Dach, przyłącze wodociągu

27.03.2019 roku specjalista wykonał przyłącze do wodociągu. Na razie nie mamy zamontowanego wodomierza, ma to zrobić gdy faktycznie będziemy chcieć już korzystać z naszej wody.

Całość (wodociąg i kanalizacja) kosztowała w sumie 3350 zł. Wydaje się (jak na razie) realne zmieszczenie w 10000 za przyłącza mediów, przy czym na razie nie mamy jeszcze faktury od PGE, gazownia także nie spieszy się ze swoją częścią. Nie mamy też speca do wykonania przyłącza gazowego od skrzynki do domu, ale liczę na to że wykonawca gazowni zrobi od razu całość, oczywiście za odpowiednią kwotę:)

Natomiast w domu dach cały czas powstaje. Obecnie, od 1 kwietnia, trwa już orynnowanie (jeżeli takie słowo w ogóle istnieje) i pokrywanie dachu blachą.

Niestety, 2 kwietnia strasznie wiało na działce i jestem pełna podziwu dla tych ludzi, że w ogóle wleźli na dach przy takim wietrze. Ale tempo prac przez to na pewno zdecydowanie spadło. Ale jednak się nie wstrzymali z robotą całkiem:)

 

Bardzo mi się podoba oświetlenie zewnętrzne domu na zasadzie lampek LED (chyba) zamontowanych od dołu do wystającej części dachu. Tak, że światło z nich pada z góry na mury domu. Mąż twierdzi że u nas (w sensie na naszym dachu, i jego wykończeniu od spodu) nie da się tego typu oświetlenia zainstalować. Mnie się jednak wydaje, że chyba da się, skoro dach wystaje dalej niż mury? Ale to pewnie trzeba będzie dopytać elektryka?

 

Z większych problemów to nasza pani architekt trochę zawaliła, a my i wykonawca (oraz jego majstrzy) też nie dopatrzyliśmy. W pokoju nad garażem, zamiast dużego okna balkonowego na bocznej ścianie, mieliśmy dać dwa okna dachowe na tylnej części dachu. Jednak okazało się, że dwie krokwie są za blisko siebie i okno dachowe między nie nie wejdzie.

Zgodnie z tym co mówił majster, można by krokiew trochę ściąć i okno wstawić, ale wg niego nasz dach nad garażem i tak jest dosyć słaby i on takiego dodatkowego osłabienia konstrukcji nie zaleca. Można to pominąć, dostawiając słupy podtrzymujące dach w pokoju, ale tego nie chcę.

Mąż rozważał jeszcze opcję kupienia większych (dłuższych) okien dachowych, ale one są rzadko używane i nie ma ich dostępnych od ręki. Musielibyśmy czekać minimum dwa tygodnie, aż zostaną wyprodukowane. To oznaczałoby opóźnienie, i przesunięcie kolejnych etapów, o te minimum 2 tygodnie. Ewentualnie pozostawienie teraz otworów i wstawienie okien później, ale tego nie zalecał wykonawca. Mówił, że jest to “niezgodne ze sztuką budowlaną” i że późniejsze wstawienie okien może się skończyć drobnymi uszkodzeniami dachu.

Stanęło więc na tym, że będzie po jednym oknie dachowym na przedniej i tylnej części dachu. Mam nadzieję, że jak na “pokój gościnny/ pokój gier (planszowych)” takie oświetlenie wystarczy.

 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to 10 kwietnia zaczną wstawiać okna. W tym terminie też powinny być stawiane ścianki działowe. A następnie elektryk i potem tynki:)

White
White
White
White
White
White

Komentarze

Dodaj komentarz

Ostatnio dodane wpisy

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?