Temat założony przez Tomek&Ewelina,
41 zdjęć, 9 wpisów (ostatni wpis: )
Default avatar
Napisany przez Tomek&Ewelina
#1

Cześć,
Jesteśmy z żoną na finiszu morderczej walki z lokalnym architektem, Tauronem, Polską Spółką Gazową, 2 Zakładami Komunalnymi i Starostwem Powiatowym itd. Itp. :)

Czekamy jeszcze na pozwolenie na budowę, które powinniśmy otrzymać lada dzień, w tym miesiącu uzbrajamy działkę w media (gaz w kwietniu), ogradzamy na czas budowy i jeśli zima będzie jak co roku to ruszamy z budową 14 stycznia.

Budowę będziemy realizować system zleconym, na każdym etapie zamieścimy sporo zdjęć i z chęcią odpowiemy na każde pytanie.

Zmian w projekcie robiliśmy mało, podnieśliśmy dach do 7,5 metra w najwyższym punkcie (1 bloczek), robimy niższe okno w WC obok kotłowni oraz wrzucamy 2 okna dachowe na strychu.

Pozdrawiamy, Ewelina i Tomek.

Default avatar
Napisany przez KBM
#2

Witam, czekamy z niecierpliwością gdyż bardzo spodobał nam się ten projekt, naszą inwestycja powstanie w woj. Śląskim. Budowę co prawda planujemy rozpocząć za dwa lata ale ten czas będzie poświęcony na przepisanie działki i doprowadzenie mediów. Pozdrawiamy i życzymy powodzenia :)

Default avatar
Napisany przez Tomek&Ewelina
#3

Cześć,

w piątek 13stego dostaliśmy pozwolenie na budowę, działka ogrodzona, woda i kanalizacja w trakcie kopania, prąd budowlany w przyszłym tygodniu, gaz w trakcie budowy zaplanowany na marzec, więc wszystko gotowe do wbicia pierwszego szpadla.

Niemniej jednak do tego czasu wszystko, co mogło się skomplikować to skomplikowało się podwójnie. Za nami:
- walka ze starostwem i lokalnym architektem o pozwolenie na budowę. Pozwolenie wydane po terminie z datą wsteczną. Po uprawomocnieniu i tak musimy występować o zmianę ogrzewania. Urzędnicza karuzela absurdów w Starostwie Powiatowym w Opolu.
- po badaniach geotechnicznych okazało się, że nie mamy gdzie odprowadzać wody deszczowej (teren gliniasty). studnia chłonna i rozsączanie odpada.
- waży się u architekta czy zmieniamy ławy fundamentowe na płytę
- po zaciętych bojach, brakiem kontaktu z zakładem komunalnym i kilkukrotnym przesuwaniu terminu rozpoczęcia prac wreszcie wywalczone uzbrojenie działki w wodę i kanalizacje (oczywiście za sowite wynagrodzenie, ponieważ odległość działki od istniejącej sieci to ponad 50 metrów).
- najprzyjemniejsza część przygotowań to ogrodzenie, 2 soboty po kilka godzin z pomocą taty i brata. Niemniej jednak podczas kopania dziur pod słupki (60-70 cm) jeden kopał, a drugi na bieżąco wybierał wodę. Ogrodzenie robiliśmy chwile po nawalnicach, bo czas naglił.

Co nam zostało:
- dopiąć sprawy kredytowe
- utwardzić drogę dojazdową na czas budowy
- geodeta tuż przed budową

Jeśli zima będzie łagodna i firma budowlana nie nawali to 11 stycznia rozpoczynamy budowę.
Do zobaczenia na forum w styczniu!

Dołączone zdjęcia:

forum Dom w renklodach 10 obrazek 97449
forum Dom w renklodach 10 obrazek 97450
forum Dom w renklodach 10 obrazek 97451
Default avatar
Napisany przez Tomek&Ewelina
#4

Cześć,

z powodu wielu problemów już na starcie budowy człowiek nie miał głowy i ochoty do wrzucenia wpisów z postępów prac. Dzisiaj wszystko nadrobię kolejnymi wpisami w celu zachowania chronologii.
Zgodnie z założeniami prace ruszyły w połowie stycznia jednak rozpoczęliśmy od utwardzenia drogi dojazdowej na czas budowy. Nasza droga dojazdowa ma szerokość 4 metry i do posesji prowadzi odcinek o długości 40 metrów + 40 metrów do działki sąsiadów. Zrobiliśmy od razu utwardzenie całej długości, na czas budowy wybraliśmy humus i glinę na głębokość 50 cm i wrzuciliśmy mielony gruz betonowy z geowłókniną. Gruz zagęszczaliśmy co 20 cm. Po wykonaniu prac droga jest stabilna, bez problemów dojeżdża beton czy wywrotki z piaskiem. Cel zrealizowany.

