Temat założony przez Michał,
1 zdjęcie, 88 wpisów (ostatni wpis: )
Default avatar
Napisany przez Michał
#1

Witam,
moim zdaniem najkorzystniej w obecnych czasach jest postawić dom z betonu komórkowego, ponieważ to materiał o najkorzystniejszym wsp przenikania ciepła. Stosując rodzime bloczki Termalica to nawet nie wykonując docieplenia ściany mamy U na poziomie 0,173 W/m2K. Dzięki zastosowaniu tego materiału możemy być także spokojni o naszych bliskich ponieważ nie rozwiną nam się żadne grzyby bądź pleśnie.

Default avatar
Napisany przez gondek
#2

Ja nie jestem miłośnikiem technologii jednowarstwowych, bo niestety zrzucają zbyt dużą odpowiedzialność na wykonawców ścian. Uważam, że murarze nie muszą się znać na izolacyjności termicznej ścian - oni mają wymurować całą konstrukcję. Widywałem już domy z jednowarstwowych bloczków betonowych, które miały takie mostki termiczne, że po sezonie i tak były obkładane wełną mineralną. Przy zachowaniu klasycznych technologii murowania technologia jednowarstwowa to zły wybór. Ciekawe rozwiązanie widziałem ostatnio na targach budowlanych - Porotherm T z wełną mineralną wewnątrz (tak tak) pustaka ceramicznego. Całość murowana na zaprawę w piance, dzięki czemu na ścianie nie ma w ogóle spoin. Widziałem taką ścianę i wyglądała ona bardzo dobrze. Izolacyjność termiczna była na poziomie tej termalici...

Default avatar
Napisany przez inwestor
#3

Murarze są od tego by porządnie wykonywać swoją pracę, więc nawet jak się nie znają na izolacyjności ścian, niech robią to dobrze za wskazaniami kierownika budowy. Ja zbudowałem ściany z Termalici i według pomiarów mam ucieczkę ciepła zgodną z normą, nie żałuję, że wybór padł właśnie na ten budulec. Oczywiście mam jeszcze styropian na zewnątrz ścian, więc udało się zrealizować założenia domu ciepłego z dość taniego betonu komórkowego (w porównaniu do innych budulców).

Default avatar
Napisany przez Pois
#4

Inwestor - bardzo dobry wybór, miałem do czynienia z tymi bloczkami i jest to optymalny wybór. Wysokie bloczki przez co jest mniej spoin poziomych, świetne współczynniki ma także Termalica, ja zdecydowanie polecam. Gratuluję inwestycji.

Default avatar
Napisany przez macio
#5

Witam co sądzicie o Ytongu energo 48 cm. Myślę o budowie domu w całym systemie Ytong ściany + strop. Proszę o opinie.

Default avatar
Napisany przez Pois
#6

Sądzę iż lepiej wybrać rodzime bloczki o których wspomniał autor wpisu, ponieważ bloczki o których piszesz dają U ściany jednowarstwowej 0,19 W/m2K a te od Termalici 0,173 W/m2K (im mniej tym lepiej) dodatkowo są o 20% wyższe przez co jest mniej spoin poziomych czyli ewentualnych mostków termicznych.

Default avatar
Napisany przez czikenek
#7

Co do Porothermu T murowanego na dryfix to tam spoin de facto w ogóle nie ma, zaprawą jest sucha piankowata maź, która rozpręża się do wnętrza pustaka. Nie ma więc jako takiej warstwy spoiny. Na termowizji nie widać dużych spadków temperatury w obrębie łączenia pustaków. Mam gdzieś te zdjęcia, bo mieliśmy robioną termowizję po otynkowaniu ścianyy jednowarstwowej murowanej na Dryfix. Jak znajdę - podrzucę :-)

Default avatar
Napisany przez Pois
#8

Porotherm T jest bardzo drogim materiałem a bloczki betonu komórkowego ciągle są z przodu jeżeli chodzi o termoizolację. Spoina cienkowarstwowa ciągle jest spoiną i nie ma takiej izolacyjności.

