Blog założony przez Adi.
Projekt: Dom w jabłonkach 7. Na blogu 5 wpisów, 23 zdjęcia, 8 komentarzy.

Strop, ściany kolankowa i szczytowa

Pod koniec marca ruszyły prace szalunkowe przy stropie. Strop lany, żelbetowy. Po długich poszukiwaniach udało mi się wyrwać stal w przyzwoitej cenie (jak na 03.2019) po 2650/t. Zbrojenie zgodne z projektem wygląda jak zbrojenie pasa startowego - wg. mnie grubo przesadzone, co potwierdził sam majster, ale tak jest w projekcie. Warto na tym etapie pamiętać o pozostawieniu przepustów pod różne instalacje, aby sobie ułatwić pracę na kolejnych etapach. Beton B20 dość szybko wiąże, należy pamiętać o jego regularnym podlewaniu. Kwiecień był słoneczny i wietrzny, zatem wody nie żałowałem. Z plusów tych projektów "jabłonkowych" jest dość wysoka ścianka kolankowa - ok . 130-140 cm.

White
White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

Budujemy ściany parteru

Kolejne zmagania w hurtowniach, negocjacje cen materiałów, googlowanie, czytanie, jeżdżenie...duużo czasu i $$$. Trafiliśmy na moment "górki" i prawdopodobnie zmowy cenowej producentów - bo nie wierzę, żeby w XXI wieku brakowało materiałów budowlanych. Ściany nośne i zewnętrzne budujemy z Porotherm PW 25, ścianki działowe z bloczka H+H. Pod ściany idzie izolacja z folii. Do projektu wprowadziliśmy kilka zmian, najważniejsza to powiększenie (mikro)salonu o wykusz pod balkonem - dobre i 2m kw (widać go na zdjęciu). W kuchni likwidujemy wyjście na zewnątrz ponieważ będzie ono realizowane przez wykusz. W zamian, poszerzamy okno w kuchni do 180cm. Narożne okno w mikro-salonie też zostało zlikwidowane i powstało normalne na ścianie frontowej (180cm). Likwidujemy też wejście do kotłowni, zostawiamy samo okienko. Ogrzewanie będzie realizowane najprawdopodobniej przez pompę ciepła (powietrze-woda). Dlatego nie budujemy też komina spalinowego a jedynie wentylacyjny w tym pionie.

Zamieszczam zdjęcie pustaka - prawie każdy tak wygląda, w środku - nie wiem co to, popiół albo inne dziadostwo. Majster ostrzegał mnie przed tym.

Na etapie ław fundamentowych zapomnieliśmy a raczej nie wiedzieliśmy o wykonaniu uziomu. Zatem na tym etapie złapałem bednarkę do pręta zbrojeniowego od słupa i puścilismy ją pod "chudziakiem". Oczywiście tylko dla instalacji elektrycznej. Instalacja odgromowa o ile powstanie będzie niezależna. Powinno to zostać wykonane ze zbrojeniem ław fundamentowych, czyli kilka m-cy temu :(

Kolejna rzecz, o której zapomnieliśmy, ale nie jest tragedią to nie puściliśmy kanału nawiewnego do kominka. Nie było tego w projekcie a powinno być wykonane - podobnie jak kanaliza - tj. pod chudziakiem. Zrobimy to zatem profilem prostokątnym na chudziaku, pod wylewką.

To czego się obawiałem teraz wychodzi - domek jest malutki, zwłaszcza główne pomieszczenia na dole kuchnia i salon. Na dodatek jest tak zaprojektowany, że nie da się wewnątrz żadnej ściany przesunąć, aby choć trochę to powiększyć. Ale wiadomo dla kogo budujemy pierwszy dom ;)

White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

Kontynuacja na przedwiośniu

Zima była łagodna więc jeszcze w lutym ekipa zaczęła kontynuację prac, tj. ścianki fundamentowe z bloczka, izolacje, ocieplenie fundamentów. Na tym etapie warto pamiętać o puszczeniu rur do wody, zostawieniu przepustów pod kanalizację, przepustów pod przewody elektryczne itp.

White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

Ławy

Tak się to zaczynało na jesieni 2018. Budujemy systemem gospodarczym, zatem potrzeba dużo czasu i energii na znalezienie materiałów w dobrych cenach, koparkowego itd. Ekipa budowlana z polecenia. Zbliżała się zima, zatem beton był droższy bo doszło podgrzanie, jakieś środki przeciwzamarzające itd. Czy były potrzebne..? Nie wiem, dostawca twierdził, że tak.

White
White
White
White
Dodaj komentarz

Pierwsze wrażenie Domeczek w jabłonkach 7

W 2016 roku kupiliśmy projekt, na jesieni 2018 rozpoczeliśmy budowę. Projekt ten wybraliśmy trochę w ostateczności. Ze względu na kiepski plan zagospodarowania terenu, nie mogliśmy wybrać projektu przekraczającego 216 m kw powierzchni CAŁKOWITEJ. Już teraz wiem że jest to bardzo mało. Aktualnie jestem sceptycznie nastawiony do tego projektu, zwłaszcza do powierzchni kuchni i salonu, które wielkością nie zachwycają. Wkrótce zamieszczę jakieś fotki w kolejności budowania.

Dodaj komentarz
Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?