W najbliższym czasie ekipa budowlana ma rozpocząć stawianie ścian. I pomimo, że od czasu wylania fundamentów upłynął miesiąc - to konieczność dokonywania kolejnych wyborów sprawia że, jakoś ten czas szybciej leci. Obecnie jesteśmy na etapie zapoznawania się z ofertami dachów i okien. Niemniej jednak to co musieliśmy wybrać "na już" to komin, a właściwie jego typ i markę oraz zdecydować jaką rolę w naszym domu będzie pełnił kominek.

Do kominów będziemy odnosić się w późniejszym czasie. Odnosząc się zaś do wyboru kominka, warto już na tym etapie zastanowić się do czego on tak na prawdę będzie nam służył. Wraz z mężem właściwie od samego początku wiedzieliśmy, że nie chcemy by kominek spełniał jedynie funkcję relaksacyjną. Szukając informacji o tym, jak efektywnie wykorzystać palenisko w domu, trafiliśmy na artykuł, w którym autor wskazuje na zasadność wyboru zwykłego kominka, kominka z systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP) czy kominka z płaszczem wodnym. 

W naszym domu podstawowym źródłem dostarczania ciepła będzie piec gazowy, zaś kominek ma stanowić jego uzupełnienie w sytuacjach np. jak w tegorocznym maju, gdzie temperatura potrafiła być bardzo niska. Porównując koszt wdrożenia systemu DGP i kominka z płaszczem wodnym oraz czas w którym inwestycja miałaby się zwrócić, zdecydowaliśmy się na system DGP. W przypadku wyboru tego systemu, jeszcze przed rozpoczęciem stawiania ścian, powinniście być świadomi jak i gdzie rury rozprowadzające powietrze będą usytuowane, gdyż od tego będzie uzależniona m.in. rozmieszczenie i liczba dziur, która ma pozostać w stropie. W sieci czy literaturze fachowej niejednokrotnie można znaleźć informację, że decyzję tą należy już podjąć na etapie projektu, gdyż w przypadku systemu DGP najtańszym rozwiązaniem jest umieszczenie kominka w centralnej części domu, przez co nie ma konieczności stosowania dodatkowej turbiny. Niemniej jednak spora część projektów z Archonu ma właśnie tak kominek zaplanowany, więc nie ma się czym przejmować :-). 

Wraz z mężem wiemy co mamy robić, więc z utęsknieniem czekamy już na naszą ekipę :-). 

White
White
White

Komentarze

Default avatar
Napisany przez Darek
#1
Witam jestem a etapie załatwiania papierów i też mamy plan wybudowac ten domek co Państwo.Mam takie pytanie z jakiego województwa Państwo jesteście?
Default avatar
Napisany przez Marta i Albert
#2
Mazowieckiego okolice Wołomina.

Dodaj komentarz

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?