Temat założony przez gargamelm,
6 zdjęć, 68 wpisów (ostatni wpis: )
Avatar2
Napisany przez gargamelm
#1

Witam podobnie jak jedna z osób na forum "Dom w Aurorach" (który ma garaż w miejscu pokoju) mam dylemat pomiędzy projektem który już na 95% miałem wybrać tj. "Domem w jabłonkach 4 a nowy projektem "Domem w aurorach 2".
Domy są w ogólnej koncepcji bardzo podobne,

-Dom w jabłonkach jest delikatnie mniejszy ale ma bardzo dopracowaną/wykorzystaną powierzchnię (bardzo mało miejsca zajmują korytarze), ma bardzo jasny i harmonijny układ zarówno na parterze jak i na poddaszu. kolorystyka elewacji na wizualizacji też jest korzystniej dobrana. DOm jest mniejszy i w realizacji tańszy. Co do minusów jeśli można to nazwać minusami to, kuchnia otwarta na salon który wbrew pozorom nie jest duży bo jego realna powierzchnia to ok 22-24 m2 ( po odjęciu wliczonego w powierzchnie korytarza).

- Dom w aurorach, bardzo podobny w elewacji frontowej do domu w jabłonkach 4, z tym że w aurorach okno w pokoju na dole jest mniejsze(niższe) co jest bardziej praktyczne i tańsze, ale elewacja lekko na tym traci a dodatkowo kolor wokół tego okna pogarsza efekt wizualny w porównaniu do domu w jabłonkach. Wnętrze, bardzo podoba mi się rozwiązanie salon jadalnia kuchnia. Salon z jadalnią ma optymalną wielkość jak dla mnie i jest subtelnie oddzielony od kuchni. Za to w kuchni brakuje mi trochę powierzchni blatów czyli jeśli wybiorę ten projekt to zlikwiduję drzwi-wyjście na taras w kuchni i/lub drzwi do spiżarni przestawię na prostopadłą ścianę żeby wzdłuż niej też było miejsce na szafki. Hol zmniejszyłbym żeby spiżarnię poszerzyć a te przeszklenia w drzwiach w holu są chyba po to żeby doświetlić korytarz przy schodach (pasowało by likwidować częściowo te przeszklenia obniżyło by to koszt drzwi a elewacja by na tym nie straciła co widać w "pierwotnym" domu w aurorach). Na poddaszy jest duża suszarnio pralnio suszarnia z oknem dachowym w sam raz do suszenia ubrań, każdy pokój ma garderobę to na plus choć pokoje same w sobie przez to są delikatnie mniejsze niż te w jabłonkach(który to ni ma tyle garderób za to). ..I ma tylko 3 okna dachowe
Z minusów domu w aurorach 2: to duży niewykorzystany korytarza na dole i u góry, plus przejście do kotłowni które pełni praktycznie miejsce "śluzy" odcięcia od kotłowni a nic już tam praktycznie nie schowamy poza mini szafką. Co do tych detali to pierwotny dom w aurorach i w jabłonkach mają lepiej te elementy dopracowane
Dom w aurorach oprócz tych drobnych zmian jest bardzo funkcjonalny. ma wszystko co potrzeba, ewentualnie żeby obniżyć koszty realizacji to nad wielkością przeszkleń trzeba się zastanowić i je subtelnie zmodyfikować/ przestawić żeby nie popsuć wyglądu.

Default avatar
Napisany przez Marcin
#2

Projekt jest jeszcze na zamówienia, a to wiąże się z ok 1,5 miesięcznym czekaniem... to na teraz największy mankament, reszta to już same plusy :)

