Nagrodzony blog
Blog założony przez szala12345.
Projekt: Dom w kameliach 2 (G2N). Na blogu 27 wpisów, 77 zdjęć, 15 komentarzy.

Efekt końcowy wykonania elewacji oraz kominka

W dniu dzisiejszym chciałem przedstawić zdjęcia ukończonej elewacji oraz kominka. 

Elewacja została ładnie wytynkowana, jako motyw dekoracyjny założone zostały deski świerku skandynawskiego o grubości 19mm które tak samo jak podbitka przemalowane zostały lakierobejcą Sadolin Extra w odcieniu Orzech Włoski. Ponadto zdecydowaliśmy się na obróbkę cokołów wokół domu płytką klinkierową - Wienerberger Terca w kolorze Matrix, klejonej na elastycznej zaprawie Quick-Mix FX 600 Flex. Do spoinowania płytek użyta została zaprawa z oryginalnym reńskim trasem Quick-Mix FM T w kolorze jasnoszarym.

Zabudowa kominka wreszcie została obłożona spiekiem kwarcowym w dwóch wersjach Oxide Grigio oraz Oxide Nero producenta LAMINAM Poland. Dodatkowo zamówiliśmy 2 płyty Oxide Grigio o wymiarach 3000mm x 1000mm które wykorzystane zostaną do wykończenia innych miejsc w domu.

Zamówiliśmy również płytki na cały parter (z wyjątkiem dolnej łazienki - czekamy na projekt) i piętro w salonie łazianek MERA w Tychach, część wyposażenia łazienek, tj. wannę, umywalkę, 2 miski wc z klapami - ale szczegóły na ten temat w kolejnym wpisie. 

Aktualnie szykujemy się do wykończenia wnętrza, wykonawca został już wybrany i do końca miesiąca mamy nadzieję rozpocznie prace związane z kompleksowym wykończeniem domu. Prognozowany termin zakończenia prac to koniec lutego.    

White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

C.d. prac ociepleniowych, instalacja kominka oraz parapetów zewnętrznych

Niesprzyjająca pogoda utrudnia położenie reszty tynku na budynku. Gotowa jest ściana północna i front garażu, przygotowane zostały również dwa balkony zamontowano obróbkę blacharską w tym samym kolorze co okap dachu, na wierzch zgrzano papę, ułożono styropian XPS 200 Termoorganika pozostały jeszcze z ocieplenia podłogi garażu i przykryto go wylewką betonową poniżej poziomu okna (przygotowane pod kafelki). Balkony ocieplone zostały również od spodu 5cm warstwą styropianu i całość jest szczelnie zamknięta. 

Prace w środku rozpoczęliśmy od wstawienia wkładu kominkowego wraz z pełną zabudową do salonu firmy Romotop Heat L 2G S z narożną giętą szybą o wymiarach przeszkleń 70cm x 44cm. Wkład kominka w całości zabudowany został płytami wapniowo krzemianowymi które są produktem niepalnym sklasyfikowane w klasie A1. Podczas pracy kominka, gdy od wewnętrznej strony płyty poddawane są wysokim temperaturom, strona zewnętrzna ma pozostawać w bezpiecznej temperaturze dla człowieka - zobaczymy podczas pierwszego uruchomienia. Kominek obłożony będzie spiekiem kwarcowym (na który niestety jeszcze czekamy) od podłogi aż do sufitu .... ale o tym w następnym wątku :) Póki co poniżej prezentujemy zdjęcia z dotychczasowej realizacji.

Na koniec chciałem dodać iż zamontowaliśmy granitowe  parapety zewnętrzne w budynku producenta Jaro - Max w odmianie Orient Black. Jedynie na piętrze w oknie "francuskim" zamontowany zostanie parapet z blachy w kolorze okapu dachu. 

Powolutku domek nabiera swojej ostatecznej formy zewnętrznej a co za tym idzie coraz bardziej zaczyna "cieszyć oko" ... a i rozpoczęcie kompleksowych prac wykończeniowych wnętrza budynku przewidziane zostało na koniec listopada bieżącego roku :) 

White
White
White
White
Dodaj komentarz

Ocieplanie zewnętrzne budynku, parapety wewnętrzne

Kolejnym etapem naszej inwestycji jest ocieplenie zewnętrze budynku. W tym celu zakupiliśmy styropian firmy Termoorganika TERMONIUM PLUS Fasada o grubości 20cm i współczynniku przenikania ciepła Lamba = 0,031 W/mK. Ponadto zdecydowaliśmy się na wykonanie dolnego cokołu wokół budynku z klinkieru oraz zastosowania deski elewacyjnej między oknami (założenia jak w projekcie) dlatego w tych miejscach założony został styropian o grubości 15cm. Robotnicy w pierwszej kolejności zaczęli od ułożenia styropianu na kleju KABE Kombi (worki 25kg), następnie wypełniając pianką wszystkie pustki pomiędzy łączeniami bloczków styropianowych a jednocześnie mocując styropian na kołkach o długości 260mm i 180mm do pustaków. Miejsca kołkowania styropianu zaślepione zostały grafitowymi kształtkami styropianowym. W dalej kolejności na styropian założona została siatka Arsanit AKE 145 i całość zaciągnięta została ww. klejem który służy zarówno do klejenia  styropianu jak i do siatkowania. 

