W tym tygodniu w moich Aurorach pojawiły się zamówione jeszcze pod koniec roku okna. Zgodnie z ustaleniami miały być w lutym zamontowane jeśli pogoda będzie sprzyjająca i tak też się stało.

Parametry Okien:

Okna trzy szybowe pakiet 4/18/4/18/4 (szyba 4mm odstępy 18mm)

Profil okienny: 82 mm Brugmann Salamander z pełnymi wzmocnieniami stalowymi. (producent MS)

Ciepła ramka międzyszybowa Chromatech

Trzy uszczelki (wyjściowo w wielu salonach jest wyceniane 2 uszczelki , środkowa trzecia nie jest wyceniana)

Kolor obustronny.

Wykonano ciepły montaż.

Wszystkie okna poza trzema wyjątkami są w okuciach rozwierno-uchylnych (takie okucie wpływa dodatkowo na stabilność i szczelność okna).

Frontowe skrzydło okna narożnego jest stałe ze stałym skrzydłem, Środkowe okno to ponad 3metrowe dzielone na 3 ma środkowa kwaterę stałą (bez skrzydła)

Okna boczne  balkonowe (prowadzące na taras) jest dzielone na pół i przesuwne PSK, Tylne okno balkonowe(tarasowe) jest dzielone na 3 z ruchomym słupkiem.

Okna Balkonowe w sypialniach na parterze też mają ruchomy słupek. 

Dodatkowo w oknach balkonowych zamontowane są zatrzaski balkonowe (cena za sztukę ok 30zł)

I dwa okna mają hamulec/ blokadę rozwarcia (ale to rozwiązanie jest kontrowersyjną sprawa) 

______________________________

Teraz trochę o oknach "PLASTIKOWYCH" i nie tylko

 1. Co to jest ciepły montaż
 • W uproszczeniu Ciepły montaż to ochrona pianki poliuretanowej niskorozprężnej (używanej przy"zwykłym" montażu okien) przed utlenieniem/starzeniem i zawilgoceniem
 • Jak wygląda ciepły montaż: Przed osadzeniem okien, montażyści oklejają ramę od spodu po stronie zewnętrze taśmę rozprężna ("gąbkę") a od strony wnętrza domu taśmę paroizolacyjną. Dodatkowo bezpośrednio przed zrobieniem elewacji można okleić okno jeszcze taśma paroprzepuszczalną
 • Uwaga na pseudo ciepły montaż-na taki na prawdę szkoda pieniędzy. Taki pseudo montaż to zastąpienie od zewnątrz taśmy rozprężnej(gąbki) zwykłą taśmą paro przepuszczalna opisaną wyżej. Taka zwykła "płaska" taśma w większości wypadków(a może i w każdym przypadku) nie jest odporna na promieniowanie słoneczne i już nawet po dwóch tygodniach mocnego nasłonecznienia taką tamę możemy sobie wyrzucić do kosza a po kilku miesiącach zacznie się rozsypywać i nasza pianka poliuretanowa zostaje bez osłony i teraz słońce zaczyna działać na nią destrukcyjnie destrukcyjne i jeśli szybko nie zrobimy ocieplenia to pozostaję wydłubać piankę i zapiankować okna od nowa
 • Koszt: Dodatkowo do ciepłego montażu trzeba w przypadku Auror dopłacić ok 2-2,5 tysiąca zł . Koszt bierze się z użycia dodatkowych materiałów i przede wszystkim czasu, bo zanim ekipa wstawi ramy otwór okienny musi obustronnie okleić okna taśmami( trochę wbrew pozorom z tym schodzi). Potem już po zamontowaniu trzeba dokładnie opiankować, i przykleić taśmy do muru i gotowe.
 • Jak uniknąć ciepłego montażu- dla oszczędnych. Uproszczona wersja to zamontować okna przy "klasycznym montażu" i przed samym wykonaniem elewacji, wydłubać utlenioną kruszącą się piankę i zapiankować świeża pianką od nowa. Druga metoda to zatrzeć piankę od zewnątrz siatka z klejem(ale tu jest ryzyko pobrudzenia pięknych nowych okien. Trzecia opcja, zamontować okna i od razu wykonać ocieplenie. Te metody pozostawiam już do indywidualnej oceny.
 •  