Default avatar
Napisany przez Marcin
#3

Moje propozycje zmian:
Przestrzeń wydzielona na kuchnię spiżarnię i hol jest dobrze ustawna, można poprzestawiać ścianki działowe i dopasować wielkość pomieszczeń do swoich potrzeb, na załączonym zdjęciu zmniejszony hol a powiększono spiżarnię ( skoro nie ma piwnicy to spiżarnia większych rozmiarów przyda się)
Zlikwidowane drzwi na taras w kuchni (pytanie tylko czy zastąpienie ich małym oknem nie nie spowoduje zbyt małego doświetlenia korytarza. W związku z pomniejszeniem szerokości holu zmniejszyły się przeszklenia w drzwiach wejściowych(to ekonomiczny argument -tańsze drzwi) ... tylko tu ponownie pytanie czy likwidacja przeszklenia nie zaciemni zanadto wnętrza.
Przydałby się jeszcze pomysł na modyfikacje przestrzeni: "pokój-łazienka przejście do kotłowni -kotłownia", bo nic sensownego póki co nie wymyśliłem. I jeszcze pytanie ile kosztować będą schody dywanowe?

Dołączone zdjęcia:

forum  Dom w aurorach 2 obrazek 56440
Default avatar
Napisany przez Ania
#4

Również teraz mam dylemat między wyborem projektu "Dom w jabłonkach 4" a "Dom w aurorach2". Do tej pory byłam przekonana o jabłonkach, teraz już nie wiem.
-Jabłonki mają odpowiednia dla mnie wielkość i układ pomieszczeń, prosto i funkcjonalnie, z wyjątkiem salonu. Odliczywszy hol może okazać się on za mały(przy wyborach patrzyłam żeby on miał w granicach 28-30m2 +/- . Chcę uwzględnić w nim rozkładany stół na 10, 12osób. Dlatego tak myślałam o dorobieniu wykuszu pod balkonem, tak aby powiększyć powierzchnię dla większego stołu( coś takiego jak w "Dom w rododendronach 8(N)).Poddasze w jabłonkach jest dla mnie idealne.
-W aurorach jest co prawda większy salon, z tymże tutaj zlikwidowałabym tyle przeszkleń na parterze, a przede wszystkim drzwi wyjściowe na taras w kuchni, aby była większa powierzchnia na blaty. Do poddasza tez nie jestem przekonana, bardziej odpowiada mi w jabłonkach. W aurorach zlikwidowałabym wspólną garderobę dla dzieci, przedzielając ścianką działową, wspólny balkon z jednym dzieckiem a u drugiego brak(możliwe kłótnie, mam dwoje dzieci i mogą się kłócić o ten balkon, obydwaj będą chcieli i co?). Sypialnię chyba nie ma możliwości przenieść do pokoju bez balkonu.
Nie jest to łatwy wybór, ciężko, tak myślę, analizuję, i dalej niezdecydowaliśmy z mężem nic.

Default avatar
Napisany przez Marcin
#5

Ania - Co do jednego dużego balkonu "w aurorach 2" to jest na to rada doprojektować drugi, albo ten który jest zmniejszyć o połowę tak żeby obejmował tylko sypialnię :).
Drugie wasze wahanie - przegrodzenie garderoby na pół to też drobna korekta jest to ścianka działowa więc nie będzie problemu.(też tak chciałbym zrobić)
Te dwie zmiany nie pociągną wielkich kosztów u architekta adaptującego

A co do dorobienia wykuszu w "jabłonkach 4" to może to się wiązać dużymi przeszkleniami i zwiększyć koszt, a ponadto izolacje balkonu itd. więc przeprojektowanie tego pociągnie za sobą kilka złotych więcej. Sumarycznie dom w jabłonkach wyjdzie niewiele taniej po zmianach w od domu w aurorach 2.

Pierwotnie zanim zobaczyłem dom w aurorach 2 myślałem o poszerzeniu domu w jabłonkach o ok 0,5-1 m od strony kuchni i salonu żeby uzyskać w salonie kilka m2 więcej.

