Temat założony przez Zdzichu1977,
1 zdjęcie, 33 wpisy (ostatni wpis: )
Default avatar
Napisany przez Zdzichu1977
#1

Witam! Po negatywnych doświadczeniach z domami izolowanymi od zewnątrz postawiłem sobie za cel wybudowanie własnego domu bez izolacji termicznej doklejanej do muru. I tu pytanie - który materiał byłby najkorzystniejszy pod kątem parametrów i oczywiście stosunku jakość do ceny? Swoją drogą jest bardzo mało projektów domów rozpisywanych na ściany 1W. Czy to przypadek czy jakaś zamierzona akcja?

Default avatar
Napisany przez snoopy
#2

Tylko beton komórkowy - najoszczędniejszy materiał w kosztach eksploatacji. Możesz później zdecydować się na dołożenie styropianu - jak się ogarniesz kosztowo. Ja mam Termalicę + styropian, koszty ogrzewania są niższe w porównaniu do innych materiałów.

Default avatar
Napisany przez gondek
#3

Gdyby mnie było stać to tylko Porotherm T... To pustak ceramiczny z wypełnieniem z wełny mineralnej. Izolacyjność termiczna na poziomie U=0,3. Wytrzymałość jak ściana jednowarstwowa. To co jest super to to że można taką ścianę postawić w technologii bez spoin, czyli mieć jednolity mur bez mostków termicznych. Jedyny minusik to cena, ale jeżeli kogoś na taki wydatek stać to uważam, że będą to słusznie wydane pieniądze na materiał, który powinien przetrwać wiele wiele lat.

Dołączone zdjęcia:

forum Ściany obrazek 64381
Default avatar
Napisany przez Marcin_Dul
#4

Stosunek ceny do jakości najlepszy to będzie moim zdaniem w systemie Profi. Pustaki są bardzo precyzyjne, a zaprawa cienkospoinowa daje jakąś możliwość minimalnego zgubienia nierówności pustaka.

Default avatar
Napisany przez kubarozpruwacz
#5

Porothermy to świetny materiał ceramiczny, nie tylko w wersji Profi, ale nawet na klasycznej mokrej zaprawie. Pustaki naprawdę bez zarzutu, z dobrą akustyką i gęstością. Konkurencja robi różne chwyty, żeby poprawić parametry (np. zmniejszając ilość materiału ceramicznego) - pustak ma wtedy więcej porów i poprawia mu się izolacyjność termiczna. Ale ma to sporo minusów, np. dużo gorsza nośność albo izolacja akustyczna. Ja na jedną warstwę raczej brałbym Porotherm T w systemie cienkospoinowym. Inaczej będzie właśnie kłopot z pozostałymi parametrami (poza termicznością) albo z mostkami cieplnymi na ścianie...

Default avatar
Napisany przez Gumbas
#6

Przy jednowarstwowych to nie ma jakoś szczególnie dużego wyboru. Silikat odpada, bo za słaba termika, beton komórkowy na ścianę 1W to z kolei kłopot z akustyką. Trzeba brać gruby i o dużej gęstości, ale te z kolei są strasznie drogie. Nie wiem czy warto jak przeliczyć sobie stosunek jakości do ceny. Jest niby jeszcze keramzyt, ale to też dość drogie i ma trochę wad. Ceramika jest najbardziej zbalansowana i nie ma w sumie aż tak dużo minusów. Nie ma może wybitnej odporności na zimno, ale w normach budowlanych mieści się na spokojnie. Ogólnie to polecałbym właśnie murować się z Porothermów, ale chyba i tak sensowniej po prostu ze ściany 2W (ceramika + wełna). Przynajmniej jest spokój, że nie będzie mostków termicznych :-)

Default avatar
Napisany przez JohnCena
#7

U nas w grę wchodzi Porotherm T na Dryfix, ale cenę dają trochę zaporową :) Nie mam wątpliwości, że to zacny materiał, ale koszty do wyłożenia za jednym zamachem też robią wrażenie :/

Default avatar
Napisany przez Imbir
#8

I tak zewnętrzne jednolite docieplenie w naszym klimacie jest obowiązkowe. Wełna w pustaku jest tylko punktowo. Mostek termiczny powstaje.

