Blog założony przez Grzes_7920.
Projekt: Dom w zefirantach 5 (P). Na blogu 1 wpis, 0 zdjęć, 0 komentarzy.

Procedura adaptacji projektu do warunków zabudowy

Witam wszystkich, którzy już budują lub zamierzają realizować projekt pod nazwą ''Zefirant 5P''.

Wybór domu to nie jest łatwa sprawa, zadajemy sobie pytania jaki budżet, na jakiej działce,jaki dach,ile powierzchni i jak w końcu mają wyglądać te nasze idealne ''4 kąty''... Odpowiadam od razu- nie ma idealnego projektu!Jednak jeśli zbudujemy go sami, własnymi rękoma,to będzie on wyjątkowy i będziemy z niego bardzo zadowoleni!U nas było trochę podobnie ale...Wraz z żona zdecydowaliśmy się na  Zefiranta 5P, gdyż z założenia miał mieć piwnicę, dużo światła w domu i powinien być przytulny.Ten projekt spełniał wszystko więc wybór padł, klamka zapadła i zaczynamy kolejną procedurę jaką jest adaptacja naszego projektu do warunków zabudowy wydaną przez Urząd miasta. Realizuje go miejscowa architekt, na dzień dzisiejszy wygląda to dobrze, działkę odwiedził już geolog, gdyż zgodnie z rozporządzeniem, w każdym projekcie, gdzie wykonywane są fundamenty głębsze niż 2 m od poziomu gruntu, wymagana jest opinia wyżej wymienionej osoby. W naszym przypadku jest to piwnica, więc tym bardziej jest ona konieczna. Do zadań geologa należy ocena warunków gruntowo-wodnych w miejscu, na którym ma stanąć przyszły dom. Na podstawie stworzonej ekspertyzy geo-technicznej powstaje odpowiednia dokumentacja oraz opinia geologiczno-inżynieryjna.W tym miejscu geologa można zapytać jakie proponuje rozwiązania odnośnie wykonania izolacji piwnicy, czy może budynek posadowić nieco wyżej itd. Badania geologiczne od niedawna są obowiązkowe jeśli ktoś buduje piwnicę, ich wykonanie jest szczególnie przydatne, gdy grunt na działce jest mało stabilny, gdy mamy obawy co do nośności takiego podłoża.Zalecałby jednak wszystkim,wykonanie odwiertu próbnego,nie tylko tym co budują dom z piwnicą.Koszt jest na prawdę niewielki w porównaniu z późniejszymi kosztami naprawy o ile w ogóle będzie możliwa.My będziemy mieć za to spokojną głowę i możliwość reagować już na tym etapie budowy.

To tyle co do obecnej sytuacji, dom zamierzamy zacząć budować w czerwcu, jak wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik.W planie jest również równoległa budowa garażu G-27 z pracowni Archon, jednak zobaczymy jak będzie z czasem i siłą roboczą.Co do budowy samego domu, nie przewidujemy praktycznie żadnych zmian, ma być wierną kopią projektu, z takich najważniejszych to zamiast betonowych studzienek doświetlających zastosujemy z tworzywa sztucznego firmy ACO. Są wytrzymałe, szybkie i banalnie proste w montażu, koszt podobny jak wykonanie betonowych na budowie.

Ściany piwnicy będą wylane betonem C30/37, klasa ekspozycji XC3 lub XC4,(zamiast C20,który jest w projekcie)ale tutaj geolog musi jeszcze sporządzić raport. Piwnica ma być wykonana w technologii ''białej wanny'' i tak będzie, musi być szczelna aby mogła służyć przez lata bez niepotrzebnej wilgoci-czytaj stresu, nerwów itd.Wewnętrzne ściany piwnicy pozostaną w stanie surowym, bez tynków więc dobór deskowania jak wylanie samego betonu musi być solidnie wykonane:) Na dzień dzisiejszy są przewidziane szalunki Rasto-Takko firmy Huennenbeck ale to na razie wstępnie tak planuję. Zastosujemy również nieco inne materiały niż przewidziane w kosztorysie, zazwyczaj lepsze, ułatwiające/przyspieszające montaż etc., ale to już na etapie budowy postaram się przekazać na bieżąco:)

To na razie tyle, czekamy na domknięcie formalności i będziemy startować:)

Pozdrawiam , Grzesiek

Dodaj komentarz
Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?