

Pokój gościnny na dole - w tej chwili gości głównie kartony oraz wieszaczki, półeczki, lampki, które czekają na przywieszenie. 

Salon - serce domu, spędzamy tam większość czasu. Połączony z kuchnią daje powierzchnię niemal 40 metrów. Wspaniałe pomieszczenie. Otwarta kuchnia powoduje, że my jako rodzina mamy siebie cały czas. Kiedy odwiedzają nas goście, pozostajemy w stałym kontakcie. Było to szczególnie zauważalne podczas wigilii, którą spędzaliśmy u nas w domu. Przy 20 osobach, każdy co chwilę miał życzenie na coś do picia - nie traciliśmy ze sobą kontaktu. Dobrym posunięciem było również powiększenie salonu kosztem pokoju gościnnego oraz zmiana układu umeblowania pomieszczenia. Bardzo cenimy sobie przestrzeń, którą udało się wygospodarować, zachowując przy tym pełne umeblowanie.

Kuchnia - duża, przestrzenna, planując umeblowanie warto zaplanować duże blaty robocze. 

Spiżarka - w tej chwili przechowujemy w niej narzędzia i pozostałości pobudowlane  Muszę się zabrać za zrobienie regałów, tak by była to rzeczywiście spiżarka z prawdziwego zdarzenia. 

Na zewnątrz pojawiło się częściowe ogrodzenie frontowe. Brakuje jeszcze bramy i furtki - prace powinny być skończone w przyszłym tygodniu.

Wracając do pompy i reku:
Przypomnę, że u nas pracuje Panasonic TCap 9kW. Decyzja o postawieniu na pompę była jedną z najlepszych, jeśli nie najlepsza. Całkowicie bezobsługowe urządzenie z możliwością pełnego dostosowania do własnych potrzeb. Początkowo grzaliśmy tylko w II (taniej) taryfie w oparciu o krzywą grzewczą. Problem pojawiał się w weekendy, kiedy dom się przegrzewał. Było strasznie gorąco, podczas gdy nam zależało na stałej temperaturze. Nie doszedłem jeszcze do tego jak ustawić krzywą, tak by nie było potrzeby używania termostatu. Jeszcze trochę muszę się podszkolić Ostatecznie dokupiłem bezprzewodowy termostat Euroster EQ7 i grzeję non stop utrzymując stałą temperaturę w domu. Zbiornik 300 L wymaga grzania raz dziennie. Nagrzewa się bardzo szybko, ja mam ustawione grzanie CWU na 45 minut, nie było jeszcze sytuacji w której zabrakłoby ciepłej wody. 
Cieszę się, że postawiłem na pompę ciepła a nie na pellet czy ekogroszek. To zasługa tego forum, że dziś nie muszę myśleć o dorzucaniu do pieca, czy jego czyszczeniu.
Do pompy ciepła dokupiliśmy pompę cyrkulacyjną, oczywiście odpowiednio wcześniej planując instalację. Woda dostępna jest od ręki, świetna sprawa. Zrobiłem kiedyś test, odłączając pompę cyrk. Na wodę czekaliśmy długo... za długo. W przyszłym tygodniu zamontuję programator czasowy, tak by cyrkulacja nie działała non stop, nie ma takiej potrzeby kiedy przebywamy poza domem.
Warto wspomnieć o ogrzewaniu podłogowym - nigdy więcej grzejników. Nie widzę najmniejszego sensu montowania grzejników w sypialniach. Nie widzę też żadnego uzasadnienia pakowania się w te szpecące grzejniki. 

Rekuperacja - pierwsze tygodnie mieszkaliśmy bez rekuperacji. To był koszmar. W domu wieczny zaduch, otwieranie okien powodowało szybki napływ zimnego powietrza, co z kolei wychładzało dom. Teraz okien w zasadzie nie otwieramy, w domu nie ma kurzu. Nie ma też zaduchu. Moim zdaniem, w obecnych czasach kiedy budujemy domy z bardzo dobrym ociepleniem, reku to absolutny MUST HAVE. Żona, która początkowo była negatywnie nastawiona do tej inwestycji, dziś nie wyobraża sobie braku rekuperacji. Rekuperacja słyszalna jest tylko na najwyższym biegu (opcja przewietrzania), który jest praktycznie nieużywany. Tak, działa dyskretnie zapewniając świeże powietrze w domu = komfort dla nas. 