W trakcie prac ociepleniowych zamówiliśmy z gotową paczkowaną podbitkę drewnianą o grubości 14mm oraz deskę elewacyjną o grubości 19mm. Drewno a konkretnie świerk skandynawski było ładnie wysuszone i przygotowane pod malowanie do czego Panowie robotnicy użyli Lakierobejcy Sadolin w odcieniu Orzech włoski. W zamierzeniach pierwsze malowanie przed założeniem podbitki i deski elewacyjnej, a następne malowanie już po montażu. 

Zamówiliśmy też marmurowe parapety wewnętrzne na dwa narożne okna na parterze (salon + pokój) w pozostałych przypadkach (garaż, łazienka) obłożone będą płytkami natomiast w kuchni parapet dopasowany zostanie do blatu w kuchni. Czekamy również na granitowe parapety zewnętrzne które powinny dojechać na dniach. 

White
White
White
White
Dodaj komentarz

Instalacja pieca w kotłowni, bojler CWU

Witam, po wypłytkowaniu kotłowni, wypłytkowaliśmy również ściany w garażu - podłogę garażową zostawiliśmy na koniec. W kotłowni zainstalowaliśmy piec na ekogroszek z podajnikiem firmy DEFRO Komfort EKO NZ o mocy 20kW o wzmocnionej konstrukcji z wbudowaną wężownicą schładzającą oraz kompletną armaturą zabezpieczającą - zamontowany w układzie zamkniętym. Dodatkową opcją jest system automatycznego wodnego gaszenia STRAŻAK to zabezpieczenie przed cofnięciem płomienia do rury podajnika paliwa.

Do kotła wybraliśmy sterownik DEFRO K1Pv2 wykorzystującym algorytm regulacji PID - czyli praktycznie wszystko działa w kociołku automatycznie :)

Do współpracy z kotłem C.O. podłączony został stojący wymiennik ciepła do podgrzewania i przechowywania C.W.U. -  BIWAR MEGA z wężownicą o pojemności 220 litrów. Dodatkowo zainstalowano grzałkę elektryczną za pomocą której będzie można grać zbiornik elektrycznie. 

W cały system wpięte są 4 pompy WILO oraz automatyczny zawór mieszający na piecu.

Cała instalacja została sprawdzona, odpowietrzono podłogówkę, a następnie uruchomiliśmy piec w celu wygrzania wylewki anhydrytowej. Jako opał na start zastosowaliśmy ekogroszek Skarbek z kopalni Bobrek który spalał się wyśmienicie. Piec pracował przez tydzień w tym czasie podnieśliśmy jego max. temperaturę podłogi do 45 stopni C.

Zamontowaliśmy w kotłowni jeszcze szafkę z umywalką i baterią także bieżąca woda dostępna jest już w kranie :)  

 Aaaa i byłbym zapomniał ... podłączyliśmy jeszcze odkurzacz centralny firmy BEAM - straszny potwór hehe

White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

Ocieplenie poddasza, zabudowa płyt G-K, schody na strych, spoinowanie, szpalchlowanie, rozpoczęcie płytkowania kotłowni

Witam wszystkich, z racji tego że mamy sobotę wkońcu znalazłem wolną chwilę aby siąść do komputera i dodać nowy wpis na blogu :) 

Sytuacja u nas wygląda następująco .... ukończone zostało docieplenie wełną mineralną całego poddasza, wyłożona została podłoga na strychu płytami osb, zabudowane zostały schody super-termoizolacyjne Fakro LWT o wymiarach 120  x 140 i długości 350, zabudowa z płyt G-K Knauf została zespoinowana i przejechana gładzią. Dodatkowo słupy podpierające konstrukcję więźby dachowej (a było ich kilka) również zostały zabudowane płytami G/K.

Aktualnie jesteśmy na etapie kafelkowania kotłowni podłóg i ścian aby jak najszybciej można było ją wyposażyć w piec węglowy na ekogroszek oraz bojler. Płytki zamówiliśmy w Leroy Merlin, są to płytki gresowe - szkliwione o IV klasie ścieralności, wymiarach 33 x 33, grubości 0,85mm. Płytki położone zostaną na kleju Mapei Kerabond T oraz preparacie gruntującym Mapei Primer G. 

