Projekt domu na działkę na stoku

Projekt domu na działkę ze spadkiem terenu musi odpowiadać nie tylko potrzebom całej naszej rodziny, założeniom Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunkom Zabudowy, ale przede wszystkim musi zostać dopasowany do ukształtowania terenu naszej działki, ponieważ tego typu teren narzuca konkretne rowiązania architektoniczne. 

Trudno podać spis uniwersalnych rad dotyczących wyboru optymalnego projektu z przeznaczeniem właśnie na działkę położoną na stoku, ponieważ każdy teren ma swoją specyfikę. Istotne jest jednak, aby wybrać projekt domu, który pozwoli racjonalnie zagospodarować całą działkę i maksymalnie wykorzystać warunki naturalne.

Atuty działek na stoku

Atutami działek na stoku są:

  1. walory widokowe
  2. możliwość przeniesienia pomieszczeń gospodarczych do części podpiwniczonej
  3. wygospodarowanie pomieszczeń rekreacyjnych (sauna, siłownia, sala kinowa)
  4. przeniesienie garażu do piwnicy - zmniejszenie powierzchni zabudowy

 

Dom w żarnowcach
Dom w żarnowcach

Działka o niewielkim spadku terenu

Jeżeli dysponujemy działką o niewielkim spadku - wystarczy wykonać niwelację terenu i zbudować dom bez konieczności wyboru projektu z podpiwniczeniem. Czasami w celu zabezpieczenia skarpy przed osuwaniem będzie konieczne wykonanie muru oporowego. Nie musi on być jednolitą, nudną ścianką, można zastanowić się nad tarasowaniem skarpy i wykonaniem kilku mniejszych murków. Miejsce to warto wykorzystać do urządzenia ciekawego skalniaka lub do posadzenia pnączy, które zasłonią kamienną konstrukcję.

Dom w limetkach
Dom w limetkach

Działka z dużym spadkiem terenu

Działki z dużym spadkiem terenu są chętnie wybierane przez Inwestorów, którzy zwracają uwagę na walory widokowe, lub szukają wyjątkowego miejsca na realizację swojego domu. W takiej sytuacji powinniśmy wybrać projekt domu z częściowym lub całkowitym podpiwniczeniem. Zyskujemy wówczas dodatkową powierzchnię użytkową na parterze naszego domu, ponieważ pomieszczenia gospodarcze i kotłownia zostaną przeniesione do piwnicy. Jeżeli działka nachylona jest w kierunku drogi można również w podpiwniczeniu wykonać garaż i jednocześnie zmniejszyć powierzchnię zabudowy domu. Podpiwniczenie warto także wykorzystać na aranżację atrakcyjnych dla wszystkich domowników pomieszczeń rekreacyjnych takich jak sauna lub domowa siłownia.

Dom w borowikach (P)
Dom w borowikach (P) po adaptacji

Usytuowanie względem stron świata

Wybierając projekt domu na działkę na stoku powinniśmy również wziąć pod uwagę jej ekspozycję względem stron świata, a tym samym kierunku padania promieni słonecznych. Nachylenie działki w kierunku południowym, położonej poniżej drogi dojazdowej  biegnącej wzdłuż wzniesienia działki, umożliwia budowę atrakcyjnego, obszernego tarasu. Powiększy on część dzienną, dzięki czemu powstanie atrakcyjna, widokowa i rekreacyjna strefa w naszym domu, którą warto połączyć wygodnymi schodami z ogrodem zlokalizowanym poniżej. W nim można zaprojektować miejsce relaksu i kącik dla naszych pociech.

Dom w idaredach
Dom w idaredach

Przy spadku terenu eksponowanym w kierunku wschodnim lub zachodnim konieczne jest znalezienie takiego usytuowania domu, aby pomieszczenia strefy dziennej były dobrze doświetlone, a wjazd do garażu i wejście do domu było zlokalizowane od strony drogi dojazdowej.

 

Aby ułatwić wybór projektu domu, który harmonijnie wkomponuje się w działkę na stoku przygotowaliśmy propozycje aranżacji gotowych projektów z oferty ARCHON+.

Zobacz kolekcję projektów domów z piwnicą

Wybieramy projekt domu


Pisz BLOGA
Rozpocznij Swoją przygodę
z budową domu!
Pisz bloga

Rabat 350 zł
na każdy projekt domu!
Projekt domu ARCHON+
newsletter

Konkurs FOTO
Dom w obiektywieWeź udział i wygraj ...
Konkurs foto - Dom w obiektywie

249 713 fanów
Dołącz do nas!
Polub nas na facebooku

Film z realizacji
Zaproś ekipę filmową ARCHON+ do swojego domu
Zgłoś swój dom do filmu
ArchonHome
ArchonHome

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?