"Sposobem na podejmowanie lepszych decyzji jest podejmowanie ich częściej"

Anthony Robbins

 

Jak już wiecie z poprzedniego wpisu, udało Nam się podpisać umowę na budowę domu - narazie SSO - w międzyczasie załatwiliśmy wszystkie potrzebne formalności, biuro projektowe - nie ma się co szczypać - jeśli nie robicie gruntownego przemeblowania i zmian projektowych w dużym zakresie warto poszukać kogoś, kto zajmie się papierologią i nie wykasuje Was jak za zboże, bo nie warto przepłacać - usługa to usługa i biura projektowe mają wychodzone ścieżki w starostwach, mają swoich projektantów i wszystkich świętych, każdy od innego wycinka papieru. To jak umowa OC na samochód - ubezpieczenie jest dokładnie takie samo we wszystkich firmach, ale jedni chcą 700 zł, a inni kasują 1500 zł, bo nazywają się lepiej, albo oferują coś odjechanego, jak choinka zapachowa do auta...

Nasz pierwszy wybór padł na lokalne biuro, które bez rozmowy face to face chciało 3 tys zł za załatwienie pozwolenia na budowę. Dużo? Dużo, bo pozwolenie na budowę jest bezpłatnym dokumentem, a jak wejdziecie w sieć, to na dzień dobry wszędzie wypisują, że to kwota od 7 tys w górę. Gdzie tu logika?

Ano zacznijmy...

Geodeta i mapy do celów projektowych - 800-1000 zł (można taniej i my poszukaliśmy, aż znaleźliśmy)

Biuro projektowe - wspomniane 3 000 zł - ostatecznie znaleźliśmy za 1450 zł

projekty Woda, Gaz, Prąd - za każde od 700 zł w górę - robi się dodatkowo 2000 - 3000 zł

już widzicie, skąd się bierze 7 000 zł ?

Za każdą zmianę w projekcie też Was biuro wykasuje.

Później dochodzi Kierownik budowy i zanim zaczniecie budowę już dyszka w plecy. A do tego każda ekipa życzy sobie garaż, wc, prąd i woda - to mus.

Garaż, rozdzielnię "erbetkę", mausera 1000 l (zbiornik na wodę) dostaliśmy od rodziców, którzy pomogli Nam też założyć siatkę wokół działki (siatka leśna, słupy to kolejny 1000 zł - przy samodzielnym zakładaniu), Samodzielnie zrobiliśmy bramy wjazdowe na działkę.

WC - umowa z fakturą płatną co miesiąc - warto szukać - duża konkurencja jest.

Papiery pozwalające na rozpoczęcie budowy, tj pozwolenie na budowę i opieczętowany dziennik budowy otrzymaliśmy na początku marca. Od razu pojechaliśmy do Kierownika Budowy, który zgłosić rozpoczęcie budowy do Nadzoru budowlanego i mogliśmy zaczynać...

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Ostatnio dodane wpisy

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?