W tych samych płytkach wyłożony zostanie garaż, jednakże w pierwszym etapie tylko jego ściany, aby można zamontować centralny odkurzacz oraz grzejnik pod oknem. Podłoga garażu wraz z korytkami odpływowymi zostanie wyłożona po reszcie prac w środku domu. Pozdrawiam

White
White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

Jastrych anhydrytowy, wentylacja grawitacyjna, początek ocieplania i zabudowy poddasza

Witam, po wykonaniu kompletnej izolacji termicznej styropianem podłogi na gruncie i ułożeniu ogrzewania podłogowego (w systemie COMAP - dwa mosiężne rozdzielacze V9004) w całym budynku (za wyjątkiem garażu i kotlowni) przyszedł czas na wykonanie jastrychu anhydrytowego o grubości 5cm firmy Knauf przez autoryzowanego wykonawcę. Cała operacja trwała ok. 6 godzin i przebiegała bardzo szybko i sprawnie, łącznie przyjechały 3 betoniarki i zużyto ok. 17m3 wylewki. Na następny dzień po wylewce można już było chodzić, a po 3 dniach wstępnie obciążać.

Zdecydowaliśmy się również na wykonanie instalacji odgromowej budynku (choć w okolicy nie wszyscy ją posiadają) ... uchwyty odgromowe gąsiorów zostały ocynkowane i pomalowane w kolorze antracytowym (aby pasowało pod dachówkę). Druty odgromowe poprowadzone zostały po skosach budynków, a bednarki przyspawane do wcześniej wyciągniętych bednarek wspawanych w zbrojenie fundamentu - łącznie do czterech narożników + dodatkowo uziom. 

Kolejnym etapem było spięcie wentylacji grawitacyjnej w budynku, tj. połączenia za pomocą rurek stalowych o średnicy 125mm (przy wentylacji wspomaganej wentylatorem) oraz o średnicy 150mm (bez wentylatora). Wszystkie połączenia wpięte zostały do odrębnych kanałów kominowych, natomiast odpowietrzenie kanalizacyjne o średnicy 100mm wyprowadzone zostało ponad połać dachową (powyżej okna dachowego) i zakończone specjalną dachówką tzw. kominkiem. Ponadto w garażu i kotłowni zrobiliśmy wloty powietrza o średnicy 150mm.

 W miedzy czasie praktycznie codziennie w zależności od pogody jeździmy wietrzyć budynek po wykonanym jastrychu i tynkach.

W odstępie ok. trzech tygodni od wylewek, zamówiliśmy materiał do ocieplenia i zabudowy poddasza. W tym celu rozważaliśmy wybór piany ocieplającej PUR otwarto komórkowej, jednakże ostatecznie wybór padł na wełnę mineralną firmy Isover Super Mata o grubości 15cm i współczynniku przewodzenia ciepła Lambda = 0.0033 która wyłożona będzie od murłaty do jętek w dwóch warstwach tj. 15cm pomiędzy krowkie i 15 cm poniżej krokwi, sufit również docieplony zostanie podwójną warstwą 2 x 15cm, jedna warstwa pomiędzy jętki, druga warstwa poniżej. Dodatkowo docieplimy strych (w projekcie strych jest nieocieplany) warstwą wełny o grubości 15cm pomiędzy krokwie - powinno choć trochę poprawić warunki panujące zimą na strychu. Jako folię paraizolacyjną wybraliśmy folię firmy Isover StopAir która zostanie nałożona na wykonane ocieplenie i przykryta płytami gipsowo kartonowymi w pomieszczeniach użytkowych firmy Knauf - ogniochronne tj. są to płyty o dodatkowo wzmocnionym rdzeniu gipsowym, zawierające włókno szklane, które zwiększa odporność ogniową płyt. Natomiast w łazience zastosujemy płyty Knauf - wodoszczelne, tj. rdzeń gipsowy płyty został zaimpregnowany środkami redukującymi wchłanianie wilgoci. Generalnie cały system płyt o grubości 12,5mm, stelaży i profili, wieszaków, łączników pochodzi od producenta Knauf.

Na wykonanie podłogi na strychu zakupiliśmy płyty OSB o grubości 25mm, z kolei do przykrycia skosów strychu zastosowana będzie płyta OSB o grubości 18mm. 

