W związku z tym że moja budowa domu w Aurorach 2 Przebiega bez niepotrzebnego pośpiechu od roku stoi w stanie surowym otwartym (oprócz drobnych robót) żeby dać czas na wyschniecie i ewentualne pęknięcia muru, miałem czas na przemyślenie jak rozwiązać zabudowę wejścia do domu a dokładnie drzwi/ ścianki do wiatrołapu.

W projekcie wrysowano ściankę w lekkiej zabudowie z drzwiami przesuwnymi lub zalezie od interpretacji z wstawieniem kasety do drzwi przesuwnych. Po przeglądnięciu ofert producentów takich rozwiązań stwierdziłem że za dobra kasetę trzeba sporo zapłacić, a i jeszcze potem wstawić ją i  otynkować lub zabudować płytami g-k

Koszt kasety do drzwi przesuwnych to ok 2-3,5 tyś zł. + montaż i otynkowania/przykręcenie płyt- czyli wstawienie kasety do drzwi i wykończenie zamknie się pewnie średnio w koszcie od 3-5,5 tysiąca złotych.+  koszt samych drzwi

Teraz mój wariant po prostu postawienie ścianki działowej z otworem drzwiowym na 140cm murowanej tak jak pozostałe ścianki w domu z porothermu 11,5P+W, Koszty:

Pustak Porotherm ok 48sztuk (11 rzędów do góry x 4 sztuki) kosz 200zł

Nadproże 11,5 x 175cm (200cm) 25zł

Worek cementu 10zł

Dobre taczki piasku + ewentualnie plastyfikator

Robocizna-postawienie muru 200zł

Czyli koszt ścianki ok 450 zł + doliczyć tynkowanie przy okazji całego domu ok 300 zł i mamy gotową ściankę murowaną za 750-800 zł, rocznica rzędu minimum 2500zł a może i 5000zł jest warta do zastanowienia czy nie lepiej zainwestować z zwykła ściankę z drzwiami  otwieranymi tradycyjnie.

Oczywiści dobre otwierane drzwi dwuskrzydłowe tez będą kosztować, (szklane np. na otwór 140cm kosztują ok 2600zł ale z tym kosztem zarówno w jednym i drugim rozwiązaniu trzeba się liczyć.

Koszt ścianki murowanej przy postawieniu tej ścianki od razu przy okazji stawiania całego domu będzie jeszcze niższy. 

 

1.Czy wiatrołap musi być zabudowany?

To że w wersji domu w Aurorach 2 muszą być w zimie drzwi do wiatrołapu nie podlega dyskusji, tylko czy na pewno koniecznie musza być to nie zajmujące miejsca przy otwieraniu drzwi przesuwne... nie koniecznie, ale po kolei..

Niektórzy zastanawiają się czy nie zostawić otwartego wiatrołapu "bo to taka otwarta nowoczesna przestrzeń... i korytarz jest wąski..."  NIE!  nie zostawiajcie otwartego wiatrołapu w tej wersji projektu bo zlokalizowany jest prosto przed klatką schodowa -otworem w stropie na poddasze, w zimie ciąg powietrza przy każdym otwarciu drzwi na zewnątrz będzie generował duże ubytki ciepła/napływy zimnego powietrza co może spowodować też zawilgocenie stropu.

Drugi już mniej ważny argument, przy zamurowaniu choć części ściany lub pozostawieniu otworu bez wstawiania drzwi, zawsze redukujemy przepływ zimnego powietrza do reszty domu a dodatkowo schludnie może schować za ściną szafę wnękową lub  buty. W ogóle plus oddzielenia ścianą i drzwiami wiatrołapu to odcięcie o reszty domu, to nie przedostawanie się niepotrzebnych zapachów z wejścia do reszty domu, a np. jak chcemy wywietrzyć wiatrołapu i nie martwić się że do domu wlecą np muchy albo wbiegnie kot :) to zamykamy drzwi w wiatrołap i spokojnie otwieramy drzwi zewnętrzne i już może spokojnie pomieszczenie wietrzyć się. Kolejny plus zamkniętego wiatrołapu to jak ktoś z mieszkańców wróci w nocy do domu to za zamkniętymi drzwiami mniej hałasu przeniknie w głąb, lub możemy mieć czas na dłuższe pożegnania w ciszy z gośćmi. Ale to jest efekt drugorzędny.

Podsumowując w tej wersji projektu wejście z wiatrołapu musi być zamknięte.

