Odkurzacz centralny - sposób działania oraz wady i zalety

Odkurzacz centralny to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Jego działanie opiera się na centralnej jednostce ssącej, zazwyczaj umieszczonej w pomieszczeniu gospodarczym lub garażu, do której prowadzą zamknięte przewody instalacyjne zakończone gniazdami ssącymi w różnych częściach domu. Użytkownik, podłączając elastyczny wąż do gniazda, może sprzątać różne pomieszczenia bez konieczności przenoszenia ciężkiego sprzętu. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej, jak dokładnie działa odkurzacz centralny, jakie korzyści niesie za sobą jego instalacja oraz jakie wyzwania mogą pojawić się w trakcie jego użytkowania. Czy inwestycja w taki system jest opłacalna i jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, decydując się na jego montaż? Zapraszamy do lektury.

Odkurzacz centralny - czym jest?

Odkurzacz centralny to nowoczesne rozwiązanie, które zmienia podejście do odkurzania w naszych domach. System odkurzacza centralnego składa się z jednostki centralnej, zazwyczaj umieszczonej w pomieszczeniu gospodarczym lub garażu, oraz sieci rur ssących ukrytych w ścianach, które kończą się gniazdami ssącymi w strategicznych miejscach powierzchni domu. Zalety odkurzacza centralnego są liczne – od wygody użytkowania, przez większą moc ssącą, aż po oszczędność czasu i mniejszą ilość kurzu w części mieszkalnej.

Jednakże, decydując się na jego instalację, warto zastanowić się nad wielkością instalacji, która powinna być dostosowana do wielkości domu. W przypadku odkurzaczy centralnych etap budowy domu to idealny moment na zamontowanie rur i jednostki centralnej, co jest jednocześnie jedną z zalet odkurzacza – jego integracja z budynkiem. 

Jednostki centralne odkurzaczy centralnych są sercem systemu, zapewniając moc ssącą i miejsce, gdzie zbierają się zanieczyszczenia. W odkurzaczu centralnym zanieczyszczenia transportowane są do jednostki centralnej. Jednostki centralne mogą mieć różną długość instalacji, co pozwala na odkurzanie nawet bardzo dużych powierzchni bez konieczności zmiany gniazda ssącego.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Budowa i zasada działania odkurzacza centralnego

Budowa odkurzacza centralnego jest znacznie bardziej złożona niż tradycyjnego odkurzacza przenośnego, ale jego zasada działania pozostaje podobna. Z czego dokładnie składa się odkurzacz centralny i jak działa?

Elementy systemu centralnego odkurzania

Podstawowymi elementami odkurzacza centralnego są:

 • jednostka centralna - serce systemu stanowi jednostka centralna, która jest zazwyczaj umieszczona w pomieszczeniu gospodarczym, kotłowni, garażu lub innym pomieszczeniu technicznym, często poza główną częścią mieszkalną domu; jednostka ta zawiera silnik i turbinę, które generują moc ssącą, oraz dno zbiornika na zanieczyszczenia,
 • rury ssące - od jednostki centralnej odchodzi sieć rur ssących, które są ukryte w ścianach, podłogach lub strychach i prowadzą do różnych części domu; rury te są trwale zainstalowane i zaprojektowane tak, aby minimalizować ryzyko zatkania i utraty mocy ssącej,
 • gniazda ssące - w strategicznych miejscach domu zamontowane są gniazda ssące; są to punkty, do których użytkownik podłącza elastyczny wąż ssący, aby móc odkurzać poszczególne pomieszczenia.

Do całego systemu dopasowane są także najróżniejsze ssawki, szczotki i końcówki do czyszczenia powierzchni twardych i miękkich (tapicerowanych). Niektórzy producenci posiadają w ofercie również np. końcówki do czesania zwierząt domowych (psów, kotów) itp.

Odkurzacz centralny

Jak działa system centralnego odkurzania?

