Stacja uzdatniania wody w domu - czy warto inwestować w zmiękczacz wody?

Stacja uzdatniania wody w domu czy montaż zmiękczacza wody to coraz popularniejsze rozwiązania wśród osób, które cenią sobie zdrowie oraz komfort codziennego życia, a dodatkowo dbają o ekologię. Mimo że procesy oczyszczania wody wodociągowej są standardem, coraz więcej osób decyduje się na zmiękczacz wody i uzdatnianie wody w swoim domu jednorodzinnym. Taka stacja pozwala na uzyskanie wody o jeszcze lepszych parametrach oraz eliminuje konieczność kupowania wody butelkowanej, w tym szczególnie w butelkach PET. Czym jest stacja uzdatniania wody? Jakie są jej rodzaje i korzyści wynikające z jej montażu? Co zrobić mając twardą wodę? Jaki filtr wody zastosować? O tym w dalszej części artykułu.

Czym jest stacja uzdatniania wody i jak działa?

Stacja uzdatniania wody to urządzenie, które służy do oczyszczania wody z zanieczyszczeń, do poprawy jej smaku oraz zapewnienia odpowiedniego składu chemicznego i właściwości fizycznych. Dzięki temu urządzeniu domownicy będą mogli pić wodę bezpośrednio z kranu, woda będzie lepsza w smaku, bezpieczna do spożycia, ale także zapewni dłuższe działanie sprzętów AGD, jak pralka czy zmywarka, a w łazience mniejsze osadzanie się kamienia w kabinach prysznicowych. Uzdatnianie wody w stacji, tak samo, jak zmiękczacz wody mogą pracować zarówno w domach, które mają podłączenia do sieci wodociągowej, ale także tych, w których woda pochodzi z własnego ujęcia. W zależności od modelu, stacje można wykorzystywać do poprawy jakości wody dzięki różnym rodzajom filtrów – z lampą UV, filtrem węglowym czy z jonizatorem.

Wybór stacji uzdatniania wody powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb Inwestora, dlatego przed zakupem należy skonsultować się z fachowcami, którzy pomogą wybrać odpowiedni model. Jak działa stacja uzdatniania wody? Proces oczyszczania i odbywa się poprzez przepuszczanie wody przez poszczególne elementy filtracyjne, uzdatniające i zmiękczające, które usuwają zanieczyszczenia i poprawiają jakość wody. Proces uzdatniania wody zależy od rodzaju użytych filtrów i ich zasad działania. Gotowa woda jest magazynowana w zbiorniku wody czystej i gotowa do pobierania. 

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Rodzaje stacji uzdatniania wody

Istnieje wiele różnych rodzajów stacji uzdatniania wody, które mogą pomóc w usunięciu zanieczyszczeń z wody pitnej, poprawiając jej jakość, jej smak, a także wpływając na proces uzyskania miękkiej wody. Każdy rodzaj stacji ma swoje zalety i wady, a wybór odpowiedniej zależy od funkcji, jaką ma pełnić, technologii oraz od potrzeb i preferencji użytkowników. Najpopularniejsze rodzaje stacji do uzdatniania wody to stacja z lampą UV, z filtrem węglowym oraz z jonizatorem. Czym charakteryzuje się każda z nich?

Rodzaje stacji uzdatniania wody

Stacja uzdatniania wody z lampą UV

Stacja uzdatniania wody z lampą UV to urządzenie służące do dezynfekcji wody za pomocą promieniowania ultrafioletowego (UV). Lampy UV emitują krótkie fale światła, które niszczą mikroorganizmy, takie jak szczepy bakterii, wirusy i grzyby w wodzie, co zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób. Stacja uzdatniania wody z lampą UV składa się z przepływowego filtra, który usuwa zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak piasek i kamienie, oraz lampy UV, która zabija mikroorganizmy. Woda płynie przez filtr i jest oświetlana przez lampę UV, po czym jest już gotowa i bezpieczna do spożycia. Stacje z lampą UV są często stosowane w domach, hotelach, szkołach, zakładach przemysłowych i innych miejscach, gdzie konieczne jest zapewnienie bezpiecznej i czystej wody do użytku.