Moim Numerem 1 jest dom w aurorach 2, już tylko jakiś detal w decyzji o warunkach zabudowy lub konsultacja z architektem może mnie odwieść od planu zamówienia projektu. A wtedy numerem 2 jest dom w jabłonkach 4

Default avatar
Napisany przez Asia
#6

Dom w aurorach 2 jako jeden z nielicznych projektów spełnia prawie wszystkie nasze wymagania a w szczególności parter, i to na jego zakup się zdecydowaliśmy. Pozostaje tylko kwestia wygospodarowania dodatkowej łazienki w pokoju dla rodziców i byłoby idealnie. Co do blatów w kuchni sądze że miejsca będzie wystarczająco a kuchnia będzie pięknie doświetlona. Jeśli się uda załatwić wszystkie papiery to ruszamy z fundamentami w listopadzie(oczywiście przy sprzyjającej pogodzie)

Default avatar
Napisany przez Marcin
#7

Decyzja zapadła "dom w aurorach 2" :) projekt zamówiony

Default avatar
Napisany przez Asia
#8

Czy planuje Pan zmiany na piętrze?

Avatar2
Napisany przez gargamelm
#9

Zmiany do przemyślenia na piętrze to przedział balkonu na pół czyli wstawienie przegrody uniemożliwiającej przejście "lokatorów" z jednego pokoju do drugiego balkonem (Ale to już na etapie wykończenia można wstawić choćby drewniany płotek).
Druga zmiana do przemyślenia to garderoba wspólna dla dwóch pokojów nie do końca komfortowa z podobnej przyczyny co balkon, pasowało by ją przedzielić na pół albo zastanowić się czy aby te obydwa pokoje potrzebują garderoby. Można by w jednym z pokoi cofnąć ścianę w od garderoby w głąb i nie robić tam wejścia tylko postawić normalne meble lub szafę zabudowaną bo jeśli będą to pokoje dziecinne to dziewczynka garderobę potrzebuje ale chłopak już niekoniecznie.
Z drugiej strony ściany we wspólnej garderobie można by pozostawić bez zmian a przedzielić je przy meblowaniu wysokimi szafami.

Ogólnie projekt jest dobrze rozplanowany, jedynym prawdziwym drobnym mankamentem jest komunikacja w okolicy schodów - korytarz ma tylko 1 m szerokości przydało by się z 20 cm szerzej.

Default avatar
Napisany przez Marcin
#10

Zmiany do ustalenia z architektem adaptującym to przedział garderoby mogę rozważyć
A jeśli ktoś chciałby jeszcze jeden pokój na piętrze to może zrezygnować z pralni i garderoby przy sypialni (tj. pom. 7 i 8 scalić)

Avatar2
Napisany przez gargamelm
#11

Witam

I zdecydował się ktoś jeszcze na wybór tego projektu?
Moje zmiany w projekcie to zamiana schodów na klasyczną konstrukcje(płaska płyta od spodu nie dywanowe).
-Na Parterze drzwi tarasowe w kuchni zamieniam na okno takie jak w wariancie (G2)
-Zwężę jedne zestaw drzwi tarasowych w jadalni
-Drzwi wejściowe zawężę też przez likwidację jednego bocznego przeszklenia(to jest kwestia kosztów bo taki pakiet wejściowy może trochę kosztować...jednak światło z przeszkleń by się przydało).
-Miałem powiększać spiżarnię kosztem wiatrołapu jednak nie jest on taki duży( duża szerokość 3,3 ale na długość tylko 1,76 m) Powierzchnia 5,5 m2 jest przemyślana i nie ma co tego zmieniać.

-Zmiany na poddaszu to kwestia wspólnej garderoby (nr 4) w którym miejscu ją podzielić ewentualnie przesunąć ściankę -ale to już na etapie budowy.
I to tyle zmian

I jeszcze taki detal wyciągu w kuchni: oryginalnie kuchenka jest na "wyspie" a komin/wentylacja jest przy tej ścianę oddzielającej schody od kuchni - wiec wyciąg kuchenny będzie trzeba pociągnąć górą i pewnie zabudować sufitem podwieszanym żeby ukryć kanał. Jedynym lekarstwem było by przesunięcie wyspy do tej ściany wewnętrznej z tym że wtedy lekko pogorszy to komunikację. Przestawnie kuchenki w każde inne miejsce nic nie daj bo i tak komin pozostaje na swoim miejscu. chyb że wykuć dziurę w ścianie zewnętrznej i wypuścić tam kanał wentylacyjny (..który z kolei trafia od góry na balkon :) ).