Odkurzacz centralny działa na zasadzie centralizowanego systemu ssącego, który jest zainstalowany na stałe w budynku. Oto jak działa odkurzacz centralny krok po kroku:

 • włączanie systemu - gdy wąż ssący jest podłączony do gniazda ssącego, system może być uruchamiany automatycznie lub za pomocą przełącznika; w niektórych systemach wystarczy wpięcie węża do gniazda ssącego, aby uruchomić jednostkę centralną,
 • proces odkurzania - podczas odkurzania, powietrze wraz z zanieczyszczeniami jest zasysane przez wąż, przechodzi przez gniazdo ssące, rury ssące i kierowane jest do jednostki centralnej; w jednostce centralnej zanieczyszczenia są oddzielane od powietrza – najczęściej większe elementy opadają do zbiornika, a drobniejsze mogą być filtrowane przez specjalne filtry,
 • usuwanie zanieczyszczeń - w zależności od modelu odkurzacza systemu centralnego odkurzania, zbiornik na zanieczyszczenia może wymagać opróżniania co kilka miesięcy lub rzadziej; niektóre systemy są wyposażone w specjalne worki, które ułatwiają usuwanie zanieczyszczeń bez rozprzestrzeniania kurzu,
 • filtracja i wydmuchiwanie powietrza - po oddzieleniu zanieczyszczeń, powietrze jest przepuszczane przez filtry, które mogą wyłapywać drobne cząsteczki kurzu i alergeny;  oczyszczone powietrze jest następnie wydmuchiwane na zewnątrz budynku domu, co sprawia, że wewnątrz nie rozprzestrzeniają się żadne zanieczyszczenia.

Zalety korzystania z odkurzacza centralnego

Wygoda i komfort użytkowania

Korzystanie z odkurzacza centralnego jest niezwykle wygodne i komfortowe. Użytkownik nie musi już dźwigać ciężkiego sprzętu po schodach czy z pokoju do pokoju – wystarczy podłączyć lekki wąż ssący do najbliższego gniazda ssącego. To sprawia, że odkurzanie staje się znacznie mniej obciążające fizycznie, a także szybsze i łatwiejsze. Dodatkowo system odkurzacza centralnego często wyposażony jest w różnorodne akcesoria, które ułatwiają czyszczenie trudno dostępnych miejsc, takich jak sufit czy zakamarki.

Efektywność i moc ssąca

Odkurzacze centralne charakteryzują się wysoką efektywnością i mocą ssącą, która jest często znacznie większa niż w przypadku tradycyjnych odkurzaczy. Dzięki temu szybciej i dokładniej usuwają zanieczyszczenia z dywanów, podłóg oraz mebli. Moc ssąca jest stabilna i nie zmniejsza się w miarę zapełniania się zbiornika na kurz, co jest częstym problemem w tradycyjnych odkurzaczach. To sprawia, że odkurzanie jest bardziej efektywne i pozwala na lepsze efekty w krótszym czasie.

Odkurzacz centralny - zalety

Jakość powietrza wewnętrznego

Jedną z najważniejszych zalet odkurzacza centralnego jest znacząca poprawa jakości powietrza wewnętrznego. Systemy te są zaprojektowane tak, aby zanieczyszczenia były transportowane bezpośrednio do jednostki centralnej, często umieszczonej poza przestrzenią mieszkalną, co zapobiega ponownemu rozprzestrzenianiu się kurzu i alergenów w powietrzu.

Czytaj także: "Stacja uzdatniania wody w domu - czy warto inwestować w zmiękczacz wody?"

Estetyka i brak hałasu

Odkurzacz centralny to także rozwiązanie, które wpływa pozytywnie na estetykę domu i komfort akustyczny. Brak konieczności przechowywania dużego, nieestetycznego sprzętu sprzyja utrzymaniu porządku i minimalistycznego wyglądu wnętrz. Ponadto, jednostka centralna pracuje cicho, ponieważ jest umieszczona w oddzielnej części domu, co oznacza, że hałas generowany podczas centralnego odkurzania nie rozprzestrzenia się po domu. To pozwala domownikom na spokojne zajmowanie się codziennymi czynnościami lub odpoczynek bez zakłóceń.