Stacja uzdatniania wody z filtrem węglowym

Filtr węglowy w stacji uzdatniania wody służy do usunięcia z wody zanieczyszczeń organicznych, takich jak chlor, pestycydy, fenole czy metale ciężkie. Stacja uzdatniania wody z filtrem węglowym jest stosowana do oczyszczania wody pitnej, wody z akwariów, a także wody w basenach czy jacuzzi. Urządzenie jest stosunkowo łatwe w obsłudze, wymaga jednak regularnej wymiany filtra węglowego w celu zapewnienia skutecznego oczyszczania wody.

Stacja uzdatniania wody z jonizatorem

Stacja uzdatniania wody z jonizatorem, inaczej mówiąc – system osmotyczny, to urządzenie, którego działanie opiera się na wzbogacaniu wody pitnej w minerały takie jak jony wapnia i magnezu, a także w potas. Z uwagi na swoją funkcję przeznaczony jest tylko do uzdatniania wody pitnej, z której mieszkańcy mogą korzystać bezpośrednio z kranu. Nie powinno się jej stosować do gotowania, czy zaparzania gorących napojów - kawy czy herbaty.

Jak zmiękczyć wodę w domu?

Twarda woda zawiera duże ilości minerałów, takich jak wapń czy magnez. Taki skład może mieć negatywny wpływ na wiele codziennych czynności - mycie naczyń, pranie, mycie ciała i włosów, ponieważ środki czyszczące i myjące nie mieszają się z nią dobrze. Twarda woda powoduje osadzanie się kamienia (w tym kamienia kotłowego) w urządzeniach gospodarstwa domowego, takich jak czajnik, pralka czy zmywarka, jest on często trudny do usunięcia i wymaga zastosowania specjalnych środków. W celu zmiękczenia twardej wody można zainstalować w domu system zmiękczający, dzięki któremu miękka woda będzie lepiej służyć domownikom. Czym jest i na czym polega działanie tego urządzenia?

Czytaj także: "Inteligentny dom - co to jest i jakie systemy warto wziąć pod uwagę już przy wyborze projektu domu?"

Stacja do zmiękczania wody

Zmiękczacze wody to urządzenia, które zwykle działają na zasadzie wymiany jonowej. Urządzenie to zawiera zbiornik wypełniony żywicą jonowymienną, zwykle złożoną z kationitów, które mogą wymieniać kationy wapnia i magnezu na jony zwane jonami sodu. Woda twarda przepływając przez zmiękczacz, jest nasycona jonami wapnia i magnezu, które są przyciągane do żywicy jonowymiennych, a jony sodowe, które znajdują się w żywicy, są uwalniane do wody. W ten sposób twardość wody jest redukowana i powstaje woda zmiękczona. Po pewnym czasie, kationy wapnia i magnezu ulegają całkowitej wymianie z jonami sodowymi, co oznacza, że żywica jonowymienna staje się nasycona. Należy wówczas przeprowadzić proces regeneracji złoża jonowymiennego, aby przywrócić mu zdolność do wymiany jonów. W tym celu, do zmiękczacza jest wprowadzany roztwór soli, zwykle soli kuchennej, który przepłukuje żywicę, usuwając z niej jony wapnia i magnezu, a jednocześnie wprowadzając jony sodu. W ten sposób zmiękczacz wody jest gotowy do dalszej pracy. Centralny zmiękczacz wody może występować jako kompaktowy zmiękczacz wody oraz dwuczęściowy zmiękczacz wody. Oba działają tak samo, a różnią się wyglądem i zastosowaniem. Kompaktowe zmiękczacze wody są skonstruowane tak, że ich części znajdują się w jednej obudowie. Ich główną zaletą jest to, że zajmują stosunkowo mało miejsca. Dwuczęściowy zmiękczacz składa się z głowicy, zbiornika na sól niezbędną do regeneracji oraz z butli ze złożem. Znajdują zastosowanie tam, gdzie Inwestor ma do czynienia z bardzo twardą wodą oraz gdy zużycie wody jest bardzo duże.