Default avatar
Napisany przez Kamil Baczyński
#9

Dla mnie najlepszym materiałem jest pustak ceramiczny. Jeżeli chodzi o współczynnik przenikania ciepła, to Porotherm T ma go na poziomie U=0,16, oczywiście w technologii Dryfix. Jeżeli Porotherm T jest za drogi, bo faktycznie jest droższy od innych materiałów, to można kupić Porotherm 44 Eko Dryfix, zapewnia U na poziomie 0,21, co spełnia normę i jest ok. Trzeba wziąć pod uwagę, że pustak jest odrobinę droższy od bloczka betonowego, ale zaprawę dryfix dostaje się gratis do pustaków, a to już obniża cenę. Ponadto muruje się szybciej, więc ekipa jest na budowie krócej i płacisz za mniej roboczogodzin. Co do ekipy, to murarz ma murować zgodnie ze sztuką, a nie, że izolacja wyrówna buble. Murując z pustaka z dryfixem można zaoszczędzić w kilku miejscach, co zwraca z nawiązką cenę samego pustaka, więc argument, że murowanie z ceramiki jest bardzo drogie nie jest do końca trafiony. Współczynnik U też ma świetny, grzyby też się nie rozwijają, więc jak dla mnie jest ok.

Default avatar
Napisany przez Maciej Stanisławski
#10

Moim zdaniem nie ma najlepszego materiału na postawienie ścian. Każdy ma jednak swoje zalety. Biorąc jednak uniwersalność materiału, to Porotherm, jak dla mnie subiektywnie, jest na pierwszym miejscu.

Default avatar
Napisany przez Pois
#11

Kamilu,

Od kiedy to z ceramiki murujesz szybciej niż z betonu komórkoweog? Porotherm 44 eko, jest nadal drogim materiałem a znacząco gorszym izolatorem niż beton komórkowy Termalici, te bloczki dają U na poziomie 0,173 W/m2K co uważam za najrozsądniejszy wybór na budowę ścian a co do uwagi Macieja, to nie chodzi przy budowie domu był uniwersalny tylko spełniał swoją funkcję najlepiej, stąd zalecam stosowanie betonu komórkowego.

Default avatar
Napisany przez Kamil Baczyński
#12

Pisząc że z Porothermu muruje się szybciej, mam na myśli pustaki dryfix. Murując na suchą zaprawę dryfix w porównaniu do klasycznej mokrej zaprawy, muruje się znacznie szybciej. Łatwiej jest wycisnąć z puszki substancję, dokładnie rozłożyć po pustaki itd. Klasyczną zaprawę trzeba najpierw zrobić, kłaść sporą warstwę, gładzić, co chwila poprawiać, trzymać poziom pustaka itd. Przy dryfixie jest dużo szybciej, a i ściana jest sucha i gotowa do akcji po 48h. Ogólnie nie neguję betonu, ale nie znam go tak dobrze. Za to bardzo dobrze sprawdziła się u mnie technologia dryfix.

Default avatar
Napisany przez Pois
#13

Rozumiem Kamilu,
Zwróć jedynie uwagę iż zaprawę robi się w hurtowych ilościach a nie worek po worku. Gotowy produkt przyśpiesza proces murowania jednak znacząco podraża stawianie ścian, a efekt na czas eksploatacji dla Inwestora marny, zatem uważam iż lepiej zostać przy betonie komórkowym, który jest co najmniej tak szybki w murowaniu jak dryfix a daje bardzo korzystny wsp przenikania ciepła co przekłada się na oszczędności w fazie eksploatacji dla Inwestora.

Default avatar
Napisany przez arek
#14

Pełna zgoda co do betonu komórkowego. Sam stawiałem dom z tego materiału. Przy wybieraniu budulca usłyszałem dokładnie te same argumenty, budowa poszła szybko (stan surowy otwarty), gorzej było z wykończeniem, ale to już inna sprawa. Termalica ma dużo rozmiarów bloczków, większość używanych w praktyce to te największe rozmiary.