Wady i potencjalne wyzwania

 • koszt początkowy - jedną z głównych wad odkurzacza centralnego jest jego wysoki koszt początkowy; instalacja systemu jest zazwyczaj droższa niż zakup tradycyjnego odkurzacza, ponieważ wymaga zakupu jednostki centralnej, rur ssących, gniazd ssących oraz kosztów pracy związanych z instalacją,
 • złożoność instalacji - odkurzacze centralne wymagają zainstalowania stałej infrastruktury rur w ścianach, co może być problematyczne w istniejących już domach; najlepszym momentem na instalację systemu jest etap budowy domu lub generalny remont,
 • konserwacja i naprawy - w przypadku awarii, naprawa odkurzacza centralnego może być bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku tradycyjnego odkurzacza; ponadto, regularna konserwacja, tak jak opróżnianie zbiornika na zanieczyszczenia, może być mniej wygodna niż wymiana worka w odkurzaczu przenośnym.

Potencjalne wyzwania w montażu odkurzacza centralnego

 • planowanie instalacji - wyzwaniem jest odpowiednie zaplanowanie systemu tak, aby gniazda ssące były rozmieszczone optymalnie w całym domu, zapewniając łatwy dostęp do odkurzania we wszystkich pomieszczeniach; niewłaściwe rozmieszczenie gniazd może prowadzić do niewygodnego użytkowania systemu,
 • integracja z istniejącą strukturą budynku - w przypadku starszych budynków, integracja rur ssących może wymagać znacznych przeróbek konstrukcyjnych, co może zwiększyć koszty i komplikacje związane z instalacją,
 • dobór odpowiedniej jednostki centralnej - wybór jednostki centralnej o odpowiedniej mocy ssącej i pojemności zbiornika jest kluczowy dla efektywności całego systemu; zbyt słaba jednostka nie będzie efektywnie odkurzać, a zbyt mocna może prowadzić do niepotrzebnego zużycia energii,
 • zapewnienie odpowiedniej wentylacji - jednostka centralna musi być odpowiednio wentylowana, aby zapobiec przegrzewaniu się silnika; wyzwaniem może być zaprojektowanie miejsca instalacji, które zapewni odpowiedni przepływ powietrza,
 • dostęp do serwisu - w przypadku wystąpienia problemów z systemem, może być trudniej znaleźć serwisanta specjalizującego się w odkurzaczach centralnych, co może wiązać się z dłuższym czasem oczekiwania na naprawę i wyższymi kosztami serwisu.

Odkurzacz centralny - gniazdo garażowe

Odkurzacz centralny a tradycyjne odkurzacze

Odkurzacz centralny i tradycyjny odkurzacz to dwa różne rozwiązania przeznaczone do utrzymania czystości w domu, ale różnią się one znacząco pod względem konstrukcji, sposobu działania oraz instalacji.

Różnice między odkurzaczem centralnym a tradycyjnym

Konstrukcja i instalacja:

Odkurzacz centralny wymaga stałej instalacji rur ssących w ścianach, które łączą gniazda ssące z jednostką centralną, zazwyczaj umieszczoną w pomieszczeniu gospodarczym, garażu lub kotłowni.

Tradycyjny odkurzacz jest przenośny i nie wymaga żadnej instalacji. Jest to samodzielne urządzenie, które można przenosić z miejsca na miejsce.

Moc ssąca:

Odkurzacze centralne zazwyczaj mają większą moc ssącą w porównaniu do większości tradycyjnych odkurzaczy, co przekłada się na większą efektywność odkurzania.

Tradycyjne odkurzacze mogą mieć zmienną moc ssącą, która często maleje wraz z zapełnianiem się worka lub pojemnika na kurz.

Czytaj także: " Inteligentny dom - co to jest i jakie systemy warto wziąć pod uwagę już przy wyborze projektu domu?"

Wygoda użytkowania:

Odkurzacz centralny oferuje większą wygodę użytkowania, ponieważ nie wymaga przenoszenia ciężkiego sprzętu. Użytkownik musi jedynie podłączyć wąż ssący do gniazda ssącego.

Tradycyjny odkurzacz wymaga fizycznego przenoszenia, co może być uciążliwe, szczególnie przy odkurzaniu schodów czy wielopiętrowych domów.

Hałas:

Jednostka centralna odkurzacza centralnego jest zazwyczaj umieszczona w oddzielnej części domu, co znacząco redukuje hałas w przestrzeniach mieszkalnych.