Default avatar
Napisany przez nankatsu
#9

Nieprawda. Pustaki Porotherm T murowane na zaprawę dryfix mają ciągłość przegrody termicznej (w tym systemie nie ma spoin). Pustaki są przeznaczone do murowania bez docieplenia. Konstrukcja tego pustaka jest taka, że ścianki wewnętrzne są bardzo cienkie i jeszcze dodatkowo zabezpieczone wypełnieniem z wełny.. Nie ma więc sytuacji, że na termowizji pojawiają się niebieskie pasy zimnego powietrza. Pustaki są szczelne i wypełnienie z wełny naprawdę działa. Dodatkowo jest tam poprawiony system pióro-wpust, żeby wypełnienie z wełny było też w szczelinach pomiędzy pustakami. Generalnie polecam poczytać o tej technologii, bo jest naprawdę fajnie przemyślana!

Default avatar
Napisany przez Imbir
#10

Spoiny poziome tak, ale spoiny pionowe na pióro wpust nie mają żadnej pianki / zaprawy w porotherm T jak i w innych dostępnych pustakach ceramicznych na rynku czy to na normalna zaprawę czy na cienkowarstwową czy na piankę. Wełna jest wewnątrz tego pustaka, a pustak z pustakiem na pióro wpust styka się ceramika z ceramiką w połączeniach pionowych. O wiele lepszy efekt będzie wtedy gdy zastosujemy najcieńszy pustak 30cm porotherm T + 15cm ocieplenia wełną lub styropianem niż 44cm porotherm T jako ściana jednowarstwowa. Wielka wada jest cena takiego pustaka, który jest droższy o 3 razy od tradycyjnego poryzowanego w podobnych rozmiarach. Dlatego 95% obecnych inwestycji w Polsce w ceramice jest budowana z pustaka poryzowanego pustego w środku + 15 do 20cm ocieplenia. W niemczech dostepny jest porotherm T o grubości 25cm u nas dopiero od 30cm a szkoda. Generalnie lepiej jest zainwestować w porządne i grube ocieplenie niż inwestować w tak drogi pustak. Gdyby cena porotherm T była bardziej przystępna to brał bym w ciemno. Plus jaki widzę dla grubszego pustaka to lepsza akustyka w domu.

Default avatar
Napisany przez budowniczy
#11

Ja jednak radzę Ci brać pod uwagę w przyszłości położenie termoizolacji. Styropian - nawet ten najlepszy i tak jest dość tanim materiałem budowlanym. A bardzo skutecznym. :) Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej coś na ten temat odsyłam do strony styropian.men :) Jest tam trochę na temat tego materiału, warto się dowiedzieć, przynajmniej na przyszłość. :)

Default avatar
Napisany przez Godek
#12

To nie jest zamierzona akcja, ale świadome działanie projektantów - po prostu domy budowane w technologii 1W są droższe. Moim zdaniem jedyny materiał godny uwagi to ceramika i tutaj najlepiej Porotherm T. Wypełnienie z wełny mineralnej w środku gwarantuje, że nie będzie trzeba dodatkowo docieplać m.in. otworów na gniazdka elektryczne. Beton komórkowy żeby miał sens to musi mieć niską gęstość, ale wtedy taka ściana jest tragiczna akustycznie. Pracowałem kilka lat w budowlance w Niemczech i szczerze mówiąc nie widziałem, że ktokolwiek się tam decydował na jednowarstwowy beton komórkowy. Porotherm tam jak najbardziej jest popularny i jest to moim zdaniem bardzo rozsądny wybór. Niemniej jednak porządna ściana 2W też ma sens, ale zgadzam się, że musi być dobrze zaizolowana.

