Prace wykończeniowe  trwają. Najgrubsze tematy techniczne już za mną - głównie pozostaje się skupić na wyborze kolorów,

I wyposażyć kotłownie ... co mam nadzieję do dwóch miesięcy będzie miało miejsce

Polecam wszystkim prowadzenie bloga i jak najdokładniejsze dokumentowanie wszystkich etapów nawet najdrobniejszych. Robienie samych zdjęć i trzymanie ich na dysku to nie wszystko,ale koniecznie to rób.

Dobrze jest mieć pod ręką zawsze dostępnego swojego bloga z opisem i dokumentacją fotograficzną żeby przy kolejnych etapach zobaczyć np. gdzie są rurki i przewodu ukryte w ścianach lub podłodze. Blog - To taki elektroniczny dziennik budowy.

To co napiszę poniżej dla większości jest oczywiste (i pewnie już to pisałem) 

  • Dokumentu i wymiaruj wszystkie przewody. Dobrze jest robić zdjęcia z przyłożonym metrem lub jak nie mamy go pod ręką to późniejsze wymiary można odczytać na podstawie policzenia "cegieł"(byle taką "cegłę" mieć później pod ręka żeby jej wymiar był do zweryfikowania). Można pisać dużymi znakami na ścianie wymiary i punkty odniesienia byle tylko bez problemu można je było ze zdjęć odczytać. 
  • Rób zdjęcia wszystkich pomieszczeń z rożnych ujęć- nawet nie wiesz kiedy ci się to potem nieoczekiwanie przyda.
  • Przewód który na etapie wykonania wydaję się być zlokalizowany w oczywistym i jasnym jak słońce miejscu po zasłonięciu już taki nie jest - wiedza wyparował (zdjęcia ratują sytuację) 
  • Na swoim przypadku - nie udokumentowałem sobie wszystkich miejsc gdzie pod ślepą wylewkę dawałem zbrojenie - wiem że pod ścianki działowe, ale czy pod kominkiem ? wydaje mi się że tak - a jak jest na prawdę....

Nawiązując do kominka - będzie ważył ok 300kg

Gdzie naciąga nas sprzedawca- jego niewiedza ?

Mało kto (a może nikt) nie jest w stanie wiedzieć wszystkiego i niestety często sprzedawcy tylko chcą coś wypchnąć i mało który w 100% kieruje się dobrem klienta (a może to po prostu brak wiedzy) 

Co zauważyłem na przykładzie okien podczas spaceru na nowo budowanych domach gdzie niepotrzebnie budujący dopłacają 

  • Poszerzenia/ profile pod okno - nie ma potrzeby płacić za poszerzenie(dolne) w kolorze okna skoro i tak później zostanie ono przykryte od środka posadzką a od zewnątrz elewacją - chyba że ktoś ma jakieś nietypowe rozwiązanie(często wynikające z błędu) wówczas ostatni górny profil może być w kolorze okna,  pozostałe poszerzenia kup białe (najtańsze) szkoda pieniędzy na kolor który będzie niewidoczny(ja mam wszystkie białe)
  • Zastanawia mnie też sposób montowania prowadnic rolet - jeśli  są montowane równo z zewnętrzna krawędzią ramy to przy wykonywaniu elewacji może tu wystąpić mostek termiczny ( normalnie styropian nachodzi lekko na ramę - tu prowadnica to uniemożliwi i zostanie przyklejony do krawędzi okna/ prowadnicy)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?