Nowoczesny dom na wąskiej działce

Jeżeli planujecie Państwo budowę swojego wymarzonego domu na wąskiej działce to przed wyborem gotowego projektu domu z oferty ARCHON+ musicie zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

Ważne jest, aby z jednej strony dom pasował do określonych przepisami odległości od granic działki, a z drugiej był wygodny i został dopasowany do potrzeb wszystkich mieszkańców. W naszej ofercie przygotowaliśmy specjalną kategorię: projekty domów na wąską działkę do 16 m w której posiadacze takich parceli znajdą funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie domy.

Odległości od granicy

Przepisy budowlane, niezależnie od wielkości i kształtu działki szczegółowo regulują odległości domu od granic działki. Oznacza to, że mając wąską działkę trzeba wybrać dom, który po prostu się na niej zmieści.

Dopasowanie projektu w ramach adaptacji

Warto pamiętać, że znaczną ilość projektów domów z kolekcji ARCHON+ można w ramach adaptacji projektu dostosować do węższej działki niż zakłada projekt pierwotny. Minimalne wymiary działki po adaptacji podajemy w katalogu przy każdym projekcie. Prezentujemy przykładowe modyfikacje projektu, polegające na likwidacji lub zamianie na pustaki szklane okien w ścianie (aby można było zlokalizować dom w odległości 3 m od granicy) lub usunięcia wykusza.

Adaptacja przykładowego projektu domu do wąskiej działki
  1. likwidacja okien na parterze i piętrze
  2. skrócenie okapu dachu
  3. doprojektowanie okien połaciowych

Adaptacja projektu do działki o szer. do 16 m

Dzięki nowelizacji przepisów budowlanych z roku 2009, jeżeli posiadacie Państwo działkę budowlaną o szerokości poniżej 16 m., macie teraz większą możliwość przybliżenia się do granic działki i w konsekwencji możecie zbudować większy dom.

Przepisy pozwalają usytuować budynek ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio w granicy z sąsiadem lub w odległości mniejszej niż:

  • 4 m w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,
  • 3 m w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy - lecz nie mniejszej niż 1,5 m.

Rozporządzenie liberalizuje także kwestie dotyczące dopuszczalnych minimalnych odległości od granicy działki do: okapów, gzymsów, balkonów lub daszków nad wejściem, a także co do takich części budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylenia lub rampy.
Odległość tych elementów od granicy działki nie może być mniejsza niż 1,5 m.
Należy jednak pamiętać, że takie sytuowanie budynku na działkach jest możliwe jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego albo decyzja o warunkach zabudowy nie stanowi inaczej.

Wielkość i kształt domu

Szukając domu na wąską działkę, poza wymiarami zewnętrznymi budynku, należy przeanalizować potrzeby domowników, aby zapewnić komfort wszystkim mieszkańcom. Dla kilkuosobowej rodziny dom parterowy ze względu na ograniczoną szerokość działki raczej nie wchodzi w grę. Warto zatem wybrać dom z użytkowym poddaszem lub piętrowy. Doprojektowując podpiwniczenie można zyskać dodatkową powierzchnię użytkową oraz zlokalizować garaż na jeden lub dwa samochody.

W sytuacji kiedy dojazd do działki znajduje się od strony dłuższej granicy, możecie Państwo wybrać dowolny projekt, pamiętając jedynie o zachowaniu minimalnych odległości od granicy działki. Wąska działka ogranicza również lokalizację garażu w bryle domu. Najczęściej jest on wtedy częściowo lub całkowicie wysunięty do przodu, aby nie zajmował powierzchni parteru.
Na wąskiej działce można również z powodzeniem zbudować dom bliźniaczy lub szeregowy, których bogatą kolekcję znajdziecie Państwo w naszej ofercie.

Zobacz kolekcję projektów domów z na wąską działkę.

Wybieramy projekt domu


Pisz BLOGA
Rozpocznij Swoją przygodę
z budową domu!
Pisz bloga

Rabat 350 zł
na każdy projekt domu!
Projekt domu ARCHON+
newsletter

Konkurs FOTO
Dom w obiektywieWeź udział i wygraj ...
Konkurs foto - Dom w obiektywie

261 192 fanów
Dołącz do nas!
Polub nas na facebooku

Film z realizacji
Zaproś ekipę filmową ARCHON+ do swojego domu
Zgłoś swój dom do filmu
ArchonHome
ArchonHome

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?