Default avatar
Napisany przez juliad
#15

Też się zgadzam co to betonu komórkowego.

Default avatar
Napisany przez marcin28
#16

Każdy materiał ma swoje wady i zalety ja jestem murarzem z wykształcenia i planuje w przyszłym roku rozpocząć budowę swojego 'gniazdka'. Budowałem domy z betonu komórkowego,ceramiki,kramzytu pustaków betonowych nawet ze styropinowych bloczków które się luźniej zalewa betonem ale powiem wam jedno ytong to materiał który wybiore na budowę własnego domu bo jest dokładny na małom przenikliwość łatwo się go docina przez co jest mało odpadów i niewyrzucamy pieniędzy w błoto. Co do sposobu klejenia dlamie najlepszy sposób to na klej zaprawie wyciskanie jakoś bym niezaufał. Teraz ok ale za parenascie lat, a to jest tylko pianka aklej to klej na wieki wieków amen. A co do wmurowania z ceramiki to cz wiedza państwo ze nasi 'murarze' w większości nie maja pojęcia jak się muruje na klej niewiedzy o tym ze jeżeli posmarujemy ściane klejem to musimy bloczek postawić tak zęby go nie przesuwać w momencie jego przesunięcia scieramy klej i bloczek niema przyczepności a z ytongiem takiego problemu niema bo niema dziur ale wybur należy do państwa prosze mi wiezyc sam się o tym przekonałem

Default avatar
Napisany przez marcin28
#17

A jeszcze jedno przy ytongu niepotrzebujemy tynkowac łazienek płytki można kleic bezpośrednio na ścianie

Default avatar
Napisany przez witekanno2
#18

Czyli wychodzi na to ,że ytong będzie lepszy:) dziękuje dowiedziałem się ciekawej rzeczy.

Default avatar
Napisany przez Aben
#19

Mój znajomy prowadzi firmę budowlaną i najczęściej korzystają z bloczków Termalica bruk - betu. Pytałem go o to nawet dlaczego zawsze te i mówił że po prosty wie z doświadczenia że są solidne a nie chce ludziom wciśkać czegoś czego nie jest pewien

Default avatar
Napisany przez Dilks
#20

witam. a co sadzice o bloczku Silka ? mam w projekcie Silke 24 + styropian 20cm i zastanawiam sie czy nie uzyc zamiast tego betonu komorkowego 40cm (sciana jednowarstwowa).. z gory dzieki za opinie

Default avatar
Napisany przez Kamil Baczyński
#21

Do ściany jednowarstwowe użył bym dedykowanych do tego celu pustaków porotherm 44 dryfix, albo Porotherm T. W alternatywie masz również zachwalany beton. Jednak co najważniejsze dla ciebie, czy możesz w ogóle taką zmianę w projekcie umieścić? Zmieniając materiał i jego grubość, zmieniasz diametralnie konstrukcję budynku.

Default avatar
Napisany przez gondek
#22

40 cm betonu komórkowego to potwornie drogie rozwiązanie. W tym pułapie cenowym wolałbym już chyba Porotherm T - też jednowarstwowy, ale to ceramika, więc i akustyka i nośność na znacznie lepszym poziomie.

Default avatar
Napisany przez Darek
#23

Beton komórkowy to najgorszy materiał budowlany na rynku. Ma najmniejszą żywotność (pustak żużlobetonowy ma większą) ze względu na dużą nasiąkliwość i bardzo małą wytrzymałość. Do tego bardzo niska izolacyjność akustyczna, chyba że lubisz podsłuchiwać przez ściany ;) mała akumulacyjność cieplna (istotne bo daje chłód latem). Na pewno na tym forum jest więcej wpisów handlarzy materiałów budowlanych niż prawdziwych użytkowników, więc zachwalają materiał który ma kiepskie właściwości ale można na nim fajnie zarobić.