Tradycyjne odkurzacze pracują w miejscu odkurzania, co generuje hałas, który może być uciążliwy dla domowników.

Jakość powietrza:

Odkurzacze centralne skutecznie redukują ilość kurzu i alergenów w powietrzu. 

Tradycyjne odkurzacze mogą nie być tak skuteczne w filtracji i mogą ponownie wprowadzać zanieczyszczenia do powietrza wewnętrznego.

Odkurzacz centralny a odkurzacz tradycyjny

Odkurzacz centralny czy tradycyjny - który wybrać?

Wybór między odkurzaczem centralnym a tradycyjnym zależy od kilku czynników:

 • budżet - odkurzacze centralne są droższe w instalacji i wymagają większej inwestycji początkowej,
 • faza budowy/remontu - odkurzacz centralny jest łatwiejszy do zainstalowania podczas budowy domu lub dużego remontu,
 • wielkość i układ domu - w dużych domach z wieloma piętrami odkurzacz centralny może być bardziej praktyczny.

Podsumowując, odkurzacz centralny oferuje wyższy poziom wygody i efektywności, sprawdzi się szczególnie w większych domach, ale wiąże się z większymi kosztami i koniecznością instalacji. Tradycyjne odkurzacze są bardziej elastyczne i łatwiejsze w użyciu od razu po zakupie, ale mogą być mniej wydajne i generować więcej hałasu.

Czy odkurzacz centralny jest dla Ciebie?

Kiedy warto zainwestować w odkurzacz centralny?

Inwestycja w odkurzacz centralny jest szczególnie uzasadniona w następujących sytuacjach:

 • podczas budowy lub generalnego remontu domu - instalacja odkurzacza centralnego jest najłatwiejsza i najmniej kosztowna, gdy ściany są otwarte, co pozwala na łatwe ukrycie rur ssących. W domach nowobudowanych najłatwiej zaplanować instalację z Projektem odkurzacza centralnego,
 • w dużych domach - w przestronnych domach z wieloma pokojami i piętrami odkurzacz centralny może znacznie ułatwić utrzymanie czystości, eliminując konieczność przenoszenia ciężkiego sprzętu,
 • dla osób z alergiami - dzięki lepszej filtracji i wydmuchiwaniu zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz, odkurzacze centralne mogą znacząco poprawić jakość powietrza wewnętrznego, co jest korzystne dla alergików,
 • dla rodzin z małymi dziećmi - czystość i higiena są szczególnie ważne w domach z małymi dziećmi.; odkurzacz centralny pozwala na szybkie i skuteczne sprzątanie, co jest istotne, gdy czas jest ograniczony,
 • dla osób ceniących wygodę - jeśli wygoda i oszczędność czasu są priorytetem, odkurzacz centralny jest znaczącym ułatwieniem w codziennym utrzymaniu porządku,
 • dla osób ceniących ciszę - ponieważ jednostka centralna jest zazwyczaj umieszczona w oddzielnej części domu, odkurzanie jest ciche, co jest dużą zaletą, szczególnie w domach, gdzie ktoś pracuje lub uczy się w domu.

Odkurzacz centralny - idealne rozwiązanie do domu ze zwierzętami

Dla kogo odkurzacz centralny jest najlepszy?

Odkurzacz centralny jest idealnym rozwiązaniem dla:

 • właścicieli nowych lub remontowanych domów - mogą oni łatwo zintegrować system odkurzacza centralnego z planem budowy,
 • rodzin z alergikami - systemy te mogą znacznie zmniejszyć ilość alergenów w domu,
 • osób starszych lub z ograniczeniami ruchowymi - brak konieczności przenoszenia ciężkiego odkurzacza może być dużą ulgą,
 • właścicieli zwierząt domowych - skutecznie radzą sobie z sierścią i zanieczyszczeniami, które są częstym problemem w domach ze zwierzętami.

Podsumowując, odkurzacz centralny jest inwestycją, która może przynieść wiele korzyści w długoterminowej perspektywie, szczególnie jeśli priorytetem jest wygoda, zdrowie i efektywność sprzątania.

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?