KROK 1 - Wybrać odpowiedni projekt, czyli ten wymarzony lub najbardziej zbliżony do wymarzonego - w myśl zasady, że raz się żyje...

KROK 2 - Przemyśleć wszystkie ewentualne zmiany, ich faktyczną potrzebę, przekalkulować - w myśl zasady, że co się polepszy to się pop*...

KROK 3 - Trzymać się swego i iść do przodu jak taran, bo każda napotkana przeszkoda nie jest ostatnią - w myśl zasady, że trzeba być twardym a nie "miętkim"...

 

Przy wyborze projektu zastanawialiśmy się jak ten dom namalowany na stronie będzie wyglądał w rzeczywistości. Ciężko jest przecież przenieść to wyobraźnią na realne odległości widziane gołym okiem. Czy ta przestrzeń będzie wystarczająca? Czy będzie wygodnie poruszać się na takiej płaszczyźnie? Czy tutaj wystarczy a czy tam nie jest jej za dużo? Cóż, póki ten dom nie powstanie i nie znajdziemy się w jego wnętrzu to nie przekonamy się o tym. Roman, nasz kolega a zarazem Wykonawca zabrał nas do domu jaki właśnie kończył budować kilka miejscowości dalej, żeby pokazać nam dom metrażowo zbliżony do Szmaragdów 2. Upewniło nas to, że nie będzie on ani za mały ani za duży. Po prostu w sam raz dla rodziny (jak na razie 2+1), która lubi towarzystwo gości i wpadających przyjaciół. 

Niniejszy blog tworze z dwóch powodów - miło jest po prostu przeżywać to powstawanie dzieła życia i fascynować się każdym małym krokiem w przód a poza tym jeśli można tym komuś pomóc, dostarczyć jakiś wskazówek, informacji w związku z doświadczeniami to czemu nie :)

Zaczynając budowę domu byliśmy zieleni i przerażeni co do czego, kiedy, jak i gdzie. Sprawy kosztowe oczywiście stanowią sprawę indywidualną, ale można by się przygotować i zaplanować pewne etapy, kiedy ma się jakiekolwiek odniesienie do tego jak to wyglądało u kogoś, kto już budował taki a nie inny dom. 

 

Formalności i adaptacja projektu zajęły nam kilka miesięcy (około pół roku), ze względu na podział ziemi pod budowę domu.

Sama adaptacja projektu, mapa zagospodarowania, wpisanie projektu w działkę na papierze i w rzeczywistości plus pozwolenie na budowę - był to dla nas czas około 2 miesięcy.

Samo pozwolenie na budowę było bardzo szybko, bo w niecałe 2 tygodnie. 

 

Co do zmian w stosunku do źródłowego projektu - będzie ich niewiele. Najważniejsze:

Po pierwsze zrezygnowaliśmy z wypustu wokół okna kuchennego. Uznaliśmy to za coś zbędnego i nie do końca funkcjonalnego z uwagi na utratę ciepła. 

Po drugie dobudowujemy balkon. Dom nie będzie dzięki temu całkowicie prostokątny a poza tym - fajnie będzie mieć gdzie wywiesić pościel czy coś wytrzepać/wywietrzyć na szybko bez potrzeby zejścia na dół. Balkon będzie po prawej stronie budynku, tu gdzie drzwi balkonowe na korytarzu. 

Po trzecie podnosimy budynek do wysokości umiejscowienia ław na -80 cm.

Komentarze

Default avatar
Napisany przez Renata
#1
W końcu ktoś zaczyna budować z tego projektu! A w jakiej części Polski budujecie? Jakie wprowadzaliście zmiany? pozdrawiam Renata
Default avatar
Napisany przez Karolin
#2
Budujemy na Mazowszu, pod Warszawa. Co do zmian tak jak pisalam, balkon z prawej strony budynku, rezygnacja z wypustu okiennego w kuchni (bedzie rowno ze sciana) I podniesienie fundamentow. Na tym etapie jeszcze niewiele widac, ale juz wiemy, ze pierwsza wersja Domu w Szmaragach bylaby za mala. Dwojka to roznica 1 metra w szerokosci bydynku I osobiscie uwazam, ze baaardzo potrzebna(patrzac po fundamentach). Pozdrawiam
Default avatar
Napisany przez Renata
#3
Super,bo my też z Mazowsza i bardzo nam się podoba ten projekt. Okolice Mińska Mazowieckiego .A Wy?
Default avatar
Napisany przez Karolin
#4
My w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego, nie az tak daleko;) Od poniedzialku mamy ocieplanie fundamentow I biora sie za sciany. Bedzie wiecej widac!
Default avatar
Napisany przez Kasia
#5
Fajnie, że ktoś opisuje ten domek. Na pewno wasze wpisy będą pomocne dla wielu osób :-)

Dodaj komentarz

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?