Zanim jednak droga została utwardzona pojawił się pierwszy problem, zakład komunalny, który realizował przyłącze wodne i kanalizacyjne po pierwsze nie użył do zasypania rur piasku, po drugie na długości 15 metrów już na mojej działce rury kanalizacyjne zostały poprowadzone na 10 cm pod powierzchnią gruntu, ponieważ mieli problem ze spadkiem. W efekcie rury zostały załamane już podczas prac zakładu komunalnego, ich położenie całkowicie uniemożliwiło wykonywanie dalszych prac. Byliśmy zmuszeni do ponownego ułożenia odcinka kanalizacji i wzywanie zakładu komunalnego do zwrotu środków za piasek. Pozostawiam bez dalszego komentarza, bo jak wspominam ten etap to mój niemal nieskończony poziom tolerancji i wyrozumiałości nagle przestaje obowiązywać.

Poniżej zdjecia przed utwardzeniem drogi dojazdowej pokazujące fuszerkę zakładu komunalnego.

Dołączone zdjęcia:

forum Dom w renklodach 10 obrazek 98286
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98287
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98288
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98289
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98290
Default avatar
Napisany przez Tomek&Ewelina
#5

Cześć,

Kolejny etap i kolejny problem – przyszła zima. Ok, zgadzam się, że w zimie należy spodziewać się zimy, w pełni zrozumiałe, normalne i logiczne. Z drugiej strony człowiek, który pierwszy i ostatni raz w życiu buduje dom ma nadzieje, że nadchodząca zima będzie mniej więcej podobna do zim w przeciągu 10 ostatnich lat. Tyle z teorii. W praktyce spadł pierwszy poważny śnieg i czekaliśmy.

Dołączone zdjęcia:

forum Dom w renklodach 10 obrazek 98291
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98292
Default avatar
Napisany przez Tomek&Ewelina
#6

Cześć,

Wraz z poprawą pogody prace ruszyły. Geodeta wytyczył punkty pod wykop i można było zaczynać. Gleba na naszej działce jest gliniasta co w połączeniu z ukształtowaniem terenu sprawia, że działka przypomina bardziej bagno Shrecka niż miejsce gdzie ma powstać dom :) Nie jest to problem nie do rozwiązania i z czasem działka przybierze swój właściwy kształt.

Tymczasem przy pomocy pompy, porady geologa brygada od prac ziemnych z każdym dniem robiła coraz większe postępy….

Dołączone zdjęcia:

forum Dom w renklodach 10 obrazek 98293
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98294
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98295
Default avatar
Napisany przez Tomek&Ewelina
#7

Aż do kolejnych opadów śniegu i powrotu zimy. Niestety, ale ostatniego dnia prac przed śniegami wydarzyło się coś, co spowodowało największa jak dotąd obsuwę czasową na budowie. Pospółka była przywożona na bieżąco i zagęszczona warstwami. Ostatniego dnia Panowie nie wyrobili się i po przywiezieniu pospółki nie została zagęszczona, mniej więcej 20% powierzchni wykopu w warstwie 20 cm. Następnie spadł śnieg, temperatura spadła do -10 i taka sytuacja utrzymywała się blisko 2 tygodnie. Następnie zima odpuściła, śnieg stopniał i stało się to, co w tej sytuacji musiało się stać, topiący się śnieg zrobił z niezagęszczonej warstwy pospółki istne bagno. Chodząc po połowie powierzchni wcześniej zagęszczonego piasku zakopywałem się po kolana w błocie.

I dochodzimy do sytuacji patowej, firma budowlana nie była w stanie znaleźć sensownego wyjścia z sytuacji. Samo nie wyschnie, bo pod piaskiem jest nieprzesuszana glina na całej powierzchni. Na dywagacjach straciliśmy tydzień.

Kolejny pomysł to wykopanie w najniższym narożniku wykopu głębokiej dziury, zrobienie prowizorycznych drenaży, aby woda spływała do wykopu i pompowanie wody. Tak minął kolejny tydzień i efekt był mizerny. Nic to nie dało.

