Program PROSUMENT
ARCHON+ Program Prosument

Artykuł archiwalny. Program PROSUMENT został zakończony w roku 2018. Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi możliwościami otrzymania dotacji, opisanymi w artykule: Dotacje dla budujących i remontujących dom 2020

 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat „Prosument” skierowany do Inwestorów indywidualnych lub wspólnot mieszkaniowych zainteresowanych mikroprodukcją prądu i ciepła z odnawialnych źródeł energii. W ramach programu można uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż małych instalacji proekologicznych (OZE), w postaci preferencyjnej pożyczki, która pokrywa nawet do 100% kosztów kwalifikowalnych inwestycji.

DLA KOGO PROGRAM PROSUMENT?

Już dzisiaj zaciera się granica między producentem i konsumentem. W praktyce wiele gospodarstw domowych zajmuje się produkcją różnych dóbr na własny użytek - czyli konsumpcją tego, co sami wyprodukują. W programie dopłat PROSUMENT wspierani są Inwestorzy, produkujący prąd i ciepło na własny użytek, z odnawialnych źródeł energii. Nadwyżkę tej energii, której nie wykorzystają we własnym gospodarstwie domowym, mogą odsprzedać do krajowej sieci energetycznej.

JAKIE INSTALACJE SĄ DOFINANSOWANE?

W programie Prosument można otrzymać dofinansowanie na montaż kolektorów słonecznych, pomp ciepła i pieców grzewczych opalanych biomasą - czyli substancją organiczną ulegającą biodegradacji np. peletem. Warunkiem otrzymania dotacji jest moc tych instalacji, która nie może przekroczyć 300 kWt oraz równoczesny montaż instalacji do produkcji prądu. Dotację otrzymają również Inwestorzy montujący systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe oraz układy mikrokogeneracyjne (w tym mikrobiogazownie) o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe.

PODSTAWOWE ZASADY UDZIELANIA DOFINANSOWANIA

  • pożyczka/kredyt preferencyjny wraz z dotacją łącznie do 100% kosztów kwalifikowanych instalacji,
  • dotacja w wysokości 20% lub 40% dofinansowania (15% lub 30% po 2015 r.),
  • maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych 100–450 tys. zł, w zależności od rodzaju beneficjenta i przedsięwzięcia,
  • określony maksymalny jednostkowy koszt kwalifikowany dla każdego rodzaju instalacji,
  • oprocentowanie pożyczki/kredytu: 1%,
  • maksymalny okres finansowania pożyczką/kredytem: 15 lat,
  • wykluczenie możliwości uzyskania dofinansowania kosztów przedsięwzięcia z innych środków publicznych.

W JAKI SPOSÓB STARAĆ SIĘ O DOFINANSOWANIE

Program realizowany jest w latach 2014–2018. Aby do niego przystąpić trzeba złożyć wniosek o dopłatę w jednym z banków realizujących program, lub bezpośrednio w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mającym podpisaną umowę z NFOŚiGW.

projekt instalacji solarnej
projekt pompy ciepła

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?