Default avatar
Napisany przez MAJ
#12

Witaj gargamelm

Piszesz, że wiatrołap będzie za mały, moja kuchnia w dziesieciopietrowym bloku z końca lat 70 ma dokładnie 2,45 m na 1,72 m nie wspomnę o łazience, która jest mniejsza. Jeśli weźmie się pod uwagę odsuwane drzwi do korytarza przestrzeń się powiększa, a przy zamkniętych nawet jak postawisz szafę cztery osoby wejdą. W kuchni nie ma miejsca na szafki wiszące, bo z zewnatrz przez okna bedzie je widać, przy sciance między oknem a spiżarnią postawisz szafkę i lodówkę po 60 cm szerokości nie ma w kuchni miejsca na postawienie lodówki 92 cm dlatego warto przemyśleć przesunięcie ścianki spiżarni i powiększenie kuchni kosztem wiatrolapu, chyba że nie przeraża Cię każdorazowe mycie piekarnika na kolanach lub kupisz lodowke 60 cm. Pozdrawiam

Default avatar
Napisany przez Marcin
#13

Witaj MAJ
Tak się składa że aktualnie też mam niewielką kuchnie i mam w niej lodówkę 60cm i piekarnik w wbudowany w wysoką szafę też 60 cm i lodówka tych wymiarów(wysokość 185cm) sprawdza się i póki co wystarcza. Nie ma co kupować ogromnych lodówek bo niepotrzebnie energię pobiera (a lodówka to główny koszt rachunków za prąd).
Przesuniecie ścianki spiżarni żeby podłogę dobrze skomponować to max można przesunąć o grubość tej ściany pomiędzy kuchnią a schodami. czyl 25 cm a to może być mało na lodówki side-by-side
Twój argument jak najbardziej jest zasadny nawet pod takim względem żeby nie zrobić sobie za blisko ściany od spiżarni żeby nie było mniej niż 120 cm.
Co do zyskania miejsca na szafki w kuchni to zwiększa się ono przy likwidacji drzwi tarasowych w kuchni, a drzwi w spiżarni można przestawić na ścianę prostopadłą(tą przy klatce schodowej) i już można sobie w kuchni więcej wysokiej zabudowy zrobić. tyle ze wtedy goście mogą nam do spiżarni zaglądać.

Default avatar
Napisany przez MAJ
#14

Witaj Marcin

To czy komuś lodówka starcza czy nie, zależy od indywidualnych potrzeb, a w tak zaprojektowanej kuchni nie ma miejsca na lodówkę side by side, nawet jak zlikwidujesz okno balkonowe to przecież nie postawisz takiej lodówki przy tej ścianie bokiem, bo będzie ją widać zarówno z salonu jak i okna zewnętrznego, to samo jest z wiszącymi szafkami na tej ścianie, tym bardziej jeśli zlikwidujesz okno balkonowe w kuchni i zmniejszysz przeszklenia we wiatrołapie to będą ograniczać wpadające do domu światło słoneczne (jeśli będziesz miał dom usadowiony zgodnie z projektem i drzwi wejściowe: od północy - to promienie słoneczne będą wpadały do kuchni tylko przez zachodnią cześć okna narożnego, dlatego w wizualizacji kuchni masz półki, a nie szafki wiszące). Weź pod uwagę fakt, że na górze w korytarzu nie masz żadnego źródła światła dziennego i trzeba go doświetlić z dołu(dlatego my zamieniamy okno balonowe na okno o długości takiej jak narożne, a nie likwidujemy całkowicie). Jeżeli ktoś zamierza kupić, bądź przenieść z poprzedniego miejsca zamieszkania lodówkę side by side, to musi pomyśleć na etapie budowania ścian działowych o przesunięciu ściany spiżarni o jakieś 30 cm w stronę wiatrołapu(chyba, że lodówkę postawi w spiżarni, a tę zamieni na wnękę) .