Po udanych zakupach przyszedł czas na wykonanie docieplenie i zabudowy - aktualnie prace trwają :-)

 

White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

Zakończenie tynkowania + izolacja termiczna podłóg

Prace tynkarskie dobiegły końca, ekipa uporała się z całością domu w 2 tygodnie od rozpoczęcia prac. W naszej opinie tynki wyszły ładnie, gładko (bez łazienek, garażu, kotłowni - przygotowanie pod płytki) i co najważniejsze równo :) Kilka dni wietrzenia budynku i na budowę zlądował zamówiony wcześniej styropian firmy Termo Organika w dwóch wersjach GOLD Parking o deklarowanym współczynniku przewodzenia ciepła Lambda 0.0035 W/(m*k) (do garażu i kotłowni) który charakteryzuje się bardzo dużą twardością, a że garaż jest dwustanowiskowy i mogą wystąpić duże obciążenia z tytułu garażowanych pojazdów (w przyszłości silnik 3.0 TDi który swoje waży) mamy nadzieję że styropian sprawdzi się w sam raz :)  Na resztę budynku zamówiony został styropian GOLD Dach - Podłoga o deklarowanym współczynniku przewodzenia ciepła Lambda 0.0036 W/(m*k), który również należy do twardych styropianów. Po dostawie styropianu instalatorzy przystąpili do jego rozkładania, najpierw rozłożyli  folię budowlaną o grubości 0.3 cm, a następnie kładli płyty styropianowe docinając go pomiędzy przewodami elektrycznymi i wod -kan. Na brzegach wykładana była folia dylatacyjna z fartuchem nakładającym się na styropian celem przygotowania szczelnej dylatacji pod wylewkę anhydrytową. Na wierzch styropianu rozwijana jest folia refleksyjna pod ogrzewanie podłogowe .... w następnej kolejności na folię ułożone zostaną pętle ogrzewania podłogowego - prace potrwają do połowy przyszłego tygodnia :) 

White
White
Dodaj komentarz

Instalacje + tynkowanie

Witam, po przerwie zimowej od początku roku rozpoczęliśmy prace związane z instalacjami elektrycznymi i wod - kan w budynku. W pierwszej kolejności elektryk wykonał instalacje w zakresie rozprowadzenia kabli elektrycznych, rtv, internet, alarm, domofon, termostaty, klimatyzacja, oświetlenie zewnętrzne, rolety .... zamontowanie puszek elektrycznych i głównej rozdzielni elektrycznej oraz ich zaślepienie przed tynkowaniem i co najważniejsze przyłącze docelowe do budynku, dzięki czemu mogliśmy zmienić taryfę z budowlanej na mieszkaniową. Kolejno na budowie pojawili się instalatorzy wod - kan, w ramach ich prac wykonane zostały podejścia pod wodę w kuchni, pralni, dwóch łazienkach i na zewnątrz budynku, oraz odpływy kanalizacyjne. Przygotowane zostały rozdzielacze pod podłogówkę na paterze i piętrze (ponieważ wszędzie zastosowane zostanie ogrzewanie podłogowe za wyjątkiem garażu no i kotłowni rzecz jasna) oraz stelaże podtynkowe GEBERIT w łazienkach. Ogrzewanie w budynku będzie odbywać się przy zastosowaniu pieca z podajnikiem na ekogroszek (ale o tym później). Instalatorzy wykonali również instalację centralnego odkurzacza w budynku. 

Przed wykonaniem instalacji wod - kan posiadaliśmy już projekt aranżacji wnętrza górnej łazienki - dzięki czemu instalatorzy nie musieli wprowadzać żadnych zmian związanych z rozmieszczeniem armatury sanitarnej. 

Z kolei projekt aranżacji wnętrza salonu, kuchni oraz jadalni wykonany został w późniejszym terminie w związku z czym Pan Elektryk musiał troszkę przerobić istniejący już układ instalacji elektrycznej - jednakże nie było z tym większego problemu. 

Na początku kwietnia 2016 roku na budowę weszła ekipa od wykonywania tynków maszynowych. Po dość długim studiowaniu tego jaki tynk wybrać, wybór padł na tynk gipsowy o wzmocnionej odporności na uszkodzenia mechaniczne firmy Knauf MP 75 Diamant - który zastosowany zostanie we wszystkich pomieszczeniach za wyjątkiem łazienek. W łazienkach góra - dół zastosowany będzie tynk cemontowo wapienny firmy Kreisel.

Ekipa kompleksowo wykonuje prace tynkarskie z użyciem swoich materiałów tj: grunty, narożniki podtynkowe, siatki, folie, zabezpieczanie stolarki okiennej,  listwy przyokienne pozwalające na równe, estetyczne oraz zapobiegające pęknięciom wykończenie połączenia glifu okiennego z oknem.

Zobaczymy jak wyjdzie efekt końcowy a póki co zamieszam kilka zdjęć poniżej. 

