Wiele osób zastanawia się z czego wybudować dom w technologii murowanej(innych technologii nie poruszam). Najpopularniejsze materiały na ściany dwuwarstwowych to beton komórkowy i ceramika poryzowana, buduję cię też z silikatów lub bloczków keramzytowych.

Sam przed rozpoczęciem budowy bardzo wnikliwie analizowałem materiał, oryginalnie w domu w Aurorach była ceramika poryzowaną. Chciałem zmienić na beton komórkowy długo analizowałem za i przeciw, ale na szczęce zdecydowałem się na ceramikę porozrywaną, a dokładnie na oryginalnego Porotherma 25 P+W.

Poniżej uzasadnienie i opis materiałów

-Grubość muru(ścinana nośna) przy ścianie dwuwarstwowej to właśnie ok 25 cm jest optymalne, a jednocześnie minimalne dla ściany z ceramiki poryzowanej. Można oczywiście budować z silikatów ścianę 18 cm  tylko silikaty mają poważną wadę przy wykonywaniu późniejszych brud i kłuciu w murze - (nie jeden wykonawca będzie przeklinał później mur z z silikatów ) . Oczywiście grubszy mur mógłby lepiej akumulować ciepło ale suma kosztów materiału i ogrzewania sumarycznie się pewnie zbilansuje- a jak niektórzy zwolennicy nowych technologii twierdzą akumulowanie ciepła w murze przy współczesnym sterownym czujnikami ogrzewaniu jest zbędne(ale jak wiadomo wszystko lubi zawieść wiec lepiej trochę zdrowych naturalnych zjawisk w domu zachować)

Druga sprawa to odporność na podmuchy wiatru (szczególnie ścian szczytowych ) zbyt małej szerokości ściana bez dodatkowego wzmocnienia może nie wytrzymać naporu wiatru i to jeszcze na etapie wznoszenia. (zdarzają się ściany szczytowe grubości 12cm, które że bez słupów wzmacniających mają marne szanse na przetrwania mocniejszego podmuchu) I tu 24-25cm wydaje się minimalną optymalną grubością ściany zewnętrznej konstrukcyjnej. Z silikatów można by wybudować węższą ścianę tylko jak jak napisałem stateczność muru na tym traci

- Pióro wpust- czyli brak spoiny pionowej, - szybkie i tanie wznoszenie ścian.

Porotherm P+W i inne podobne rozwiązania z ceramiki poryzowane mają bardzo głębokie połączenie na pióro i wpust w przeciwieństwie betonu komórkowego pewnie ze względu na większe trzymanie wymiarowe bloczku bk  ma bardzo małe Pióra i wpusty. P+W wpływa n abrak spoiny pionowje, a domu jednorodzinnym spoina pionowa tak naprawdę nie jest potrzebna. Muruje się też na klasycznych materiałach czyli Pustaku Max(bez P+W) , Silikatach z klasycznie ze spoiną pionową i poziomą ale to pochłania dużo czasu i zaprawy, a w dodatku takie elementy są mniejsze i trzeba więcej sztuk na m2 I tu kolejna przewaga Porothermu (a i beton komórkowy tu ma plus) większe elementy z mniejszą ilości spoin Szybkie murowanie-oszczędność czasu a czas to pieniądz.

Oczywiście widziałem już nie jeden dom zbudowany przez super ekipę w którym to dokładność połączenia pionowego była taka(na pióro i wpust)  że było widać prześwity przez ścianę ale już na takich orłów nie ma rady. Przeciętna ekipa powinna tak dostawić elementy żeby pianką nie trzeba było w pionie zatykać szczelin.

- Chłonność i oddawanie wilgoci- W zestawieniu wysychania muru Keramzyt/Ceramika Poryzowana/Beton komórkowy, ten ostatni(BK) wypada najsłabiej, Już w momencie przyjazdu na plac ma w sobie zmagazynowaną wilgoć,którą chłonie dodatkowo przy murowaniu i tak np. mam strop żelbetowy monolityczny świeżo wylany i pielęgnujemy go w trakcie upałów, zdarzy się nam wlać tyle wody że część zawilgoci materiał na murze, ta wilgoć tez kiedyś musi oddać... a to wcale tak szybko nie nastapi. 

Porotherm ma drążenia które wpływają na lepsze osuszanie muru, a dodatkowo, w związku z tym że ceramika jest wypalana nie zawiera w sobie wilgoci pozostałej po procesie produkcji. Stad też ceramika jest lepszym materiałem na ściany jeśli chcemy się szybko wprowadzić-mur jest w stanie szybciej wyschnąć i mniej chłonie wilgoć

-Izolacyjność cieplna- Materiał ma swoje parametry termiczne podane przez producenta w stanie suchym, Jeśli nasze ściany będą zawilgocone to możemy tylko pomarzyć a niskich kosztach ogrzewania. i parametrach podanych przez producenta (w stanie suchym). Jeśli nasz materiał ma tendencję do większego magazynowania wilgoci to w rzeczywistości będzie mniej izolował niż to wynika z opisu . Beton komórkowy- przy takiej samej grubości muru wypada "na papieże" lekko lepiej od ceramiki porysowanej jest jedno ale: po pierwsze musi być suchy - a po drugie w domu w Aurorach przewidziano 20 cm styropianu I materiał na mur pełni tu funkcje nośną(BK tu rewelacyjnie nie wypada), a za koszty ogrzewania odpowie dobrze zrobione ocieplenie i przeszklenia w oknach. 

