Jak wybrać idealny projekt domu

Właściwe określenie wielkości domu to kluczowy warunek wyboru odpowiedniego projektu (nie powinien on być ani za mały, ani za duży). W tym celu najlepiej jest przydzielić każdemu z domowników jakąś orientacyjną powierzchnię, a następnie dodać do niej powierzchnię pomieszczeń użytkowanych wspólnie, takich jak pokój dzienny, kuchnia, jadalnia, łazienka oraz pomieszczenia pomocnicze. Wnikliwie przeprowadzona analiza pozwoli uświadomić sobie, jakiej wielkości dom naprawdę potrzebujesz.

Optymalna wielkość domu

Ustalając wielkość domu trzeba pamiętać, że nie tylko jego ogólna powierzchnia jest ważna. Bardzo istotne jest również usytuowanie względem siebie poszczególnych pomieszczeń, ich połączenie (które w niewielkim domu daje wrażenie większej przestrzeni), a także powiązanie wnętrza z ogrodem (duży, wygodny taras latem powiększy pokój dzienny).
 

tabela

 

Ilość kondygnacji

Wybór przyszłego domu do zadanie wymagające analizy wielu różnych czynników. Oprócz preferencji wszystkich domowników dotyczących układu funkcjonalnego bryły i stylistyki, musisz wziąć pod uwagę uwarunkowania wynikające z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub decyzji o Warunkach Zabudowy (WZ).

Ilość kondygnacji

Stylistyka domu

Tradycyjny, współczesny czy nowoczesny – w jakim stylu zbudujesz swój dom? Ta decyzja zależy wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj, że wizualizacja przygotowana przez architektów ARCHON+ jest tylko propozycją stylistyki domu. Możesz ją dowolnie modyfikować w trakcie adaptacji lub budowy domu. Łatwo zmienisz kolorystykę, detale architektoniczne oraz materiały elewacyjne, aby odpowiadały Twoim preferencjom.

Stylistyka domu

Jeżeli spodobał Ci się projekt domu w stylu tradycyjnym z kolekcji ARCHON+, a chciałbyś zamieszkać w domu współczesnym – nic prostszego. Wystarczy zlikwidować tradycyjne kolumny przy wejściu, usunąć boniowanie wokół okien oraz szprosy. Następnie zmienić kolor dachu, zastąpić drewniane balustrady metalowymi i podkreślić fragmenty elewacji kolorowymi tynkami lub drewnianymi okładzinami. Jeżeli potrzebujesz inspiracji sięgnij do kolekcji domów w dwóch stylach lub skorzystaj z aplikacji "Kolory domu", która ułatwi dobór kolorystyki poszczególnych elementów elewacji domu.

Funkcjonalność domu

Powinna ona odpowiadać Twojej rodzinie nie tylko w momencie wyboru projektu, ale również uwzględniać przyszłe potrzeby domowników. Za kilka lat może okazać się, że rodzina powiększy się lub zapragniesz przeznaczyć jeden pokój na działalność gospodarczą. Dlatego zawsze warto mieć dodatkowy pokój, który będziesz mógł zaadaptować do aktualnych potrzeb.

funkcjonalność domu

Domy o takich samych wymiarach i kształcie bryły mogą mieć zupełnie różne układy pomieszczeń. W ofercie ARCHON+ znajdziesz wersje projektów domów uwzględniające różne potrzeby mieszkańców oraz dostosowane do działek z wjazdem od północy i południa. Pamiętaj też, że możesz łatwo zamieniać funkcję pomieszczeń w projekcie gotowym, aby idealnie spełniały Twoje oczekiwania. W trakcie adaptacji projektu możesz zamienić garaż na pokój, przenieść kotłownię do innego pomieszczenia lub zmienić usytuowanie ścianek działowych, aby dostosować funkcję domu do Twoich indywidualnych potrzeb.

Czytaj również, jak usytuować dom na działce.

 

Wybieramy projekt domu


Pisz BLOGA
Rozpocznij Swoją przygodę
z budową domu!
Pisz bloga

Rabat 350 zł
na każdy projekt domu!
Projekt domu ARCHON+
newsletter

Konkurs FOTO
Dom w obiektywieWeź udział i wygraj ...
Konkurs foto - Dom w obiektywie

260 618 fanów
Dołącz do nas!
Polub nas na facebooku

Film z realizacji
Zaproś ekipę filmową ARCHON+ do swojego domu
Zgłoś swój dom do filmu
ArchonHome
ArchonHome

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?