Byle do Wiosny

Zanin liście zdążyły zżółknąć i opaść, mimo niesprzyjającej wszystkim budowniczym pogody, z początkiem października przykryliśmy Nasz dom. Zakładając, że dach robi się już na zawsze, bo wszystkie inne elementy wykończenia wytrwają maksymalnie 15 lat, a być może wcześniej trzeba będzie je wymienić, bo będą niemodne lub niepraktyczne, szukaliśmy dobrej, prostej i ładnej płaskiej dachówki.

Po dokładnej obserwacji na żywo  "gotowych dachów"  z polecanych tu i ówdzie dachówek, oraz dotknięciu każdej z nich na żywo w hurtowniach, zdecydowaliśmy się na Meyer Holsen Piano w kolorze głęboka czerń, angoba.  Może zdjęcia nie oddają całego jej uroku, ale dach wygląda bardzo ładnie. Nie ma odstających krzywych krawędzi poszczególnych dachówek, dachówka jest w jednym kolorze, delikatnie połyskuje, a całość zarówno z daleka jak i bliska, wygląda bardzo dobrze.

Jest to wybór, którego nie żałujemy.

Mid 396da8595498683fbf7386599c6ec3ba
Mid 85b24575ecd33009ea6e6d3dc23bbc28
Mid 7566d2db9be564d56bfcec88a53870b3
Mid a818e0cbf7e1918428cd5968fe185b49
Mid 1cd8fe2a9a487a47538348c5f7c5cc5e
Mid 1769de6df3e50a882af9ba468e5c549a
Mid 010bbd97556bb440c75fc745f49e0465

