W naszej wyobraźni od wieków brzmią „pobielane ściany” dworu opisywanego przez Adama Mickiewicza w „Panu Tadeuszu”. Domu dającego ostoję dla mieszkających w nim kolejnych pokoleń. Pomimo, iż nasze teraźniejsze „pobielane ściany” nie są już tak białe jak dawniej, nadal najwięcej jest budynków o jasnych pastelowych ścianach, dających poczucie czystości, stylowości i klasyki bryły budynku.

Plany zagospodarowania przestrzennego w większości przypadków nie narzucają nam bezpośredniego koloru elewacji, sugerują jedynie utrzymanie ich w kolorach pastelowych. W nowoczesnych realizacjach biel złamana jest czernią, dającą w efekcie różnorakie odcienie szarości, w klasycznych budynkach rezydencjonalnych czy domach wiejskich najczęściej biel złamana jest żółcią, brązem, lawendą czy oranżem, chociaż coraz częściej spotykamy budynki o bardzo intensywnych i nasyconych kolorach. W obecnych czasach, przy tak szerokim spektrum produktów oferowanych przez producentów, z łatwością każdy może dobrać odpowiedni dla siebie kolor na elewację.

Dom to nie tylko kolor na ścianach, a zestawienie kolorystyczne całości budynku decyduje o jego ostatecznym wizerunku. Składa się na niego, oprócz koloru elewacji : kolor dachu, kolor stolarki okiennej i drzwiowej, detal wykończenia cokołów, schodów zewnętrznych i tarasów, jak również wykończenie podbitek dachowych, obróbek blacharskich, rynien i rur spustowych, opasek okiennych – jeśli występują, balustrad balkonów i tarasów oraz innych drobnych dekoracyjnych elementów kutych lub drewnianych w elewacjach budynku.

Dopasowanie kolorystyczne tak wielu elementów, nastręcza niejednokrotnie sporych problemów i dylematów, od czego wyjść, aby efekt był taki jak sobie wymarzyliśmy.
Głównymi kolorami wiodącymi w odbiorze budynku jest barwa ścian i dachu, to do nich powinniśmy dobierać wszystkie pozostałe elementy. Zasada „od ogółu do szczegółu” jest stosowana niezależnie od tego czy budynek ma formę nowoczesną czy tradycyjną i działa na wszystkich polach projektowych.

Mamy nadzieję, iż proponowane przez nas zestawienia kolorystyczne przypadną Państwu do gustu i ułatwią poruszanie się po paletach barw proponowanych przez producentów.

Propozycja pierwsza

Barwą wyjściową dla pokrycia dachowego, do kolorystyki pierwszej jest ciemno-czerwony, w tej samej grupie kolorów może znaleźć się dachówka w kolorze wiśniowym lub bordowym.

Białe ściany budynku urozmaicono na fragmentach okładziną z kamienia, w odcieniach beżowo- kremowym. Podkreślono i połączono wejście do budynku z balkonem i lukarną dachową, , jak również wykusz z balkonem i lukarną. Tworzą one pionowe elementy przyciągające wzrok i decydujące o charakterze tego domu. Ten sam kamień pojawił się na kominach, cokole oraz wykończeniu schodów. Dobierając kamień na elewację szukajmy takiego, który kolorystycznie będzie współgrał z pokryciem dachowym.

Proponowana stolarka okienna i drzwiowa jest biała, jednak równie dobrze przy czerwonym dachu prezentować będzie się stolarka w odcieniach mahoniu lub wiśni. Aby wydobyć oraz podkreślić okna i drzwi w elewacji skontrastowano kolorystyczne opaski okienne, ze ścianą na której się znajdują . Na tle białej ściany są to ciemne opaski dobrane odcieniem do koloru okładziny kamiennej natomiast, na tle okładziny kamiennej pojawiają się one jako białe obwoluty.

Kolory proponowane na elewację to: pastelowe odcienie brązu, żółci, odcienie beżu i kremu.

Propozycja druga

Kolorem wyjściowym, kolejnego proponowanego zestawienia, dla pokrycia dachowego jest ceglasty, w tej samej grupie kolorów może znaleźć się dachówka w kolorze, naturalnym lub jasno-czerwonym z odcieniami pomarańczu.

Jasne ściany budynku poprzeplatano na fragmentach tynkiem w ciemniejszym odcieniu beżowo- kremowym. Kolory dobrano na zasadzie rozjaśnienia tej samej barwy, taki zabieg nie wprowadza chaosu na elewacji.

Na cokołach zastosowano cegłę klinkierową. Pojawia się ona również w wykończeniu na kominach, oraz schodach i tarasach. W bardzo efektowny sposób możemy podkreślić klinkierem wejście domu. Dobierając klinkier na elewację postarajmy się aby był kolorystycznie dopasowany do dachówki.

Proponowana stolarka okienna i drzwiowa jest biała, jednak przy dachu o odcieniu pomarańczu,  równie dobrze prezentować będzie się stolarka w odcieniach orzechowym lub kasztanowym.

Kolory proponowane na elewację to: pastelowe odcienie brązu, oranżu, żółci, odcienie beżu i kremu.

Propozycja trzecia

Kolorem wyjściowym dla dachówki jest jasno-brązowy, w tej samej grupie kolorów może znaleźć się dachówka w różnych odcieniach brązu lub czarno-brązowa

Jasne, ściany budynku poprzeplatano na fragmentach tynkiem w ciemniejszym odcieniu brązu, na cokołach, kominach i w wykończeniu schodów pojawia się dobrany do koloru dachu klinkier. Innym rozwiązaniem może być kamień elewacyjny lub tynk o dopasowanej barwie do koloru ścian, stolarki okiennej czy też dachu. Ważne jest aby nie mnożyć ilości barw na elewacji.

Stolarka została dopasowana kolorystycznie do dachu.

Kolory proponowane na elewację to: pastelowe odcienie brązu, żółci oraz odcienie beżu i kremu.

Propozycja czwarta

Kolorem wyjściowym dla dachówki jest grafitowy, w tej samej grupie kolorów może znaleźć się dachówka w kolorze, szarym, popielatym lub antracytowym

Jasne, białe ściany budynku poprzeplatano na fragmentach tynkiem w odcieniu szarości lub kamieniem. Na elewacji pojawiają się fragmenty z okładziną drewnianą.

Stolarkę okienną i drzwiową dopasowano kolorystycznie do drewnianych elementów występujących na elewacjach;

Kolory proponowane na elewację to: pastelowe odcienie szarości, fioletu, błękitu oraz odcienie beżu i kremu

Wybieramy projekt domu


Pisz BLOGA
Rozpocznij Swoją przygodę
z budową domu!
Pisz bloga

Rabat 350 zł
na każdy projekt domu!
Projekt domu ARCHON+
newsletter

Konkurs FOTO
Dom w obiektywieWeź udział i wygraj ...
Konkurs foto - Dom w obiektywie

249 713 fanów
Dołącz do nas!
Polub nas na facebooku

Film z realizacji
Zaproś ekipę filmową ARCHON+ do swojego domu
Zgłoś swój dom do filmu
ArchonHome
ArchonHome

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?