Jeśli chodzi o przeniesienie drzwi spiżarni na inną ścianę to tez jest rozwiązanie, szczegółem, który zauważyłam jest fakt, że ściana we wiatrołapie grubość 16 cm, a w spiżarni tylko 12 to jest z powodu umieszczenia tam prowadnic przesuwanych drzwi, dlatego jak przesunie się ścianę spiżarni w stronę wiatrołapu, to albo trzeba pogrubić cala ścianę w spiżarni albo ściana będzie miała inną grubość na jednej długości, choć to chyba szczegół, bo architektonicznie to nie ma znaczenia. Jakie macie pomysły na wschodnią część parteru, szczególnie jeśli chodzi o łazienkę i pomieszczenie gospodarcze, u nas kotłownia się zmniejszy przez powiększenie komina przy zastosowaniu rekuperacji. Pozdrawiam J.

Default avatar
Napisany przez Aga
#15

Witam, my również rozważamy zakup projektu Dom w aurorach 2. Mamy jednak dość spory problem. Nie jestem pewna, czy jesteśmy w stanie w tym projekcie to zorganizować. Musimy wygospodarować wejście z małą poczekalnią i małą toaletą (tylko ubikacja i umywalka) do gabinetu - częściowo kosztem gabinetu, może da się przesunąć łazienkę... być może zmniejszenie wiatrołapu, tam toaleta i dopiero później spiżarnia. Ja jestem za likwidacją wejścia balkonowego i okna narożnego, wstawieniu jednego pośrodku kuchni od strony spiżarni - i można powiesić szafki. A może całkowicie zamknąć kuchnię od strony jadalni... I oczywiście podział garderoby dla dzieci...

Avatar2
Napisany przez gargamelm
#16

Cześć Aga
Z twojego wpisu wynika że chcesz mieć dom z pomieszczeniem usługowym lub dwurodzinny - warto byłoby rozglądnąć się od razu za projektem z częścią usługowa.

Jeśli już tak bezwzględnie spodobał ci się ten projekt to w aktualnych wymiarach budynku bez zamiany spiżarni np na poczekalnie lub toaletę będzie ciężko. Można wydzielić z wiatrołapu toaletę ale wtedy pozostanie tylko 1,5 m przejścia.
Pomniejszać gabinet też już nie ma z czego bo 10 m2 to już jest niewiele(a kotłownia i toaleta istniejąca nie dają pola manewru do zmniejszenia)
Ściana ta między gabinetem a wiatrołapem jest konstrukcyjna więc nie można ot tak sobie jej przestawić. Pozostaje poszerzenie budynku/przesunięcie ściany zewnętrznej od gabinetu na całej długości aż do kotłowni- czyli przeliczenie u architekta(co też może trochę kosztować). Biorąc pod uwagę że chcesz jeszcze okno narożne zlikwidować to pytanie czy nie warto popatrzyć na inne projekty(najtańszy wariant zakupu projektu),
Drugi droższy wariant to przestawienie ściany zewnętrze(a tu może to skończyć się w zależności od architekta tak że będzie on musiał przeliczyć od nowa cześć konstrukcji i zrobić nowe rysunki koszt ok 2000zł +pozostała adaptacja)
Trzeci wariant pozornie najdroższy - projekt indywidualny dopasowany idealnie do potrzeb( kwota rzędu 5000-6000zł za całość)

... Co do adaptacji sam teraz rozważyłbym projekt indywidualny bo globalnie skali całego przedsięwzięcia dokładasz 2-3 tysiące złotych i masz wszystko (również konstrukcyjnie) jak chcesz, a w gotowym projekcie zawsze musisz pójść na jakiś kompromis -albo jak zechcesz dużo zmienić to wyjdzie cię koszt jak projekt indywidualny albo więcej bo okazało by się że po przeprojektowaniu powstał całkowicie inny dom.

