Temat założony przez Igor Wilski,
2 zdjęcia, 106 wpisów (ostatni wpis: )
Default avatar
Napisany przez Igor Wilski
#1

Witam, mam w projekcie domu ściany z pustaków porotherm. Do pustaków ceramicznych ogólnie nic nie mam, ale znajomy architekt namawia mnie na system dryfix. Domyślam się, że jest on droższy w zakupie niż same pustaki murowane na klasyczną zaprawę. A czy ktoś miał już z tym doświadczenie? Faktycznie jest drożej? Faktycznie jest lepiej, czy to tylko chwyt marketingowy? Z góry dzięki za jakieś info.

Default avatar
Napisany przez Kamil Baczyński
#2

Jak napisałem w poprzednim wpisie, u mnie dryfix sprawdził się znakomicie. Ściany muruje się znacznie szybciej, zaprawę dostajesz w cenie, razem z pustakami. Ściana jest sucha po wymurowaniu, ie tracisz czasu i kasy na jej dosuszanie. Minimalizujesz ryzyko wystąpienia pleśni. Ściana jest gotowa do dalszych prac po 48h, a nie po miesiącu. Co prawda nie robiłem chłodnej kalkulacji, więc nie wiem, czy murując z dryfixem kosztowało mnie to mniej, czy więcej, ale inne zalety mnie przekonały, więc się zdecydowałem na dryfix.

Default avatar
Napisany przez Maciej Stanisławski
#3

Również uważam, że system dryfix to świetna rzecz. Robiłem remont w domu, wyburzyłem, część ściany i postawiłem nową, użyłem pustaków porotherm dryfix, ale co jest ważne. Dużo mniej syfu w domu. Zaprawa nie zalegała mi na podłodze, nic nie kapało, nie kurzyło się, itd. Dryfix jest świetny.

Default avatar
Napisany przez witekanno2
#4

Czyli warto poczytać forum bo nikt mi tego nie mówił. A już się dowiadywałem.

Default avatar
Napisany przez Kamil Baczyński
#5

Warto poczytać forum, warto również odwiedzić stronę producenta, zakładkę poświęconą technologii dryfix, fajnie mają tam zalety uwypuklone. Technologia jest już trochę na rynku i na prawdę sporo ludzi z niej korzysta. Ogólnie łączenie pustaków na cienką spoinę to przyszłość. Zdjęcia z termokamery to potwierdzają.

Default avatar
Napisany przez witekanno2
#6

Nie do końca z tym forum to prawda.

Default avatar
Napisany przez Igor Wilski
#7

Poczytałem na różnych forach i w sumie sama technologia dryfix nie jest hejtowana. Nawet zwolennicy betonu komórkowego obchodzą się z nią łagodnie. W sumie jestem zdecydowany, postawię na nowoczesność i wezmę dryfix.

Default avatar
Napisany przez gorus82
#8

do Igora

również zastanawiam się nad tym systemem i ciekaw jestem jakie sa twoje wrazenia
ze czysto sucho itd to wiem ze finansowo wychodzi na to samo tez wiem ktoś ci idradzal ten system??
mi już dwie firmy odradzają namawiając na niby stary sprawdzony phoroterm

Default avatar
Napisany przez Maciej Stanisławski
#9

Dryfiks odradzają głównie ci wykonawcy, którzy z nim nie pracowali. Nie ma co ukrywać, że należy ścianę murować precyzyjnie i równiutko, a nie każdy tak robi. Przy zwykłej zaprawie, łatwo zakryć błędy, ale nie o tu przecież chodzi. Jak dla mnie to dryfix jest świetny. Jedyne co, to chętnie bym poznał opinie kogoś, kto ma postawiony dom w tej technologii i mieszka tak już z 15 lat.

Default avatar
Napisany przez Kamil Baczyński
#10

Też czytałem argumenty, że sucha zaprawa nie wytrzymuje próby czasu, ale myślę, że jest to bujda na resorach o między bajki można ją włożyć. nasi zachodni sąsiedzi już od wielu lat tak budują swoje domu i nic się z nimi nie dzieje. Ba, stawiają nawet jednowarstwowe ściany, a klimat u nich nie jest lepszy i świetnie się ta technologia sprawdza. Dryfix w niemczech jest bardzo popularny, tylko u nas do tematu dojrzewa się latami.

