Temat założony przez Damian,
4 zdjęcia, 21 wpisów (ostatni wpis: )
Default avatar
Napisany przez Damian
#1

Pewnie część z Was wykonywała już ten etap budowy i dokonywała wyboru rodzaju wykorzystania ciepła z kominka. Otworzyłem temat, żeby głębiej przedyskutować temat i rozwiać wszystkie za i przeciw dla osób stojących przed wyborem kominka.Osobiście planuje kominek i rozprowadzenie jego nawiewów w pomieszczeniach. Brałem również pod uwagę płaszcz wodny, liczę się z tym, że instalacja tego rowiązania jest znacznie kosztowniejsza ale jej nie wykluczam, przynajmniej na tę chwilę.Proszę o Wasze opinie i doświadczenia. Co lepiej zastosować, co jest bardziej praktyczne, czy warto inwestować? Domek będę prawodpodbnie ogrzewał ekogroszkiem. 

Default avatar
Napisany przez Patrycja i Artur
#2

Do Damian:wdzięczny temat,  bo zapewne ile budujących - tyle opinii. Niektórzy zapewne będą gorliwie odradzać, argumentując, że kotłownia w salonie, a inny szczerze polecać ;)My zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie ja kominek z płaszczem i póki co jesteśmy zadowoleni. Aktualnie trwają prace wykończeniowe w środku (gipsy, ceramika, podwieszane sufity itp), więc kominek pracuje non stop, aby ekipa miała ciepło :) Z aktualnych obserwacji mogę powiedzieć, iż kominek nie tak szybko jak piec gazowy nagrzewa instalację CO do pożądanej temperatury, ale robi to całkiem sprawnie. Kominek z płaszczem wodnym zdecydowanie mniej ciepła oddaje też do otoczenia, więc w naszym przyadku na 14kW mocy cieplnej kominka tylko 1kW jest oddawany przez szybę i ścianki do otoczenia.Co jest ważne przy takiej instalacji, to przede wszystkim wybór samego wkładu, gdyż kominki z płaszczem wodnym można już kupić za ok. 2000zł, ale niekoniecznie jest to dobry wybór. Warto doradzić się doświadczonego sprzedawcy w tej kwestii, na co zwrócić uwagę. Nas uczulano przede wszystkim na odpowiedni dobór mocy kominka do powierzchni domu (ma znaczenie również rodzaj instalacji CO: same kaloryfery, sama podłogówka, czy mieszana); na elementy takie jak grubość ścianek kominka i pojemność płaszcza wodnego (bo sporo jest takich z cienkiej blachy, z płaszczem ok 20l...) no i oczywiście wygląd (nie każdy producent miał np. narożny bez szprosa, taki jak chcieliśmy. Reasumując sam kominek kosztował nas ok. 8000zł, a instalacja (CO wraz z podłogówką, gaz, woda, kanalizacja i podłącznie kominka do tego wszystkiego) 23500zł (nie wiem jaka byłaby różnica w przypadku instalacji dla kominka z rozprowadzeniem powietrza).Taką decyzję trzeba podjąć na etapie ścianek i warto pamiętać również o doprowadzeniu powietrza do kominka (u nas rurą zalaną w wylewce z zewnątrz budynku).Jedno jest pewne nieależnie od typu kominka gdzieś drewno trzeba składować i w procesie spalania tworzy się popiół, którego trzeba się pozbyć, więc argument kotłowni w salonie nie do końca do mnie przemawia.. Nie wiem jak obecne instalacje w rozprowadzeniem powietrza, ale kiedyś przy takim rozwiązaniu dosyć często trzeba było odświeżać pomiszczenia, gdyż to ciepłe powietrze powodowało szybsze brudzenie ścian. Nowoczesne kominki z płaszczem mają dodatkowo sterowniki, które zarządzają dopływem powietrza do paleniska, regulując w ten sposób temperaturę, którą im zadamy. U nas to przeważyło i decyzja zapadła. Piec mamy gazowy, więc mamy nadzieję, że kominek z płaszczem pomoże nam trochę obniżyć koszty.ale ciekawa jestem również innych argumentów :) 

Default avatar
Napisany przez Damian
#3

Do Patrycja i Artur:Dzięki za obszerną odpowiedź, wyczerująco... Ja jestem na etapie planowania i nie wiem co wybiorę. Jak na razie mam podobnie jak Wy zalaną rurę w podłodze i wyprowadzoną na zewnątrz, poza tym określiłem wybrany rodzaj kominka (narożny bez szprosa).  

