Jest już październik i boimy się, że zima zastanie nas na pracach fundamentowych. Rok czasu został zmarnowany, więc bierzemy się chociaż za porządkowanie działki. Po obmierzeniu tyłu wychodzi spory wpadek w stronę prawego rogu ok 1.5m. Bez usypania skarpy na części sąsiada ciężko byłoby postawić ogrodzenie.

Konieczny jest murek oporowy.

Prace wykonujemy wieczorami i w weekendy.  Z powodu ograniczonego czasu rezygnuję z szalunków systemowych, nie chcę również deskować 30 m wykopu. Kupuję 480 szt pustaków szalunkowych Uciechowskiego  24x23x50cm, zbrojenie 8 i 12mm i deski 10cm.

Kopanie ręczne idzie opornie, na lewo sucha glina, twarda jak kamień, a po prawej warstwa nasypowa ziemi, butelek, szmat i wszelkich śmieci, przez co wykop jest  ponad metr głębiej od poziomu przemarzania. Na spód wchodzi schodkowa co 5 metrów ława fundamentowa 40x50cm, szersza nie wejdzie przez drzewo. Co 60 cm z ławy wychodzi w górę pręt "U" do wiązania muru. Na 10 metrach przychodzi dylatacja. Fundament zalewany jest betonem towarowym z pompą. Oczywiście na koniec przy myciu pompy kierowca wjeżdża w ławę drutową domu i udaje, że nie wie co to za deski są wbite w ziemię, trzeba będzie brać geodetę do poprawki.

Ustawianie pustaków byłoby szybkie i przyjemne gdyby nie to, że krzywe to jak..., nawet ponad 1 cm różnicy w wysokości i banany na boki, zapewne zbyt szybko wyciągają je z formy. Nie decydowałbym się na nie po raz kolejny. Pod pustaki wkładane są kliny, mur poziomowany, a i tak wszystko klawiszuje. Pustaki zbroimy dwoma prętami co warstwę i w pionie co 60 cm. Zalewamy betonem z betoniarki po 3 warstwy i wibrujemy.

Ostatnia warstwa pustaków wychodzi tak nierówno, że niezbędny jest wieniec. Zbroimy, szalujemy ciętą na wymiar płytą osb, fazujemy listwą draika i zalewamy jak najmocniejszym betonem z betoniarki z dodatkiem mrozoodpornym, ponieważ temperatury są już na minusie. Całość smarujemy od strony nasypu dysperbitem, później na to przy niwelacji terenu dojdzie folia kubełkowa.

White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White

Komentarze

Dodaj komentarz

Ostatnio dodane wpisy

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?