White
White
White
Dodaj komentarz

Izolacja podłogi na gruncie

Witam wszystkich w nowym roku, po zimowej przerwie jaką odstał domek, rozpoczęliśmy pierwsze prace mające na celu izolację podłogi na gruncie poprzez napuszczenie całej podłogi na parterze budynku preparatem Siplast Primer Szybki Grunt SBS do gruntowania betonu pod papę zgrzewalną. Po tym zabiegu na całej powierzchni podłogi parteru została zgrzana papa Icopal w technologii Szybki Profil SBS. Tak przygotowana podłoga jest gotowa na położenie instalacji - które powinny być wykonywane już w lutym :) Pozdrawiam 

White
White
White
Dodaj komentarz

Montaż drzwi

W dniu 18.11.2015 roku na placu budowy pojawili się montażyści z drzwiami firmy WIKĘD. Główne drzwi wejściowe to model THERMO PRESTIGE z dostawką, natomiast drzwi od kotłowni to drzwi z linii PREMIUM. Drzwi dobrane w kolorze Orzech zgodnie ze stolarką okienną.  Cóż tu więcej dodać ... efekty zobaczcie sami ....
 

White
White
Dodaj komentarz

Przyłącza WOD - KAN do budynku

Witam, na wstępie chciałbym serdecznie podziękować firmie ARCHON za znalezienie się wśród laureatów konkursu związanego z prowadzeniem bloga - dziękujemy że doceniono Nasze zmagania z budową domu. Ale do rzeczy ... w ostatnich tygodniach skupiliśmy się na przyłączeniu naszego domku do sieci wodno kanalizacyjnej. W tym celu koniecznie było opracowanie projektu przyłączy wod - kan, organizacji ruchu oraz  uzyskaniu wszelakich pozwoleń, uzgodnień itp .... po tym mozolnym procesie należało wybrać wykonawcę (tutaj też ceny rynkowe były zróżnicowane) i wkońcu przystąpienie do prac ziemnych :) Łączna suma odcinka podłączeniowego wyniosłą ok 55m zarówno kanalizacji jak i wody, więc troszkę kosztowało ... ale efekt jest taki że woda już w domu leci, natomiast kanalizacji nie sprawdzaliśmy :) Ponadto wykonana została opaska wokół domu na deszczówkę i połączona z rynnami, a na jutro przewidziane są prace związane z wykopem pod zbiornik 10m3 na deszczówkę (betonowy).

 

White
White
White
Dodaj komentarz

Montaż bramy garażowej i okien HST

Witam, po długim czasie nieobecności, chciałem poinformować że nasz domek ma już wstawione wszystkie okna wraz z roletami zewnętrznymi (które na dole zaciągneliśmy), i przyszedł czas na bramę garażową. Zamówiona została z firmy WIMONT, jednoczęściowa, z przetłoczeniami jak dobrze pamiętam co 50cm, kolorze Orzech (pod kolor okien) i najważniejsze silniku firmy MARANTEC (w zestawie 2 piloty bezprzewodowe). Brama zostałą zamontowana, jednakże zdjęć zewnętrznych dziś nie wrzucę bo fachowcy zamontowali całą bramę od środka nie usuwając pozabijanych desek od zewnątrz - czyli jednym słowem bramy nie widać hihi. W sumie deski póki co mogą zostać i służyć jako dodatkowe zabezpieczenie :) Następny post za kilka tygodnia po montażu drzwi zamówionych w firmie WIKĘD :) pozdrawiam

White
White
White
Dodaj komentarz

Montaż okien

Witam ponownie po ponad miesięcznej przerwie we wpisach na blogu, przejdę od razu do rzeczy, że w tym okresie trwały prace związane z usuwaniem gruzu i innych niepotrzebnych rzeczy z placu budowy, malowaniem dachówek (kilka było nadkruszonych), sprzątaniem środka i zabiciem drzwi. Od 26.08.2015 na budowę wkroczyła ekipa od montażu okienek. Firma i model jaki wybraliśmy to VETREX V90+ w pakiecie 3 szybowym, kolorze Orzech i ciepłym montażem z roletami ALU PROF. Dodatkowo na poddaszu okna balkonowe wyposażone zostały w system "Bezpieczne Dziecko" - ale to już tak na przyszłość hihi :) Garaż wyposażony został w szyby DECORMAT dzięki czemu światło dopływa do pomieszczenia, natomiast z zewnątrz nie bardzo co widać :) Generalnie wszystko okna są już wstawione za wyjątkiem najważniejszych i jednocześnie najdroższych okien w systemie przesuwynym typu HST w ilości dwóch sztuk :) Jutro powinny być już zamontowane, wiec być może w przyszłym tygodniu uda mi się opublikować wątek na ich temat.

