No i stało się ... postanowiliśmy wybudować swój własny domek. Jest decyzja, ale co dalej? Wybór projektu, załatwianie spraw urzędowych. Hmm... w pierwszej kolejności należałoby jednak kupić działkę :-). Wybór działki nie był prosty. Ta za wąska, ta za mało nasłoneczniona, ta za droga. Czytając to pewnie myślicie sobie "Co ta kobieta plecie? Przecież oczywiste jest, że w pierwszej kolejności trzeba mieć, na czym wybudować dom". Niby tak, ale czy wiecie, na co należy zwrócić uwagę przy kupnie działki? My przy oglądaniu każdej kolejnej działki dowiadywaliśmy się czegoś nowego. Tą wiedzą chcielibyśmy się z Wami podzielić i mimo, że nie jest ona ekspercka, z pewnością wskaże wam kierunki działania :-).

Przy wyborze działki powinniście wstępnie wiedzieć, jaki dom będziecie chcieli na niej wybudować (parterowy, piętrowy) oraz czym będziecie chcieli go ogrzewać (gaz, ekogroszek, węgiel, pompa ciepła). Nie musicie mieć już wybranego projektu, ważne by powyższe rzeczy mieć trochę poukładane w głowie. 

Wytypowaliście działkę, jedziecie spotkać się z właścicielem i pierwsze pytanie jakie powinniście zadać to czy działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP), a jeżeli nie to czy posiada warunki zabudowy (WZ). Odpowiedzi na pierwsze pytanie możecie poszukać sami na stronie urzędu miasta/gminy na terenie którego leży wspominana działka. Jeżeli działka została objęta MPZP powinniście sprawdzić, czy możecie wybudować na niej swój wymarzony domek, gdyż plan ten reguluje kwestie m.in. jakiego rodzaju zabudowa może na działce powstać (mieszkalna, usługowa etc.), z jakiego źródła ogrzewania możecie korzystać, ile miejsc parkingowych musicie przewidzieć na każdy mkw powierzchni mieszkalnej. 

W przypadku, gdy działka nie została objęta MPZP to konieczne jest ustalenie warunków zabudowy. Jeżeli obecny właściciel nie przeprowadził postępowania administracyjnego w tym zakresie, to możecie spodziewać się długiego i żmudnego postępowania. W Internecie pojawiają się informacje, że postępowanie takie może trwać nawet 2 lata. Najlepiej w takim przypadku zadzwonić do urzędu (miasta/gminy) i zapytać się ile przeciętnie takie postępowanie u nich trwa. Warto w takim przypadku podać przyczynę pytania (chęć zakupu działki), by urzędnik nie miał podejrzeń, że chcecie go skontrolować :-). 

Kolejna kwestia o której należy pamiętać to sprawdzenie jakiego rodzaju jest to działka (budowlana, rolna, leśna, rolna z przeznaczeniem pod zabudowę np. mieszkaniową, leśna przeznaczeniem pod zabudowę np. mieszkaniową etc.). Nie chcę skupiać się na kwestiach uregulowanych w tzw. ustawie o ziemi uchwalonej w 2016 r. związanych z możliwością zakupu/sprzedaży działki rolnej (czy to z MPZP/WZ czy bez), lecz przestrzegam przed pochopnym zakupem działki leśnej. Tego rodzaju działka prócz wymagań określonych w MPZP/WZ obarczona jest innymi wymaganiami m.in. przeciwpożarowymi, które odnoszą się do szerokości drogi pomiędzy sąsiadującymi działkami czy odległości pomiędzy poszczególnymi zabudowaniami. Wymagania te w zależności od urzędu są różnie interpretowane (jak to w Polsce bywa), stąd może okazać się, że na takiej działce nic nie da się wybudować, gdyż jest np. za wąska - mimo szerokości 24 m. Informację o tym jakiego rodzaju jest to działka uzyskacie w starostwie powiatowym bądź urzędzie miasta/gminy. 

Dalsze pytania powinny dotyczyć doprowadzenia mediów: prądu, wody, kanalizacji, gazu (jeżeli jest taka potrzeba) i ewentualnej możliwości ich podłączenia oraz dostępu do drogi publicznej. Warto również obejrzeć działkę o różnych porach dnia, by zobaczyć jak słońce po niej wędruje. 

Gdy wybraliśmy już tą jedną jedyną działkę, nie pozostaje nic innego jak wybrać się do notariusza i sfinalizować transakcję. Gdyby ktoś z Was zdecydował się na kredyt hipoteczny przedstawiam listę dokumentów, które wymagał bank (PKO BP): 

- zaświadczenia o dochodach (druk bankowy),

- wypis i wyrys z ewidencji gruntów - (koszt 150 zł) - starostwo powiatowe 

- wypis z MPZP (jeżeli w wypisie z ewidencji nie ma informacji, że działka ma przeznaczenie pod zabudową mieszkaniową - koszt 70 zł) - urząd miasta/gminy, 

- nr księgi wieczystej. 

To tyle na dziś :-) zdaję sobie sprawę, że spora część osób, która przebywa na tym forum ma już powyższe kwestie za sobą, niemniej jednak liczę, że komuś nasze doświadczenie i w tym zakresie może się przydać :-). 

Budowa rusza za ok. dwa tygodnie, więc kolejny wpis również będzie dotyczyć kwestii formalnych (pozwolenie na budowę), a później już budowanie :-). 

Mid 97f4a364cf828bd9d6da1535b8b7a1da

Komentarze

Default avatar
Napisany przez Kxxq
1 osoba lubi ten post
#1
Witam, gratuluję już takich postępów w formalnościach. W moim przypadku kredyt hipoteczny jest dopiero przede mną, więc będę czekać na kolejne wpisy w tej sprawie i jakieś cenne wskazówki, Serdecznie pozdrawiam i dodaję do obserwowanych.
Default avatar
Napisany przez Marta i Albert
#2
Bardzo dziękuję za miłe słowa :). Proszę się nie martwić formalnościami notariusz, pracownik banku a później projektant z pewnością będą wskazywać co i jak i na kiedy jest potrzebne :).
Default avatar
Napisany przez Błażej
#3
Witam. Mam do państwa jedno pytanie. Mianowicie przymierzam się do budowy takiego samego domu i moje pytanie jest następujące jaki jest państwa szacowany koszt wybudowania domu do stanu surowego Deweloperskiego ?? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Default avatar
Napisany przez Marta i Albert
#4
Aż tak daleko nie sięgaliśmy :-). Póki co szacujemy 150 tys. na stan surowy otwarty z opapowanym dachem. Budujemy w woj. mazowieckim (ok. 40 km od Wawy). Prowadzimy dokładną kalkulację kosztów, także w razie potrzeby możemy ją udostępnić :-).
Default avatar
Napisany przez Błażej
#5
Bardzo dziękuję za odpowiedź . Był bym bardzo wdzięczny za udostępnienie takiej kalkulacji. Ja będę budował w woj małopolskim w krakowie.
Default avatar
Napisany przez Marta i Albert
#6
Póki co skończyliśmy fundamenty, więc jeżeli chce Pan całość to proszę odezwać się za jakiś miesiąc. Jeżeli wystarczy Panu to co mamy to proszę napisać mejla to Panu podeślę :-).

Dodaj komentarz

Ostatnio dodane wpisy

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?