Zamów Projekt ogrzewania podłogowego, gruntowej POMPY CIEPŁA oraz kominka z płaszczem wodnym do swojego projektu domu!

Projekt ogrzewania podłogowego

Projekt ogrzewania podłogowego, gruntowej POMPY CIEPŁA oraz kominka z płaszczem wodnym

Autor projektu: SOFATH

Cena projektu już od 520 zł

Sprawdź jak zastosowanie POMPY CIEPŁA wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji Twojego domu. Zobacz przykładową kalkulację do projektu Dom pod liczi

Zobacz przykładowy projekt instalacji

 

Zawartość projektu (w skład projektu wchodzą obie Instalacje):

 • Instalacja c.o. i c.w.u. w systemie Natea
  • dobór gruntowej pompy ciepła Natea
  • dobór kolektora gruntowego
  • projekt ogrzewania podłogowego
  • dobór zasobnika c.w.u.
  • dobór systemu regulacji
 • Kosztorys instalacji, Wykaz materiałów
 • Instalacja c.o. i c.w.u. w systemie Caliane
  • dobór gruntowej pompy ciepła Caliane
  • dobór kolektora gruntowego
  • projekt ogrzewania podłogowego
  • dobór zasobnika c.w.u.
  • dobór systemu regulacji
  • dobór kominka z płaszczem wodnym
 • Kosztorys instalacji, Wykaz materiałów

Projekt dodatkowych instalacji jest rozwiązaniem alternatywnym w stosunku do projektu typowego – jego zastosowanie może wpłynąć na konieczność wprowadzenia zmian w projekcie typowym.

Płać mniej za ogrzewanie swojego domu Buduj energooszczędnie!

Już na etapie budowy domu warto zastanowić się jak usytuować dom na działce oraz jakie rozwiązania zastosować, aby podczas eksploatacji płacić mniejsze rachunki za jego ogrzewanie. Zobacz praktyczny film, który podpowie Ci na co zwrócić uwagę budując energooszczędny dom.

Zainwestuj w alternatywny sposób ogrzewania Twojego domu!

Ciepło z wnętrza ziemi

Świadomość wyczerpalności kopalnych źródeł energii, a co za tym idzie wciąż wzrastające ceny paliw takich jak węgiel, olej opałowy czy gaz skłaniają ludzkość do zwrócenia większej uwagi na odnawialne źródła takie jak energia słoneczna, wiatr, pływy wodne i energia geotermalna.

Dość trudno jest pozyskiwać energię pływów wodnych natomiast pozyskiwanie energii słonecznej poprzez panele słoneczne oraz wytwarzanie energii elektrycznej z wykorzystaniem wiatraków jest już dość popularne. Nowością ostatnich lat jest wykorzystywanie energii geotermalnej, czyli zgromadzonej w ziemi na skalę masową, do ogrzewania domów jedno i wielo rodzinnych. W tym przypadku mamy do czynienia z pewnego rodzaju przełomem.

Pompy ciepła
Typoszereg pomp ciepła Caliane marki Sofath

Energię geotermalną możemy w prosty i efektywny sposób wykorzystać do ogrzewania budynku poprzez zastosowanie gruntowej pompy ciepła Sofath. Zasada działania pompy ciepła jest analogiczna z działaniem pompy, której używamy do pobierania wody ze studni. Podczas pompowania wody „podnosimy” wodę ze studni, czyli stanu o niższej energii do stanu poziomu ogrodu, czyli stanu o wyższej energii. Aby tego dokonać wykorzystujemy siłę własnych mięsni lub, podobnie jak w pompie ciepła, prąd elektryczny.

Kluczowy dla efektywności jest fakt, że aby dostarczyć do budynku 1kWh energii potrzebujemy pobrać z sieci elektrycznej jedynie 1/4 tej wartości, czyli 250 Wh, a pozostałe 750Wh pobieramy z gruntu.

Reasumując pompa ciepła jest około 4 razy bardziej sprawna (oszczędna) od grzałki elektrycznej, co ma bezpośrednie przełożenie na koszty ogrzewania.

Nawet w porównaniu z tańszymi paliwami dostępnymi na Polskim rynku pompy ciepła wypadają korzystnie i pozwalają obniżyć o nawet 60% koszty ogrzewania (w odniesieniu do kotła gazowego starszej generacji zasilanego gazem płynnym).

Kompletna instalacja grzewcza budynku składa się z trzech głównych elementów:

 • kolektora zewnętrznego
 • pompy ciepła
 • instalacji grzewczej budynku

Trzy technologie kolektora gruntowego marki SOFATH:

Kolektor poziomy

Składa się rur z tworzywa sztucznego lub miedzianych ułożonych na głębokości od 80 do 150 cm wypełnionych mieszaniną glikolu (system Termeo) bądź ekologicznym czynnikiem chłodniczym takim jak R410A (systemy Natea i Caliane).