Czytaj także: "Rodzaje ogrzewania - porównanie różnych systemów ogrzewania domu"

Wady i zalety stacji do zmiękczania wody

Oto wady i zalety korzystania ze stacji do zmiękczania wody:

Zalety:

 • Poprawa jakości wody: Stacja do zmiękczania wody usuwa z wody związki mineralne, które powodują twardość wody. Dzięki temu, że woda staje się bardziej miękka, poprawiają się jej walory smakowe, a w instalacjach i urządzeniach nie osadza się kamień.
 • Oszczędność pieniędzy: Zmiękczanie wody może zmniejszyć ilość osadzającego się kamienia w urządzeniach, co może wydłużyć ich żywotność i zmniejszyć koszty napraw i konserwacji.
 • Łatwiejsze utrzymanie czystości: Woda miękka może ułatwić utrzymywanie czystości w domu, ponieważ nie pozostawia osadów i plam na powierzchniach.
 • Lepsze działanie detergentów: Zmiękczanie wody może poprawić skuteczność detergentów, co może zmniejszyć ilość używanych detergentów i koszt ich zakupu.

Uzdatnianie wody

Wady:

 • Wymaga obsługi: Stacja do zmiękczania wody wymaga regularnej obsługi, w tym uzupełniania soli zmiękczającej i konserwacji.
 • Wymaga miejsca: Stacja do zmiękczania wody zajmuje miejsce i może wymagać instalacji w piwnicy lub innym pomieszczeniu gospodarczym.
 • Wymaga kosztów początkowych: Stacja do zmiękczania wody może być kosztowna w zakupie i instalacji.
 • Usuwanie soli zmiękczającej: Zużyta sól zmiękczająca musi być usuwana z systemu, co może być uciążliwe.
Czytaj także: "Rekuperator - zasada działania, rodzaje i dobór do domu"

Na co zwrócić uwagę wybierając stację uzdatniania wody do domu?

Wybierając stację uzdatniania do domu, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Są to między innymi:

Typ stacji uzdatniania wody: Istnieją różne typy stacji uzdatniania wody, takie jak stacje odwróconej osmozy, filtry węglowe, stacje zmiękczające itp. Ważne jest, aby wybrać typ, który najlepiej pasuje do potrzeb i warunków lokalnych.

Wielkość stacji uzdatniania wody: Ważne jest, aby wybrać stację o odpowiedniej wielkości, która zapewni odpowiednią ilość wody niezbędnej do funkcjonowania domu.

Wydajność stacji uzdatniania wody: Wydajność stacji uzależniona jest od typu i wielkości stacji. Ważne jest, aby wybrać stację o odpowiedniej wydajności, która zapewni wystarczającą ilość wody do użytku domowego.

Koszty: Cena stacji uzdatniania wody zależy od typu, wielkości, wydajności, a także innych czynników. Warto wybrać stację, która mieści się w założonym budżecie, ale jednocześnie będzie spełniała wymagania domowników.

Instalacja i konserwacja: Przed zakupem warto zwrócić uwagę na koszty instalacji oraz konserwacji urządzenia.

Jakość wody: Przed zakupem warto sprawdzić, jaka jest jakość wody w domu. Niektóre stacje uzdatniania wody są bardziej skuteczne w usuwaniu określonych zanieczyszczeń niż inne, więc warto wybrać stację, która najlepiej spełni wymagania w danym miejscu zamieszkania.

Opinie użytkowników: Przed zakupem warto także przeczytać opinie użytkowników na temat danej stacji uzdatniania wody. Opinie te mogą pomóc w podjęciu decyzji i wybraniu najlepszego rozwiązania.

Jak wybrać stację uzdatniania wody

Montaż stacji uzdatniania wody

Montaż stacji uzdatniania wody zależy od konkretnych warunków oraz rodzaju stacji, którą Inwestor chce zainstalować. Warto zlecić ten proces profesjonalnej firmie lub specjaliście, który posiada doświadczenie w takiej pracy. Poniżej przedstawiamy proces montażu stacji uzdatniania wody:

Wybranie odpowiedniego miejsca do montażu stacji uzdatniania wody. Powinno to być miejsce, które jest łatwo dostępne, dobrze wentylowane, posiadające dostęp do elektryczności.

Przygotowanie miejsca do montażu poprzez usunięcie wszelkich przeszkód, które mogą utrudniać proces montażu. Należy upewnić się, że miejsce montażu jest czyste i suche. Urządzenie powinno stać na płaskim i twardym podłożu, a w pomieszczeniu powinien znajdować się odpływ do kanalizacji oraz gniazdko elektryczne.

Zapoznanie się z instrukcją montażu dostarczoną przez producenta stacji uzdatniania wody i postępowanie zgodnie z nią. Należy zwrócić uwagę na wszelkie szczegóły dotyczące podłączenia, ustawienia i testowania urządzenia.

