Jak wybrać idealny projekt domu?

Jak wybrać dobry projekt domu? To jedno z pierwszych pytań, które pojawia się wraz z postanowieniem o budowie domu. Jest to również jedna z najważniejszych decyzji, od której wszystko się zaczyna oraz bardzo wiele zależy. Wybór projektu domu to odpowiedzialne zadanie, wymagające dogłębnej analizy wielu czynników, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Dobry projekt, odpowiednio dopasowany do wymogów działki, potrzeb mieszkańców, ale także możliwości finansowych Inwestora zapewni spokojną i bezproblemową realizację inwestycji, a w przyszłości komfortowe użytkowanie wymarzonego domu.

Wybór projektu domu, duży czy mały dom?

Jaki wybrać dom, by zapewnić rodzinie komfortowe warunki do życia? Właściwe określenie wielkości domu to kluczowy warunek wyboru odpowiedniego projektu. Wygodny dom nie powinien być ani za mały, ani za duży. Aby dopasować projekt pod względem optymalnego metrażu, najlepiej wykonać proste obliczenie, przydzielając każdemu z domowników jakąś orientacyjną powierzchnię, a następnie dodać do niej powierzchnię pomieszczeń użytkowanych wspólnie, takich jak pokój dzienny, kuchnia, jadalnia, łazienka oraz pomieszczenia pomocnicze. Określając wielkość domu, warto rozważyć opcję posiadania dodatkowego pokoju oraz drugiej łazienki, dzięki której możemy usprawnić poranną toaletę. W obliczeniach należy uwzględnić także powierzchnię komunikacyjną. Po zsumowaniu metraży wszystkich pomieszczeń dowiemy się, w jakim przedziale powinniśmy szukać właściwego projektu.

Zaplanuj wielkość domu
Projekt domu

Ustalając wielkość domu, trzeba pamiętać, że nie tylko jego ogólna powierzchnia jest ważna. Bardzo istotne jest również usytuowanie względem siebie poszczególnych pomieszczeń, ich połączenie, co w przypadku niewielkich domów może dawać wrażenie większej przestrzeni. Znaczenie ma również powiązanie wnętrza z ogrodem oraz sposób organizacji zewnętrznej strefy wypoczynkowej na tarasie. Duży, wygodny taras powiększy latem część dzienną domu, jeżeli będzie zadaszony może pełnić funkcję atrakcyjnego salonu na świeżym powietrzu.

Wszechstronna analiza, uwzględniająca jak najwięcej ważnych dla rodziny czynników pozwoli znaleźć projekt domu idealny.

Czy projekt domu odpowiada warunkom działki?

Projekt domu wybrany przez Inwestora musi spełniać wymagania, jakie określone są w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, którym objęta jest dana działka. Jeżeli teren inwestycji nie jest objęty planem, wówczas należy złożyć w urzędzie wniosek o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy. Poszukując wymarzonego projektu domu, należy zapoznać się z warunkami określonymi w ww. dokumentach, które definiują rodzaj zabudowy, jaka jest dopuszczona na danym terenie. Zawarte w nich szczegółowe informacje mogą określać wysokość budynku, rodzaj dachu, kąt nachylenia dachu, a nawet kolorystykę elewacji.

Wybór projektu domu musi także odpowiadać naturalnym uwarunkowaniom działki, tak, by dawał możliwość optymalnego wykorzystania jej walorów, uwzględniał jej kształt, ewentualne nachylenie. Tutaj należy pamiętać również o określonych prawem zasadach, jakie dotyczą zachowania minimalnych odległości pomiędzy budynkiem, a granicą działki. Szczegółowo wwszelkich odległościach, które należy zachować piszemy w art.  "Dopasuj projekt do działki". W zależności od powierzchni działki przepisy te mogą częściowo ograniczać swobodę wyboru projektu. Niezwykle istotną kwestią jest też sprawa lokalizacji domu względem stron świata, tak by zapewnić właściwą ilość naturalnego światła w poszczególnych pomieszczeniach. Szerzej omawiamy to zagadnienie w art. Jak usytuować dom na działce względem stron świata.

W wyborze projektu spełniającego konkretne kryteria działek pomocna jest zastosowana w ofercie ARCHON+ klasyfikacja i wyodrębnienie następujących kolekcji: projekty domów na działkę na stoku, projekty domów z wejściem od południa, projekty domów na wąską działkę, w tym także projekty domów na wąską działkę do 16m, dla których przepisy prawa zezwalają na zmniejszenie odległości pomiędzy granicą działki a ścianą domu pozbawioną drzwi i okien do 1,5 metra lub budowę w granicy działki.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Czy można zmieniać gotowy projekt domu?