W tym momencie moja frustracja była nie do opisania. Tygodnie mijały, teren budowy był jedna wielka katastrofą i każdy rozkładał bezradnie ręce.
Nie czekając dłużej po burzliwych naradach z geologiem, kierownikiem budowy i szefem firmy budowlanej dochodzimy do wniosku, że ściągamy całą pospółkę, usypujemy na małe kopce, suszymy jednocześnie odprowadzając wodę do wspomnianej dziury, w między czasie przywozimy w 100% suchy materiał i mieszając go z podsuszonym piaskiem wszystko zagęszczamy ponownie. Rozwiązanie ostatecznie przyniosło efekt, materiał zagęszczał się dobrze, prace ruszyły choć tej straty czasu nie nadrobimy już do końca budowy.

Po zagęszczeniu całości kolejne badanie gruntu przez geologa, wszystko w 100% ok, możemy iść dalej.
Na koniec geodeta wyznacza wszystkie osie i zaczynamy oddychać z ulgą.

PS. Zdjęcia ponumerowane chronologicznie.

Dołączone zdjęcia:

forum Dom w renklodach 10 obrazek 98312
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98313
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98314
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98315
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98316
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98317
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98318
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98319
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98320
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98321
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98322
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98323
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98324
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98325
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98326
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98327
Default avatar
Napisany przez Tomek&Ewelina
#8

Cześć,

Kolejny etap prac to ułożenie kanalizacji pod płytą. Prace przebiegały bardzo sprawnie, bez najmniejszych komplikacji.

Następnie brygada od płyty fundamentowej zajęła się ułożeniem styropianu, izolacją, zbrojeniem i tym sposobem doszliśmy do dnia obecnego – zalania płyty betonem. Przyznaje, że jeszcze miesiąc temu ten etap wydawał się bardzo odległy. Tym większa radość i satysfakcja. Będąc dzisiaj na budowie przyznaje, że odzyskałem optymizm i mam nadzieje, że najgorsze już za nami.

Teraz czekamy tydzień, aby beton nabrał swoich właściwości i zaczynamy murować!

Co nas czeka przez najbliższy tydzień? Firma, która wykonuje obecne prace kończy na stanie surowym otwartym. Każdy kolejny etap będzie realizować inny wykonawca, co pozwoliło nam zaoszczędzić dużo pieniędzy i przy okazji paradoksalnie skrócić termin realizacji. Wymaga to jednak więcej zachodu i pracy po naszej stronie. W związku z opóźnieniem w realizacji pracy fundamentowych będziemy musieli przesunąć terminy z każdą kolejną firmą. Czeka nas dużo gimnastyki jednak damy rade :)

Dołączone zdjęcia:

forum Dom w renklodach 10 obrazek 98328
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98329
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98330
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98331
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98332
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98333
Default avatar
Napisany przez Tomek&Ewelina
#9

Cześć,

Od czasu zakończenia prac związanych z płyta fundamentową kolejny etap przebiega sprawnie, wreszcie każdego kolejnego dnia widoczny jest postęp na budowie.

Pomimo niesprzyjającej pogody brygada zajmująca się murowaniem ścian daje rade i jesteśmy coraz bliżej zakończenia stanu surowego otwartego. Nie możemy doczekać się położenia dachu, wstawienia okien i rozpoczęcia prac „w środku”.

Tymczasem bierzemy się za meble kuchenne. Projekt stworzyliśmy sami, wiemy czego chcemy tzn. jakie rozwiązania systemowe, wymiary i 99,9% szczegółów. Pozostaje wybór odpowiedniej firmy, choć przyznaje, że rozstrzał cenowy jest kosmiczny.

Kolejny wpis przy okazji zakończenia stanu surowego otwartego, mam nadzieje, że będzie to max końcówka maja.

Dołączone zdjęcia:

forum Dom w renklodach 10 obrazek 98399
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98400
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98401
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98402
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98403
forum Dom w renklodach 10 obrazek 98404
gotowy projekt Dom w renklodach 10 WT 2021 - 400 zł
Dom w renklodach 10
jednorodzinny parterowy
116,12 + 6,58
Koszty : 227 000 zł
Cena: 3 270 zł 2 870 zł (2 333,33 zł netto)
White
KORZYSTNY KREDYT HIPOTECZNY
Skorzystaj z bezpłatnej analizy ofert kredytowych

Pisz BLOGA
Rozpocznij Swoją przygodę
z budową domu!
Pisz bloga

Rabat 400 zł
na każdy projekt domu!
Projekt domu ARCHON+
newsletter

Konkurs FOTO
Dom w obiektywieWeź udział i wygraj ...
Konkurs foto - Dom w obiektywie

270 057 fanów
Dołącz do nas!
Polub nas na facebooku

Film z realizacji
Zaproś ekipę filmową ARCHON+ do swojego domu
Zgłoś swój dom do filmu
ArchonHome
ArchonHome
Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?