Dom w lantanach

„Naszym marzeniem była zamiana mieszkania na własny dom z ogródkiem, w którym dzieci będą się wesoło bawić, a my będziemy je doglądać pijąc kawę na tarasie. Szukaliśmy propozycji, która będzie dostosowana do naszych potrzeb pod kątem wewnętrznego programu użytkowego oraz zmieści się w granicach wstępnie przyjętego budżetu. Dom w lantanach nie jest duży, ale idealnie dopasowany do naszej rodziny. Co ważne, jest również oszczędny w eksploatacji” - mówią Anita i Piotr.

Dom w lantanach to funkcjonalnie zaprojektowany, mały dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym, który można zrealizować na wąskich działkach, a także działkach z wjazdem od południa. Strefa dzienna to przestronny salon z jadalnią oraz kuchnia. W centralnym miejscu zaprojektowano kominek, który wizualnie oddziela przestrzeń wypoczynkową domu. Przeszklenia tarasowe zapewniają optymalne doświetlenie wnętrza oraz płynnie łączą je z ogrodem. Na parterze przewidziano dodatkowo niedużą łazienkę oraz kotłownię, przez którą dostępny jest garaż i schowek. Cztery sypialnie oraz łazienka zapewniają komfortowe użytkowanie strefy prywatnej na poddaszu.

Dom w lantanach - widok 1
Dom w lantanach - widok 2
Dom w lantanach - widok 3
Dom w lantanach - widok 4
Dom w lantanach - widok 5
Dom w lantanach - widok 6
Dom w lantanach - widok 7
Dom w lantanach - widok 8
Dom w lantanach - widok 9
Dom w lantanach - widok 10
Dom w lantanach - widok 11
Dom w lantanach - widok 12
Dom w lantanach - widok 13
Dom w lantanach - widok 14
Dom w lantanach - widok 15
Dom w lantanach - widok 16
Dom w lantanach - widok 17
Dom w lantanach - widok 18
Dom w lantanach - widok 19
Dom w lantanach - widok 20
Dom w lantanach - widok 21
Dom w lantanach - widok 22
Dom w lantanach - widok 23
Dom w lantanach - widok 24
Dom w lantanach - widok 25
Dom w lantanach - widok 26
Dom w lantanach - widok 27
Dom w lantanach - widok 28
Dom w lantanach - widok 29
Dom w lantanach - widok 30
Dom w lantanach - widok 31
Dom w lantanach - widok 32
Dom w lantanach - widok 33
Dom w lantanach - widok 34
Dom w lantanach - widok 35
Dom w lantanach - widok 36
Dom w lantanach - widok 37
Dom w lantanach - widok 38
Dom w lantanach - widok 39
Dom w lantanach - widok 40
Dom w lantanach - widok 41
Dom w lantanach - widok 42
Dom w lantanach - widok 43

ARCHON+ Co sprawiło, że zdecydowaliście się właśnie na ten projekt?

ANITA i PIOTR: Przede wszystkim odpowiadała nam wielkość domu oraz rozmieszczenie i kształt pomieszczeń. Bardzo pomocne były dobrze wykonane rendery - wizualizacje, które pozwoliły nam wyobrazić sobie jak może wyglądać nasz dom po zakończeniu wszystkich prac.

Czy wprowadziliście w projekcie jakieś zmiany?

Tak, wprowadziliśmy kilka drobnych zmian. W niewielkiej łazience na parterze zdecydowaliśmy się umieścić szafkę z lustrem oraz umywalkę we wnęce ściany, tak aby zyskać trochę więcej miejsca niezbędnego dla zmieszczenia prysznica. W ścianie pod kominem schowaliśmy toaletę typu “geberit”. W garażu pod schodami również udało nam się odzyskać trochę miejsca, które obecnie tworzy praktyczny schowek na rowery i akcesoria ogrodowe. Już po ukończeniu domu zdecydowaliśmy się na dodatkowe ocieplenie strychu i wymianę zwykłego małego włazu jednoszybowego na tzw. okno-właz, który jest nie tylko większy ale przede wszystkim ma bardzo dobre parametry termoizolacyjne. W sypialni na poddaszu postanowiliśmy nie budować ściany i oddzielnej garderoby. Zamiast tego zostawiliśmy otwartą przestrzeń i zaprojektowaliśmy dwie identycznie szafy ubraniowe, co rozwiązało odwieczny konflikt damsko-męski, dotyczący miejsca w szafie :-)

Czy koszty realizacji Waszego domu zmieściły się w przyjętych założeniach finansowych?

Pomijając koszt zakupu działki, realizacja zamknęła się nieznacznie poza poziom wyliczony w kosztorysie ARCHON+, a więc w kwocie jaką wstępnie przyjęliśmy.

Jakim system realizowana była inwestycja – zleconym czy gospodarczym?

Nasz dom w całości został zrealizowany systemem zleconym.

Na czym warto i nie warto oszczędzać?

Każda część domu i wykończenia może kosztować bardzo różnie w zależności od wybranych materiałów, ich jakości i producenta. Na pewno nie warto oszczędzać na ociepleniu, stolarce i wszystkich elementach, które będą zabudowane na stałe. Według nas należy położyć duży nacisk także na jakość i staranność wykonania poszczególnych prac wykończeniowych (np. tynków, malowania i położenia glazury, podłóg). W gotowej łazience nie będzie widać ceny płytek, ale już ich nierówne położenie od razu “rzuci się w oczy”. Duży wpływ na finalny efekt i prezencję domu ma właśnie jakość wykonania i staranne dopracowanie detali. Warto też na etapie budowy i wykańczania w przemyślany sposób rozplanować okablowanie niezbędne do korzystania z rożnych urządzeń takich jak alarmy, kamery, oświetlenie zewnętrzne czy zasilanie klimatyzacji. Położenie dodatkowych kabli elektrycznych czy internetowych nie jest drogie, ale ich późniejsze dołożenie jest niestety kłopotliwe.

Jakie koszty zaskoczyły Was w trakcie realizacji budowy?

Ogólnie zdawaliśmy sobie sprawę z większości wydatków związanych z budową i wykończeniem domu. Trochę zaskoczyły nas np. koszty budowy kominka, które wiązały się nie tylko z zakupem samego wkładu kominkowego, ale również szeregu akcesoriów, rur i specjalnych niepalnych płyt. Jego wykończenie w postaci elementów ze stali nierdzewnej oraz cegły klinkierowej też było droższe niż wstępnie zakładaliśmy.

W jakim czasie powstała inwestycja?

Budowa domu zajęła niecały rok. Na wykończenie “pod klucz” od stanu deweloperskiego potrzebowaliśmy następne pół roku.

Czy chcielibyście coś poprawić w Waszym domu?

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze stanu obecnego. Gdybyśmy mieli coś dziś zmienić to wolelibyśmy dwustanowiskowy garaż, gdyż obecny jest zdecydowanie za mały i użytkujemy go bardziej jako pomieszczenie gospodarcze niż miejsce na samochód. W przyszłości myślimy o domku ogrodowym, który pozwoli odzyskać wolną przestrzeń w garażu.

Największa zaleta Waszego domu?

Jest nasz :-). A na poważnie dużą zaletą jest wygodny układ pomieszczeń, dobre ocieplenie i kawałek zieleni dla dzieci, którego brakowało nam w mieszkaniu. Po roku użytkowania pozytywnie zaskoczył nas fakt, że koszty utrzymania domu są niższe niż poprzedniego mieszkania, pomimo znacznych różnic w powierzchni użytkowej.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy szczęścia w Waszym nowym domu!

 

 

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?