Ściana kolankowa(czyli ściana na poddaszu od frontu i tyłu) prawie w połowie składa się z Betonu(ponad 20 słupków żelbetowych i wieniec)  wiec tu bez konkretnego ocieplenia ani rusz i po to jest 20 cm styropianu, a jak już o tych  20 cm styropianu pisze to drugi powód dlaczego dobrze że jest tak go grubo, bo jak ekipa wymuruje krzywo albo wypcha nam nadproże  albo wieniec przy zalewaniu betonem to jest na czym później wyrównać przy ocieplaniu. I to jest uzasadnienie jak ktoś się pyta po co ci tak grubo styropianu. 

Ceramika w murze osiągnie w praktyce te same parametry izolacyjne beton komórkowy (a zakładając że ma mniej wilgoci to ceramika okaże się lepsza).

Podsumowując w parametrach termicznych muru ściany dwuwarstwowej przy minimalnych różnicach termicznych |na papierze" nie ma co się nimi sugerować bo za ocieplenie odpowie warstwa ocieplenia czyli styropian lub wełna, a parametry nich zostaną na papierze bo może okazać się że patrząc na wyniki badań materiałów budowlanych dużo z nich nie spełnia w rzeczywistości deklarowanych parametrów.

-Materiał konstrukcyjny. 

Silikaty pod względem wytrzymałości to inny świat- ale aż tak mocnego muru nie potrzebuję.

Mur z Porothermu  w praktyce(razem ze spoinami) osiąga klasę wytrzymałości ok 2 krotne większa od betonu komórkowego i to od betonu komórkowego o wysokiej gęstości klasy minimum 600( bo przy grubości ściany nośnej bloczki z BK o niższej gęstości są niewskazane). Po drugie przy wykonywaniu tynków później należy pamiętać że tynk musi być słabszy od muru bo inaczej (tynk) będzie pękał, więc we Porothemie możemy wykonać mocniejszy tynk.i mur nie chłonie tak wilgoci= łatwiej wykonać dobry tynk

 

Najważniejsze w doborze materiałów ogólnobudowlanych jest weryfikacja parametrów deklarowanych przez producenta a rzeczywistość- niestety dużo producentów naciąga parametry swoich materiałów żeby sprzedać niepełnowartościowy materiał w lepszej cenie.

..... Długo można by pisać....

 Każdy materiał ma swoje plusy i minusy, ale Porothem 25 cm ( i inne podobnej klasy i jakości pustaczarki) to wg mnie optymalny materiał na na dom w Aurorach 2( i podobne) przy założeniu ściany dwuwarstwowej.

Ceramika to wypalona glina i jeśli producent nic nie zakombinował i nie  dodał cementu/popiołów to jest to najzdrowszy materiał dostępny na polskim rynku.

Przy wyborze materiału warto się kierować tym co za daną cenę dostajemy i czy nie płacimy drożej za gorszy materiał. Jeśli miałbym polecić najrozsądniejszy najmniej kłopotliwy i z najlepszym stosunek ceny do jakości materiał to jest to pustak ceramiczny może to byc Poroherm(bez spoiny pionowej) może być klasyczny Pustak Max.( tu porównać trzeba co wyjdzie taniej Pustak+zapawa+ robocizna)

Beton komórkowy nie jest jakimś tragicznym materiałem ale w porównaniu ceny do jakości tego co oferuje i jakie może problemy generować wypada bardziej niekorzystnie. Dla mnie jedyną przesłanką do budowy domu z BK było by jeśli sam miałbym murować - bo bardzo łatwo się go obrabia/docina szlifuje bez specjalistycznych materiałów- nawet tarką do styropianu można go przytrzeć. Największym mankamentem Betonu Komórkowego jest to że ma gorsze parametry na ściskanie trzeba uważa przy podparciach belek stropów nadproży bo może pękać + przed tynkowaniem niezbędne jest zagruntowanie go bo bardzo szybko wpija wilgoć. Tak samo przy murowaniu - na prawdę jest dużo wilgoci i na prawdę dużo tej wilgoci ta "gąpka" zmagazynuje i nie chętnie odda(a w tedy o niskich kosztach ogrzewania możemy zapomnieć + zawilgocenie muru niesie inne konsekwencje).

Mid 469560fe370f7d3268f6c213e001ab6e

Komentarze

Avatar2
Napisany przez gargamelm
#1
Podsumowując ten cały wpis i to co już kilka razy było pisanie. Beton komórkowy ma tylko jedną przewagę nad pustakiem ceramicznm - łatwość obróbki przycinania(co ma tylko znaczenie i duży plus jeśli sami własnoręcznie murujemy dom bo firmie budowlanej to bez znaczenia bo piłę do cięcia ceramiki powinna mieć), pod reszta parametrów przegrywa z Ceramiką. Ceramika jest 2x bardziej wytrzymała(to procentuje z czasem), jest też bardziej przyjazna dla mieszkańca(niech biel i "naturalność" betonu komórkowego nikogo za bardzo nie zwiedzie). Ceramika mniej nasiąka wodą i szybciej wysycha. I przy wykańczaniu domu sprawia mniej problemów
Avatar2
Napisany przez gargamelm
#2
Tak dodatkowa cecha materiałów. Beton komórkowy w zimie ma tendencję na podciąganie na zewnątrz wynika to z jego porowatej struktury)- jak mamy ocieplony do wilgoć gromadzi się na zewnątrz na styku muru i styropianu, gdzie może zamarzać i z czasem zacząć wykruszać się. W ceramice wilgoć rozkłada się równo po całym materiale
Avatar2
Napisany przez gargamelm
#3
dodatkowa cecha materiałów. Beton komórkowy w zimie ma tendencję na podciąganie na zewnątrz wynika to z jego porowatej struktury)- jak mamy ocieplony dom wilgoć gromadzi się na zewnątrz na styku muru i styropianu, gdzie może zamarzać i z czasem zacząć wykruszać się połączeni. W ceramice wilgoć rozkłada się równo po całym materiale

Dodaj komentarz

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?