Z większych wydatków, które przed nami: to wspomniane ogrodzenie frontowe. Później taras oraz kostka brukowa. Ale to dopiero wiosną, kiedy pogoda nam na to pozwoli. Oczywiście, w międzyczasie będziemy szybciej lub wolniej dalej urządzać nasze wnętrza.
Reasumując, z dzisiejszej perspektywy, budowa domu to była świetna decyzja. Sama budowa trwała rok. Był to intensywny czas, ale efekty tak szybką cieszą, że człowiek zapomina o wszystkich trudnościach z którymi się borykał w trakcie jej trwania. 
 

Mid dc556b3956596511b8ade777653cc6a2
Mid ce1aa460ae92e16615b869884c2a247a
Mid 4d23d052b8eac442495c0c436a0a5f2d
Mid e1cec0e6506289562683c99ff917ae7f
Mid 80a5a845ff6fe9ca74dcc88de033a212
Mid 8a111cb3ad05dc93612adecd44d8528c
Mid 2533f2079a7c519903cd31197cb3307d

Komentarze

Default avatar
Napisany przez Alicja
#1
Super czyta się takie wiadomości! :) My dopiero będziemy budować, ale już nie moge sie doczekać tego stanu 'domowego ogniska' i przestrzeni. Informacje o pompie ciepła i rekuperacji bardzo pomocne, zaraz lecę do męża, żeby podzielić sie z nim Pana wpisem ;) Poza tym pięknie urządzone wnętrze. Gratulacje !
Default avatar
Napisany przez Marcin
#2
Trzymam więc kciuki za bezproblemową budowę. Projekt jest przyjazny w budowie, poza stropem nie powinien przysporzyć niespodziewanych kłopotów czy niespodzianek :)
Default avatar
Napisany przez Mariusz
#3
Witam. Dysponujecie moze wstepnym projektem rekuperacji?? Zastanawiamy się nad zakupem już budowanego domu i zastanawiam sie jak dużo przeróbek trzeba wprowdzic.
Default avatar
Napisany przez Marcin
#4
Cześć Mariusz. Kupowaliśmy projekt WM razem z projektem domu. Musiałbym go odnaleźć. Głównym zadaniem jest poprowadzenie kanałów WM, przygotowanie otworów na czerpnię i wyrzutnię. Później montuje się tylko anemostaty i jednostkę (rekuperator). Na jakim etapie jest ten budowany dom ? Jeżeli planujecie sufity podwieszane, to nie czeka Was dużo pracy. Jako, że my na parterze nie chcieliśmy sufitów podwieszanych, przepusty dla WM robiliśmy jeszcze przed zalaniem stropu. Oczywiście można wiercić w stropie, ale do tego trzeba mieć wiertnicę. Na poddaszu nie ma filozofii, w regipsie łatwiej wyciąć otwóry. Reasumując, przeróbki zależą od etapu na jakim się znajdujecie. Jak to wciąż stan surowy, to da się kanały rozłożyć w zasadzie bez wielkiej ingerencji. Jeżeli macie już tynki i wylewki, czeka Was więcej pracy.
Default avatar
Napisany przez Kakuma
#5
Gratuluję pięknego domku:) Gratuluję decyzji odnośnie urządzenia salonu, ten układ sofa pod ścianą nie zabiera przestrzeni, a mieszaniu się stref (jadalni i wypoczynku) nie ma mowy:) Super! Też tak będę urządzać salon nie wiem czemu na tyle budujących nikt się na to rozwiązanie nie zdecydował. Najważniejsze, że widzę, że to ładnie powiększa salon i wygląda super. Pozdrawiam i życzę mobilizacji na kolejne zajęcia jakie czekają Państwa wiosną:)
Default avatar
Napisany przez Marcin
#6
Dziękuję za miłe słowa, powodzenia w budowie.
Default avatar
Napisany przez Wiatrowska
#7
Witam, właściciela tego pięknego domku.Pana Marcina. Moje pytanie jest takie gdzie wybudowany jest domek i czy istnieje mozliwośc zobaczenia go na zywo.
Default avatar
Napisany przez Marcin
#8