Default avatar
Napisany przez gondek
#11

Dryfix to żadna nowość - jest na rynku od dobrych pięciu lat. Gdyby były z nią jakiekolwiek problemy, to nie byłaby dostępna w sprzedaży i nie miałaby atestu od ITB. A tak oczywiście nie jest :)

Default avatar
Napisany przez MaciejKrolikowski
#12

Witam, w tym roku zakończyłem SSZ domu ze ścianami z Dryfix. Jestem osobiście zachwycony. Dom muruje się jak z klocków lego, jest to bardzo szybkie i proste. Same pustaki mega równe (podobno z milimetrową dokładnością). Zero problemów z poziomowaniem, narożnikami czy docinkami. Bardzo polecam to rozwiązanie - w jakimś tam sensie jest to pewnie przyszłość całej branży budowlanej. Standardowa mokra zaprawa to już trochę przeżytek i konieczność np. długiego oczekiwania na docelową wytrzymałość murów. W Dryfix nośność projektowana ścian była osiągnięta po 48h...

Default avatar
Napisany przez gondek
#13

To prawda, ten system dobrze się sprawdza w sytuacji, kiedy ktoś chce wymurować stan surowy zamknięty w jeden sezon budowlany. Tego typu technologie bardzo w tym pomagają!

Default avatar
Napisany przez wladek
#14

czytam te wpisy o dryfixie jestem budowlańcem od 1970 r mieszkam w Niemczech od 8 lat i nie widzialem tu budowy z zastosowaniem dryfixu .co niektórzy wypisują bzdury o czasie , to nieprawda mury wznoszone metoda tradycyjna także po 48 h można obciążać

Default avatar
Napisany przez Zdzich1977
#15

Murów wykonanych z Porothermu na mokrą zaprawę nie powinno się obciążać zbyt dużymi obciążeniami do czasu całkowitego związania zaprawy. 30 dni to oczywiście czas maksymalny, ale niestety zdarza się i tak. Przy Dryfix wody w murze praktycznie nie ma (Porotherm to bardzo suchy materiał, wilgotność ma na poziomie <1%), więc logiczne jest, że okres wiązania zaprawy będzie znacznie krótszy. W praktyce oznacza to np. późniejsze zalanie wieńców, co ma wpływ na kolejne etapy budowy SSO. Nie ma co z tym polemizować - to jest akurat oczywista oczywistość, cytując klasyka :)

Default avatar
Napisany przez gondek
#16

Nie można obciążać muru z mokrą zaprawą po 48H, bo to niezgodne ze sztuką. Jeżeli jakikolwiek kierownik budowy na coś takiego zezwala to powinien stracić uprawnienia! A że takie rzeczy się zdarzają? To po prostu patologia polskiej budowlanki. W Niemczech murowanie na Dryfix jest popularne, bo tam się częściej muruje jednowarstwowo, więc ważne jest żeby mieć ściany bez mostków termicznych i bez konieczności "przykrywania" niedoróbek izolacją.

Default avatar
Napisany przez amator
#17

Budowałem swój dom w systemie dryfix . Wybrałem tę metodę bo chciałem ciepły dom
Rzeczywiście buduje się super. Ściana jest mocna a zarazem elastyczna. Producent mowi że brak spoin jakie są w systemie mokrym to brak mostków termicznych, czyli kolejny plus. Ale... Wydaje mi się że jest jedna wada tego systemu.

Klejąc pustaki na dwa paski pianki - tak jak zaleca producent powoduje że komory pustaka łączą się z następnymi i tworzą się z nich kominy - powstaje w komorach pustaka ruch powietrza. Dodając do tego że nie spoinujemy łączeń pionowych kominy te są nieszczelne z zewnątrz.

Co to powoduje - a więc powoduje to ochładzanie ścian budynku i utratę ciepła. Nawet elewacja ze styropianu niewiele pomaga gdyż styropian klejony jest na placki i pomiędzy styro a ścianą porusza się powietrze.
U mnie niestety tak jest. Mimo że mam porotherm dryfix szczerokość 30 + 15 cm styropianu grafitowego ściany są zimne a gdy przyłoże ręke do gniazdek czuje powiew chłodu. Ciepło ucieka pod styropianem na samą gór pod sam dach. Co pięknie widać teraz gdy napada śniegu. Dach bardzo szybko się sam odśnieża :). U sąsiadów dach zakryty śniegiem u mnie bez.