White
White
Dodaj komentarz

Montaż gąsiorów i okien dachowych

Dach praktycznie całkowicie gotowy, jednak zabrakło kilku dachówek i domówiliśmy dachówki skrajne na które niestety trzeba poczekać - firma Bogen sprowadza je z Niemiec. Nie czekając dłużej na dachówkę bo nie wiadomo kiedy będzie ... ekipa zamontowała okna dachowe - zgodnie z projektem. Początkowo górale chcieli okna zamontować wyżej w linii prostej do murłaty, twierdząć ze tak będzie lepiej docieplone i okna nie będą przemarzać, jednakże nawet dla mnie już po wylewkach przez te okna mało co bym widział a mam prawie 190cm wzrostu :) Górale bezproblemowo obniżyli okno o jedną dachówkę i wysokość powinna być już ok ... czyli tak jak jest w projekcie wyszło bodajże 15 cm ponad murłata co i tak jest wysoko bo ścianka kolankowa w projekcie wynosi 115cm do tego murłata i dopiero od niej 15 cm wzwyż.

Okna w garażu i pralni natomiast kazałem o jedną dachówkę podnieść ponieważ standardowo są bardzo nisko i musiał bym się mocniej schylić żeby je otworzyć.

Aktualnie mamy już zamówione okna zewnętrzne które powinny wyjść z fabryki w połowie sierpnia, a teraz zastanawiamy się nad wyborem bramy garażowej i drzwi zewnętrznych.

Ponadto jak widać na załączonym zdjęciu na placu budowy w końcu pojawiło się ogrodzenie "baaaardzo prowizoryczne" :)

White
White
White
White
Dodaj komentarz

"Instalacja" dachu :)

Witam, w tygodniu ekipa górali przystąpiła do krycia dachu dachówką ;) Zdecydowaliśmy się aby dachówka układana była naprzemiennie, dodatkowo domówiliśmy dachówki skrajne. Warunki pogodowe bardzo niesprzyjające do krycia dachu bo 30 kilka stopni w cieniu daje się chłopakom we znaki :) ale twardo walczą. Inspektor nadzoru zalecił aby konstrukcja więźby w miejscu łączenia belek "jaskółek" była chwycona na szpilkach a nie tylko na śrubach. Jaskółki dodatkowo zostały po bokach przysłonięte płytą OSB i docieplone 20cm styropianem (Lambda 033). Aktualnie czekamy na okna dachowe firmy ROTO (klasyczne Designo R45 i wysoko-osiowe Designo R75) jednak dowóz na plac budowy będzie w tym dniu w który będą montowane. Górale są już praktycznie na końcowym etapie wykonania dachu, zamontowano już również oryynnowanie firmy Flamingo - stalowe w kolorze czarnym. Dodaliśmy dwa płotki śniegowego od strony wejścia oraz na garażem po lewej i prawej stronie okien dachowych.  

White
Dodaj komentarz

Murowanie kominów, więźba dachowa oraz krycie

W przeciągu ostatnich dwóch tygodni, prace na budowie poszły znacząco do przodu, wymurowano kominy systemowe CJ BLOK, których ostatnie odcinki obłożono pełną cegłą klinkierową Wienerberger Terca w kolorze antracytowym i grafitowymi fugami. W dalszej kolejności rozpoczęto murowanie ścianek działowych na piętrze i układanie więźby dachowej. Z więźbą górale uporali w kilka dni i zajęli się fioliowaniem i łaceniem. Folia paraprzepusczalana użyta na dachu to Brass Divoroll Pro+.

Na placu budowy rozładowane zostało orynowanie (stalowe - czarne)  i dachówka (płaska Bogen Plano 11 Antracyt Glazura) którą zastanawiamy się jak ułożyć czy tradycyjnie czy naprzemiennie. Skłaniamy się ku drugiej opcji.

Ponadto dziś 26.06.2015 roku przeprowadzone zostały pomiary pod stolarkę okienną i jutro składamy zamówienie na okna i rolety.

White
Dodaj komentarz

Szałowanie, zbrojenie i wylewka wieńca

Po oszałowaniu i zazbrojeniu wieńca zgodnie z projektem technicznym (jedynie nadproża okien zostały cofnięte i dołożony 2cm i 3 cm styropianu) w dniu 27.05.2015 wylano beton C25. Kolejne dni trawała zabawa z podlewaniem ww. wieńca. Dziś tj. 08.06.2015 na placu budowy zawitała ekipa górali - specjalistów od dachu :) Zobaczymy jak to wyjdzie ...
 