Default avatar
Napisany przez Szympi
#13

Ceramika się dość dobrze nadaje do ścian 1W, bo ma dobrze zbalansowane parametry (nośność, akustyka, termika). Trzeba tylko kupić porządne pustaki, żeby nie było sztukowania zaprawą - to się zawsze kończy wymarzaniem muru... Ja murowałem z ceramiki Porotherm, wprawdzie w wersji 2W, ale moim zdaniem jakość pustaków była doskonała - lepsza niż firmy konkurencyjne, które były na placu składu budowlanego (nazw nie będę wymieniał z grzeczności...)

Default avatar
Napisany przez Marek Mrowiec
#14

Materiały jednowarstwowe trochę już tracą rację bytu, ze względu na parametry termiczne, które są "na styk" z aktualnymi normami. W przypadku ceramiki ciekawym rozwiązaniem są pustaki z wypełnieniem wełną mineralną (np. Porotherm T i podobne). Są to bardzo dobre termicznie materiały, a przy okazji ze świetną izolacyjnością akustyczną, czego nie można powiedzieć o standardowych ścianach 1W. Np. betony komórkowe o gęstości 300 mają żenującą izolacyjność akustyczną i nie da się tego porównać choćby do jednowarstwowej ceramiki.

Default avatar
Napisany przez Michalp
#15

Wszystko zależy od tego kto ma jakie priorytety. Ja np. chciałbym, żeby w domu było ciepło i cicho. Nie chcę też zakładać klimatyzacji póki co, więc zależy mi na utrzymaniu dużej bezwładności cieplnej w lecie. Na razie wybór przechyla się na ceramikę Porotherm, ze względu na fajne parametry i dobre zbilansowanie tego materiału.

Default avatar
Napisany przez Karol800
#16

W ścianach jednowarstwowych są tak naprawdę dwa sensowne rozwiązania: beton komórkowy o małej gęstości (300-400) albo ceramika typu porotherm. Parametry docelowe obu ścian są tak naprawdę podobne, bo jednowarstwowa ceramika ma obniżone parametry akustyczne - o czym się w sumie mało mówi. Ale z tych dwóch ja wybieram Porotherm ze względu na znacznie większą solidność tego materiału i większe możliwości konstrukcyjne. Nośność betonów o gęstości 300 jest niewielka, to bardzo kruchy i delikatny materiał. Porotherm 44 cm to ciągle 15 Mpa wytrzymałości na ściskanie, czyli jakoś 20 razy więcej, niże betony. To robi różnicę przy np. stosowaniu potem stropów monolitycznych albo ciężkich pokryć dachowych.

Default avatar
Napisany przez Kazioo
#17

Ściany jednowarstwowe mają moim zdaniem ograniczony sens, ale zgadzam się, że pustaki ceramiczne 44 cm to już akceptowalne rozwiązanie - ze względu na dobrą termiczność i izolację akustyczną. Jest też pustak Porotherm T z bardzo wyśrubowanym poziomem izolacyjności termicznej, ale to już raczej pustak klasy "premium" :)

Default avatar
Napisany przez Darekxs
#18

Porotherm 44 ma aktualnie dokładnie U=0,27, ale to jest mierzone z tynkiem termoizolacyjnym (4cm grubości). Ja zawsze mam obawy czy aż tyle tynku to dobry pomysł... :) To jest w granicach normy budowlanej, ale nie jestem przekonany czy nie warto zejść jeszcze trochę niżej, a to już się robi ściana 2W, ewentualnie Porotherm T, który rzeczywiście daje parametry jak dla domu pasywnego...

Default avatar
Napisany przez Kamis
#19

Porotherm T - świetny materiał, widziałem go rok temu na jakiś targach budowlanych. Cena niestety niemała, ale jakość musi kosztować w budowlance. Moim zdaniem warto

Default avatar
Napisany przez KrzysztofGad
#20

Ile wychodzi średnio wykonanie m2 takiej ściany? Chciałbym porównać do klasycznego rozwiązania, czyli Porotherm 25 cm + izolacja, co do tej pory wydawało mi się najbardziej efektywnym kosztowo rozwiązaniem...