Podsumowując każdy wybiera sobie co chce, zastanów się czy na twoje potrzeby wydzielenia dodatkowych pomieszczeń i zachowania np salonu o tych rozmiarach nie potrzebujesz więcej m2 w senie ok 10m2 więcej ?
Poszukaj sobie już teraz architekta i tak do adaptacji będzie ci potrzeby później i porozumiewaj z nim zamianach w tym projekcie i o kosztach ewentualnych zmian.

Default avatar
Napisany przez Aga
#17

Nowy projekt... tego się obawiałam... :(

Default avatar
Napisany przez maj
#18

Witaj Aga

jeżeli wybierzecie ogrzewanie gazowe kotłownia jest Wam zbędna, łazienkę możecie zrobić w części wiatrolapu, tak jak to jest w projekcie dom w aurorach, w miejscu łazienki zrobić osobne wejście do domu. Wszystkie tez zmiany zawra się adaptacji projektu, która i tak wszyscy muszą wykonać. Wiec to okolo +1500 złotych to i tak taniej niż nowy projekt, koszt z adaptacja wyjdzie Cię ok 4000 tys wiec taniej niż nowy projekt. Skontaktuj się najlepiej z architektem, który współpracuje z Archonem może powinien Ci doradzić. Nas zrobienie adaptacji i poprojektowanie lukarna wyszło taniej niż nowy projekt. Pozdrawiam

Avatar2
Napisany przez gargamelm
#19

AGA- Rezygnować całkowicie z pomieszczenia kotłowni? zawsze przyda się dodatkowe pomieszczenie np. na powieszenie brudnych ubrań, butów itp z pracy np .w ogrodzie takie "brudne wejście". Przy wydzieleniu z wiatrołapu łazienki zmniejsza się też spiżarnia. W tym wypadku jeśli ma to być dom w aurorach to czy nie lepiej kupić wersję z garażem bo tu tylko garaż wystarczy podzielić na gabinet + np poczekalnię. + pół kotłowni na łazienkę. Zawsze można podobny schemat zastosować na innym domu popatrzyć na inny dom z garażem i z tego garażu wydzielić gabinet +....
Ale tak samo jak pisze "maj" idź do architekta i porozmawiaj.

Avatar2
Napisany przez gargamelm
#20

Witaj Maj

Skosy pod dachem zostawiłeś w lekkiej zabudowie g-k czy robisz strop betonowy ?

Default avatar
Napisany przez maj
#21

Witaj gargamelm

strop robimy drewniany jak w projekcie, ocieplanie wełna, na to osb i prawdopodobnie tynk cienkowarstwowy lub inny. Na pewno nie będziemy używać karton-gipsu. Mamy je w mieszkaniu i w domu moich rodziców, ale w domu tylko tynki.

Default avatar
Napisany przez Aga
#22

Witam,
serdecznie dziękuję za odpowiedzi, ze względu na to, iż projekt Dom w aurorach jest dla mojej rodziny niemal idealny - również pomyślałam o przeorganizowaniu garażu tj. wydzieleniu ok 2x3 i zorganizowaniu w tym miejscu toalety i małej poczekalni.

Default avatar
Napisany przez Aga
#23

Witam, na forum Dom w Aurorach pojawił się problem cyt. "od kominka powinien iść drugi komin, ponieważ na te chwile jest tam tylko łamane połączenie z tym kominem z kotłowni i podobno wtedy nie będzie odpowiedniego wyciągu i będzie problem z jego czyszczeniem... stwierdzili, że kominek powinien być ustawiony na scianie równolegle do pieca, a nie jak w przypadku aurory kominek jest od niego oddalony". Co o tym myślicie?

Avatar2
Napisany przez gargamelm
#24

Co do Kominka to myślę że "głupi tego nie projektował" dopuszczalne jest kilkunastu procentowe odchylenie przewodu od osi komina. W tym przypadku to odległość ok 1m, a co do rewizji to też raczej nie ma z nią problemu bo po pierwsze przewód dymowy przebiega przez pomieszczenie gospodarcze,a po drugie w kotłowni jest bezproblemowy dostęp do komina( i zrobienie ewentualnej rewizji) bo przewody kominowe dymowe idą od samego parteru, a przewody wentylacyjne kominowe zaczynają się dopiero w stropie pomiędzy parterem a poddaszem czyli na poddaszu. wiec na parterze w kominie rewizję możemy zamontować.