Default avatar
Napisany przez gondek
#24

O wyższości ceramiki nad betonem wystarczy porozmawiać z praktykami - wykonawcami albo kierbudem. Powiedzą wtedy jak to się "miło" muruje z betonu komórkowego. To jest materiał, którym można zbudować dom "po taniości" - murując dla siebie nigdy bym się na niego nie zdecydował, bo ma jednak sporo minusów (niska nośność, duża kruchość, fatalna akustyka...). Ceramika typu Porotherm tych wad nie ma i jest od betonu gorsza tylko w kwestii termiki. Tyle że tę kwestię załatwia się porządną warstwą izolacyjną! Ściany dwuwarstwowe stanowią w naszym kraju zdecydowaną większość i jest to jak najbardziej racjonalne rozwiązanie - przy zachowaniu rozsądnego poziomu kosztów budowy.

Default avatar
Napisany przez Gburek
#25

Ja również jestem zwolennikiem ceramiki porotherm. Murowanie jest bardzo proste, a ściany ciepłe i ciche. Własny dom mam wymurowany samodzielnie w tej technologii (pustak 25 cm + wełna) i po kilku latach użytkowania nie mam żadnych zarzutów co do funkcjonalności tego materiału.

Default avatar
Napisany przez Gburek
#26

Nie możesz pisać, że najkorzystniejsza ściana to taka z najniższym "U". Tak naprawdę każda technologia umożliwia zejście ze wsp. izolacyjności termicznej do takiego poziomu. Różnice są tylko w kosztach i ewentualnych konsekwencjach - tzn. co trzeba będzie oddać w zamian za tak dobre U. Co mam na myśli? Np. przy betonie komórkowym tym jest on cieplejszy im mniejszą ma gęstość. Najlepiej sprawdziłyby się więc betony o gęstości 300. Tyle że taki beton ma 30 db izolacyjności akustycznej i grubo poniżej 1 Mpa wytrzymałości na ściskanie. I co z tego, że ma dobre U, skoro mieszkanie w takim domu byłoby katorgą? Dlatego trzeba wybierać taką technologię, żeby dało się zachować wszystkie parametry na dobrym poziomie - czyli coś lepiej zbilansowanego niż beton. Osobiście wybrałem ceramikę budowlaną Porotherm i nie żałuję :) Po dociepleniu U ściany mam na poziomie 0,25. Ściana jest przy tym bardzo dobra akustycznie ma ma 15 Mpa nośności.

Default avatar
Napisany przez Werwena
#27

Ja zastanawiam się nad TERMOton P+W 25 DIAMENT, a Porotherm 25 P+W

W jednym z muratorów jest takie zestawienie:

Dołączone zdjęcia:

forum Ściany obrazek 70961
Default avatar
Napisany przez kubarozpruwacz
#28

Termoton to klasyczny przykład pustaka o obniżonej zawartości ceramiki, żeby tylko poprawić izolacyjność cieplną... Pustak ma gorsze parametry nośności i akustyczne a na dodatek jest mało precyzyjnie wykonany - co ma odbicie w większej czasochłonniości murowania. Raczej więc polecałbym Porotherm...

Default avatar
Napisany przez Timo
#29

to prawda, Porotherm ma suma summarum lepsze parametry niż konkurencja. Poza tym jest po prostu lepiej wykonany, więc nie ma problemu z murowaniem w technologii cienkospoinowej. Inni producenci mają z tym poważny kłopot, bo pustaki mają za duże odchyłki wymiarowe.

