Dotacje do budowy domu - 2020

Rozpoczynając budowę własnego domu musimy szczegółowo określić budżet. Najpopularniejsze źródło finansowania budowy domu to środki własne + kredyt hipoteczny. Możemy jednak spróbować poszukać dodatkowych źródeł finansowania. W tym artykule przybliżymy dotacje dla budujących dom 2020. Rodzaj i wysokość dotacji uzależnione są od projektu, czasu budowy domu oraz niejednokrotnie gminy, na której dom powstaje. Część dostępnych dotacji ma charakter ogólnopolski, wiele natomiast dotyczy tylko i wyłącznie mieszkańców określonych gmin. Aby być na bieżąco ze wszystkimi zmianami najlepiej monitorować stronę internetową gminy, na terenie której planujemy budowę oraz stronę NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że mimo iż dotacje są bezzwrotne, to wypłacane są dopiero po zakończeniu inwestycji – należy zatem zapewnić środki na pokrycie inwestycji.

Program „Czyste Powietrze”

Do tej pory najbardziej znanym ogólnopolskim programem dotacyjnym był program Czyste Powietrze. Program „Czyste powietrze” trwa od 19 września 2018 roku, a jego zakończenie planowane jest na rok 2029. Jak na tak krótki okres od wprowadzenia, program doczekał się już kilku zmian. Program generalnie skupia się na wymianie starych kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji domów jednorodzinnych. Do tej pory skierowany był do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów, lub posiadają pozwolenie na budowę nowego domu.

Istotne warunki programu Czyste Powietrze w roku 2020.

Od 1 stycznia 2020 roku koszty zakupu i montażu źródła ciepła, przyłącza cieplnego, gazowego lub elektroenergetycznego w nowo-budowanych domach nie są kwalifikowane.

Przypominamy główne warunki programu, dla właścicieli domów już wybudowanych, którzy chcieliby poddać je termomodernizacji.

Nie zmienia się maksymalny możliwy koszt od którego liczona jest dotacja. W tym roku nadal wynosi on 53 tys. zł. Jeśli inwestycja przekroczy tą kwotę, dodatkowe koszty mogą być dofinansowywane w formie pożyczki.

Aby ubiegać się o dotację, koszt inwestycji musi wynosić minimum 7000 zł.

Program Czyste Powietrze przewiduje dofinansowanie m.in. na:

  • wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła (wnioski złożone do 31 grudnia 2019) spełniających wymagania programu
  • docieplenie przegród budynku
  • wymianę okien i drzwi
  • montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej
  • instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i ciepłej wody użytkowej)
  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła 

Program przewiduje 2 formy dofinansowania: dotację lub/i pożyczkę.

Wnioski do programu przyjmowane są w tzw. systemie ciągłym. Oceniane są na bieżąco przez WFOŚiGW.

Poziom dofinansowania (wysokość dofinansowania) w programie Czyste Powietrze 2020 zależy od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Kolejnym programem ogólnopolskim jest program Mój Prąd.

Program ruszył 30 sierpnia 2019 roku i będzie realizowany w latach 2019-2025. Program ten , zastąpił niejako dotychczasowy program Prosument, zakończony 31.12.2018r. Pisemne wnioski do programu Mój Prąd należy składać do NFOŚiGW w Warszawie, nie tak jak przy programie Czyste Powietrze do oddziałów odpowiednich pod względem zamieszkania. W ramach tego programu prywatni inwestorzy mogą uzyskać dotację do 50% kosztu inwestycji w fotowoltaikę, nie więcej jednak niż 5000 zł.

Koszt instalacji znacznie przekracza 10000 zł, zatem każdy wnioskodawca może liczyć na maksymalną kwotę i otrzymać dofinansowanie. Wnioski można składać osobiście, ale często też zajmują się tym firmy dokonujące montażu instalacji fotowoltaicznej. W takim przypadku należy dołączyć odpowiednie upoważnienie dla firmy, aby mogła w naszym imieniu złożyć wniosek. Od 31.03.2020 wnioski do programu przyjmowane są tylko online.

Przykładowe dotacje lokalne

W wielu gminach w Polsce nie ma jeszcze możliwości podłączenia domu do komunalnej oczyszczalni ścieków, a w niektórych miejscach takie podłączenie jest po prostu niemożliwe ze względu na ukształtowanie terenu, bądź inne przeszkody.

Tu z rozwiązaniem przychodzi przydomowa oczyszczalnia ścieków. Koszt zakupu i montażu instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli zdecydujemy się na budowę takiej oczyszczalni, możemy uzyskać dofinansowanie z gminy nawet do 80% kosztów. Należy zorientować się, czy gmina, na terenie której budujemy dom otrzymała pieniądze w ramach programu „Budowa przydomowych oczyszczalni Ścieków” współfinansowanego ze środków PROW na lata 2014-2020. Informacje na ten temat dostępne są zazwyczaj w miejscowym wydziale ochrony środowiska lub na stronie internetowej gminy.

Projekt przydomowej oczyszczalni ścieków

Jesteśmy obecnie w końcówce budżetu na lata 2014-2020, jeśli chodzi o środki unijne. Nowy budżet UE ma wynieść wg najnowszych danych 1,1 biliona euro, a do tego fundusz ożywienia o wartości 750 mld. Euro. Inwestorzy, którzy w najbliższej przyszłości planują budowę domu, powinni dokładnie zapoznać się ze stroną WFOŚiGW i śledzić ją na bieżąco, aby wyłapać wszelkie nowości, które będzie oferował Fundusz.

Budowa domu


Pisz BLOGA
Rozpocznij Swoją przygodę
z budową domu!
Pisz bloga

Rabat 400 zł
na każdy projekt domu!
Projekt domu ARCHON+
newsletter

Konkurs FOTO
Dom w obiektywieWeź udział i wygraj ...
Konkurs foto - Dom w obiektywie

270 057 fanów
Dołącz do nas!
Polub nas na facebooku

Film z realizacji
Zaproś ekipę filmową ARCHON+ do swojego domu
Zgłoś swój dom do filmu
ArchonHome
ArchonHome

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?