Blog założony przez jakubik.
Projekt: Dom w faworytkach 2. Na blogu 3 wpisy, 59 zdjęć, 1 komentarz.

W Faworytkach 2 Etap I

Dziś, tj. 15.03 - dzięki przypływie dobrych wiatrów i nienajgorszej pogody udało się zakończyć zagęszczanie zasypu fundamentów i wylanie "chudziaka". Chociaż tak jak to powiedział kierownik budowy, to nie taki "chudziak", bo to beton B15, dlatego też patrząc z boku ma się wrażenie, że to już gotowa posadzka ;) Także w ten oto sposób 16.03 rozpoczynamy budowę ścian.

Prace rozpoczną się od wyłożenia podwójnej papy zwykłej i z włóknem (3mm i 4,3mm) i przygotowania idealnie wypoziomowanej pierwszej warstwy pustaków. Tak jak zauważyliście nastąpił delikatny przestój z aktualizacją informacji o budowie. Związane to było z tym, że na rynku budowlanym zaczyna brakować materiałów. Popyt okazuje się tak silny, że dostawa asortymentu, jak pustaki czy styrodur nie przebiega planowo, a ze znacznymi opóźnieniami.

Tak samo stało się w naszym przypadku, gdzie bloczki ze Śniadowa w technologii TLMB dojechały pewnej nocy z prawie tygodniowym opóźnieniem. Aby nie robić zbytnich przestojów, pierwszą warstwę fachowcy ułożyli bloczkami o gęstości 550 w technologii TLMA, też ze Śniadowa, aby kontynuować tymi "równiejszymi".

Podobna sytuacja dotyczy sprawy styropianu XPS, który jest zaplanowany w grubości 15 cm na fundamenty. Ten dojedzie dopiero między 29-31.03 i dopiero wtedy będziemy mogli zakończyć izolację i ocieplenie fundamentów. Przez jakiś czas zaczęliśmy rozważać ich ocieplenie pianą PUR zamkniętokomórkową, ale to nie takie piękne jak się wydaje. Niby jest ona idealna itd., ale niestety nie daje nikt gwarancji na jej wieczność, jeżeli chodzi o trzymanie parametrów, nawet jeśli chodzi o nasiąkliwość. Wystarczy że powłoka jej się uszkodzi np. przez pękanie wywołane naciskiem podczas zasypywania i może być w przyszłości problem. Także zostaliśmy przy styrdodurze.

Dziś mamy 30.03 a styroduru dalej nie ma:) Jednak to jeszcze nie taki problem, bo chłopaki mają co robić. Od wczoraj zaczęli układać rusztowanie i stemple pod strop i schody i zbudowana została I część komina komina, który posłuży do wpięcia kominka w salonie. Jak widać wyszedł on całkiem zgrabnie. Pion wentylacyjny został przeniesiony na przednią ściankę, aby ew. móc go w przyszłości lepiej wykorzystać. Trójnik wybraliśmy 45 st., w tym zakresie są dwie szkoły, każda ma swoje plusy i minusy, ale niby dla zapewnienia bardzo dobrego ciągu lepszy jest ten z kątem ostrym. Jak widać zaplanowana została też rurka kapilarna, którą w przyszłości wepniemy do kanalizy.

2 kwietnia wreszcie dotarł styrodur lecz niestety nie pełna dostawa, także na komplet będzie trzeba jeszcze poczekać do okresu po Świętach Wielkanocnych. Niemniej jednak już coś się ruszyło i zaczęliśmy tym samym ocieplać fundamenty.

 

Poniżej standardowo wklejam trochę zdjęć.

 

 

White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

W Faworytkach 2 - etap "0"

W ramach etapu "0" ławy fundamentowe zostały nieco obniżone do głębokości 152 cm, ze względu na obserwowaną na Mazurach głębokości zamarzania gruntu. Dodatkowo zamiast żelbetowych ścian fundamentowych zastępujemy je ścianami z bloczka betonowego B20, który zostanie zakończony wieńcem z drutu o gr. 12mm.
Roboty rozpoczęliśmy 03.03.2021 r. od przygotowania gruntu (wytyczenie budynku, wykonanie wykopu pod budynek, częściowej wymiany gruntu, zagęszczenia gruntu w miejscach ław oraz rozpoczęciem budowy szalunków).
Dzisiaj, tj. 09.03 - wykonane zostało 50% ścian fundamentowych i częściowo został przygotowany wieniec ścigający ściany fundamentowe.

Od 10.03 rozpoczęło się układanie wieńca i budowa kolejnych szalunków aby 12.03 zalać całość betonem C25, przygotowując podstawę pod właściwe ściany. Międzyczasie rozłożona została cała wewnętrzna instalacja wodno-kanalizacyjna z zewnętrznym przyłączem, które zasilone zostało siecią 13.03 (miejmy nadzieję, że nic pechowego się nie wydarzy ;). Kolejny raz Panowie z Rob-Bud stanęli na wysokości zadania i tym sposobem rozpoczął się etap zasypywania i zagęszczania mieszanki piaskowo-żwirowej wewnątrz fundamentów. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to 15-16 być może uda się wylać "chudziak".

Poniżej przedstawiam Wam kilka fotografii, jak to zaczyna wyglądać.

White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

W Faworytkach 2 - projekt/formalności

Witajcie,
jak się okazuje projekt "W Faworytkach 2" pomimo, że jest dosyć atrakcyjny, to niewiele jest jego udokumentowanych realizacji. Dlatego też, nie mogąc się doczekać informacji, jak inni radzą sobie z budową i jakie napotykają problemy, postanowiliśmy z żoną podzielić się własnymi doświadczeniami.

Nie wiem czy komuś się te informacje przydadzą - mam nadzieję, że tak, natomiast ze swojej strony proszę o kontakt wszystkich zainteresowanych do podzielenia się swoimi sugestiami, które pozwolą na uniknięcie i błędów i czasem wyrzucenia pieniędzy w błoto. Jak to mówią w zespole siła :)

Budowę realizujemy dzięki uprzejmości p. Roberta i jego ekipy z firmy Rob-Bud z okolic Szczuczyna, który znalazł wolny termin aby między swoimi zleceniami wykonać stan surowy budynku.

Obecny wpis dotyczy adaptacji projektu i tzw. Etapu "0".
Po wielu namysłach zdecydowaliśmy się na kosmetyczne zmiany w projekcie, tj.:
1) likwidacja garażu na potrzeby dodatkowego pokoju, do którego wejście zostanie przeniesione z wiatrołapu na ścianę holu;
2) likwidacja małego okna w pierwotnym garażu;
3) zastąpienie bramy garażowej oknem 250x230;
4) zrównanie posadzek na całej powierzchni parteru;
5) likwidacja kominów wentylacyjnych na poczet wentylacji mechanicznej;
6) likwidacja okna dachowego w garderobie;

7) zmiana okna przesuwnego 300x230 w salonie na witrynę (FIX) 270x230 cm.

Pozostałe ścianki i rozkład pomieszczeń bez zmian. Zastanawiamy się cały czas czy nie przesunąć o 40 cm okna balkonowego na poddaszu, aby dać sobie możliwość ustawienia szafy na ścianie obok komina.

Poniżej schemat zmian odnoszący się do garażu.

 

White
White
Dodaj komentarz

Nowe wpisy na blogach

White
Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?