Blog założony przez Henebene.
Projekt: Dom pod sykomorą 2. Na blogu 10 wpisów, 125 zdjęć, 3 komentarze.

WOD-KAN

Kolejny etap - instalacje WOD-KAN wewnętrzne.

Na tym etapie wykonano:

1. Instalacje wody zimnej oraz ciepłej wraz z cyrkulacją;

2. Instalacje kanalizacyjne;

3. Rozdzielacze pod podłogówkę;

4. Przygotowanie kotłowni;

5. Przygotowanie przewodów pod panele solarne;

W kotłowni znajdować się będzie piec gazowy oraz zasobnik CWU z podwójną wężownicą, pralka oraz suszarka, a także umywalka nablatowa (nad pralką i suszarką). Zaplanowanie okna uniemożliwiło posadowienie suszarki nad pralką, dlatego zdecydowaliśmy się umiejscowić te urządzenia w szeregu. Miejsca jest wystarczającą, aczkolwiek nie zmieściłaby się zwykła umywalka, dlatego też zdecydowaliśmy się nad pralką i suszarką wykonać blat na całej długości pomieszczenia, a na nim umieścić umywalkę nablatową. Rozwiązanie to ma dodatkowy plus, a mianowicie uzyskujemy sporo miejsca na kosz na pranie lub ewentualnie jakąś szafkę do magazynowania chemii gospodarczej.

Na dole w łazience WC, umywalka i prysznic z planowaną deszczownicą podtynkową.

Na górze w łazience WC, bidet, wanna i prysznic (na osobnym pionie - nie chcieliśmy kuć betonu ze względu na spadki, dlatego na etapie budowy doprojektowaliśmy dodatkowy pion tylko dla wanny i prysznica), oraz dwie umywalki nablatowe (zakładany blat o długości 1,6m).

Rozdzielacz dolny podtynkowy w holu, rozdzielacz górny podtynkowy w garderobie.

W salonie główny pion kanalizacyjny - niezbyt szczęśliwe rozwiązanie, jest przesunięty względem łazienki o jakieś 70cm, trzeba potem na górze kombinować. Zalecałbym na etapie adaptacji przeprojektowanie tego pionu, tak aby nie było potem kombinacji. U nas skończyło się na dużym spadku, poziomym odcinku oraz decyzji o zabudowaniu pionu przy wykończeniu, tak aby nie kolidować z murłatą oraz nie rozkuwać wieńca.

 

 

White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

Elektryka

Witam,

Tym razem kilka zdjęć elektryki. 

Krótki opis:

1. Dwie rozdzielnice we wiatrołapie - jedna elektryczna, druga multimedialna. Do multimedialnej doprowadzone wszystkie kable sieciowe z każdego pokoju - 4 na salon i po jednym do każdego z pomieszczeń na górze. W rozdzielnicy będzie osprzęt do światłowodu, router, oraz centralka do wideodomofonu etc. Z rozdzielnicy wyprowadzone także kable sieciowe do punktów centralnych w holu oraz w salonie, gdzie zamontowane będą Access Pointy. 

2. Jak dojdę do ładu i składu to postaram się zamieścić schemat elektryczny szafki. 

3. Instalacje niskonapięciowe - w salonie doprowadziłem 2 kable koncentryczne pod telewizję naziemną lub ew. satelitarną. Dodatkowo w każdym z pokoi również doprowadzenie kabli TV. Wszystkie kable odprowadzone na stryszek, gdzie znajdować się będzie multiswitch. 

White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

Ściany działowe

Po dachu przyszedł czas na ścianki działowe.

Na wstępie dokonałem trzech zmian:

1. Dodanie okna dachowego do pokoju od strony północno-zachodniej;

2. Zmiana lokalizacji ścian działowych w sypialni (pokój południowo-wschodni), tak aby wydłużyć i poszerzyć maksymalnie garderobę. Na etapie lania stropów zrezygnowaliśmy z prześwitu pomiędzy schodami, przez co zyskaliśmy dodatkową przestrzeń do wykorzystania;

3. Powiększenie kuchni oraz wiatrołapu kosztem spiżarki, którą zrobimy pod schodami.

 

Obecnie rozpoczynam prace z elektryką. 

Koszt inwestycji do stanu surowego zamkniętego w moim przypadku w 95% pokrywa się z kosztorysem podanym na stronie (cena minimalna, bez uwzględniania kosztów poniesionych przed rozpoczęciem prac i frontów robót tj. utwardzenie drogi, projekt, adaptacja, itd.).

Więcej szczegółów na priv.

 

White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

Poszycie dachu

Kontynuacja prac z dachem.

Konstrukcja bez deskowania, dachówka czarna glazura, na kominach styropian 5cm oraz płytki klinkierowe czarny mat z czarną fugą. 