Default avatar
Napisany przez Joncik
#21

Porotherm T będzie droższy o jakieś 50%. Ale będziesz mieć zrobione szybciej i w sumie z lepszymi parametrami. Więc powiedzmy, że ta różnica w cenie ma swoje uzasadnienie. Ogólnie Porotherm T to bardzo ciekawy materiał, który ma dużo do zaoferowania inwestorom.

Default avatar
Napisany przez AsiaK
#22

Zastanawiamy się nad systemem Porotherm T, głównie ze względu na brak konieczności dodatkowego docieplania takiego budynku, co po prostu mocno przyspiesza budowę, a w żaden sposób nie wpływa negatywnie na parametry termiczne czy akustyczne. Generalnie technologia jest bardzo ciekawa.

Default avatar
Napisany przez Dida
#23

Z własnego doświadczenia bardzo polecam materiał Porotherm T. Nie jest tani, ale jakość i tempo budowy są po prostu świetne.

Default avatar
Napisany przez bobbudowa
#24

ile jeszcze mozna ludziom mowic ze zyjecie w Polsce gdzie jest klimat taki jaki jest. I jezeli ktos mysli ze sciana jednowarstwowa z pustaka docieplonego smieszna iloscia welny da rade w zime to niech sie zastanowi poco aktualny trend ocieplania strypianem z zewnatrz to 20cm? dziekuje po mszy.

Default avatar
Napisany przez Krzysztof
#25

Mistrzu, a co Ci po tych centymetrach docieplenia? Kluczowe są parametry termiczne - izolacyjność termiczna, opór cieplny, itp. Jeśli ściana z Porothermu T gwarantuje odpowiednie parametry termiczne to po co ci to docieplenie? 20 cm izolacji nikt nie dokleja do ceramiki, bo nie ma to żadnego uzasadnienia. To się raczej robi przy ścianach silikatowych. Pomijam już oczywiście sensowność posiadania ścian silikatowych w dobie współczesnych norm izolacyjności termicznej... Zdecydowanie lepiej jest zrobić ścianę nośną ceramiczną i dokleić 12-15 cm izolacji o dobrej lambdzie. Przy 20 cm jest spora szansa, że punkt rosy wypadnie gdzieś w murze i będzie dochodzić do kondensacji pary wodnej = to słabe rozwiązanie.

Default avatar
Napisany przez jurek
#26

kolega wyzej zrobil dom z ceramiki i ocieplil 12 styro wiec wymyslil teorie iz ceramika + 20cm niema uzasadnienia no bo nie chce zostac sam jako jedyny ktory spartolil sobie dom.
nic tylko powtarzac dalej takie brednie i bedzie kolejny mit jak z kurzeniem sie od podłogowki. mam nadzieje zekazdy kto ma rozum dojdzie do prawidlowego wniosku co lepiej zrobic cermika +12 styro czy ceramika + 20cm styro.

29404444 1320419294769781 1505741487 o  1
Napisany przez Mario
#27

"Zdecydowanie lepiej jest zrobić ścianę nośną ceramiczną i dokleić 12-15 cm izolacji o dobrej lambdzie. Przy 20 cm jest spora szansa, że punkt rosy wypadnie gdzieś w murze i będzie dochodzić do kondensacji pary wodnej = to słabe rozwiązanie."
Witam wszystkich. Proszę o wyjaśnienie jak to jest z tym punktem rosy. Jeżeli dam styropian 20 cm to punkt rosy może wypaść w murze, a jeśli dam 12-15 cm takiego samego docieplenia to gdzie wypadnie punkt rosy. ? Dziękuję i pozdrawiam.

Default avatar
Napisany przez dupadupadupa
#28

wiekszych glupot nie czytalem. sprawdz poprostu jak liczy sie punkt rosy i jezeli kolezka wyzej jest czarnoksieznikiem z Oz to moze wystarczą mu dwie dane czyli material budowlany plus ilosc ocieplenia aby takowy punkt wyznaczyc.

myslenie nie boli.