Komentarze

Default avatar
Napisany przez Anna K.
#1
Dach wygląda naprawdę świetnie. W sumie to na zdjęciach kolor sprawia wrażenie bardziej ciemnego grafitu niż czarnego ale może to tylko wrażenie... Wykonanie widać perfekcyjne .o y u nas tez tak dobrze wyszło
Avatar2
Napisany przez gargamelm
#2
Witam Dom ładnie się prezentuje, Od frontu na dachu czegoś mi brakowało-pusto, oprócz komina, a tu jeszcze okna dachowego nie ma :) Aurory zanim przykryło się dachem po wymurowaniu ściany kolankowej wydawały się ogromne, ale dach bardzo zgrabię ukrywa całe poddasze i dom wygląda od frontu na nie duży.
Default avatar
Napisany przez slaw2006
#3
Nie widzę kominków wentylacyjnych i drugiego komina - będzie WM? Jak odpowietrzyliscie kanalize?
Default avatar
Napisany przez Chabrowa
#4
Witam A czy mógłbym prosić o kilka zdjęć z piętra, zwłaszcza chodzi mi o pomieszczenie z połączenia garderoby i pralni.
Default avatar
Napisany przez MAJ
#5
Anna K. na pewno będzie dobrze :). Rzeczywiście kolor tej dachówki nie jest czarny, ale grafitowy u tego producenta wygląda jak ciemno szary więc wybraliśmy głęboką czerń, tak samo matowa cegła klinkierowa CRH jest w kolorze carbon, a wszystko łączy się w jedna całość. Jeśli chodzi o dach, to od hurtowni przez cieśli i dekarzy nie mamy zastrzeżeń, firmy zrobiły wszystko jak należy. Gargamelm Dziękujemy tak samo jak u Ciebie położyliśmy dachówkę bez przesunięcia uważamy, że to podkreśla nowoczesny charakter domu i wygląda lepiej. Zlikwidowaliśmy okna dachowe, bo zależy nam na tym żeby dom był energooszczędny, a żeby w pokoju było więcej światła powiększyliśmy otwór ze 110 na 120 i to samo w łazience na gorze dla symetrii. Jeśli chodzi o sam przód to obawialiśmy się tego, że jak zlikwidujemy komin i okno dachowe to dom z przodu będzie wyglądał jak "stodoła", ale tak nie jest, subiektywnie uważam i nie jest to tylko moja opinia, że projekt Dom w aurorach 2 jest bardzo udanym projektem myślę, że będzie się nam wszystkim dobrze w nim mieszkać. :) Jedyne nad czym się zastanawiamy to czy nie zrobić pralni w garderobie łączącej dwa pokoje na górze tak jak jest to w projekcie Dom w Aurorach3, a jeśli na razie tam byłaby garderoba, to zrobić dopływ i odpływ wody pod podłogą, aby w przyszłości policzyć pomieszczenia 7 i 8 na górze i zrobić tam ciepły pokój z oknami na południe, jeśli będzie taka potrzeba. Gdybyśmy mieli jeszcze raz zaczynać budowę to zamiast robić tradycyjnych fundamentów zrobilibyśmy płytę, bo koszt materiałów, piasku do zasypania fundamentów i robocizna, cenowo wyszło podobnie.
Default avatar
Napisany przez MAJ
#6
slaw2006 komin z tyłu może tego nie widać na zdjęciach, ale jest powiększony o dwa dodatkowe przewody wentylacyjne. Będzie wentylacja mechaniczna, problem odpowietrzania zostanie "prawdopodobnie" rozwiązany przez zawór napowietrzający, więcej będziemy wiedzieć jak będą nam ta wentylację wykonywać to napiszę. :) Chabrowa obecnie nie mamy jeszcze zrobionych ścianek działowych na pietrze, ponieważ nie jesteśmy w stanie dowieź reszty bloczków, nie mamy dojazdu na działkę, bo jednocześnie trzy firmy robią na ulicy kanalizację deszczową, ściekową i wodę, a przy tej pogodzie... Jeżeli chciałbyś zdjęcia z wewnątrz bez działówek to po weekendzie wstawię. My nie scaliliśmy pomieszczeń 7 i 8 zrobimy je oddzielnie. :)
Avatar2
Napisany przez gargamelm
#7
U mnie co do ułożenia dachówki to pierwotnie mało być na mijankę(tak miało być taniej) ale dostawca się zakręcił i po moim wyliczeniu wyszło że bez mijanki jest jednak tanie. A druga moja opinia to bez mijanki wg mnie równiej dach wychodzi.
Avatar2
Napisany przez gargamelm
#8
Miałem chwilę czasu i popatrzyłem z bliska na twoje zdjęcia z forum z tym nadprożem w holu bo wg mnie to rozwiązanie może generować problemy z czasem mogą poswatać rysy. Najbardziej nie podoba mi się oparcie na ścianie działowej. i barki w łączeniu elementów Wg mnie mimo wszystko rozwiązanie zabudowy całego otworu konstrukcją gips-karton generuję równe rozkład naprężenie i ewentualna rysa wystąpi z czasem tylko na styku mury z zabudową(co można zamaskować. A przy takiej różnorodności jak u ciebie rysy mogą rozchodzi się nie kontrolowanie,(Nadproże, uzupełnione elementy, wypełnienie, ścianka działową i nośna )... generować niepotrzebny nacisk na posadzkę(bez fundamentu). Katastrofy budowlanej z tego nie będzie bo to zbyt mała skala obciążeń :) ...
Default avatar
Napisany przez MAJ
#9