Nie jestem znawcą ciągu ale tak jak napisałem ktoś projekt zrobił i takie rozwiązanie przewidział (wiem że można powiedzieć "papier wszystko przyjmie" ale może nie w tym przypadku).

Wiem że najlepiej jest mieć komin w osi nad kominkiem bo wtedy jest najprostsza droga dymu do komina ale wszędzie "perfekcji" nie da się zrobić

Default avatar
Napisany przez Malgo
#25

Witam, dzisiaj otrzymaliśmy projekt już po adaptacji. Jutro składamy wniosek o pozwolenie na budowę. Jeśli chodzi o zmiany to dokonaliśmy ich dość sporo. Pierwotnie dom miał być rysowany na zamówienie, jednak ze względów czasowych szybciej wyszło kupić gotowy i dokonać zmian podczas adaptacji. Kosztowo wyszło tak samo.
A jak sprawy mają się u Was? Ja już nie mogę się doczekać kiedy budowa ruszy...
Pozdrawiam.

20612 937599159638185 7068273068484537714 n
Napisany przez rzola
#26

Witajcie!
Zapraszam Was do obserwowania naszego bloga "Dom w Aurorach 2". Opisujemy w nim każdy etap budowy, mniej lub bardziej szczegółowo, ale chętnie podzielimy się opinią na każdy temat związany w budową tego projektu, a także przyjmiemy Wasze sugestie. Czy ktoś z Was też prowadzi blog?
Pozdrawiamy!

Default avatar
Napisany przez w aurorach 2 z lukarną
#27

Witam!
Czy macie Państwo może jakieś zdjęcia, grafiki obrazujące W AURORACH 2 z lukarną? Zastanawiam się nad dodaniem lukarny nad pomieszczeniami pralni i garderoby [7+8].
pozdrawiam.

Default avatar
Napisany przez MAJ
#28

Na naszym blogu są rysunki domu w aurorach 2 , w czerwcu powinniśmy mieć już ściany, także będą i zdjęcia.

Avatar2
Napisany przez gargamelm
#29

Pytanie do budujących o drzwi w wiatrołapie: czy zostawiliście tak jak projekcie przesuwne chowane w ścianie. Jęli tak to czy murujecie tam ściankę tylko z jednej strony będzie zabudowa z G-K, Czy obustronnie będzie cała od góry do dołu wykonana z płyt G-K

Default avatar
Napisany przez Piotrek
#30

Dzięki, właśnie o takim czymś myślimy, ta lukarna świetnie wygląda :) powodzenia z budową.

Default avatar
Napisany przez MAJ
#31

Dziękujemy Piotrek, najgorsze mamy juz za sobą, bo wyszliśmy juz ze stanu zero. Teraz już jest czysciej☺gargamelm są jeszcze kasety, na które daje się tynk, montuje się je w scianie murowanej.

Default avatar
Napisany przez rzola
#32

Gargamelm, u nas obustronnie z płyt G-K.

Avatar2
Napisany przez gargamelm
#33

Mam katalog z takimi kasetami do tynkowania, problem jest tylko czym wypełnić przestrzeń nad kasetą. Na etapie stanu surowego trzeba zostawić otwór na kasetę szerokości ok 3m i tu pasowało by zrobić nadproże na otworem i górę wymurować albo całość zalać betonem a to już nie takie bezproblemowe rozwiązania. Najlepiej jak by był taki sam systemowy stelaż w tej samej konstrukcji co kaseta do zatynkowania przestrzeni nad drzwiami-jednak wiedzy o takim elemencie nie mam.

Default avatar
Napisany przez MAJ
#34

Projekt takie nadproze zawierał, u nas otwor na kasetę będzie miał 3070 szerokosci x 2110 wysokości, kaseta podwójna na skrzydła 700 mm. Nie ma chyba takich stelaży, możesz pomyśleć o obiciciu płyt osb (montowanych do metalowych profili) siatka do tynkowania poddaszy i na to tynk albo jak Rzola -karton-gipsem.