No i tak chciałem mieć ciepły dom no i miałbym gdybym budował z gazobetonu.

Jakie rozwiązanie widzę dla tych co już zaczęli budowę porotermem:
-stosować zaprawę mokrą do łączenia pustaków.
- jak stosujecie dryfix to styropian nie wolno kleić na placki tylko klej po całości , albo najpierw całą sciane przejechać klejem i potem placki i styro.
I tak samo w środku . Tynki obowiązkowo mokre - uszczelnić ścianę.

Default avatar
Napisany przez Kobra
#18

Jak może kursować powietrze jak masz fundament-mur-wieniec-a potem albo mur albo dach. Styropianu nie kleji się na placki. A z tym śniegiem to ściema bo jak już to niebylo by go tylko przy ścianach zewn. A jeśli nie ma na całości to ocieplenie dachu do niczego.

Default avatar
Napisany przez gondek
#19

Jeżeli masz takie objawy przy ścianie ceramicznej z dociepleniem to oznacza, że ktoś popełnił błędy wykonawcze! W Porothermie ruch powietrza wewnątrz jest minimalny - przecież ściany muruje się na przewiązaniu murarskim, zaprawa wypełnia krańce otworów. W 99% przypadków taki ruch powietrza o jakim piszesz jest spowodowany złym dociepleniem pierwszej warstwy pustaków i przekazywaniem chłodu od fundamentów. Kompletnie też nie rozumiem argumentu, że ciepłe powietrze ucieka do góry i w magiczny sposób dociepla pokrycie dachowe. To już kompletny brak logiki. Skąd w przegrodzie miałoby być ciepłe powietrze? Masz tam dmuchawy? :P Jak masz użytkowe poddasze to dach ociepla się od samego użytkowania tej przestrzeni - ale raczej stawiałbym na to, że to i tak nie ma większego wpływu na dach na pokryciu - przecież pomiędzy poddaszem a pokryciem są dwie szczeliny wentylacyjne i jakieś 20 cm izolacji!

Default avatar
Napisany przez lewy 223
#20

Witam was moj tata wybudował z phoroterm dryfix 44 bez ocieplania co moge powiedzieć w zimie ciepło w lecie chłodno bardzo fajnie oddaje ciepło ,,,, ja ruszam w tym roku za 4 miesiące I budujemy sami polecam

Default avatar
Napisany przez imbir
#21

Potwierdzam obserwacje napisane przez amatora z 17 stycznia. Powietrze wędruje w pustakach - niestety przy dryfixie. Uważam że likwidacja powstałego problemu polegała by na skonstruowaniu specjalnej thermo platformy idealnie dopasowanej do pustaka celem odizolowania ruchu powietrza miedzy pustakami i zastosowaniem dryfixu od spodu i od góry platformy. Plus ewentualnie pomysł na uszczelnienie styków pionowych pustaka tak aby cała ściana była szczelna sama w sobie.
Kolega tak się wybudował w zeszłym roku i zauważył podobne zjawisko, ja się buduję teraz i mam spory dylemat bo byłem bardziej przekonany do dryfixu niż konkurencyjnych technologii.

Default avatar
Napisany przez Gburek
#22

Przede wszystkim pierwsza warstwa pustaków ZAWSZE stoi na termoizolacji, więc nie rozumiem skąd niby miałoby podciągać zimne powietrze od fundamentu. Jak się buduje zgodnie ze sztuką to nie ma opcji. Po drugie fizyka działa trochę inaczej: ciepłe powietrze wędruje do góry, a zimne gromadzi się na dole. Tak więc żeby był ruch powietrza wewnątrz pustaka to w którym kierunku? Ciepłe powietrze z pięter spada na dół? Zimne od fundamentu idzie w górę? Sorry, ale to się nie trzyma kupy i moim zdaniem świadczy o tym, że te posty pisze konkurencja Porothermu :) Zjawisko "wiania" z puszek na prąd w ceramice wynika z czegoś innego. Poza tym producent też zaleca obłożenie otworów izolacją termiczną. Dryfix to jest bardzo dobry materiał, który pozwala na murowanie niespotykanie szybko jak na tę technologię - przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokich parametrów ściany!

