\Dom oklejony styropianem, jeszcze bez siatki  i balustrad.

 

Styropian Austrotherm fasada super 038 (EPS 70)

Styropian wg moje oceny trzymający deklarowane parametry - jeden z droższych.

Pisałam to już na etapie Styropianu pod wylewki jak bardzo ważna jest jakość styropiany. gdzie najważniejszym parametrem jest wytrzymałość na ściskanie(styropian podłogowy). Kupujesz Styropian EPS100 czyli wytrzymałość min 100 kPa na ściskanie taki jak zlecany jest pod wylewkę na parterze . Idziesz do składu budowlanego a tam cały wachlarz EPS 100 -wszyscy producenci deklarują 100kPa - dotykasz  "palcem" styropianu i okazuje się że "wchodzi jak w masło"(jest bardzo tani) idziesz tak po kolei i widzisz że z kolejnymi już tak miękko nie jest... pytasz o cenę i jest on droższy

Patrzysz w cennik- różnice w cenach duże. Patrzysz na modele trochę słabsze droższego producenta np EPS 80 i okazuje się że eps 80 kosztuje kilka złotych mniej niż EPS 100 najdroższego producenta- ..... po testach okazuje się że EPS 80 Droższego producenta oferuje w realu lepsze parametry niż kilka złotych droższy EPS 100 bardzo tani. I tak producenci robią w balona użytkowników.

Rożnica wynika z wagi materiału czyli ile kg waży 1 kubik 

Wracając do Elewacji. Austrotherm uchodzi za jeden z najlepszych styropianów na polskim rynku- najbardziej zbita struktura (i tu zależność: im twardszy styropian tym cieplejszy- można sprawdzić parametry w deklaracjach bo niektórym osobom(sprzedawcom) ten parametr nic nie mówi.

 

O styropianie grafitowym 

Firma ma też styropian grafitowy Oczywiście cieplejszy od białego ale wytrzymałość na ściskanie jest gorsza -  w najlepszym 0,31 (bardzo rozsądna wytrzymałość na ściskanie) - i drugi "lambda" 0,33 trochę słabiej.

Ja stwierdziłem że pryz grubości ocieplania ok 22 cm u mnie nie ma sensu ocieplać styropianem grafitowym  (choć w tym momencie styropian grafitowy nie jest wiele droższy od białego racji popularności).

Styropian Grafitowy przy nie umiejętnym wykonaniu generuje  drobne problemy, i czasem składnik robiący z niego "grafit" jest nie do końca u wszystkich producentów sprecyzowany-warto się z tym zapoznać.

Grafitowy styropian jest "cieplejszy", koszt ze względu na coraz mniejsze różnice w cenie oraz możliwość  zastosowania mniejszej grubości też jest porównywalny do zastosowania styropianu białego. Do Szarego styropianu zaleca się stosować lepszy klej ale i do białego dobrze jest na tym nie oszczędzać wiec ten typ styropianu jest jak najbardziej polecany byle tylko zadbać o dobrego wykonawcę który zrobi to zgodnie z zaleceniami producenta czyli głownie będzie chronił ściany w trakcie prac przed bezpośrednim dzianiem promieni słonecznych.

Podsumowanie 

Ja tak jak to pisałem użyłem białego styropianu bo nie miałem możliwości wykorzystania zalety"grafitu" związanych ze zmniejszeniem grubości ocieplanie co było w dużej mierze spowodowane konieczność bezproblemowego przykrycia skrzynek rolet zewnętrznych.

Na styropianie elewacyjnym nie ma sensu za bardzo oszczędzać ale też nie ma konieczności kupowanie wszystkiego co najdroższe. Wiem że magia "ciepłą" działa ale dobrze przeanalizować pozostałe parametry.(wytrzymałość na rozciąganie, zginanie).

Drobne sugestie 

  • Jeśli biały to lambda minimum 0,38( bo to idzie w parze z innymi parametrami) a jak jest to u "taniego" producenta to dobrze jeśli było by napisane 0,36 (bo prawdopodobnie trochę podkolorowała parametry i tak na prawdę jest trochę słabszy niż deklaruje producent - bliżej mu do lambdy 0,38)
  • Jeśli grafitowy to lambda 0,31, bo ten 0,33 może być na prawdę miękki (odpowiednik wytrzymałościowy lambdy 0,42-w białym styropianie)

 

White
White
White
White
White

Komentarze

Dodaj komentarz

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?