Święta, Święta i po Świętach - budowa idzie dalej.

Mury już stoją, tak jak było planowane dołożyliśmy jedną warstwę pustaka więcej, finalnie pięć warstw pustaka + wieniec + murłata mamy nadzieję, że uzyskamy wymagane minimum 1,5m przy ścianie kolankowej.

Z dodatkowych rzeczy które wyszły przy okazji to zdecydowaliśmy się na okno na klatce schodowej, 1m x 0,75m wychodzi ok. 1,4m nad spocznikiem schodów - początkowo nadproże miało być wykonane z pustaków jak na zdjęciu, jednak finalnie będzie wykonane razem z wieńcem oraz cofnięte o 4cm pod XPS aby można  było zamontować roletę zewnętrzną.

Mid f31a4775490c477319ceb7c7410ea81d
Mid 9314c448b965368348b4212ec43c30f8
Mid b1e80bdf7814e0492fe9505b74b9f48b
Mid 8b2e4067576bbf33687d276539263949
Mid 8709e528bc62bfef379419a60b224e21
Mid 723d0cbda403bd75a7bdad7142c7e607
Mid 7e4063ff955395eb72139b57f9196a94

Komentarze

Default avatar
Napisany przez Sadek1393
#1
Czy można prosić o jakieś podsumowania czy zestawienia poniesionych kosztów na poszczególnych etapach budowy? Byłoby to fajnym dopełnieniem do relacji z postępów. Poza tym super blog, pozdrawiam i życzę powodzenia
1000 f 274308308 brwmc7f1uqcbcc80dn9wrdi24d9xeehf
Napisany przez Krzysztof_M
#2
Dziękujemy. Na początku chciałbym zaznaczyć, ze na wycenę budowy tego domu 187.500zł (minimalny koszt do stanu SSZ na dzień 09.04.2024r) trzeba patrzeć przez krzywe źwierciadło, cena bardzo bardzo zaniżona, chyba, że przyjmujemy, że wszystko robimy sami, łącznie z kopaniem dziury pod fundament, sami szalujemy, sami zalewamy fundament, sami murujemy, sami stemplujemy strop, sami kładziemy więźbę i sami kryjemy dach a nie mówię już o oknach których cena w 2022r była wręcz kosmiczna a która była ujęta w wycenie. Projekt domu kupiliśmy w 2022r wtedy wycena do stanu SSZ na stronie wynosiła 177.700zł a sama wycena okien którą wtedy otrzymaliśmy na okna w jednej z firm z Krakowa wynosiła 85tys zł z montażem i roletami zewnętrznymi. Osobiście byłem w 5 składach budowlanych i do kolejnych 5 wysłałem prośbę o wycenę według rozpiski dostępnej na stronie projektu, wszędzie wręcz wyśmiali taką wycenę. Ale do sedna nasze koszty, to co widać na naszych zdjęciach czyli kompletny fundament, mury parteru, strop i częściowe mury użytkowego poddasza, bez więźby, bez dachu, bez okien i drzwi wynosiły nas do tej pory w samym materiale 108tys zł. Koszty robocizny w zależności od regionu będą inne więc ich uwzględniłem, w razie czego proszę o e-mail, wyślę szczegółową rozpiskę poszczególnych etapów w materiale.
Default avatar
Napisany przez Sadek1393
#3
Dziękuję za sprawną odpowiedź. No właśnie w tym rzecz że czytając różne fora i blogi, z różnych regionów kraju a dotyczących tego samego projektu doszukujemu się naprawdę bardzo rozbieżnych danych dotyczących kwot. My zabierymy się do projektu Malinówki 14 z garażem więc kwoty zapewne odpowiednio wyższe. Ale z tego co widzę jest też znaczna różnica w kosztach, jeżeli tak jak napisałeś, sami szukamy materiału w kilku miejscach, oraz w samych wykonawcach. Wiadomo, że pracując (często w systemie zmianowym) czy posiadając do tego małe dzieci, budowa systemem gospodarczym raczej nie wchodzi w grę, trzeba nająć fachowców. I chyba tu pojawia się ta największa rozbieżność. Są wyceny powiedzmy "średnie", są też wyceny od profesjonalnych firm, które poprowadzą budowę do SSZ ze wszystkim, ale na odpowiednio wyższym pułapie. Ale są też wyceny od lokalnych "majstrów" (nie wnikam w sposób zatrudnienia pomocników i inne koszta działalności) którzy mają lokalnie naprawdę dobre opinie i potrafią zejść za robociznę do połowy kosztów profesjonalnych firm. Jeśli mogę