Zdjęcie domu wykonane kamerą termowizyjną

W marcu 2015r. wchodzi w życie nowa Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków. Zakłada ona, że świadectwa charakterystyki energetycznej wymagane będą wyłącznie w przypadku najmu lub sprzedaży budynku. Oznacza to, że oddając dom do użytkowania, nie będziemy musieli dołączać do wniosku świadectwa charakterystyki energetycznej.

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument określający wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu, czyli energii na potrzeby ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji, a w przypadku budynków użyteczności publicznej również oświetlenia. W świadectwie ocenia się wielkość zapotrzebowania na energię wynikającego z przeznaczenia i standardu budynku oraz jego systemów instalacyjnych, czyli na podstawie jego stałych, obiektywnych cech, a nie na podstawie pomiaru zużycia energii gdyż trudno poddać obiektywnej ocenie sposób użytkowania budynku przez jego użytkowników. Celem wprowadzenia obowiązku sporządzania świadectw jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie oraz zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budownictwie. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik będzie mógł określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym oszacować koszty utrzymania związane z zapotrzebowaniem na energię.

Świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest wymagane na etapie składania wniosku o pozwolenie na użytkowanie domu (po zakończeniu budowy) w przypadku gdy budujemy dom na własne potrzeby. Wymagane jest wyłącznie w przypadku najmu lub sprzedaży budynku.

Wielu naszych Klientów pyta o zagadnienia dotyczące energooszczędności, w związku z tym na naszej stronie internetowej zamieściliśmy aplikację pokazującą charakterystykę energetyczną wybranych projektów domów. Aplikacja ta powstała dzięki współpracy ARCHON+ Biuro Projektów z firmą BuildDesk. Pokazuje jak zmienią się wskaźniki charakterystyki energetycznej przy indywidualnej lokalizacji domu oraz uwzględnieniu alternatywnych rozwiązań technologicznych np. przy zastosowaniu w projekcie domu rozwiązań zawartych w: Projekcie Instalacji Solarnej, Projekcie Wentylacji Mechanicznej, Projekcie Ogrzewania Kominkowego lub Projekcie Gruntowej Pompy Ciepła. Ponadto istnieje możliwość indywidualnego doboru technologii wykonania ścian zewnętrznych i rodzaju zasilania instalacji CO.


Pisz BLOGA
Rozpocznij Swoją przygodę
z budową domu!
Pisz bloga

Rabat 400 zł
na każdy projekt domu!
Projekt domu ARCHON+
newsletter

Konkurs FOTO
Dom w obiektywieWeź udział i wygraj ...
Konkurs foto - Dom w obiektywie

270 057 fanów
Dołącz do nas!
Polub nas na facebooku

Film z realizacji
Zaproś ekipę filmową ARCHON+ do swojego domu
Zgłoś swój dom do filmu
ArchonHome
ArchonHome

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?