Inteligentny dom - co to jest i jakie systemy warto wziąć pod uwagę już przy wyborze projektu domu?

Inteligentny dom to określenie, które w ciągu ostatnich lat weszło do słownika budowlanego już na stałe. Co dokładnie oznacza termin "inteligentny dom"? Co jest ważne, podczas wybierania projektu domu inteligentnego? Jakie instalacje pomagają w codziennym funkcjonowaniu i ile kosztuje budowa domu inteligentnego? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Inteligentny dom - co to znaczy?

Dom inteligentny to taki budynek, który posiada zintegrowane ze sobą urządzenia elektryczne codziennego użytku oraz często zaawansowane systemy, których celem jest zapewnienie domownikom bezpieczeństwa i komfortu, a także obniżenie codziennych kosztów eksploatacji. Ten elastyczny i spójny system umożliwia sterowanie wybranymi urządzeniami w domu oraz ich kontrolowanie w taki sposób, aby było to intuicyjne oraz jak najbardziej komfortowe. Sposób działania urządzeń jest programowany zgodnie z oczekiwaniami oraz stylem i sposobem życia mieszkańców. Można je w dowolnej chwili zmodyfikować, kiedy ich potrzeby ulegną zmianie. Sterowanie inteligentnym domem możliwe jest z każdego miejsca na świecie i odbywa się najczęściej za pomocą aplikacji w telefonie, czy tablecie. Inwestor może na przykład włączyć inteligentne ogrzewanie, zanim wróci do domu, zapalić światło w wybranej części domu, a nawet wpuścić do niego zaufane osoby, które zapomniały kluczy. Rolą domu inteligentnego jest także zapewnienie energooszczędności budynku. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego z 2010 roku nakłada na kraje członkowskie obowiązek projektowania nowych domów z myślą o jak najmniejszym, najlepiej zerowym zużyciu energii w powstałych inwestycjach. Uzyskanie takich parametrów z użyciem standardowych urządzeń i instalacji energooszczędnych w projektowanym domu jest trudne, dlatego inteligentne rozwiązania stają się bardzo popularne, bowiem znacząco wpływają na uzyskanie rygorystycznych norm, zawartych we wspomnianej dyrektywie. Warto także dodać, że inteligentny dom to dom ekologiczny, co w dzisiejszych czasach jest bardzo istotne.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!

Dom w malinówkach 11 KOD: NOWYDOM250
Dom w malinówkach 11
Dom w renklodach 15 (G2) KOD: NOWYDOM250
Dom w renklodach 15 (G2)
Dom w kosaćcach 2 (N) KOD: NOWYDOM250
Dom w kosaćcach 2 (N)

Zobacz więcej projektów

Wybór projektu a budowa domu inteligentnego

Budowa domu to ekscytujący proces. Wymaga starannego zaplanowania i rozważenia wszystkich dostępnych i możliwych opcji. Przy tak wielu różnorodnych projektach, jakie oferuje Pracownia ARCHON+, wybór odpowiedniego nie jest trudny i zapewni mieszkańcom komfort, bezpieczeństwo oraz przyjemność spędzania czasu w nowej przestrzeni. Niewątpliwie pod uwagę należy wziąć wszystkie aspekty dotyczące stylu życia domowników, takie jak ilość potrzebnej przestrzeni, czy układ funkcjonalny, a także wymagania działki oraz zapisy lokalnego prawa( Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy). Inteligentne domy stają się coraz bardziej popularne, ponieważ zapewniają wygodę, bezpieczeństwo i efektywność w wielu aspektach życia. Od sterowania oświetleniem po zautomatyzowane systemy bezpieczeństwa — istnieją różne sposoby uczynienia domu inteligentnym. Wybierając projekt z myślą stworzenia inteligentnego domu, Inwestor może zdecydować się na każdy, który będzie dopasowany do wspomnianych wyżej warunków. Najważniejsze bowiem w wybranym projekcie domu jest prawidłowo zaprojektowany układ instalacji, który zapewni wybranym przez Inwestora urządzeniom smart home dostęp do źródła energii. Ważne jest więc, aby zastanowić się, w jaki sposób systemy poszczególnych urządzeń będą ze sobą współpracować i jak to wpłynie na komfort życia domowników. Dzięki starannemu planowaniu można stworzyć taki inteligentny dom, który idealnie pasuje do stylu życia i budżetu domowników, jednocześnie mając pewność, że jest on wyposażony w najnowszą technologię.

Jak wykorzystać system inteligentny dom?