To pytanie często zadają sobie Inwestorzy wybierający gotowy projekt domu. Wprowadzanie modyfikacji w takich projektach jest oczywiście możliwe. Zmian dokonuje się na etapie adaptacji gotowego projektu, która jest obowiązkowa i polega na dostosowaniu projektu do wymogów MPZP lub WZ. Przeprowadza ją architekt, posiadający odpowiednie uprawnienia, najlepiej skorzystać z usług architekta lokalnego, ponieważ będzie on dobrze zorientowany w obowiązujących na danym terenie wymogach. W ramach adaptacji można do gotowego projektu domu wprowadzić także dodatkowe zmiany, które pozwolą w optymalny sposób dostosować go do potrzeb użytkowników. W artykule „Zmiany w projekcie” można dokładnie zapoznać się z zakresem możliwych do wprowadzenia modyfikacji.

Jaki projekt domu będzie najtańszy w budowie?

Koszt budowy domu zależy od wielu czynników. Z pewnością powierzchnia domu ma tutaj duże znaczenie, dlatego właściwe dopasowanie metrażu do potrzeb rodziny, pozwoli wybudować wygodny dom, bez zbędnych, czy rzadko używanych pomieszczeń, a to ograniczy zarówno wydatki na etapie budowy, jak i późniejszej eksploatacji domu. Jednak, jeżeli zależy nam na ekonomicznej realizacji inwestycji, należy już na etapie poszukiwań projektu zwrócić także uwagę na konstrukcję dachu i formę bryły domu, który zamierzamy wybudować. Im prostsze rozwiązania konstrukcyjne, tym tańsze będzie ich wykonanie, zaoszczędzimy zarówno na ilości materiałów budowlanych, izolacyjnych, a także na kosztach robocizny, ponieważ prace budowlane będą przebiegać sprawniej. Warto podkreślić, że przełoży się to także w pozytywny sposób na wydatki eksploatacyjne. Prosta bryła wykazuje bardzo dobre parametry energetyczne, dzięki ograniczeniu liczby przegród zewnętrznych, zminimalizowane jest ryzyko powstawania mostków termicznych, przez które dom najczęściej traci ciepło. Należy również zwrócić uwagę na rodzaj zadaszenia i mieć na uwadze, że dachy dwuspadowe są zdecydowanie tańsze w wykonawstwie niż konstrukcje wielopłaszczyznowe. Nie wymagają skomplikowanych obróbek, przez co nie powodują dużych strat materiału pokryciowego, nie wymagają też stosowania wielu kosztownych elementów wykończeniowych.

Jaki projekt domu najtańszy w budowie? W naszej ofercie przygotowaliśmy specjalną kolekcję: projekty domów tanich w budowie, w której prezentujemy ekonomiczne budynki w rozmaitych przedziałach metrażowych. Są to domy o prostych bryłach, których piękno podkreślają pomysłowe kompozycje elewacji, odpowiadające aktualnym trendom, oraz wieńczy dwuspadowy dach. Wybór projektu domu z tej kategorii pozwoli zracjonalizować koszty budowy.

Warto także podkreślić, że w kontrolowaniu wydatków podczas budowy niezwykle pomocny będzie kosztorys budowlany, który można nabyć wraz z projektem domu ARCHON+. Kosztorys zawiera aktualne stawki na materiały budowlane, robociznę oraz sprzęt, które można także modyfikować i dostosowywać do tych obowiązujących w danym regionie. Wprowadzane zmiany przeliczają się na bieżąco, dzięki czemu w każdej chwili mamy podgląd rzeczywistych wydatków.

Jaki dom wybrać dla rodziny by był wygodny?

Każda rodzina jest inna i inne są potrzeby jej członków, dlatego wybór projektu domu, który spełni oczekiwania wszystkich domowników, należy poprzedzić rozmowami i analizą w rodzinnym gronie.