zapytać, czym sugerowaliście się wyborze wykonawcy i czy było warto (jeśli można oczywiście tak to ująć)? P.S. Do wyceny okien jeszcze uuuu daleko, ale już pojawiają się wątpliwości kiedy czytam waszą wycenę a cenę jaką widzę na forach którą płacą niektórzy inwestorzy teraz. To jest naprawdę wasza kwota 85 tyś. do np. kwoty 50 tyś. która pojawiała się na forach za podobny zakres. W skali całej budowy to mogą być "potężne" pieniądze (oczywiście trzeba brać pod uwagę również jakość materiałów). Region na pewno też ma znaczenie. U nas Warmińsko-mazurskie, ale reasumując widać że na tej samej budowie koszty mogą być naprawdę bardzo różne. Nie mniej bardzo dziękuję za podsumowanie kosztów przy obecnym stanie i liczę na takie podsumowania w kolejnych etapach. Pozdrawiam i życzę wytrwałości. Kamil
1000 f 274308308 brwmc7f1uqcbcc80dn9wrdi24d9xeehf
Napisany przez Krzysztof_M
#4
Niestety w naszym wypadku nie było za bardzo mowy o samodzielnej budowie, dwójka małych dzieci, praca na zmiany i żadnego budowlańca w rodzinie czy wśród znajomych, który mógłby pomóc czy doradzić przy budowie. Szukaliśmy domu, który będzie łatwy oraz tani w budowie i w utrzymaniu, dlatego osobiście ja zdecydowałem, że dom NIE będzie miał garażu, kominów, balkonów, a jego bryła będzie jak najbardziej zbita/jednolita i co również dla mnie było ważne nie będzie z betonu komórkowego, a dach nie będzie z blachodachówki (ale to kwestia sporna wśród naszych znajomych), koniecznie będzie miał rekuperacje i pompę ciepła. Chcąc ciąć koszty do bezwzględnego minimum, mógłbym wszystko robić sam, ale myślę, że trwałoby to lata, na pewno nie uniknąłbym błędów tych całkiem podstawowych i tych całkiem dużych, których naprawa mogłaby być bardzo kosztowna, jednak wtedy wszystko byłoby wykonane z aptekarską dokładnością co na budowach raczej nie jest tak bezwzględnie potrzebne. Widząc wyceny od firm budujących domy od A do Z skreśliłem je od razu. Kwoty na poziomie od 300tys netto za stan SSO przy budynkach murowanych, do poziomu 770tys netto przy budynkach drewnianych szkieletowych do stanu deweloperskiego. Zdecydowaliśmy się na lokalnego “majstra”, który został nam doradzony jako rzetelny wykonawca przez skład budowlany, gdzie zaopatrujemy się w prawie cały materiał potrzebny do budowy. Jesteśmy z niego zadowoleni, nasz budowlaniec ogarnia wraz z swoim pomocnikiem całą naszą budowę, dogadując się bezpośrednio ze składem budowlanym materiał, który potrzebuje. Odnośnie okien i całej reszty myślę, że to najlepszy moment, aby poznać przybliżony koszt wykonania całego domu. Oprócz wyceny materiałów budowlanych, ceny robocizny za budowę domu i dachu mam już wycenę na okna i drzwi, komplet instalacji w domu jak wod-kan, ogrzewanie podłogowe, elektryka, rekuperacja, pompa ciepła, tynki, wylewki, ocieplenie domu, ocieplenie dachu pianą pur. Wycena z taurona na przyłącze energetyczne też już jest, jednak nie znam kosztów przyłączenia domu do wody i kanalizacji. Na początku po wstępnej wycenie z składu budowlanego zakładaliśmy nasze koszty związane z samą budową SSO na poziomie 200 tys zł. Jednak w trakcie budowy wyszły dodatkowe “nieplanowane koszty” jak np: podbudowa pod drogę dla ciężkiego sprzętu, konieczność wycięcia bramy, dodatkowy piasek zasypowy do fundamentu, koparka, zagęszczarka, wyższy fundament, koszty związane z dodatkową izolacją spiżarni, finalnie zrezygnowaliśmy również z dachówki betonowej na rzecz ceramicznej z pełnym deskowaniem co wiązało się z dodatkowymi kilkunastoma tys. zł, finalnie budowę do SSO chcemy zamknąć na poziomie 250tys zł.

Dodaj komentarz

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?