Default avatar
Napisany przez Imbir
#30

Pustak Termoton Diament na dwie nośności dostępne w sprzedaży, 15 i 10. Pustak ten jest precyzyjnie wykonany dotyczy to ścianek zewnętrznych - bocznych oraz wpustów, natomiast Diament nie jest pustakiem szlifowanym stąd są nierówności na górze i u dołu pustaka i nie jest zalecany do zaprawy cienkowarstwowej tylko na tradycyjną. Powiem szczerze ja wybrałem po naprawdę dłuższym zastanowieniu termoton diament, kontra porotherm profi. Cena po podsumowaniu bardzo zbliżona, sumując pustak, zaprawę, robociznę. Dom 133m kw Dom w Jabłonkach G2. róznica 400zł na korzyść diamentu. Przemówiła do mnie w diamencie izolacyjność cieplna, struktura wewnętrzna pustaka w kształcie plastra miodu - jest mocniejsza na siły rozpierające np przy wkręcaniu kołka a niżeli prostokątne większe szczeliny w porothermie. Dla porównania struktury wewnętrznej, w porothermie 25 jest 4 i 5 przegród wewnątrz, w diamencie jest na całej szerokości 10 przegród, sama już budowa pustaka pokazuje na chłopski rozum lepszą izolacyjność cieplną od porotermu. Po drugie zastosowanie ramki do zaprawy tradycyjnej minimalizuje mostek termiczny.

Default avatar
Napisany przez Timo
#31

Pustaki ceramiczne wykonane w strukturze plastra miodu to typowy zabieg producentów, którzy chcą w ten sposób poprawić izolacyjność termiczną pustaka. Porotherm też oczywiście ma taki pustak, ale jest to produkt na ściany jednowarstwowe, czyli bez docieplania. Wiesz jakie są efekty? Takie, że Porotherm 44 cm wagowo jest tylko trochę cięższy niż 25 cm. Izolacyjność termiczna jest więc jak najbardziej na plus, ale odchudzanie pustaka ma swoje konsekwencje - w tym przypadku problemem jest dużo niższa izolacyjność akustyczna. W Porothermie izolacyjnosć akustyczna pustaka 25 cm jest bardzo podobna do pustaka 44 cm. Podsumowując - podnoszenie izolacyjności termicznej w pustaku, który i tak trzeba docieplić to jest IMHO zwykły chwyt marketingowy, który ma sporo negatywnych konsekwencji dla inwestora...

Default avatar
Napisany przez Imbir
#32

Termoton Diamet 25 jest pustakiem niższym i krótszym niż porotherm 25 i jego waga jest tez niższa z uwagi na jego wymiary w stosunku do większego porothermu, Ponownie przesyłam info dot parametrów technicznych diamentu - Wytrzymałość pustaka 15N/mm2
Proszę o wymienienie tych sporo negatywnych konsekwencji dla inwestora przy moim wyborze pustaka do budowy:) Pozdrawiam

Default avatar
Napisany przez groszek80
#33

Nikt ci nie powie jakie są negatywy bez obejrzenia karty technicznej i jakiejś budowy tym pustakiem. Generalnie termotony mają obniżoną wagę ze względu na mniejszą zawartość materiału ceramicznego w cm3 pustaka. Po prostu jest tam więcej powietrza niż np. w Porothermie. Ma to swoje plusy, bo dzięki temu taki pustak ma lepszą izolacyjność termiczną. Ale ma też minusy, tzn. jest dużo gorszy akustycznie. Są też niuanse, których się nie da stwierdzić z karty technicznej, czyli np. w jakim stanie są pustaki które trafiają na budowę. Porotherm jest materiałem dość ciężkim, a przez to raczej solidnym i niezbyt kruchym. Ale jak ktoś kombinuje i obniża zawartość "ceramiki w ceramice", to potem może być z tym różnie. Kwestia kolejna to klasa odchyłków materiałowych. Im droższy materiał tym bardziej przewidywalne ma wymiary :)

Default avatar
Napisany przez Krolik1980
#34

Akurat Porotherm to jeden z droższych materiałów. Myślę, że najlepszy na rynku, ale cena też nie należy do najniższych...