Liczba kondygnacji

W pierwszej kolejności należy zdecydować o liczbie kondygnacji, pamiętając, że w tym zakresie, oprócz preferencji wszystkich domowników, należy wziąć pod uwagę uwarunkowania wynikające z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lud decyzji o Warunkach Zabudowy. Decydując o liczbie kondygnacji w domu, należy pamiętać, że nie tylko nadają one odmienny wygląd zewnętrzny bryle budynku, ale niosą ze sobą różne wewnętrzne rozwiązania funkcjonalno – przestrzenne. Projekty domów jednokondygnacyjnych, z racji zlokalizowania całego programu użytkowego na jednym poziomie wymagają zastosowania innych rozwiązań funkcjonalnych, które pozwolą czytelnie oddzielić część dzienną od prywatnej. Dwie kondygnacje w domach z poddaszem bądź piętrowych wprowadzają ten podział w naturalny sposób i pozwalają całkowicie odizolować strefę dzienną od nocnej, jednak łączące je schody, mogą być dla niektórych rodzin mniej wygodną komunikacją. Ciekawe możliwości w zakresie organizacji przestrzennej oferują projekty domów z piwnicą. Dodatkowa kondygnacja w piwnicy pozwala zaprojektować praktycznie wyizolowaną od części mieszkalnej strefę gospodarczą, dzięki czemu można też zyskać na parterze dodatkowy pokój, czy większą strefę wypoczynkową.

Funkcjonalność domu

Program funkcjonalny domu powinien być dopasowany do potrzeb rodziny nie tylko w momencie wyboru projektu, ale również powinien uwzględniać przyszłe potrzeby domowników. Za kilka lat może okazać się, że rodzina powiększy się lub będziemy chcieli przeznaczyć jeden pokój na działalność gospodarczą. Dlatego zawsze warto mieć dodatkowy pokój, który w dowolnym momencie będzie można zaadaptować do aktualnych potrzeb. Z pewnością warto rozważyć posiadanie drugiej łazienki, która dla wielu rodzin jest optymalnym rozwiązaniem. Bardzo ważnym miejscem w każdym domu jest zaplecze gospodarcze. Osobna pralnia, spiżarnia, czy schowki, które pomieszczą sprzęty typu pralka, suszarka, odkurzacz w znaczący sposób podnoszą komfort użytkowania domu, ułatwiając przechowywanie i organizację prac. Istotną decyzją jest także ta, dotycząca garażu i z pewnością warto przemyśleć kwestię wyboru projektu domu z garażem.

Różnorodność oferty ARCHON+ zapewnia każdemu Inwestorowi dużą swobodę wyboru projektu, którego program funkcjonalny będzie spełniał oczekiwania wszystkich domowników.Liczne warianty i modyfikacje wersji podstawowej danego projektu tworzą rozbudowane rodziny projektowe, zawierające popularne i poszukiwane rozwiązania funkcjonalne, dzięki czemu bez problemu można znaleźć wśród nich ten najbardziej odpowiedni.

Stylistyka domu

Tradycyjny, czy nowoczesny, w stylu stodoły, a może dworek? Ta decyzja zależy wyłącznie od upodobań estetycznych każdego Inwestora i jego rodziny. Wymarzony dom powinien być nie tylko wygodny, ale także piękny, tak, by cieszyć swoją architekturą i stylem wykończenia wszystkich mieszkańców. W kolekcji ARCHON+ oprócz projektów domów tradycyjnych i nowoczesnych posiadamy także takie kolekcje jak: projekty willi i rezydencji, projekty małych rezydencji, projekty dworków, nietypowe projekty domów, a także projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły. Szukając projektu o odpowiedniej stylistyce, warto także pamiętać, że wizualizacje elewacji przygotowane przez architektów ARCHON+ są tylko propozycją wykończenia domu i można je dowolnie modyfikować w trakcie adaptacji lub budowy domu, tak by dostosować ich wygląd do własnych preferencji.

Jaki projekt małego domu?

Projekty domów małych ARCHON+ to kolekcja, w której wielu Inwestorów poszukuje swojego idealnego domu, bardzo wielu już znalazło i zrealizowało swój wymarzony dom. To, co wyróżnia nasze projekty małych domów to bardzo staranna organizacja przestrzeni i pomysłowe układy funkcjonalne, w których każdy metr kwadratowy jest optymalnie zagospodarowany. W małym domu nie powinno zabraknąć takich pomieszczeń jak garderoba, pralnia, spiżarnia, dlatego staramy się tak konfigurować ich programy, by zapewnić mieszkańcom maksimum wygody, także pod względem organizacji powierzchni gospodarczej. Jeżeli, z racji niewielkiego metrażu nie ma możliwości wyodrębnienia osobnych pomieszczeń gospodarczych, wówczas projektujemy mniejsze schowki oraz przewidujemy większą liczbę miejsc, w których mieszkańcy będą mogli wstawić pojemne szafy, mieszczące także domowe sprzęty.

