Dziś, tj. 15.03 - dzięki przypływie dobrych wiatrów i nienajgorszej pogody udało się zakończyć zagęszczanie zasypu fundamentów i wylanie "chudziaka". Chociaż tak jak to powiedział kierownik budowy, to nie taki "chudziak", bo to beton B15, dlatego też patrząc z boku ma się wrażenie, że to już gotowa posadzka ;) Także w ten oto sposób 16.03 rozpoczynamy budowę ścian.

Prace rozpoczną się od wyłożenia podwójnej papy zwykłej i z włóknem (3mm i 4,3mm) i przygotowania idealnie wypoziomowanej pierwszej warstwy pustaków. Tak jak zauważyliście nastąpił delikatny przestój z aktualizacją informacji o budowie. Związane to było z tym, że na rynku budowlanym zaczyna brakować materiałów. Popyt okazuje się tak silny, że dostawa asortymentu, jak pustaki czy styrodur nie przebiega planowo, a ze znacznymi opóźnieniami.

Tak samo stało się w naszym przypadku, gdzie bloczki ze Śniadowa w technologii TLMB dojechały pewnej nocy z prawie tygodniowym opóźnieniem. Aby nie robić zbytnich przestojów, pierwszą warstwę fachowcy ułożyli bloczkami o gęstości 550 w technologii TLMA, też ze Śniadowa, aby kontynuować tymi "równiejszymi".

Podobna sytuacja dotyczy sprawy styropianu XPS, który jest zaplanowany w grubości 15 cm na fundamenty. Ten dojedzie dopiero między 29-31.03 i dopiero wtedy będziemy mogli zakończyć izolację i ocieplenie fundamentów. Przez jakiś czas zaczęliśmy rozważać ich ocieplenie pianą PUR zamkniętokomórkową, ale to nie takie piękne jak się wydaje. Niby jest ona idealna itd., ale niestety nie daje nikt gwarancji na jej wieczność, jeżeli chodzi o trzymanie parametrów, nawet jeśli chodzi o nasiąkliwość. Wystarczy że powłoka jej się uszkodzi np. przez pękanie wywołane naciskiem podczas zasypywania i może być w przyszłości problem. Także zostaliśmy przy styrdodurze.

Dziś mamy 30.03 a styroduru dalej nie ma:) Jednak to jeszcze nie taki problem, bo chłopaki mają co robić. Od wczoraj zaczęli układać rusztowanie i stemple pod strop i schody i zbudowana została I część komina komina, który posłuży do wpięcia kominka w salonie. Jak widać wyszedł on całkiem zgrabnie. Pion wentylacyjny został przeniesiony na przednią ściankę, aby ew. móc go w przyszłości lepiej wykorzystać. Trójnik wybraliśmy 45 st., w tym zakresie są dwie szkoły, każda ma swoje plusy i minusy, ale niby dla zapewnienia bardzo dobrego ciągu lepszy jest ten z kątem ostrym. Jak widać zaplanowana została też rurka kapilarna, którą w przyszłości wepniemy do kanalizy.

2 kwietnia wreszcie dotarł styrodur lecz niestety nie pełna dostawa, także na komplet będzie trzeba jeszcze poczekać do okresu po Świętach Wielkanocnych. Niemniej jednak już coś się ruszyło i zaczęliśmy tym samym ocieplać fundamenty.

6 kwietnia wreszcie dotarła do nas ostatnia dostawa XPS i tym samym 9 kwietnia problem ocieplania ścian fundamentowych mieliśmy za sobą. Całość standardowo została zabezpieczona folią kubełkową, którą za doradztwem p. Roberta z RobBud została przytwierdzona do styropianu za pomocą specjalnych listew montażowych (widoczne na zdjęciach). Całość fundamentów została zasypana żwirem w ramach zapewnienia właściwej cyrkulacji wody wokół budynku i tym samym ograniczenie jej zalegania, szczególnie w okresie zimowym.

Zakończenie wszelkich "problemów" związanych z fundamentami otworzyło drogę do stemplowania podstawy stropu i budowania wszelkich wieńców i zbrojeń, które wymagane są zgodnie z projektem Archon. Prace moim zdaniem przebiegły bardzo sprawnie i efekt końcowy jest naprawdę dobry. Na całej powierzchni tylko w okolicy części nad samym "garażem" powstała płytka na 05-1 cm niecka o średnicy ok. 2 m, która akurat nie będzie stanowiła żadnego problemu do wyrównania w czasie kładzenia posadzek na poddaszu.

 

 

 

 

Poniżej standardowo wklejam trochę zdjęć.

 

 

White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White

Komentarze

Dodaj komentarz

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?