Default avatar
Napisany przez Teresa
#4

DAMIAN my również zakupiliśmy kominek narożny firmy HAJDUK typ volcano 2P h z szybą otwieraną do góry ( cena 6700 zł) ale bez płaszcza wodnego ponieważ inwestujemy w pompę ciepła więc kominek będzie bardziej spełniał funkcję pomocniczą. Dużo pytaliśmy na temat kominków i każdy nam podpowiadał żeby nie brać byle jakiego z marketu ponieważ mają cienkie ścianki i szybko się przepalają. Ogólnie mało się na tym znam ale kilka osób które się na kominkach znają i  mają już HAJDUKA kilka lat bardzo nam go polecały. Może zrobię kilka fotek to wrzucę później.

Default avatar
Napisany przez Patrycja i Artur
#5

Nam również polecano Hajdyka, Lechmę lub Jotul (sprawdzone dobre marki), ale modele narożne z płaszczem nie są tanie... Ostatecznie zdecydowaliśmy się na kominek firmy Byrski (firma ma siedzibę główną całkiem niedaleko nas, więc serwis powinien być bezproblemowy), a parametry były bardzo obiecujące. Grube ścianki, płaszcz ponad 80l, sam wkłąd ważył ok. 300kg.

Default avatar
Napisany przez blackraven
#6

Od tygodnia jestem posiadaczem wkładu Hajduk Smart 1VTJeszcze nie podłączon. Czekam na ocieplenie. W budynku -3C :/

Default avatar
Napisany przez Zespół ARCHON+ Biuro Projektów
#7

Do Damian;Panie Damianie, Jak Pan zapewne zauważył na naszej stronie pojawiła się oferta wkładów kominkowych czołowego polskiego producenta -firmy Kratki. W Pana przypadku do Domu w liczi zupełnie wystarczająca moc wkładu kominkowego to ok 12kW. W związku z tym proponuję wkład Maja 12 kW w opcji przeszklenia narożnej bez szprosa- cena tego wkładu w wersji kominka powietrznego z dolotem w standardzie to 3.183 zł brutto. Jeśłi zdecydowałby się Pan jednak na wkład wodny to polecam również w opcji bez szprosa - Maja 12 kW wodny - (z dolotem i wężownicą w standardzie) cena  4.427 zł brutto. Przypominam również o promocji na wkłady dla klientów ARCHON+. Zamieszczam zdjęcie wkłądu wodnego Maja bez szprosa - do wyboru są opcję zarówno z prawym jak i lewym przeszkleniem W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu pod nr tel. 12 37 21 900.    Z poważaniem,    Zespół ARCHON+ Biuro Projektów

Dołączone zdjęcia:

forum  Dom pod liczi obrazek 40694
Default avatar
Napisany przez mirek
#8

Polecacie może kominki tego producenta? caminettimontegrappa.pl ?  Chodzi mi oczywiście o kominki z płaszczem wodnym czy lepiej szukać dalej? Szukam sensownych wypowiedzi a nie jakiejś reklamy ;/

Default avatar
Napisany przez tamir
#9

Sam mam piecyk tego producenta caminettimontegrappa.pl Dwa lata już i nie było ani jednej awarii. Poza tym ekonomicznie wychodzi i szybko mi się zwróciła inwestycja 

Default avatar
Napisany przez katarzynak
#10

W jakim sklepie można dostac piecyki tego producenta caminetti, bo jestem zainteresowana. 

Default avatar
Napisany przez Patrycja i Artur
#11

Odświeżając dla wahających się temacie kominka. Teraz w praktyce kiedy już mieszkamy, argumentując na plus kominka z płaszczem, powiem tylko, że w obecnym sezonie grzewczym (który chyba już wszędzie się zaczął) nie uruchomiliśmy pieca gazowego jeszcze ani razu.Od pierwszych niższych temperatur dogrzewamy dom kominkiem, z powodzeniem utrzumując temparturę powyżej 20st (raz nawet przesadziliśmy i w salonie było 26st :]). Zapalamy w kominku w miarę potrzeb zazwyczaj co 2, 3, 4 dni w zależności od temperatury zewnętrznej i zazwyczaj tylko późnym wieczorem, kiedy już jesteśmy w domu. W ciągu dnia przy odpowiednim ustawieniu Liczi względem stron świata sporo ciepła wpada przez okna przy słonecznej pogodzie.Wiem, że jeszcze nie przyszła mroźna i zima i jesień ostatnio nas rozpieszcza, ale wrzesień był fatalny i u nas przez tydzień na przełomie 09/10 były przymrozki ze skrobaniem szyb w aucie włącznie.Dodatkowo dodam, że sprzątamy w nim zazwyczaj raz w tygodniu (zakupiliśmy  odkurzacz do popiołu), a i salon jest odkurzany raz, dwa razy w tygodniu. Uwierzcie lub nie, ale kotłowni nie ma :D A wieczorne posiedzenie na sofie przy migającym ogniu w kominku - jedyne w swoim rodzaju. Do 1h rusza podłogówka, kaloryfery wcześniej. Jednak podstawa - dobrej jakości, przesuszone drewno.