Jak korzystać z systemu inteligentnego domu, aby jak najlepiej go wykorzystać i uzyskać jak najlepsze rezultaty. Inteligentne domy stają się coraz bardziej popularne, ponieważ oferują właścicielom domów wygodny i efektywny sposób zarządzania budynkiem z dowolnego miejsca, zapewniając komfort, bezpieczeństwo i energooszczędność. Za pomocą systemu inteligentnego domu można sterować oświetleniem, termostatem - kontrolując temperaturę w domu czy monitorować dom i jego otoczenie z dowolnego miejsca na świecie. Inwestor może skonfigurować automatyczne działania dla niektórych czynności, takich jak włączanie świateł po wykryciu przez czujniki ruchu lub ustawianie temperatury na określony poziom, gdy robi się zbyt gorąco czy zbyt chłodno, ale także monitorować zużycie energii każdego urządzenia, aby zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd. Kluczem do efektywnego korzystania z systemu inteligentnego domu jest zaprojektowanie instalacji elektrycznej, a potem zaprogramowanie poszczególnych urządzeń smart home w taki sposób, aby odpowiadały potrzebom i stylowi życia domowników. Oznacza to wzięcie pod uwagę takich czynników, jak: częstotliwość korzystania z systemu, jego funkcję oraz budżet. System inteligentnego domu jest łatwy w obsłudze i instalacji. Po jego podłączeniu można łatwo sterować wszystkimi wybranymi urządzeniami za pomocą jednej aplikacji lub polecenia głosowego. W ten sposób mieszkańcy mogą mieć pewność, że światła są wyłączane, gdy nie są potrzebne, lub że temperatura jest odpowiednia do zapewnienia komfortowych warunków w domu.

System inteligentny dom - jak go wykorzystać

Elementy systemu inteligentny dom

Na instalację systemu smart home składają się różne elementy i akcesoria, które pozwalają zarządzać niemal każdym urządzeniem w domu oraz monitorować każdą jego przestrzeń. Do najbardziej popularnych elementów systemu inteligentny dom należą:

 • czujniki ruchu, które mogą wykrywać ruch i reagować zgodnie z przeznaczeniem; tak, po odpowiednim zaprogramowaniu działa np. system monitoringu, systemy alarmowe czy inteligentne żarówki led,
 • czujniki ciepła, które mogą regulować temperaturę i włączać czy wyłączać np. ogrzewanie podłogowe,
 • czujniki wykrywające dym, czy ulatniający się gaz w domu,
 • urządzenia sterujące, które zaprogramowane w oczekiwany sposób mogą włączać lub wyłączać inteligentne oświetlenie, zarządzać piecem do ogrzewania, sterować roletami czy klimatyzacją,
 • centralna jednostka, która kontroluje i steruje wszystkimi podpiętymi do niej urządzeniami smart.

Elementy systemu inteligentny dom

System smart home - jakich urządzeń potrzeba do jego stworzenia?

Tworzenie systemu inteligentnego domu może być ekscytującym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Dom inteligentny wymaga odpowiedniej kombinacji i podpięcia spełniających oczekiwania domowników urządzeń tak, aby ich dom był wydajny i łatwiejszy w zarządzaniu. Dzięki odpowiedniemu zestawowi urządzeń można stworzyć także dom inteligentny bardziej bezpiecznym, energooszczędnym i komfortowym. Aby stworzyć system smart, nie trzeba się ograniczać. Urządzeń, które pomogą go stworzyć, jest na rynku bardzo dużo i to od Inwestora zależy, które z nich chce mieć w swoim domu. Najbardziej popularne i chętnie wybierane urządzenia smart home to:

 • zdalnie sterowane telewizory,
 • żarówki led zapalane i gaszone o zaprogramowanych godzinach,
 • inteligentne gniazdka, za pomocą których można włączać lub wyłączać wybrane urządzenia,
 • żaluzje i rolety,
 • inteligentne zamki do drzwi,
 • bramy garażowe, otwierane i zamykane zdalnie,
 • systemy audio,
 • kamery montowane zarówno w domu, jak i na zewnątrz,
 • instalacja paneli solarnych i fotowoltaicznych,
 • inteligentny system ogrzewania, w tym ogrzewanie podłogowe,
 • roboty sprzątające, zaprogramowane do odkurzania wybranych stref domu o konkretnych godzinach,
 • wentylacja i rekuperatory,
 • zraszacze i kosiarki do ogrodu.

Dzięki odpowiedniej kombinacji wybranych urządzeń oraz prawidłowo zaprojektowanej instalacji elektrycznej Inwestor może stworzyć system inteligentnego domu, który spełni wszystkie jego potrzeby.

Urządzenia do systemu inteligentny dom

Sterowanie systemem inteligentny dom

Jak działa inteligentny dom? Systemami smart home można różnie zarządzać. Wiele zależy od ilości urządzeń oraz ich funkcji. Niekiedy wystarczy jedynie montaż na ścianie niewielkich paneli z przyciskami, za pomocą których można ręcznie sterować oświetleniem czy pracą wentylacji, niemniej w dzisiejszych czasach sterowanie systemem inteligentnego domu najczęściej odbywa się za pomocą internetu i dedykowanej aplikacji zainstalowanej na telefonie, komputerze czy tablecie. Rozwiązania smart umożliwiają zarządzanie domem inteligentnym z każdego miejsca na świecie. Bardzo intuicyjnym i niewymagającym dodatkowych urządzeń jest system bezprzewodowy, a jedynie głosowy, dzięki któremu systemy smart home będą współpracować z użytkownikiem.

Systemy inteligentnego domu idealnie dopasowane do potrzeb - jak je wybrać?