Default avatar
Napisany przez Marek1
#29

Punkt rosy określa temperaturę, w której skrapla się para wodna. Materiały budowlane nie są jednolite pod względem temperatury czy wilgotności powietrza - przy tynku wewnętrznym panują inne warunki niż przy tynku zewnętrznym. I teraz chodzi o to, żeby punkt rosy raczej nie wypadał w izolacji, bo wykraplanie się pary wodnej akurat w tym materiale może obniżać jej trwałość. Gdyby punkt rosy wypadał najczęściej w murze, to akurat w przypadku Porothermu problem byłby mniejszy. Ale tak jak piszę, punkt rosy nie jest jakimś konkretnym punktem przypisanym na sztywno w przekroju ściany. Czasami jest on bliżej jednej z krawędzi a czasami jest wręcz poza ścianą.

Default avatar
Napisany przez Joanna
#30

Tu chodzi raczej o to, żeby ten punkt rosy "wyciągnąć" poza warstwę docieplenia w możliwie jak najszerszym zakresie temperatur. Myślenie faktycznie nie musi boleć! ^^

Default avatar
Napisany przez McGregor
#31

Grubość styropianu to za mało, żeby powiedzieć, że ktoś spartolił sobie dom w kwestii izolacyjności termicznej. Kwestia, jaką ten styropian ma wyliczoną lambdę i gdzie faktycznie wypada punkt rosy przy krytycznych temperaturach. To jest wszystko do wyliczenia, ale pisanie ad hoc, że ktoś ma źle zbudowany dom, bo do Porothermu 25 cm dokleił 20 cm docieplanie to "lekkie" nadużycie". Zdarzają się sytuacje, że do Porothermu 44 cm doklejano styropian. Wtedy to już na pewno ktoś spartolił, bo punkt rosy ZAWSZE wypadnie w murze. A tu wcale nie musi tak być - gwarantuję :) Kwestia lambdy materiału. Natomiast przy ścianach jednowarstwowych też można wyliczać punkt rosy i też często się zdarza, że wypada on wewnątrz muru. I gwarantuję, że nic to nie zmienia w kwestii parametrów ściany.

Default avatar
Napisany przez KonPolski
#32

Porotherm44 cm też będzie mieć punkt rosy w murze, co w sumie nic nie zmienia, bo jest to materiał otwarty dyfuzyjnie. Tak więc proponowałbym nie siać paniki w temacie... ;-)

Default avatar
Napisany przez Michał
#33

Co do zasady to ceramika jest oczywiście najlepszym materiałem konstrukcyjnym. Cena też nie jest jakaś bardzo wysoka, szczególnie jak się ją zestawi z betonem komórkowym i porówna choćby parametr izolacyjności akustycznej. Wszyscy porównują termikę, a to błąd, bo termika wpływa głównie na poziom rachunków, a nie na codzienny komfort użytkowania. Poza tym izolacyjność termiczną wykonuje się dodatkową warstwą izolacji, więc nie ma sensu wymagać od materiałów konstrukcyjnych, żeby były jednocześnie dobre w każdym elemencie. Takie cuda to tylko w dość drogim systemie Porotherm T...

2019 03 01 ikona kredyt c
KORZYSTNY KREDYT HIPOTECZNY
Skorzystaj z bezpłatnej analizy ofert kredytowych

Pisz BLOGA
Rozpocznij Swoją przygodę
z budową domu!
Pisz bloga

Rabat 400 zł
na każdy projekt domu!
Projekt domu ARCHON+
newsletter

Konkurs FOTO
Dom w obiektywieWeź udział i wygraj ...
Konkurs foto - Dom w obiektywie

270 057 fanów
Dołącz do nas!
Polub nas na facebooku

Film z realizacji
Zaproś ekipę filmową ARCHON+ do swojego domu
Zgłoś swój dom do filmu
ArchonHome
ArchonHome
Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?