Są dwie szkoły, jedna mówi że należy wybierać projekt domu do działki a druga, że działkę wybiera się do projektu wymarzonego domu.  W naszym przypadku najpierw kupiliśmy działkę, ale oglądając działki przeglądaliśmy też gotowe projekty domów, aby nie okazało się,że po kupnie działki, niestety nie uda się na niej postawić naszego wymarzonego domu, bo np. jedno z inwestorów wymarzyło sobie dom podłużny, a jego przecież nie da się postawić na wąskiej działce. Tak więc oglądając działki mieliśmy już w głowie zarys naszego przyszłego domu - minimalistyczna bryła na planie prostokąta, zwrócona dłuższym bokiem do drogi, nazywana wręcz przeze mnie stodołą - bez zbędnych elementów podnoszących koszt budowy domu i w przyszłości jego utrzymania(zbędne mostki cieplne). 

My w każdym razie jako kluczowe kryterium wyszukiwania ustawiliśmy dojazd do pracy komunikacją publiczną, najlepiej pociągiem, bo wtedy nie stoi się w korkach i nie ma problemów z parkowaniem. Najpierw działki szukaliśmy sami i nawet udało nam się coś ciekawego znaleźć. ale niestety ktoś nas ubiegł. Właścicielka po sprzedaży jednej działki nie chciała sprzedać kolejnej, bo czekała na lepsze ceny...
Potem skorzystaliśmy z pomocy pośrednika, bo ofert bezpośrednich jest jednak mało i często słyszeliśmy ceny z "kosmosu" - jednak pośrednik racjonalizuje cenę.

Oglądane działki ocenialiśmy według następujących cech:
1. Cena
2. Odległość od PKP
3. Odległość od przystanku komunikacji miejskiej
4. Dostęp do mediów
5. Jakość dojazdu na działkę
6. Ocena kształtu działki
7. Ocena ustawienia frontu domu
8. Atrakcyjność otoczenia
9. Ocena uznaniowa

Ranking zbudowałam w oparciu o przyjęte uznaniowo wagi dla powyższych cech. Spotkania z pośrednikiem odbywały się, aż udało nam się wybrać zdecydowanego lidera.

No i 4 listopada po około 6 miesiącach poszukiwań, kupiliśmy działkę, która nas urzekła. Oprócz powyższych cech był też moment wyjścia z samochodu i "tak to ta". Działka ma wjazd od zachodu ale komunikacja miejska i otoczenie przeważyło.

Mid 518410a24571415b95b487e5adc12ae1

Komentarze

Dodaj komentarz

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?