Temat założony przez skolim,
3 wpisy (ostatni wpis: )
Default avatar
Napisany przez skolim
#1

Witajcie,

Właśnie zaczynam przygodę z budową domu. Startuję z papierologią pod uzyskanie pozwolenia na budowę
Generalnie mam tak:
1. Mapka do celów informacyjnych - jest
2. Mapa do celów projektowych - robi się
3. Gotowy projekt domu - wybrany i kupiony (jedzie kurierem)
4. Adaptacja projektu - ustalony z architektem adaptującym zakres zmian i wstępne posadowienie budynku (na bazie mapy informacyjnej)

Jeśli dobrze rozumiem jedne z kolejnych kroków to:
1. Badania geologiczne (wstępne odwierty były OK, teren nie budzi niepokoju) po wybraniu posadowienia domu
2. Warunki techniczne przyłączenia mediów (woda, prąd i gaz)
3. Projekty przyłączenia mediów

Moje pytanie tyczy właśnie projektów przyłączenia mediów. Dostałem informację, że w zasadzie robi się 2 projekty. Pierwszy od domu do granicy działki (to załatwił bym z architektem adaptującym), drugi od granicy działki do punku przyłączenia. Tu pytanie, czy rzeczywiście tak to się zazwyczaj robi? W moim wypadku od granicy działki do punku przyłączenia gazu i wody w drodze wewnętrznej (mam współwłasność) jest jakieś 2m, czy muszę mieć na to drugi projekt i płacić za niego drugi raz czy można to pociągnąć jednym projektem? Ile powinien kosztować projekt?

W przypadku prądu mam już skrzynkę na granicy działki, czy tu też wymagany jest dodatkowy projekt?

Z kanalizą sprawa trochę bardziej skomplikowana bo mam trochę pod górę i musiałbym zrobić przydomową przepompownię i podpompować się jakieś 10m (około 2m spadku), albo rozważyć szambo/oczyszczalnię. Teraz pytanie czy do pozwolenia na budowę muszę wybrać ostateczny sposób przyłączenia się do kanalizy i przygotować projekt, czy może nie jest to wymagane? Chodzi o to że chciałem trochę poczytać rozważyć za i przeciw, ale nie chciałbym by przez to reszta papierów czekała (urząd i tak będzie je mielił ze 2-3mies)

Z góry dzięki za pomoc!

Default avatar
Napisany przez Mat
#2

Witam to o co piszesz to przygotowuje ci projektant na czystej mapce do celów projektowych nanosi ci budynek i wszystkie przyłącza gaz /prąd /woda jak mają iść po działce do domu a do pozwolenia na budowę będziesz potrzebował
- Projekt wjazdu na działkę
-Projekt szamba lub oczyszczalni (tylko musisz sprecyzować co będziesz miał szambo oczyszczalnia )
- odwiert geologiczny czy coś takiego ( i to musi być napisane do czego to ma być jeśli napiszesz szambo a później zmienisz zdanie to musisz robić nowy odwiert i nowe pozwolenie ale jeśli masz możliwość podpięcia do kanalizacji to na pewno nie dostaniesz pozwolenia na szambo ani oczyszczalnie (bo gmina ci wystawia papier nie pamiętam jak on się nazywa ale jeśli jest kanalizacja w pobliżu to niema szans na oczyszczalnie ani szambo)
-Warunki prądu - nic za nie nie płacisz wypełniasz wniosek w tauronie i umowa przychodzi ci do domu i warunki dokładasz do projektu
- gaz robisz tak samo jak z prądem
- warunki z wodociąów to samo co wyżej
jeśli masz projektanta to on ci wszystko powinien powiedzieć
To życzę powodzenia 6 miesięcy chodzenia po urządach i wyciągania papierów powodzenia

Default avatar
Napisany przez AndrzejiDominika
#3

Jakiego chodzenia. Idziesz zanosisz i czekasz, radze nie wysyłać tylko samemu się udać bo od razu pomogą powiedzą , My w niecałe 6 miesięcy mamy pozwolenie na budowę. I bez stresu biegania załatwiania nie wiadomo czego, dodam że pozwolenie od samego początku od wydania warunków zabudowy na działce rolnej

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?