White
White
Dodaj komentarz

Zbrojenie i zalewanie stropu

W dniu 18.05.2015 r  ekipa budowlana przystąpiła do zalewania wcześniej zazbrojonego stropu wg. projektu budowlanego. Betoniarki z betonem C25/30 kursowały tam i z powrotem łącznie 4 razy :) Po zalaniu stropu nastał czas na podlewanie betonu, co było możliwe dzięki uprzejmości sąsiadów :) Dzisiaj na budowę przytransportowano zaimpregnowane drzewo na więźbę dachową, od wtorku ruszamy z dalszym murowaniem poddasza ... jednocześnie cały parter będzie podbudowany stojakami przez min. 28 dni od wylewki :)
 

White
White
Dodaj komentarz

Szałowanie i zbrojenie stropu oraz pierwszy etap wylewki betonu nad garażem :)

W dniu 11.05.2015 po oszałowaniu i zazbrojeniu stropu nad garażem wylano beton C25/30 i przystąpiono do dalszej części szałowania stropu budynku, jednocześnie podbudowując filarami drzewa od spodu. Jeden z fachmanów zajął się zbijaniem desek pod półokrągłe schody. Do dziś tj 14.05.2015 budowlańcy cały czas bawili się ze zbrojeniem - a troszkę tego jest :) Bo w zeszłym tygodniu na sam strop i przedłużkę słupów zamówiono ok. 4 ton stali. W weekend jeśli ekipa się wyrobi planowane jest wylanie betonu na pozostałej części stropu.

Potwierdziliśmy już również wybór dachówki oraz okien dachowych ... ale ten fakt zdradzimy dopiero po uzyskaniu pożądanego efektu :)

 

White
White
Dodaj komentarz

Murowanie parteru i zbrojenie rdzeni

W dniu 27.04.2015 roku na budowę przywiezione zostały pustaki ceramiczne POROTHERM 25 P+W, firmy Wienerberger z cegielni z Oleśnicy i w końcu można było rozpocząć murowanie ścian parterowych. Prace trwały generalnie przez cały tydzień, w czwartek dotransportowano stali na zbrojenie slupów i rdzeni, w sumie 580kg. Dzisiaj tj 01.05.2015 cześć rdzeni była już wstawiona w pozostawione pustki pomiędzy pustakami. Na jutro przewidziane jest wylanie betonu C25/30 w obrysie rdzeni garażowych.

White
White
Dodaj komentarz

Wylewka płyty fundamentowej i kolejne zbrojenia

W dniu 13.04.2015 ekipa budowlana przystąpiła do dalszego zagęszczania piasku między ławami, którego i tak wkońcu brakło i musiałem zamówić kolejną wywrotkę tj. 13,9 m3. W pierwszej kolejności zazbrojono garaż podwójną siatką i w dniu 15.04.2015 wylano beton C30 w ilości 9m3 na garaż i kotłownię. Następnego dnia zazbrojono i zagęszczono resztę piasku w części mieszkalnej i wylano 18,5m3 betonu C30. Pogoda umiarkowana nie za ciepło nie za zimno, lekki deszczyk, choć po południu słonko przygrzało 20 stopni C wiec troszkę beton podlaliśmy :) No i to praktycznie koniec pierwszego etapu związanego z fundamentami, które po ok. 2 tygodniach będą gotowe do murowania pustaków Winnenbergera :)

White
White
Dodaj komentarz

Święta, święta i po świętach ... prac ziemnych ciąg dalszy

Po okresie świątecznym prace ziemne znowu ruszają ... jak poprzednio z uwagi na pogodę która na obecnym etapie bardzo nas ograniczała z uwagi na malowanie dysperbentem (izolacja przeciwwilgociowa) musiało być sucho, wkońcu w środę po południu tj. 08.04.2015 można było zacząć pracować. Następnego dnia po pomalowaniu i wyschnięciu "lepika" do ław fundamentowych "doklejono" styropian (firmy PanelTECH aQUA standard o grubości 18cm) który zaciągnięto folią kubełkową z zewnętrznej strony fundamentu. W dniu 10.04.2015 ekipa zabrała się za zasypywanie i zagęszczanie ław fundamentowych piaskiem. Mimo iż domówiłem 5 wywrotek piasku ponadto co zostało z wykopu (a praktycznie poniżej humusu było 90% piasku) musimy dobrać jedną lub dwie wywrotki (okaże się w poniedziałek). Na następny tydzień przewidziano ułożenie zbrojenia płyty fundamentowej i wylewkę betonu C30 :) 

White
White
Dodaj komentarz

Szalunki, zbrojenie i wylewki ciąg dalszy ....