Default avatar
Napisany przez Imbir
#23

Panie użytkowniku Gburek. Po pierwsze jestem na etapie wyboru materiału do budowy jako osoba prywatna i nadal poważnie rozważam także ceramikę. Nie jestem powiązany w jakikolwiek sposób z firma porotherm i jaką kolwiek inna firmą, która produkuje tego typu pustak ceramiczny.. Napisałem swoje obserwacje zaistniałe po wybudowaniu domu w systemie porotherm dryfix u osoby z bliskiego mi otoczenia.
Czy ja napisałem, że powietrze wędruje od fundamentów? nie!!! Panie Gburek, to ja Panu ładnie i krótko wytłumaczę bo ślepy nie jestem i wiem co piszę bo sam doświadczyłem.
mamy 3 sposoby łączenia pustaków.
1. Około centymetrowa pozioma warstwa zaprawy murarskiej. Pustak od pustaka jest całkowicie odizolowany.
2. Na spoinę z zaprawy - cienkowarstwowo - pustak jest posmarowany na wszystkich krawędziach poziomych - nowszy system.
3. Dryfix - specjalna pianka pociągnięta dwoma strumieniami środkiem pustaka. system najnowszy.
Wtedy to, gdy pustak styka się bezpośrednio pustakiem mimo bardzo precyzyjnego połączenia i specjalnego wyszlifowana do gładkości w systemie dryfix powietrze przenika szczelinami poziomymi i pionowymi do pustaków (nie od fundamentu) i wywołuje ruch powietrza. Nie skupiam się czy to ciepłe powietrze czy zimne - jest zauważalny ruch powietrza. Nadmieniam że te zjawisko jest wtedy gdy ściana nie jest ocieplona czy otynkowana na całej powierzchni od zewnątrz.
Także potwierdzam, że Dryfix jest bardzo dobrym materiałem, który pozwala na murowanie niespotykanie szybko jak na tę technologię - przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokich parametrów ściany.
Powiem jeszcze jedno niektórzy stosują taki myk, że kładą ostatnią warstwę pustaka - z betonu komórkowego, jest łatwiejszy w obróbce np. przy skosach więźby i blokujemy tym samym ucieczkę powietrza z pustaków ceramicznych do góry. Czyli podsumowując, beton komórkowy na ostatnią warstwę, a ocieplając ścianę należy pokryć ją klejem/zaprawą na całej jej powierzchni np: pod styropian i mamy pięknie zamkniętą i ciepłą ścianę.

Default avatar
Napisany przez Marcin_Dul
#24

Dobry wieczór, zjawisko "wiania" z gniazdek w ceramice jest stare jak świat, ale to jak napisał kolega powyżej - jak się Porotherm dociepli i otynkuje to problem zanika. Przy ścianach jednowarstwowych często stosuje się wypełnienia otworów wełną mineralną, żeby tego efektu nie było. Można też otynkować np. Porotherm 44 cm tynkiem termoizolacyjnym z perlitem i też jest OK. Podsumowując - przy prawidłowym wykonawstwie nie ma problemu pionowego ruchu powietrza wewnątrz pustaka :-) Nie ma się tym więc co przejmować a tym bardziej rezygnować z ceramiki poryzowanej z tego powodu. Tak naprawdę to ciągle jeden z najlepszych i najbardziej "pewnych" materiałów na rynku.

Default avatar
Napisany przez Paweł
#25

witam ,
czytam wszystkie wpisy bo jestem zainteresowany budową w technologi Dryfix , mnie bardziej od kominów i wiania z gniazdek zastanawia jak pianka która jest stosowana do łączenia pustaków będzie się miała za kilka lat ? , chodzi mi o to czy zachowa swoje właściwości czy może będzie je z czasem tracić , jestem ciekaw Waszych opinii .

Default avatar
Napisany przez Imbir
#26

Budując dryfixem dobrze jest w miarę szybko otynkować i ewentualnie ocieplić ściany. Warunki atmosferyczne, promienie UV wpływają zawsze negatywnie.