Avatar2
Napisany przez gargamelm
#35

W oryginalnym projekcie na przekroju takiego nadproża nie ma, góra nad drzwiami jest w takim samym schemacie jak ściana czyli wygląda na obudowę z g-k. W schemacie konstrukcyjnym, na rzutach też nie ma w tym miejscu nadproża. Możecie załączyć skan z tym rozwiązaniem tego nadproża?
u mnie skończy się pewnie na całej ścianie z g-k.

Default avatar
Napisany przez MAJ
#36

Na stronie A -8 Przekrój B-B, są naszkicowanie 2 nadproża pierwsze 60 cm (drzwi zewnętrzne) oraz drugie 62 cm (drzwi rozsuwane wiatrołapu), ze względu na to, ze wymiary dotyczą zamurowanej już kasety nadproże będzie trochę wyżej.

Avatar2
Napisany przez gargamelm
#37

Projekt mam z października i jeśli nie wprowadzili modyfikacji w projekcie później to "nadproże" na rysunku A-8 jest z g-k, brak tu innego "konstrukcyjnego" rozwiązania

Default avatar
Napisany przez MAJ
#38

W schemacie konstrukcyjnym tego nie ma, ponieważ ściany działowe nie są elementami konstrukcji, zwróć uwagę, że nie mam tam też ścianek spiżarni oraz łazienki, ale są podane wymiary otworów, drzwiowych i wykonawca powinien był to skonsultować z Tobą, chyba że w umowie nie masz stawiania ścian działowych, niektóre ekipy uważają że schody, kominy i ściany działowe nie wliczają się do do stanu surowego. Tak czy siak musisz szukac innego rozwiązania. Pozdrawiam.

Avatar2
Napisany przez gargamelm
#39

to że ścianki działowe to nie element konstrukcyjny to wiem, ale wrzucanie do jednego worka otworu w ścianie spiżarki, łazienki itd. która ma +-1m i otwóru 3m i to nie to samo.
Tak prawdę mówiąc to w miejscu oparcia nadproża pod ścianką działową pasowało by wzmocnić posadowienie i nie chodzi mi o zbrojenia w wylewce, a ze ściany konstrukcyjnej 25-tki wypuścić zbrojenie pod nadproże.
Podumowując: Z roziwazniem "murowanym" tego nadproża można sobie poradzić ale fakt jest taki że projekt takiego rozwiązania nie przewiduje

Default avatar
Napisany przez MAJ
#40

Wielkość otworu nie ma znaczenia, otwor okienny w salonie ma 3,5 metra, żadnych wzmocnień tam nie ma, możesz wstawić gotowe nadproze i nadmurowac lub zalać betonem nadproze i ściankę, analogicznie w sytuacji nadproza we wiatrolapie, ponieważ ścianki są o połowę cieńsze i lżejsze.

Jedyne co jest istotne, to inwestor musi wiedzieć jaki rodzaj kasety na drzwi będzie montować i ustalić to z wykonawcą przed budowaniem ścian działowych.

Jeszcze skoro rozmawiamy o drzwiach to będziecie montować drzwi harmonijkowe w garderobach? Czy macie jakieś doświadczenia z takimi?

White
KORZYSTNY KREDYT HIPOTECZNY
Skorzystaj z bezpłatnej analizy ofert kredytowych

Pisz BLOGA
Rozpocznij Swoją przygodę
z budową domu!
Pisz bloga

Rabat 350 zł
na każdy projekt domu!
Projekt domu ARCHON+
newsletter

Konkurs FOTO
Dom w obiektywieWeź udział i wygraj ...
Konkurs foto - Dom w obiektywie

259 967 fanów
Dołącz do nas!
Polub nas na facebooku

Film z realizacji
Zaproś ekipę filmową ARCHON+ do swojego domu
Zgłoś swój dom do filmu
ArchonHome
ArchonHome
Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?