Jaki projekt domu parterowego?

Parterówki to projekty, które niezmiennie zachwycają przyszłych mieszkańców swoją niską i bardziej rozłożystą bryłą. Jednokondygnacyjne domy mają swoich zwolenników wśród osób, którym zależy na przestronnych wnętrzach bez skosów, a także wygodnej komunikacji bez schodów, co w przypadku rodzin z małymi dziećmi, bądź seniorów jest ogromnym atutem. Wybierając projekt domu parterowego, należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie strefy dziennej i nocnej, które powinny być na tyle od siebie odizolowane, by gwarantować możliwość zacisznego wypoczynku w pokojach prywatnych oraz swobodnej pracy, czy spotkań z przyjaciółmi w części dziennej. Projekty domów parterowych ARCHON+ gwarantują przyszłym mieszkańcom optymalne warunki użytkowania. Niezależnie od wielkości powierzchni domu parterowego projektujemy w nich czytelnie zdefiniowane strefy, tak by możliwe było swobodne korzystanie z każdej z nich. W ramach oferty przygotowaliśmy także projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji, które można powiedzieć „rosną wraz z potrzebami rodziny” i dają możliwość zwiększenia powierzchni użytkowej domu poprzez adaptację strychu. Warto zaznaczyć, że odbywa się to bez konieczności wprowadzania zmian w konstrukcji budynku. Taka adaptacja pozwoli rodzinie bezproblemowo przystosować parterówkę do większych potrzeb.

Jaki projekt domu z poddaszem?

To projekty cieszące się największą popularnością Inwestorów, spełniające wymogi większości MPZP. Projekty domów z poddaszem użytkowym cechują się wygodnym podziałem stref użytkowania, zgodnym z układem kondygnacji. Parter stanowi przestrzeń dzienną, najczęściej o otwartym układzie, w ramach którego salon, jadalnia i kuchnia są ze sobą płynnie połączone. Zwykle na parterze mieści się także dodatkowy pokój oraz łazienka. Poddasze natomiast doskonale nadaje się na pokoje prywatne i zaciszną strefę nocną. Ich zaletą jest także stosunkowo nieduża powierzchnia zabudowy, dzięki czemu sprawdzają się w realizacji na małych lub wąskich działkach. Prosta i zwarta bryła z dwuspadowym dachem wpływa też korzystnie na ekonomikę realizacji. Wśród projektów domów z poddaszem pracownia ARCHON+ posiada wiele różnorodnych propozycji, zarówno w nowoczesnej, jak i tradycyjnej stylistyce wykończenia, oferujących mnóstwo możliwości pod względem wyboru optymalnego programu funkcjonalnego.

Podsumowanie

Wybór projektu domu jest odpowiedzialnym zadaniem, jest decyzją, od której zależy komfort życia rodziny. Dobry projekt domu jednorodzinnego zapewni także na płynną i bezproblemową budowę. Projekty domów ARCHON+ wyróżniają się kompleksowym zakresem opracowania dokumentacji, zawierają szczegółowo rozrysowaną i opisaną zarówno część architektoniczną, jak i konstrukcyjną i instalacyjną. Wszechstronnie opracowany projekt zapewni Inwestorowi w trakcie realizacji poczucie bezpieczeństwa, a także pewność, że zarówno adaptacja, jak i budowa przebiegną sprawnie i bez nieprzewidzianych niespodzianek, ponieważ wszystko zostało we właściwy sposób przemyślane, policzone i sprawdzone.

Na podstawie gotowych projektów ARCHON+ możesz bezproblemowo wybudować swój wymarzony dom. Już teraz sprawdź naszą ofertę z kolekcji: projekty domów jednorodzinnych

Zapraszamy także do kontaktu z naszymi doświadczonymi doradcami projektowymi, którzy służą pomocą w zakresie wyboru projektu, odpowiednio dopasowanego do oczekiwań mieszkańców, wymagań terenu, a także planowanego budżetu.

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Odpowiemy jak tylko będziemy dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Dobór projektu do potrzeb Inwestora

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?