Zaletą systemów z czynnikiem chłodniczym zamiast mieszaniny glikolu jest brak konieczności jego wymiany, co około 3 lata oraz znaczne zmniejszenie powierzchni ogrodu przeznaczanego pod kolektor do 1:1,2 powierzchni ogrzewanej budynku.
Należy tu zaznaczyć, że po zakończeniu prac montażowych możemy w miejscu kolektora uprawiać trawę, kwiaty lub krzewy.

Kolektor pionowy

Składa się z pionowych sond, które umieszcza się w odwiertach o głębokości 30m (systemy Natea, Caliane), do 100 (system Termeo) o niewielkim przekroju. Jest to rozwiązanie korzystne w przypadku gdy nie mamy wystarczajęcej powierzchni ogrodu. Wadą jest dodatkowy koszt wykonania odwiertów.

Energia z wód gruntowych

Jest to bardzo wygodny i wydajny system jednakże nim zdecydujemy się na takie rozwiązanie musimy wykonać operat wodno prawny (koszt około 2 000 zł netto), aby mieć pewność, że wydajność źródła jakim dysponuje jest wystarczająca.

Pompa ciepła jest sercem układu. Podobnie jak kocioł w klasycznej instalacji wykonuje ona główną pracę pozyskiwania i dostarczania ciepła z gruntu do budynku. Obecne rozwiązania są wysoce bezawaryjne, a ich estetyka nie odbiega od urządzeń AGD.
Jako funkcje uzupełniające system pompa ciepła może zapewnić nam również ciepłą wodę użytkową, klimatyzację lub wspomagać ogrzewanie basenu zachowując przy wszystkich tych czynnościach możliwie najwyższą sprawność.

Schemat instalacji grzewczej z gruntową pompą ciepła

Aby zminimalizować koszty ogrzewania, instalacja grzewcza budynku powinna być wykonana z uwzględnieniem niskich parametrów grzewczych czynnika. Może być ona oparta o grzejniki jednakże zaleca się ogrzewanie podłogowe z którym pompa ciepła pracuje najefektywniej. Rozwiązanie takie pozwala na znaczną poprawę estetyki pomieszczeń, wyeliminowanie krążenia kurzu wynikającego z konwekcyjnej natury grzejników i znacznie korzystniejsze dla naszego zdrowia rozłożenie temperatur w pomieszczeniu. Przy okazji należy wspomnieć, że obecne systemy ogrzewania podłogowego pracujące na temperaturach podłogi do 26°C mogą być pokrywane nie tyko ceramicznymi kaflami, wykładziną, ale również drewnem czy panelami klejonymi do podłoża.

Trzeba też powiedzieć parę słów o kosztach inwestycyjnych. W ostatnim okresie nastąpił przełom w tym zakresie gdyż na polskim rynku są już dostępne systemy Natea i Caliane bazujące na tzw. bezpośrednim odparowaniu, które nie dość, że gwarantują bardzo wysoką sprawność pozwalają zbliżyć się kosztowo do instalacji zasilanej kotłem kondensacyjnym. Przykładowo koszt kompletnej instalacji Sofath dla domu o powierzchni 150m2 (wymiennik gruntowy, pompa ciepła na cele c.o. i c.w.u., ogrzewanie podłogowe, system regulacyjny, kompletny koszt montażu i uruchomienia oraz projekt wykonawczy) to wydatek rzędu 52 tyś zł brutto, gdy podobna instalacja z kotłem kondensacyjnym wyniesie około 40 tyś zł. brutto.

Dodatkowo można uzyskać dofinansowanie z takich źródeł jak:

 • Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (wysokość zależy od gminy, nawet do 40 proc kosztów inwestycji)
 • Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
 • ZPORR (Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego)
 • Bank Ochrony Środowiska, w którym, można ubiegać się o niskooprocentowany kredyt, a po spłacie 60 proc. o umorzenie pozostałej kwoty.

Nie bez znaczenia jest, iż systemy te zapewniają pełny komfort dla użytkowników, poprzez niebywale prostą obsługę, brak konieczności nadzorowania procesu spalania, uzupełniania paliwa, brak ryzyka związanego z gazem lub zatruciem spalinami no i zupełny brak emisji substancji szkodliwych w bezpośrednim otoczeniu mieszkańców.

ZALETY

 • niskie koszty ogrzewania,
 • bezobsługowa praca,
 • komfort przebywania,
 • wyższa bezawaryjność (w odniesieniu do instalacji z kotłem),
 • możliwość otrzymania wsparcia finansowego,
 • uniezależnienie od dostaw paliwa (gaz, olej, węgiel),
 • brak emisji substancji szkodliwych.

WADY

 • możliwość stosowania głównie w nowych budynkach lub takich, które przechodzą gruntowną modernizację.

 

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?