Gargamelm zastosowane u nas rozwiązanie nie jest niczym nowatorskim, w taki sposób wykonywane są otwory do drzwi dwuskrzydlowych otwietanych o dużej rozpiętości. Co do rys i pęknięć to mamy świadomość, że dom osiada około 3 lat i pewnie w różnych miejscach mogą się pojawić. Płyty GK mamy w całym mieszkaniu, które wykańczanie było 7 lat temu, bazując na doświadczeniu własnym i znajomych, którzy posiadają je w domach dłużej niż 5 lat nigdy nie zdecydowalibyśmy się na obudowywanie nimi całych ścian. Na poddaszu będą tynki na siatce stucanet, w ten sposób obudujemy także szyby wentylacyjne pod sufitem.
Avatar2
Napisany przez gargamelm
#10
Z GK wiem ze to jest kontrowersyjna "okładzina", baaardzo dużo zależy od wykonawcy. Ja puki co planuję poddasze tyle że zabudowa na wieszakach nie może być na sztywno połączona z konstrukcją dachu i dać podwójne płyty o zmniejszonej grubości. Mam znajomego ma już ponad 10 lat zamieszkały dom i ani jednej rysy. Poczytam o twoje technologii zabudowy
Avatar2
Napisany przez gargamelm
#11
Ciekawe rozwiązanie siatka tynkarska stucanet w sumie wykonane na stelażu jak pod GK. Tylko pewnie bardzie przystosowana pod ocieplenie pianką. Jak będziecie robić u siebie to chętnie zobaczę zdjęcia. A póki co mam czas to poczytam więcej, I muszę zorientować się czy wykonawcy w okolicy znają tą technikę
Default avatar
Napisany przez MAJ
#12
Siatkę tynkarską można mocować także do drewnianych listw, nie ma znaczenia czy sufit ocieplony jest wełną czy pianką, na siatkę można dać nawet tynk cementowo wapienny. Oprócz siatki i gk są jeszcze płyty gipsowo - wiorowe, które piszą że są trwalsze niż niż gk. Mając na myśli wnętrza z karton gipsu, biorę nie tylko pod uwagę rysy i pęknięcia, ale i samą trwałość " ścian", a przy małych dzieciach i psie nietrudno o uszkodzenia mechaniczne, wadą karton-gipsu jest też to, że szczególnie na suficie pod ciężarem kolejnej warstwy farby, kartonowa powłoka plyty zaczyna się odklejać, wtedy do remontu jest caly pokój. Tak samo tez się dzieje w przypadku zalania, co na poddaszu może się zdarzyć (mówię o zwykłych plytach, nie tych do łazienek). Jeszcze też dają osb i na to tynki.
Default avatar
Napisany przez marcin.hk
#13
Witam MAJ tylko przy siatce tynkarskiej na filmach wygląda że dużo tynku się daje a to generuje dużo w wilgoci (co prawda daje się folię paroizolacyjną ) i czy to za dużo wilgoci szkodliwie nie wpuści w wełnę. Na filmach nie znalazłem pokazanego ocieplenia wełną w tej technologii tylo pianka. A montowanie na sztywno na ruszcie drewnianym do konstrukcji dachu wg mnie może jednak skończyć się rysami, nasz dach dwuspadowy jednak zawsze będzie pracował i na sztywno łączenie nie wskazane. Co innego zabudowa ściany albo sufit podwieszany na parterze tam już jest w miarę stabilnie. Widziałeś u kogoś na żywo takie rozwiązane, sitka tynkarska + wełną. i jak u siebie dokładnie planujesz zrobić.
Default avatar
Napisany przez MAJ
#14
marcin.hk w Belgii (skąd siatka pochodzi), Holandii lub Niemczech gdzie ta siatka jest bardzo popularna, najczęściej dachy ocieplają wełną tak jak np. tu (nie chce mi przepuścić linka nazwa filmu yt Isolez votre toiture avec les produits Knauf) potem na tą folię paroizolacyjną kładą siatkę (nazwa filmu yt "Hellend dak afwerken met Stucanet") , siatka jest tylko nośnikiem tynku (około 2 centymetrowej warstwy), a nie metodą (jak to nazywają niektóre u nas firmy) i każdy dobry, dokładny tynkarz powinien sobie z nią poradzić, są i w Polsce firmy, które kładą go na wełnę. Teść w Niemczech widział jak z tego robią i mówi, że to jest dobre rozwiązanie, że się sprawdza. Problem z wilgocią może być w łazienkach, u nas będzie wentylacja mechaniczna, więc ten problem nas nie dotyczy, ale na to tez są inne sposoby. Ta siatka jest już stosowana od kilku lat tu tylko, że u nas mało popularna, bo droga, ale dobrze wykonane na niej tynki w perspektywie lat są nieporównywalne z innymi sposobami wykończenia poddasza. Na razie pogoda nie dopisuje i prace mamy przerwane, tematem wykańczania poddasza będziemy zajmować się po montażu okien, który zaplanowany mamy na drugą połowę marca (wtedy będziemy wiedzieć więcej) :) .
Default avatar
Napisany przez MAJ
#15
Atrykuł ma ponad rok więc ceny się pewnie zmieniły ladnydom.pl/budowa/7,106586,19029316,wykonczenie-poddasza-siatka-tynkarska-koszty.html
Default avatar
Napisany przez Piotr
#16
Dzień dobry, czy mógłbym prosić o jakiś kontakt, chętnie dopytam się o kilka szczegółów. Będę wdzięczny za kontakt na e-mail: Vandraft.k@gmail.com

Dodaj komentarz

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?