Dom wybudowany w województwie dolnośląskim. Proszę o maila na adres marcinkuli@gmail.com
Default avatar
Napisany przez Sylwia
#9
Bardzo interesuje mnie ten projekt, czy mógłby mi Pan wyslac koszty budowy. ziuta13d@interia.pl
Default avatar
Napisany przez Marcin
#10
Puściłem informacje na maila.
Default avatar
Napisany przez Ewa
#11
Witam,też jestem ciekawa kosztu tego domu proszę o wiadomość jeśli to możliwe ewapanasinska@gmail.com
Default avatar
Napisany przez Aleksandra
#12
Witam, również zdecydowaliśmy się na ren projekt, będę ogromnie wdzięczna za przesłanie Państwa Kosztów budowy;)formida@wp.pl
Default avatar
Napisany przez Marcin
#13
Wysłałem maila.
Default avatar
Napisany przez dorota
#14
Czy mogłabym prosić o koszty budowy tego waszego pięknego domku na meila kredytserwisdm@op.pl
Default avatar
Napisany przez Ada
#15
Panie Marcinie gratulujemy pięknego domu! Wraz z mężem rozważamy budowę wg tego projektu. Czy mogłabym otrzymać od Pana informację na temat kosztów budowy do stanu w jakim widać to na Pana zdjęciach? Mój e-mail: adasza22@wp.pl Z góry dziękuję i pozdrawiam
Default avatar
Napisany przez Marcin
#16
Wysłałem maila.
Default avatar
Napisany przez Łukasz
#17
Witam serdecznie, czy mógłbym również prosić o informację ile wyszedł Państwa ten piękny dom? Mój email lukaszekczapla@gmail.com Dziękuję i pozdrawiam.
Default avatar
Napisany przez Emilia
#18
Dom i jego wnętrze są przepiękne w Pana wykonaniu. Z mężem również zastanawiamy się nad budowa tego domu. Czy mogłabym prosić o koszcie budowy tak uroczego domu. Mój e-mail emiliauld@gmail.com. Pozdrawiam
Default avatar
Napisany przez Marcin
#19
Witam, dziękuję za miłe słowa, przesłałem maila. Pozdrawiam.
Default avatar
Napisany przez Bozena
#20
Witam! Jeśli to nie kłopot, proszę o koszty budowy bozena.puszkarska@gmail.com Gratuluję tak uroczej realizacji projektu!
Default avatar
Napisany przez Marcin
#21
Witam. Przesłałem maila. Dziękuję za miłe słowa :)
Default avatar
Napisany przez Marcin
#22
Witam serdecznie! Przepiękny dom! Razem żoną planujemy wybudowac podobny. Mam wielką prośbę, o przesłanie na maila(regi39@wp.pl) kosztów budowy.Pozdrawiam!
Default avatar
Napisany przez Marcin
#23
Witam, wysłałem maila z informacjami.
Default avatar
Napisany przez dalmacija
#24
Witam, przymierzamy się właśnie do budowy tego projektu, mogłabym prosić o zestawienie kosztów budowy, wraz z województwem? Moj mail: kin-ka@wp.pl Pozdrawiam ;)
Default avatar
Napisany przez Marcin
#25
Witam. Puściłem maila. Pozdrawiam :)
Default avatar
Napisany przez Michał
#26
Panie Marcinie - kawał dobrej roboty :) Super się czyta te wszystkie wskazówki.Również (jeśli to możliwe) proszę o przesłanie kosztów buduowy, chcialbyśmy zbudować coś podobnego w zachodniopomorskim. Mój e-mail: michalcyran14@vp.pl Dziękuję i pozdrawiam, Michał
Default avatar
Napisany przez Marcin
#27
Panie Michale wysłałem maila. Powodzenia w budowie :)
Default avatar
Napisany przez Ania
#28
Piękny dom! Przymierzamy się do tego samego projektu, ale w odbiciu lustrzanym, koło Wrocławia :) Czy można poznać całościowy koszt do momentu wprowadzenia się? Będę wdzięczna. Mój adres: aniastefani@gmail.com Dziękuję i życzę samych radości z mieszkania, Ania

Dodaj komentarz

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?