Default avatar
Napisany przez Timo
#27

Witam co do trwałości połączenia z Dryfix to producent tego nie podaje, ale system jest zgodny z różnymi europejskimi normami budowlanymi, więc wytrzymałość musi być na poziomie kilkudziesięciu lat. Warto jednak o to dopytać producenta przy zakupie. Ja zdecydowałem się na tę technologię, bo zakładam, że ta trwałość nie jest w ogóle tematem do rozważania - jest conajmniej taka, jak przy zaprawie mokrej.

Co do szybkiego otynkowania ściany po ułożeniu - nie widzę żadnego powodu, żeby tak robić. Przecież ściana z Dryfixa nie ma spoin, więc pianka jest zamknięta szczelnie (względnie ;-) wewnątrz pustaków. Oczywiście dużym plusem jest to, że taką ścianę można otynkować i docieplać bez czekania kilku tygodni aż woda odparuje i mur będzie miał docelową nośność... Ale w praktyce i tak zanim się otynkuje to przecież trzeba najpierw zrobić etap SSZ, a to zawsze conajmniej kilka tygodni od zakończenia prac murarskich :)

Default avatar
Napisany przez groszek80
#28

Spoiny są bardzo trwałe, gdzieś czytałem artykuł, że mają trwałość przynajmniej na poziomie spoin mokrych, tak więc spokojnie kilkadziesiąt lat użytkowania... :)

Default avatar
Napisany przez Gumbas
#29

Rewelacyjny materiał, chociaż ma chyba trochę gorszą odporność na dźwięki niż ściany z mokrej i cieżkiej zaprawy. Ale i tak moim zdaniem produkt pierwsza klasa, szczególnie jak kto muruje samodzielnie. Idzie jak z lego, nie trzeba betoniarki na budowie, wody, hałdy piachu...

Default avatar
Napisany przez krolik1980
#30

Ja mam ściany zewnętrzne murowane na Dryfix (polecam), ale działowe już na zwykłą mokrą zaprawę... chodziło o dociążenie ściany i poprawienie akustyki pomieszczeń. Jednak tych kilka ton zaprawy cementowo wapiennej robi różnicę na izolacyjności akustycznej :P Kłopot w takiej sytuacji to dołączanie jednej ściany do drugiej - w Dryfix nie ma spoin, więc po 2-3 warstwie pustaka spoiny ściany działowej rozchodzą się ze spoiną ściany nośnej... trzeba było niestety trochę kuć pustaki od ścian działowych i kotwić na stalowe płaskowniki. Ale jest to jak najbardziej do obejścia. Polecam takie rozwiązanie konstrukcji, bo muruje się bardzo szybko, a pomieszczenia mają rewelacyjną akustyczność.

Default avatar
Napisany przez JohnCena
#31

Nas na Dryfix namawia konstruktor i wykonawca. Podobno jest szybciej, czyściej i prościej. Ale ja jakoś nie jestem przekonany i waham się między tym a mokrą zaprawą z betoniarki. Ale co mnie przekonuje do Dryfix to to, że już praktycznie każdy materiał muruje się na cienkie spoiny (silikat, beton, keramzyt). Pewnie więc skończy się na tym dryfixie, bo nie chcę zmieniać materiału z ceramiki na coś innego. Szkoda zachodu :)

Default avatar
Napisany przez znawca
#32

ja takze zamierzam wystartowac za 3tyg dryfixem. lubie nowoczesne technologie, uwazam ze niemozna stac w miejscu tylko korzystac z osiagniec techniki. co do wytrzymalosci to piramidy stoia do dzis bez zadnej zaprawy a w dryfix mamy pianke ktora spaia pustaki wiec nieobawiajmy sie ze za 5 lat cos sie posypie. no chyba ze jestem w bledzie. zycie zweryfikuje ale ja ryzyko podejme bo niema mostkow termicznych o czym swiadcza testy kamera termo. nizsze rachunki za utrzymanie domu zatem sa jaknajbardziej mile widziane. a druga sprawa ze dom dzis niemusi stac jak zakladali nasi dziadowie 10000 lat. mlodziez ucieka na swoje zatem predzej odziedziczony dom wyburza i zrobia swoj niz beda remontowac. takie moje przemyslenia moze komus ulatwie wybor

Default avatar
Napisany przez Godek
#33

Nikt nie zna realnej trwałości domów z Dryfix, bo to nowa technologia i domy stoją po max 4-5 lat. Ale jak coś stoi 5 lat to już raczej stać będzie. Tak podpowiada logika i zdrowy rozsądek...