 

2. Pytanie drugie czy drzwi musza być przesuwne bo zajmują aż tak dużo miejsca:

Koszt ekstra minimum 2 tysiące złotych(do kasety przeznaczonej pod zabudowę z g-k ...mogą pojawić się zarysowania na tynku z czasem) lub przy kasecie przeznaczonej pod tynkowania pewnie różnica lekko 3 tysiące złotych  za kasety do drzwi przesuwnych w porównaniu do ścianki murowanej i drzwi klasycznie otwieranych to wg mnie dużo ....zwłaszcza jeśli niektórzy zamieniają strop żelbetowy monolityczny na gęstożebrowy(np Acermana) bo wychodzi im on taniej o właśnie o 3 tysiące(choć  nie warto oszczędzać tych 3 tysięcy na stropie)

Ja mam wymurowaną ściankę do wiatrołapu z otworem pozostawionym 140cm czyli po wstawieniu ościeżnicy zmniejszy się do ok 130 cm drzwi mają z założenia być dwuskrzydłowe, przy podziale na pół skrzydła będą miały o ok 60-70cm czyli mniej więcej tyle zabiorą miejsca przy otwarciu ich do środka wiatrołapu. Wiatrołap ma głębokość ok 175 czyli pozostaje 100cm na swobodnie "obkręcanie się" w wiatrołapie. Oczywiście podział drzwi można zrobić niesymetryczny z jednym skrzydłem blokowanym czyli cześć stale otwierana 90cm a druga np 40cm ale i tak będzie jeszcze możliwość swobodnego poruszania po wiatrołapie przy dobrym rozplanowaniu"umeblowania" wiatrołapu i kierunku otwierania drzwi. 

Jest jeszcze wariant robienia jednak drzwi przesuwnych tyle że naściennych(nie chowane w ścianie) tyle że szyny wg. mojej wiedzy do takich drzwi są dłuższe i jeśli chcemy mieć tak duży otwór 140-150cm w ścianie, to szyny takie od wnętrza wiatrołapu mogą się nie zmieścić. i trzeba by he zamontować od wnętrza domu co zwęża i tak nie najszerszy już korytarz, i

Dodoatkowo do kasety przeznaczonej pod tynkowanie trzeba wykonać nadproże calkiem spore bo o rozpiętości przekraczającej 3m

Po rocznym zastanowieniu się stwierdziłem że na prawdę drzwi do mojego wiatrołapu nie musza być przesuwne, wolę różnice w kosztach wydać na coś innego.

3. Otwór w ścianie jak duży

Co prawda w Aurorach jest komplet drzwi tarasowych dużych rozmiarów które mogą być podzielone na dwie część i np przesuwne HST lub z ruchomy słupkiem i przy otwarciu umożliwiają wniesienie do domu szeroko gabarytowych mebli wiec drzwi wejściowe i w wiatrołapie teoretycznie nie są potrzebne szerokie to jednak nie zaszkodzi żeby nie były. z a wąske, zwaszcza że korytarz jest wąski i żeby można było przy wnoszeniu przez wejście do domu "mebli" manewrować to potrzby jest w wiarołapie szerszy otwór ja mam 140 jak już napisał me, ale wg mnie minimum pasuje zostawić 1,20m.

Drugą rzeczą to dobrze będzie zrobić te drzwi mocno przeszklone lub całkowicie ze szkła żeby w parze z drzwiami wejściowymi lepie doświetlały w dzień korytarz wewnątrz.

 

Czyli po roku rozum wziął górę nad gadżetem w postaci drzwi przesuwnych chowanych w ścianę i oto stoi ścianka :)

.. a dla nie przekonanych o zamykaniu wiatrołapu, polecam przynajmniej wymurować ściankę tak jak widać na zdjęciach otynkować bez wstawiania drzwi i później nawet za kilka lat jak w praktyce sprawdzicie wady i zalety braku drzwi zawsze można je bez większych problemów sobie wstawić. (bo murowanie dopiero wtedy ścianki to już grubszy i brudny temat.

Tak samo jak niektórzy zastanawiają się nad ścianą i drzwiami w pomieszczeniu pomiędzy kotłownią a korytarzem(śluzą), -ściankę wymurujcie co najwyżej drzwi nie wstawicie. Na etapie budowy to koszt żaden, a później w gotowym domu na takie rewolucje po zmądrzeniu może być za późno 

 

Mid 2016c743b6395604509c9bd1ac760f23
Mid aa457ca238f3ff8643a6075eccb1669f
Mid 135a51025ef00e5dadb077075231a7c6
Mid 04ff623f4d930e339bf0db9f204a8bc9
Mid 3fa70b3b77356e1e71f52aaf65aa68cb
Mid 9d36afadbcf3f89fe5431509979495a1
Mid 0e19c2791156b7eda8fb7fd4d55e8149

Komentarze

Dodaj komentarz

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?