Jak zaprojektować inteligentny dom? System inteligentnego domu może uczynić życie wygodniejszym i przyjemniejszym. Można go dostosować do konkretnych potrzeb wszystkich domowników, umożliwiając sterowanie oświetleniem, temperaturą, bezpieczeństwem i innymi funkcjonalnościami domu za naciśnięciem jednego przycisku. Ale jak wybrać odpowiedni system dla siebie? Przy tak wielu dostępnych opcjach podjęcie decyzji, które urządzenia w domu powinny być smart i jak zaplanować harmonogram ich pracy wymaga analizy możliwości, potrzeb domowników oraz budżetu. Dobrze zaprojektowana instalacja elektryczna, sprawdzeni i doświadczeni fachowcy oraz kreatywność Inwestora to klucz do sukcesu w zakresie dopasowania systemu inteligentnego domu do potrzeb jego mieszkańców. Nie ma bowiem ograniczeń co do ilości używanych sprzętów smart w domu jednorodzinnym.

Co podłączyć do Smart Home

Czy można samodzielnie wykonać projekt systemu smart home?

Jak zrobić samemu inteligentny dom? Czy można samodzielnie wykonać projekt systemu smart home? Inwestor może podjąć próbę zbudowania własnego systemu. Na co powinien zwrócić uwagę, podejmując się realizacji i decydując się na instalację inteligentnego domu?

 • zdefiniowanie funkcji, jakie mają pełnić urządzenia w inteligentnym domu i jakie cele mają zostać osiągnięte dzięki systemowi smart home; czy Inwestor chce kontrolować oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzację, czy może system monitoringu, który będzie śledził ruchy w domu?,
 • znalezienie odpowiednich urządzeń, odpowiadających na potrzeby mieszkańców domu inteligentnego,
 • zaprojektowanie sieci, upewniając się, że jest ona wystarczająco wydajna i bezpieczna,
 • wybranie oprogramowania, które będzie działać z systemem smart home,
 • podjęcie decyzji co to sposobu korzystania z systemu smart home, mając do wyboru interfejs w postaci aplikacji mobilnej, panelu sterowania lub połączenia głosowego,
 • projektowanie i instalacja systemu,
 • testy i monitorowanie poprawności działania.

Inwestorzy, którzy mają wiedzę techniczną oraz programistyczną poradzą się szybko z zaprojektowaniem systemu inteligentnego domu. W przeciwnym razie warto skorzystać z pomocy doświadczonych profesjonalistów.

Jak istniejący dom zamienić w dom inteligentny?

Przekształcenie istniejącego domu w inteligentny nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Istnieje na to kilka sposobów. Aby dom stał się inteligentny, potrzeba urządzeń, które będą działać na podstawie wybranego systemu inteligentnego domu. Są to na przykład inteligentne żarówki, termostaty, inteligentne gniazdka, zamek do drzwi, kamery, czujniki ruchu, głośniki itp. Aby urządzenia mogły komunikować się ze sobą i działać poprawnie, muszą być podłączone do sieci Wi-Fi. Po podłączeniu urządzeń do sieci Wi-Fi, należy skonfigurować każde urządzenie i aplikację, aby działały zgodnie z preferencjami domowników. Aby uzyskać pełną kontrolę nad inteligentnym domem, należy zintegrować wszystkie urządzenia ze sobą, aby działały w spójny sposób. Po skonfigurowaniu wszystkich urządzeń i zintegrowaniu ich ze sobą mieszkańcy mogą kontrolować inteligentny dom za pomocą głosu lub aplikacji mobilnej. Mogą włączać i wyłączać urządzenia, ustawiać temperaturę, włączać światła i wiele więcej, pamiętając, że przekształcenie domu w inteligentny może być procesem stopniowym. Można zacząć od jednego urządzenia i stopniowo dodawać kolejne, w miarę potrzeb i możliwości finansowych.

Jak zamienić istniejący dom w inteligentny

System Inteligentny dom - ile to kosztuje i czy warto?

Ile kosztuje inteligentny dom? Koszt inteligentnego domu zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar domu, ilość urządzeń, złożoność instalacji i wybór konkretnych technologii. Jednakże można spodziewać się, że inteligentny dom będzie kosztować więcej niż standardowy dom, ze względu na dodatkowe koszty związane z technologiami i instalacją.
Czy inteligentny dom jest wart tego, aby w niego inwestować? To zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji mieszkańców. Inteligentne rozwiązania mogą oferować wiele korzyści, takich jak zwiększenie wygody, bezpieczeństwa, oszczędność energii oraz lepszą kontrolę nad urządzeniami domowymi. Trzeba jednak zwrócić uwagę na wyzwania, takie jak koszty inwestycji, ryzyko awarii technologicznych oraz konieczność utrzymania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa cyfrowego.
Przed podjęciem decyzji o inwestowaniu w inteligentny dom, warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i możliwości finansowe, a także skonsultować się z profesjonalistami zajmującymi się projektowaniem i instalacją takich systemów, którzy odpowiedzą na pytania i pomogą się zdecydować.

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?