White
White
White
White
Dodaj komentarz

Murowanie ścian na piętrze i konstrukcja dachu

Początek prac - 28.05.2019

Pustaki murowane do wysokości 1,25m, z czego ostatni pustak PTH 8cm na wieńcu, podobnie jak w przypadku wieńca na stropie. 

Konstrukcja dachu - murłaty 20x20cm, podłużnice - 30x20cm, krokwie 8x18cm.

White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

Drenaż - dokończenie zasypywania

Początek prac - 04.05.2019

Dokończenie prac związanych z drenażem zostawiłem sobie na moment, kiedy murarze poszli na druga budowę i miałem chwilę spokoju.

Po ułożeniu wszystkich rur i sprawdzeniu spadków rury zasypałem otoczakiem, a następnie wykonałem resztę zasypu do wysokości 0,5m poniżej górnej powierzchni ścian fundamentowych (widoczna biała linia).

Metoda zasypywania polegała na wstawieniu zbitych desek szalunkowych w odpowiedniej odległości od ścian fundamentowych i jednoczesnym zasypywaniu wykopu kamieniami, a z drugiej strony ziemią. Gdy czułem, że deski szalunkowe zaczynają napotykać zbyt duży opór przy wyciąganiu, wówczas wyciągałem deskę i obsypywałem dalej, aż do w/w poziomu.

Przy okazji drenażu wykonałem również rurę odprowadzającą deszczówkę i sprowadziłem ją w wykopie do miejsca, w którym odprowadzana jest również woda z drenażu.

Rury zakopane są jak na razie płytko (na jakieś 0,5m p.p.t.) ale z racji tego, że teren na działce będzie jeszcze równany, końcowe zagłębienie rur będzie większe niż poziom przemarzania gruntu.

White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

Lanie stropu

Początek prac - 11.04.2019.

Wykonywane prace:

1. Stawianie stempli;

2. Deskowanie stropu;

3. Deskowanie schodów;

4. Zbrojenie wieńca;

5. Murowanie zewnętrznej ścianki wieńca z pustaka PTH 8cm;

6. Zbrojenie wieńca oraz stropu a także schodów;

7. Zalewanie stropu oraz schodów;

Polewanie betonu prowadziłem w pierwszych dwóch tygodniach praktycznie za każdym razem kiedy beton wysychał. Po dwóch tygodniach polewałem rano, po południu oraz wieczorem.

Temperatury oraz praktycznie bezchmurna pogoda powodowała, że w pierwszym tygodniu musiałem polewać beton nawet co godzinę.

Po zalaniu stropu nastąpiła przerwa w pracach murarzy, a ja zająłem się dokończeniem drenażu, co opisane będzie w następnym wpisie.

 

White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

Zasypywanie fundamentu oraz murowanie parteru

Początek prac - 03.04.2019.

Na zasypanie fundamentu wykorzystano ok 60 kubików tzw. "zerówki". Generalnie materiał do zasypu dobry, jeśli prace wykonuje się przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. W przypadku deszczu, materiał zamienia się w błoto i wszelkie prace są niemożliwe. W moim przypadku pogoda była sprzyjająca, dlatego zasyp i ubijanie poszło sprawnie i bezproblemowo, a powierzchnia zasypki po skończeniu prac była twarda jak beton ;)

Następnie przyszedł czas na murowanie ścian. Ściany wykonywane były z pustaka ceramicznego PTH E3. Po położeniu pierwszej warstwy wylany został beton C12/15 o grubości 10cm. Następnie wymurowane zostały pozostałe ściany nośne parteru. W międzyczasie wykonano izolację ścian fundamentowych ze styropianu o grubości 10cm EPS 035.

White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

Kanalizacja i drenaż obwodowy

Prace związane z kanalizacją zostały rozpoczęte 27.02.2019.

W ramach prac wykonane zostały:

1. Poziome przewody odpływowe;

2. Podejście do pionu kanalizacyjnego;

3. Podłączenie łazienki na dole;

4. Podłączenie kotłowni; 

Prace związane z drenażem wykonywałem od 03.03.2019.
W ramach prac odkopane zostały ławy fundamentowe do głębokości ok. 0,4÷0,5m poniżej górnego poziomu ławy.

Następnie na dno wykopu, po włożeniu geowłókniny, wysypany został otoczak o grubości warstwy ok.20cm. Rura drenarska układana była ze spadkiem 2÷4% w kierunku najniższego punktu. W najniższym punkcie umieściłem studnię fi315 z odprowadzeniem wody do dalszej części działki.

Tą część prac zakończyłem zasypaniem wykopu kamieniem, do wysokości góry ławy fundamentowej.

 

White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

Prace ziemne i fundamenty

Początek prac - 14.12.2018

Ławy lane na głębokość 1,0 m p.p.t.

Ściany fundamentowe lane - do wysokości 1,6m ponad teren.

 

White
White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

Nowe wpisy na blogach

White
Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?