Default avatar
Napisany przez Bob
#35

A co powiecie na to ze termoton pustakiem diament zdobył w swojej klasie 2015 roku złoty medal.Musi to być bardzo dobry materiał ze został tak wyróżniony.Poza tym ten pustak posiada wytrzymałość 15 MPa wiec jest bardzo twardy, a beton ok
5MPa. Jest to gruba różnica. Sprawdza się powiedzenie tak myślę "cudze chwalicie swego nie znacie" Dziękuję

Default avatar
Napisany przez Imbir
#36

Ja zbudowałem dom (dom w jabłonkach g2) z Termoton Diament 25 z owczar i jestem niezmiernie zadowolony. Budowa w Węgierskiej Górce woj. śląskie. Można przyjechać i zobaczyć SSO. Pustak jest bardzo twardy, dobrze wypalony. Wybrałem ten pustak, gdyż jest to polski produkt oraz to ze jest cieplejszy niż cała obecna konkurencja przy grubości ściany 25cm. Porównanie przenikalności cieplnej:
Wienerberger Porotherm 0,95 W/m2K, Eder 0,85 W/m2K, Termoton Diament 0,68 W/m2K, Leier Termopor 1,00 W/m2K. Przyłączam się do wcześniejszego posta, cudze chwalicie swego nie znacie.

Default avatar
Napisany przez BARTEK
#37

CZY KTOŚ OPRÓCZ KOLEGI - IMBIR W OBECNEJ CHWILI BĄDŹ TEŻ W OSTATNIM CZASIE JEST NA JAKIMŚ ETAPIE BUDOWY Z TERMOTONU DIAMEND, CHĘTNIE BYM ZOBACZYŁ JAK WYGLĄDA BUDOWA ORAZ JAK PRZEBIEGAŁ SAM PROCES BUDOWY. JEŻELI JEST KTOŚ Z MAZOWIECKIEGO FAJNIE BYŁO BY PODZIELIĆ SIĘ SPOSTRZEŻENIAMI WŁASNYMI ORAZ EWENTUALNIE EKIPY BUDOWLANEJ WYKONUJĄCEJ PROJEKT...

Default avatar
Napisany przez Imbir
#38

Mam liczne zdjęcia z budowy mogę przesłać. Używana była ramka do zaprawy do tego pustaka tez tej firmy. Mam do sprzedania używana ramkę 4 sztuki stan bdb. Podaje mail chętnym prześlę zdjęcia. k.koscielniak małpa orange.pl

Default avatar
Napisany przez SzymonK
#39

Z tego co kojarzę wszystkie materiały z owczar to trzeci grupa elementów murowych. Czyli dużo powietrza, mało materiału ceramicznego ^^. Generalnie nie jest to korzystne dla inwestora, bo mocno obniża izolacyjność akustyczną całej ściany, a przecież docieplić i tak trzeba pustaka o grubości 25 cm... Także sensowniejszym rozwiązaniem wydaje się kupienie czegoś z 1 albo 2 grupy murowej (czyli np. ceramika Porotherm). Będą gorsze termicznie, ale znacznie lepsze akustycznie. Druga sprawa to sama jakość i precyzja wykonania. Owczary od lat chodzą w najniższej klasie odchyłków materiałowych - czyli nadają się tylko do murowania na grubej warstwie zaprawy, bo inaczej można zgubić poziom... :) Ogólnie uważam, że różnice w ceramice są na tyle mało znaczące, że lepiej już dopłacić te 10% i mieć materiał o znacznie wyższej jakości wykonania i lepszych parametrach (mam na myśli np. pustaki Porothermu).

Default avatar
Napisany przez Imbir
#40

SzymonK . Plotka to najgorsza form przekazu informacji. Żle kojarzysz co do materiałów z Owczar. Zapraszam na moja budowę, to sobie możesz sam na własne oczy zobaczyć jakość wykonania Termoton Diament. woj. śląskie. Pozdrawiam

oglądasz stronę   z 3
2019 03 01 ikona kredyt c
KORZYSTNY KREDYT HIPOTECZNY
Skorzystaj z bezpłatnej analizy ofert kredytowych
Konkurs foto - Dom w obiektywie
Konkurs foto - Dom w obiektywie
Zgłoś swój dom do filmu
Zgłoś swój dom do filmu
newsletter
newsletter
Polub nas na facebooku
Polub nas na facebooku
Pisz bloga
Pisz bloga
Projekt domu ARCHON+
Projekt domu ARCHON+
ArchonHome
ArchonHome
Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?