W ciągu ostatnich dni nie było zbytnio czasu na wpisy na blogu z uwagi na inne obowiązki, no ale jakoś w końcu się udało utworzyć nowy wpis aczkolwiek na budowie zbytnio nic ciekawego się nie działo, bo po zalaniu pierwszej warstwy ław fundamentowych, ekipa budowlana przystąpiła do ponownego szalunku (wzwyż od wylanej warstwy) i zbrojenia kolejną warstwą prętów o średnicy 16mm. Dokonałem również lekkiej modyfikacji związanej z instalacją odgromową a mianowicie odszedłem od koncepcji otoku budynku i przyspawałem bednarkę w narożach budynku by później połączyć ją z resztą instalacji biegnącej z dachu. Po ukończeniu wyżej wymienionych prac w dniu 31.03.2015 roku wylano kolejną warstwę betonu C30 z dodatkiem mrozoodpornym. Może się wydawać że wszystko jest lekko opóźnione w czasie i roboty się ślimaczą jednak pogoda nie dopisuje, jest wręcz paskudna. W tym tygodniu tak na zmianę raz śnieg raz deszcz i na koniec przymrozki ... no cóż ... prognozy pogody zaczynają być optymistyczne dopiero od przyszłego tygodnia.

W następnej kolejności w harmonogramie robót budowlanych czeka malowanie "lepikiem" fundamentu, zasypywanie i ubijanie ław fundamentowych piaskiem, zbrojenie i wylewka przepony :)

W chwili obecnej sytuacja na budowie prezentuje się następująco .... (zdjęcia poniżej):

White
White
Dodaj komentarz

Zbrojenia i szalunku ciąg dalszy ...

W dniach 23 - 26.03.2015 roku na budowie trwały dalsze prace związane z szalunkiem i zbrojeniem kolejnej warstwy fundamentu. W między czasie w tygodniu zamówiłem piasek do zasypania przestrzeni pomiędzy ławami w ilości ok. 75 t (5 wywrotek) jednakże te prace będą wykonywanie dopiero w przyszłym tygodniu.

Przy okazji podpisałem umowę z PWiK na podłączenie wody i kanalizacji do granicy działki z tym tylko małym minusem, że termin podłączenia to 2018 rok, dlatego jestem zmuszony wykonać ww. podłączenie we własnym zakresie - ale to później. 

White
Dodaj komentarz

Zbrojenie i zalewanie ław fundamentowych

Podczas dwóch kolejnych dni tj. 19-20.03.2015r ekipa budowlana skupiła się na zbrojeniu ław fundamentowych. Wzdłuż głównych ścianek rozprowadzono poziome pręty stalowe o średnicy 16mm w ilości 6 sztuk, natomiast w "ściągach" 4 pręty o średnicy 16mm. W narożnikach szalunku wypuszczono również pionowe pręty o średnicy 16mm w sumie 16 sztuk + 3 słupy o różnych wymiarach zastąpiono je prętami o średnicy 16mm w stosunku do projektu budowlanego. Reszta zbrojenia wykonana została z projektem technicznym, tzn, otulina oraz strzemiona.

Na dzień 21.03.2015r zaplanowano wylewkę ław fundamentowych. Pierwsze "beczki" z betonem C25 pojawiły się ok. godziny 10. Cały proces zalewania trwał ok. 2 godzin. W tym czasie na placu budowy były aż cztery samochody, z który łącznie wylano 32 m3 betonu. Z uwagi iż cały dzień była słoneczna pogoda tj. 15 st. C, ok. godziny 16 wpadłem na budowę by podlać wylewkę ław fundamentowych wodą. Ławy były już mocno związane i szło normalnie po nich chodzić :)

White
White
Dodaj komentarz

Wylewka "chudziaka"

Witam, w dniu 19.03.2015 roku na budowę przywieziona została stal do zbrojenia ław fundamentowych (działka znajduje się na terenie wpływów eksploatacji górniczej zaliczonej do III kategorii ) którą budowlańcy sami zaginali, w miedzy czasie czekając na przywóź betonu pod wylewkę tzw. "chudziaka". W godzinach popołudniowych wkońcu gruszki podjechały i można było zalewać 10 cm warstwę betonu. Cała procedura wylewki chudziaka przebiegła bardzo szybko i sprawnie. Panowie budowlańcy stanęli na wysokości zadania :) Pozdrawiam.

White
Dodaj komentarz

Roboty czas zacząć ..... :)

Po wytyczeniu punktów przez geodetę, nareszcie budowa ruszyła, a i temperatura sprzyjająca bo na poziomie  ok. 15 st. C. za dnia :) Poziom zerowy troszkę wysoko wyszedł, dlatego fundament płytko wkopany ok. 70cm, resztę trzeba będzie podsypać w późniejszym etapie budowy, W międzyczasie urodziła się koncepcja drenażu wokół budynku, choć grunt w spągu to głównie piasek aczkolwiek z przerostami gliny - pożyjemy, zobaczymy :) Pozdrawiam bloggerów.

White
Dodaj komentarz

Nowe wpisy na blogach

White
Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?