Po ok 2,5 Tygodniach wczoraj zakończono wykonywanie tynków - oczywiście jedynych właściwych na polski klimat czyli cementowo-wapiennych.

W tym wpisie chcę obalić krążący w sieci mit że tynki cementowo-wapienne trzeba koniecznie później pokryć gładzią(gładź tka na prawdę w zależności od gustów estetycznych może być konieczna przy obu rodzajach tynku), takie teksty lobbują producenci tynków i gładzi gipsowych, i trzeba przyznać że robią to bardzo umiejętnie,  Co część ludzi czytających takie bzdur zniechęca do tynków cementowo+wapiennych bo po kalkulacji liczą sobie np że m2 tynku cementowo wapiennego to 24zł + jeszcze za gładź trzeba zapłacić kolejne 20zł m2 co daje im rachunek 44zł za m2 tynku. Dobrze wykonany tynk cementowo wapienny bardzo ładnie wygląda - oczywiście widać "ziarenka" na nim ale równo rozłożone. Współcześni dobrzy tynkarze to już inny świat niż było to jeszcze kilka lat temu - ważne żeby przed dograniem ekipy zobaczyć sobie ich realizacje i będzie wszystko jasne na jaką ekipę trafiliśmy.

W polskim klimacie jeśli chcemy mieć gładkie ściany to w pierwszej kolejności zróbcie sobie tynk cementowo -wapienny a potem gładź. bo kładzenie grubo tynku gipsowego nie sprawdza się tu, a tynk gipsowy też trzeba wprawnie zrobić bo inaczej kładzenie gładzi też może okazać się konieczne- częsty przypadek.

Tak na prawdę zanim osiągniemy stan wykończenia domu to surowym tynkom damy jeszcze popalić- to jakaś puszkę trzeb odkuć- to przewód prądowy gdzie indziej poprowadzić- może coś podkuć - może przy wylewkach coś się uszkodzi ..... i finalnie dochodzimy do przekonania że przed wstawieniem mebli i pomalowaniem..jak już wszystko jest gotowe - płytki na ścianach już są... że tyle drobnych uszczerbków nieestetycznych powstało na tynu że dobrze by wszystko wygładzić.

----------------------------------------------

Dziś natknąłem się przy wyszukiwaniu hasła" pielęgnacja tynków cementowo-wapiennych" na niewinny artykuł niby w nagłówku i pierwszych zdaniach porównujący i nie faworyzujący żadnego tynku ani gipsowego anie cementowo-wapiennego. ale już po kilku kolejnych zdaniach widać że pisał go producent tynku gipsowego bo wspomniane jest w każdym akapicie zdanie o tynku Cem-wap a pod nim kilka zdań o tynku gipsowym na siłę wyolbrzymiający jego zalety/tuszujący wady (odwracanie kota ogonem). A oczywiście  końcu tego "artykułu" jest puenta że pomijając wszystko twardy tynk gipsowy bija na głowę cementowy - bzdura!.

Moje streszczeni o tynkach

-Największy minus Gipsu to jego mała twardość i chłonność wilgoci- Takie są fakty nie ma on tak chwalonych przez producentów tynków Gipsowych "czarodziejskich mocy" sprawdzających się w polskich warunkach klimatycznych

-Producenci gipsu zachwalają go jak to wspaniale chłonie i oddaje wilgoć i jest przyjazny dla zdrowia i że to nie prawda że chłonie jej za dużo i może pojawić się grzyb na ścianch bo w warunkach normalnej eksploatacji domu zawilgocenia "przecież nie mogą wystąpić"- i tu pojawi się ten kruczek "w normalnych warunkach" - i tu cię użytkowniku domu mamy :). W zimie nie zawsze udaje się wywietrzyć dobrze dom - szczególnie w pobliżu łazienek, kuchni czasem jednak ta wilgoć jest. Często stosuje się nawilżacze powietrza, albo dużo osób zgromadzi się w pomieszczaniu podczas rodzinnej i zapomina się wywietrzyć, mostek termiczny gdzieś się pojawi(czyli punkt gromadzenia wilgoci) i o grzyba już nie trudno -szczególnie z biegiem lat domu, małe dziecko itd... I tu tynk cementownio wapienny wygrywa pod tym względem że jeżeli "zawilgocimy" pomieszczenie/ściany to zdecydowanie dłużej i łatwiej broni się przed grzybem.

Tynk cementowi wapienny jest twardy, możemy nim też zniwelować nierówności ścian bo kładzie się go ok 1,5-2,5 cm. a w przypadku gipsoych 0,5-1,5mm (tu wymurowane ściny muszą być naprawdę równo) 

Kolejnym bardzo chwytliwym hasłem producentów tynków Gipsowych jest - że są one cieplejsze(wszechobecna mania na energooszczędność) - szkoda komentować :).

Jedyne miejsce gdzie najczęściej poddają się w wychwalaniu. gipsu: producenci i podkreślają wyższość tynku cementowo-wapiennego to pomieszczenia mokre- tu już chylą czoła przed tynkiem Cementowo-wapiennym. 

Moje podsumowanie jest takie: nie wiem ile kosztuję tynk gipsowy(bo takiego tynku nie chciałem mieć) ale jedynym jego plusem mogło by być to że jest tańszy i ktoś chce zaoszczędzić kilka złotych na budowie to wtedy można go wybrać, ale jeśli kosztuje tyle samo lub drożej niż tynk C-W wybór może być tylko jeden: tynk cementowo-wapienny. 

Mój tynk robiony był tradycyjnie na budowie, (nie z worków) piasek wapno cement woda.

Wszystkie narożniki i belki mają założone metalowe narożniki, schody od spodu też są otynkowane i oklejone.

Na Przejściach - bruzdy z instalacjami  została naklejona siatka przeciwspękaniowa (szklana przeznaczona do tynków cementowo-wapiennych)

Pomimo że planuję w kuchni i łazience na parterze sufit podwieszany to zostały one otynkowane w całym domu-

Przy oknach zostały naklejone listwy plastikowe dylatujące tynk od okna. 

Na poddaszu ściany są otynkowane do wysokości wieńca.

.............................

 

Mid f971d68f6b5dc32dfb0377d2c304f18a
Mid d3e0f12fe22b171c93fb973e1541e816
Mid 68d74ab4f07732905acb4a68a693ba48
Mid 458b263ce2c9dad9f9096b8f023cffcd
Mid 81c0f8f69786f23f38db3b7e9632cff8
Mid 95521ef8c8f50c6a18f43e77e8265ec5
Mid 3323efc8d80efb7b18c086219d19b885
Mid 27dd165a39da645ad414b70836941ea8
Mid c15129fc2a758678bac09b8cdc9e9059

Komentarze

Default avatar
Napisany przez Dariusz
#1
Hej, ile zaplaciles za tynki?
Avatar2
Napisany przez gargamelm
#2
Tak dawno że nie pamiętam. Chyba coś ok 24 zł/m2

Dodaj komentarz

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?