
Część osób ma nie tylko nieruchomość w mieście, ale również domek letniskowy poza miejscowością zamieszkania, gdzie mogą wypoczywać podczas wakacji. Taki obiekt również można ubezpieczyć. Co może być chronione w ramach takiej polisy? W jakich sytuacjach działa ubezpieczenie? Od czego zależy jego cena? Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu domku letniskowego!
Ubezpieczenie mieszkania i domu jest dobrowolne, a jego zadaniem jest ochrona przed stratą finansową w razie zajścia wielu nieprzewidzianych zdarzeń. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na https://mubi.pl/ubezpieczenie-mieszkania/. Ubezpieczenie nieruchomości można u niektórych ubezpieczycieli rozszerzyć o ubezpieczenie domku letniskowego!
Co ubezpieczysz w domku letniskowym?
Domek letniskowy to obiekt, który pełni funkcję mieszkaniowe. Jednak z założenie użytkowany jest on sezonowo do celów wypoczynkowych i rekreacyjnych. Aby wybudować domek letniskowy nie trzeba mieć pozwolenia na budowę, jeśli:
- budynek jest parterowy (służy do rekreacji indywidualnej),
- ma do 35 m²,
- ma więcej niż 35 m², ale nie więcej niż 70 m² (rozpiętość elementów konstrukcyjnych nie przekracza 6 m, a wyciągi wsporników 2 metrów),
- liczba takich obiektów na działce na każde 500 m² nie może być większa niż jeden.
W ramach ubezpieczenia domku letniskowego ubezpieczysz obiekt wraz z elementami stałymi, a więc między innymi:
- fundamenty,
- ściany działowe,
- dach,
- parapety,
- instalacje,
- podłogi,
- armaturę sanitarną,
- kotły i piece,
- tynki,
- stolarkę okienną i drzwiową,
- stałe zamontowane urządzenia techniczne.
Elementy stałe definiuje się jako takie, które nie można bez użycia narzędzi lub siły, co powoduje ich uszkodzenie, odłączyć od konstrukcji budynku.
Czy można ubezpieczyć ruchomości w domku letniskowym?
Domek letniskowy użytkowany jest sezonowo. Oznacza to, że przez część roku stoi on pusty. Czy w takim razie ubezpieczyciele umożliwiają ubezpieczenie znajdujących się w nim ruchomości przed kradzieżą lub innymi zdarzeniami losowymi? W końcu niepilnowany domek letniskowy łatwiej okraść niż stale zamieszkany dom czy mieszkanie w bloku.
Ubezpieczyciele mają różne podejście do ubezpieczenia ruchomości w domku letniskowym. Część z nich wyklucza taką ochronę, inni oferują ja tylko w zakresie zdarzeń losowych, lecz bez kradzieży, a pozostali umożliwiają pełne ubezpieczenie. Informacji na ten temat należy szukać w OWU konkretnego ubezpieczenia – tłumaczy Tomasz Sowa, ekspert porównywarki ubezpieczeń Mubi.
Ubezpieczenie ruchomości w domku letniskowym może być ograniczone limitami odpowiedzialności ze względu na wyższe ryzyko kradzieży.
Jaki jest zakres ochrony ubezpieczenia domku letniskowego?
Zakres ochrony określa zdarzenia i ryzyka, które objęte są ubezpieczeniem. W przypadku domku letniskowego mienie (sam obiekt, elementy stałe) są chronione między innymi, gdy dojdzie do ich uszkodzenia lub zniszczenia w wyniku:
- pożaru,
- eksplozji lub implozji,
- zalania,
- silnego wiatru,
- uderzenia pioruna,
- nawalnych opadów deszczu,
- uderzenia pojazdu mechanicznego,
- upadku drzewa,
- osunięcia się ziemi,
- działania dymu i sadzy.
Dokładny zakres ochrony znajdziesz w każdych ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Co to takiego? OWU to dokument przygotowywany przez ubezpieczyciela, które zawiera najważniejsze informacje o ubezpieczeniu.
Towarzystwo ubezpieczeniowe może oferować również rozszerzenie zakresu ochrony po opłaceniu dodatkowej składki. Dotyczy to takich ryzyk jak powódź, wandalizm czy przepięcie.
Co wpływa na cenę ubezpieczenia domku letniskowego?
Domek letniskowy może mieć konstrukcję drewnianą lub murowaną. To właśnie ten aspekt znacząco wpływa na cenę ubezpieczenia takiego obiektu. W końcu konstrukcja drewniana jest bardziej narażona na poważniejsze zniszczenia – choćby w wyniku pożaru czy innego działania sił natury.
Wysokość składki ubezpieczenia zależy również od sumy ubezpieczenia. Dlaczego? Owa suma określa maksymalne wsparcie ubezpieczyciela. Im jest wyższa, tym większe straty pokryje ubezpieczyciel, ale i cena ochrony będzie wyższa. Suma ubezpieczenia domku letniskowego powinna być adekwatna do jego wartości rynkowej lub odtworzeniowej.
Trzecim ważnym czynnikiem wpływającym na cenę ubezpieczenia domku letniskowego jest zakres ochrony. Im bardziej rozbudowane ubezpieczenie, które chroni przed większą liczbą zdarzeń, tym składką będzie wyższa.
Dlatego polisa o węższym zakresie ochrony obejmującym jedynie pożar i kilka ryzyk związanych z działaniem sił przyrody będzie tańsza od opcji z ochroną przed kradzieżą z włamaniem, wandalizmem oraz wieloma ryzykami dotyczącymi działań natury (np. wiatr, powódź).
Przykładowe ceny ubezpieczenia domu letniskowego znajdziesz w poradniku: https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-domku-letniskowego/. Artykuł porusza również kwestie związane z ochroną ubezpieczenia zimą, sposobu zakupu polisy oraz wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. Warto więc do niego zajrzeć przed zakupem ubezpieczenia domku letniskowego.