Dołączone zdjęcia:

forum  Dom pod liczi obrazek 44603
Default avatar
Napisany przez Edyta
#12

Pięknie wygląda ten Wasz kominek! Serio myślalam, ze to jakaś fotka z folderu jakiegoś zimowego kurortu :-D 

Default avatar
Napisany przez sylku
#13

Bardzo fajnie wygląda wasz kominek. Miło, że dzielicie się doświadczeniami z innymi forumowiczami. Ja zastanawiam się nad takim piecykiem z płaszczem. http://www.kambud-kominki.pl/p_wod_romotop.html jednak mój małżonek wciąż nie jest przekonany.

Default avatar
Napisany przez Janusz
#14

Witam,
jesteśmy właśnie z żoną na etapie wykończeniówki i przymierzamy się do zakupu kominka z płaszczem wodnym który wspomagałby główne ogrzewanie gazowe w związku z czym mam serdeczną prośbę o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami po kilku sezonach użytkowania podobnej instalacji . Z góry dziękuje za odpowiedź .
Pozdrawiam
Janusz

Default avatar
Napisany przez Kominek z płaszczem
#15

Janusz, na jaki się zdexydowaliscie? Patrycja i Artur-można prosić o model kominka, skąd jesteście?

Default avatar
Napisany przez Anna
#16

My mamy taki kominek hitze Albero 19 jest bez płaszcza są tylko nawiewy po pokojach i jak się Zagrzeje jest naprawdę ciepło. Też myśleliśmy nad płaszczem teraz się cieszymy że nie braliśmy.

Dołączone zdjęcia:

forum  Dom pod liczi obrazek 70517
Default avatar
Napisany przez Patrycja i Artur
#17

Nasz kominek jest z firmy Byrski, narożny 14kW

Default avatar
Napisany przez MAGDA
#18

Kominek owszem ale z płaszczem wodnym, sa bardziej funkcjonalne. Bo taki kominek nie tylko jest ozdobą salonu ale i daje ciepło na cały dom, także ciepła wodę . U nas jest taki kominek z Piecbuda bardzo fajnie go zrobili

Default avatar
Napisany przez Lucja
#19

My zdecydowaliśmy się z mężem na Uniflam Prestige z boczną szyba. Do tego ramka z inoxu. W tym roku zima była w miarę łagodna i prawie cały czas palilismy tylko w kominku - centralne chodziło może przez 3-4 tygodnie.

Dołączone zdjęcia:

forum  Dom pod liczi obrazek 83481
Default avatar
Napisany przez Viktoria
#20

My też zdecydowaliśmy się na wkład kominkowy z płaszczem wodnym. Model od firmy Kratka pl. Przeważyły dobre opinie o tej firmie, które słyszeliśmy od znajomych, a także estetyka ich wyrobów.

Default avatar
Napisany przez Monika
#21

Również Polecam kratki.pl, otrzymałam dobry rabat na wkład u mojego znajomego :)

gotowy projekt Dom pod liczi WT 2021 - 400 zł
Dom pod liczi
jednorodzinny z poddaszem, z garażem jednostanowiskowym
105,74 + 19,67 + 6,06
Koszty : 195 300 zł
Cena: 3 270 zł 2 870 zł (2 333,33 zł netto)
White
KORZYSTNY KREDYT HIPOTECZNY
Skorzystaj z bezpłatnej analizy ofert kredytowych

Pisz BLOGA
Rozpocznij Swoją przygodę
z budową domu!
Pisz bloga

Rabat 400 zł
na każdy projekt domu!
Projekt domu ARCHON+
newsletter

Konkurs FOTO
Dom w obiektywieWeź udział i wygraj ...
Konkurs foto - Dom w obiektywie

270 057 fanów
Dołącz do nas!
Polub nas na facebooku

Film z realizacji
Zaproś ekipę filmową ARCHON+ do swojego domu
Zgłoś swój dom do filmu
ArchonHome
ArchonHome
Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?