Default avatar
Napisany przez huncwot
#34

Niemcy to już przetestowali - domy z Dryfix stoją u nich już po 10 lat. Mam znajomego, który mieszka w takim domu, jest bardzo zadowolony, dzięki tej technologii budowa skróciła mu się o ponad 2 miesiące. Pozdrawiam, Janusz.

Default avatar
Napisany przez Szympi
#35

Mam dom wymurowany z Dryfix w 2011 roku - czyli pewnie byłem jednym z pierwszych klientów w naszym kraju :) Załapałem się na bardzo fajne promocje - jako że producentowi pewnie zależało na szybkim zdobyciu klientów. Mogę powiedzieć, że po 6 latach nie ma kompletnie żadnych problemów z tą ścianą, nie zauważyłem negatywnych konsekwencji braku tych kilku ton mokrej zaprawy. Za to widzę taki plus, że ściany mi nie popękały i budynek generalnie mniej "pracował" - chociaż stoi akurat na ciężkim gruncie, niedaleko rzeki. To efekt tego, że woda nie musiała odparowywać z muru - w Dryfix nośność docelowa jest uzyskiwana właściwie od razu (no, może nie od razu... tak przez weekend :P). Także gdyby ktoś rozważał tą technologię - ja jako użytkownik w 100% polecam

Default avatar
Napisany przez Jaa
#36

To widzę Władek że budowlaniec z ciebie jak trzeba ja już w 2011 tym systemem budowałem w Niemczech a ty 5 lat puzniej i jeszcze go nie widziales

Default avatar
Napisany przez heinrich
#37

Władek pisze też, że mury na mokrą zaprawę też mogą być obciążane po 48h. Według jakich norm? Niemieckich? :) A może tak można, bo Władek tak mówi? :) Według polskich norm budowlanych zaprawy cementowo-wapienne do ceramiki mają czas wiązania wynoszący do 28 dni. Oczywiście, że da się ten czas skrócić, ale do tak krótkiego czasu jak to jest w Dryfix to nie widzę możliwości...

Default avatar
Napisany przez SzymonK
#38

Teraz to się raczej muruje ze ścian 2W, ale akurat niedaleko mnie ostatnio przyjechały na budowę palety z Porothermem T (pustak z wełną mineralną wewnątrz). Zafoliowane jeszcze, żeby nie zamokły... Technologia ciekawa, nawet dostali medal na Budmie za innowację roku. Tylko cena przeraża :D

Default avatar
Napisany przez kulfon666
#39

Finansowo podobno się opłaca ze względu na dużo niższe koszty robocizny. Ale to trzeba mieć ekipę z doświadczeniem w Dryfixie, przekonaną do tej technologii. Znalezienie nie jest niemożliwe, ale na pewno trudniejsze niż do standardowego murowania. Natomiast założenia tej technologii mnie osobiście całkowicie przekonują i byłbym skłonny się z niej murować :)

Default avatar
Napisany przez szympik
#40

Ciekawy materiał, moim zdaniem jest to przyszłość budownictwa. Mokre zaprawy murarskie mają mnóstwo minusów - od mostków termicznych w ścianie po trudności wykonawcze - zaprawa jest ciężka, trzeba ją rozrabiać, transportować, etc.Przy dryfixie czegoś takiego nie ma :)

oglądasz stronę   z 3
2019 03 01 ikona kredyt c
KORZYSTNY KREDYT HIPOTECZNY
Skorzystaj z bezpłatnej analizy ofert kredytowych
Konkurs foto - Dom w obiektywie
Konkurs foto - Dom w obiektywie
Zgłoś swój dom do filmu
Zgłoś swój dom do filmu
newsletter
newsletter
Polub nas na facebooku
Polub nas na facebooku
Pisz bloga
Pisz bloga
Projekt domu ARCHON+
Projekt domu ARCHON+
ArchonHome
ArchonHome
Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?