1 do 4 z 4 projektów budynków gospodarczych
Sortuj:

Projekty budynków gospodarczych w ofercie ARCHON+

Chcąc zadbać o uporządkowanie przestrzeni wokół domu i jednocześnie, jeżeli pozwala na to działka Inwersora, warto rozważyć budowę budynku gospodarczego. Co to jest budynek gospodarczy? To budynek, który służy mieszkańcom domu do przechowywania sprzętu ogrodniczego, sportowego, narzędzi i do magazynowania opału, mogąc być jednocześnie miejscem do niezawodowego wykonywania różnego rodzaju prac warsztatowych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą kolekcją budynków gospodarczych, które z powodzeniem możecie Państwo dostosować do własnych preferencji. Jaki budynek gospodarczy można postawić bez pozwolenia? Czy budowa pomieszczenia gospodarczego na zgłoszenie jest możliwa? Jaki budynek gospodarczy bez pozwolenia może stanąć na działce Inwestora? Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami.

Projekty budynków gospodarczych – jaki projekt budynku gospodarczego wybrać?

Budowa budynku gospodarczego rozpoczyna się od wyboru projektu. Budynek gospodarczy powinien przede wszystkim spełniać zapisy lokalnego prawa, ale jednocześnie odpowiadać na potrzeby Inwestora. Inwestor musi podjąć decyzję i zastanowić się, jaka powierzchnia użytkowa budynku będzie dla niego wystarczająca, w jakim stylu chce wybudować pomieszczenie gospodarcze oraz jak wykończyć elewację. Ważne jest także usytuowanie budynku w wygodnym dla Inwestora miejscu tak, aby korzystanie z niego było komfortowe. Aby zachować spójność stylistyczną, budynki gospodarcze zazwyczaj projektuje się nawiązując do stylu domu mieszkalnego. Inwestorzy często zastanawiają się także, jakie wymiary może mieć budynek gospodarczy?

Domek gospodarczy na zgłoszenie – wymiary

Budynek gospodarczy na zgłoszenie, jakie wymiary? Wymiary budynku gospodarczego, realizowanego na zgłoszenie, powinny być takie, aby powierzchnia zabudowy nie przekraczała 35m2. Powierzchnia ta została wprowadzona przepisami Prawa budowlanego. Odległość ściany budynku, która posiada otwory okienne lub drzwiowe, od granicy działki musi wynosić minimum 4 metry. Natomiast odległość ściany budynku bez tych otworów od granicy działki musi wynosić co najmniej 3 m. Budynki gospodarcze, które mają być budowane na działkach o szerokości 16 metrów lub mniej, mogą być lokalizowane ścianą bez okien i drzwi w odległości nie mniej niż 1,5 metra od granicy działki lub w jej granicy. Warunkiem możliwości takiej zabudowy jest położenie działki w terenie zabudowy jednorodzinnej lub zagrodowej.

Budynki gospodarcze. Projekty i niezbędne formalności do ich realizacji

Przepisy Prawa budowlanego, dotyczące budowy budynku gospodarczego na zgłoszenie precyzują, że jego powierzchnia zabudowy powinna wynosić do 35m2, ilość budynków na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500m2 powierzchni działki. Budynek musi być budynkiem wolnostojącym i parterowym. Po dostarczeniu do odpowiedniego organu administracji stosownych dokumentów, po upływie 21 dni można przystąpić do budowy, pod warunkiem braku sprzeciwu ze strony urzędu. Inwestor, którego projekt budynku gospodarczego nie spełnia tych warunków, musi uzyskać pozwolenie na budowę tego budynku.

Czy można wybudować budynki gospodarcze bez zgłoszenia? O tym , jakie budynki nie wymagają pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia piszemy w artykule: Co można budować bez pozwolenia i zgłoszenia? Zmiany w prawie budowlanym 2020

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?