2. Jakie okna wybrać 

 • Opłacalność: Najbardziej opłacalnymi oknami czyli porównując koszt zakupu do kosztów zwrotu wynikającymi z oszczędności w ogrzewaniu(przy ilości przeszkleń jaka jest w domu w Aurorach) są okna Trzyszybowe na profilu 82mm z 3 uszczelkami MD (nie wgłębiam się tu w producentów bo są lepsze i gorsze profile)
 • Nie sama ilość szyb jest ważna ale grubość pakietu czyli odstępy pomiędzy szybami  im grubszy pakiet tym lepiej(12 mm 14,mm 16 mm, 18mm) i dochodzi do tego grubość szyb 3mm, 4mm (4/18/4/18/4)
 • Profil 82mm  zadomowił się już na rynku i został sprawdzony w bojach. Sprzedawcy mają też grubsze profile np 90mm ale w porównanych prze zemnie propozycjach w profilu bez dodatkowego wypełnienia parametry termiczne okazały się takie same jak jak profilu 82 a dodatkowo słyszałem negatywne opinie od montażystów że profil 90 ma niedopracowania i sprzedawcy mają nie polecać tego profilu klientom(zalecenie producenta)
 • Profil 90 z wypełnieniem -rdzeniem w z pianki + wzmocnieniami z tworzywa (nie ze stali) parametry termiczne ma lepsze ale cena... nakład finansowy zainwestowany w porównaniu do profilu 82 nie zdąży się zwrócić w ciągu życia okien. 
 • Polecam zastosować okucia uchylano rozwierane we wszystkich oknach ( nie same rozwierane albo same uchylne) bo koszt wcale znaczeni nie wzrośnie a wygoda użytkowania i stabilność, szczelność okna zaowocuje z czasem
 • Dodatkowe gadżety: W oknach Balkonowych tarasowych warto zamontować zatrzask balkonowy, koszt ok 30zł, Potem wygodnie można wyjść na balkon i zatrzasnąć za sobą drzwi a potem wystarczy z zewnątrz popchnąć drzwi i już sa otwarte.
 • Wzmocnienia w ramie- okna różnych producentów różnią się zastosowanymi wzmocnieniami stalowymi, najtańsze mają w ramie profile otwarte z cienkiej stali te droższe mają kształtownik zamknięty dobrej grubości.. i tu tez często różnica w cenie
 • Wzmocnienia w oknach: Warto zwrócić uwagę na wzmocnienia stalowe w oknach - profil pełny/niepełny grubość stali bo nie małe przeszklenia są w aurorach i "trochę" też ważą więc solidna rama jest bardzo wskazana żeby okna mogły długo służyć 

3. Okna w okleinie/Białe

 • Koszt okien w okleinie jednostronnej jest ok 20%-25% droższy od białych
 • Obustronny kolor jest ok 25-35% droższy od całych białych (czyli ok 7% droższy od jednostronnego koloru)
 • Dopłata do koloru niestandardowego to ok 3-5% drożej

4. Drzwi przesuwne

HST- bardzo lekkie otwieranie+ bardzo drogie (okno 270/230 koszt ok 10 000zł)

PSK- otwieranie  cięższe, dla nie wtajemniczonych czarna magia, dla właścicieli nic trudnego + lepsze parametry termiczne. (okno 270/230 koszt ok 4000zł)

 

Tu ostrzegam obydwa modele drzwi możną kupić gorsze i lepsze tu polecam nie dać się naciągnąć na tanie produkty bo dużo osób daje się naciągnąć na niską cenę...a tu okucia słabe albo trochę ich mało.... a tu profil nie wzmocniony( kupujemy super przesuwne "gołe" okno  tak przecież samo pięknie wyglądające jak to drogie u innego solidnego sprzedawcy)

Mid 34db18802cf76ef3848ddc79c004ac4a
Mid c4d7be38801e806ee81284602c14f28b
Mid 8dcb033cca1f9046a4b1e8f537e60b12
Mid ff1c90bafc915b5005f27e9550fec0c7
Mid 80c14c9bd3665b085f078d4218fe6594
Mid c28ff5bc16c2044edad78f778977ceec
Mid fe765894edd98d9b909dca50595f01a4

Komentarze

Default avatar
Napisany przez Aneta
#1
Witam chciałbym zapytać o kolor okien. Jest śliczny.
Avatar2
Napisany przez gargamelm
#2
Witam Kolor to: Sheffield Oak Więcej napisałem w późniejszym komentarzu (o zabudowie)

Dodaj komentarz

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?