Podłączanie stacji do źródła wody oraz upewnienie się, że podłączenia są szczelne i nie ma wycieków.

Podłączenie stacji do zasilania elektrycznego, jeśli wymaga tego urządzenie.

Przetestowanie urządzenia w celu upewnienia się, że działa poprawnie i spełnia swoje funkcje.

Ewentualna regulacja ustawień.

Czytaj także: "Wentylacja grawitacyjna w domu jednorodzinnym. Co to jest i jak działa?"

Cena i koszty eksploatacji domowej stacji uzdatniania wody

Cena i koszty eksploatacji domowej stacji uzdatniania wody mogą się znacznie różnić w zależności od rodzaju i modelu urządzenia, stopnia jego zaawansowania oraz lokalizacji domu jednorodzinnego Inwestora. Jeśli chodzi o cenę, domowe stacje uzdatniania wody mogą kosztować od kilku tysięcy złotych do kilkunastu, nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od wielkości, jakości i wydajności systemu.

Jeśli chodzi o koszty eksploatacji, należy wziąć pod uwagę koszty związane z wymianą filtrów, koszt energii elektrycznej, koszty konserwacji i naprawy. Koszty te mogą się różnić w zależności od specyfikacji urządzenia oraz od lokalnych stawek opłat za energię elektryczną i kosztów wymiany filtrów.

Należy również pamiętać, że korzyści wynikające z posiadania domowej stacji uzdatniania wody, takie jak redukcja zawartości substancji chemicznych i zanieczyszczeń w wodzie, a także jej zmiękczenie, mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w zakresie zdrowia oraz poprawy jakości życia, a także ułatwienia codziennego użytkowania domu.

Czy warto zainwestować w stację uzdatniania wody

Czy warto zamontować w domu stację uzdatniania wody?

Zamontowanie stacji uzdatniania wody w domu może mieć wiele korzyści. Jeśli woda z ujęcia ma wysoką zawartość niepożądanych substancji, takich jak chlor, zanieczyszczenia, metale ciężkie lub bakterie, stacja uzdatniania wody może pomóc poprawić jakość wody do picia i użytku domowego. Woda po uzdatnieniu będzie bezpieczniejsza dla zdrowia i może zapobiec problemom zdrowotnym. Dodatkowo domownikom którzy mają wrażliwą skórę lub cierpią na alergie, stacja uzdatniania wody może pomóc zredukować podrażnienia skóry i łagodzić objawy alergii. Jednak warto pamiętać, że instalacja i utrzymanie stacji uzdatniania wody wiąże się z pewnymi kosztami. Konieczne będzie regularne przeglądanie i konserwacja, wymiana filtra lub materiału wypełniającego oraz wymiana zużytych elementów, co zwiększy koszty użytkowania. Decyzja o zamontowaniu stacji uzdatniania wody w domu powinna być oparta na analizie jakości wody, indywidualnych potrzeb domowników oraz możliwości finansowych.

Oto kilka zalet i wad stacji do uzdatniania wody:

Zalety:

 • Zapewnienie czystej wody - stacja do uzdatniania wody usuwa zanieczyszczenia, takie jak związki chemiczne, bakterie, wirusy i metale ciężkie, co pozwala na uzyskanie wody o wyższej jakości niż woda z kranu.
 • Oszczędność kosztów - w dłuższej perspektywie, inwestycja w stację do uzdatniania wody może być tańsza niż kupowanie butelek wody mineralnej lub korzystanie z dostaw wody butelkowanej.
 • Ochrona środowiska - korzystanie ze stacji do uzdatniania wody pomaga w zmniejszeniu ilości odpadów związanych z butelkami plastikowymi.
 • Łatwa obsługa - większość stacji do uzdatniania wody jest łatwa w obsłudze i wymianie filtrów.

Wady:

 • Wysoki koszt początkowy - stacja do uzdatniania wody może być kosztowna na początku, zwłaszcza jeśli jest to zaawansowane urządzenie z wieloma funkcjami.
 • Konieczność wymiany filtrów - filtry w stacji do uzdatniania wody wymagają regularnej wymiany, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
 • Potrzeba miejsca - stacje do uzdatniania wody zajmują dodatkową przestrzeń w pomieszczeniu, co może być problemem w mniejszych mieszkaniach.
 • Wymagana konserwacja - stacje do uzdatniania wody wymagają regularnej konserwacji, aby działać prawidłowo.

 

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?